صفحه اصلی خواندنی ها فضاهای عمومی مبلمان شهری شامل چیست؟

مبلمان شهری شامل چیست؟

۰
مبلمان شهری شامل چیست
denitte

فضای شهر فقط شامل خیابان، کوچه، بزرگراه و خانه ها نیست. همه در گذر روزانه در شهر از عناصری که در شهر وجود دارند، مثل نیمکت و تابلو استفاده کرده ایم اما همه در آن ها دقیق نمی شوند و نمی دانند مجموعه اجزایی که در فضای شهری چیده می شوند، برای رفع نیازهای زیست محیطی مورد استفاده هستند و هویت شهر را می سازند را مبلمان شهری می گویند. در این متن به قرار است به سوال مبلمان شهری شامل چیست یک پاسخ کامل دهیم.

مبلمان شهری شامل چیست
مبلمان شهری تصویری زیبا در شهر ایجاد می کنند

نقش مبلمان شهری

مبلمان شهری دو نقش اصلی دارند: نیاز شهروندان در فضاهای عمومی شهری و سطح خیابان ها را رفع می کنند و تصویری زیبا در شهر ایجاد می کنند که منجر به شکل گیری هویت شهر هم می شود.

ویژگی های مبلمان شهری

از آنجا که از مبلمان شهری برای رفع نیاز استفاده می شود باید کاربردی باشند، زیبایی این مبلمان هم به بهتر شدن چهره شهر کمک می کند و نشان دادن هویت شهر هم ویژگی دیگر این مبلمان است. یک ویژگی مهم دیگر اجزای مبلمان شهری وابستگی به فرهنگ است، یعنی مبلمان شهری از فرهنگ آن شهر و کشور تاثیر می گیرند و طبق آن ساخته می شوند.

عناصر مبلمان شهری

نیمکت، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، صندوق های پستی، باجه های تلفن، چراغ های خیابانی، چراغ های راهنمایی و رانندگی، ایستگاه های اتوبوس، مترو و تاکسی، دستشویی های عمومی، فواره ها، مجسمه ها، سطل زباله ها همگی جزو عناصر مبلمان شهری هستند.  این عناصر در دسته های مختلف طبقه بندی و بررسی می شوند. در ادامه با دسته های مبلمان شهری آشنا شوید:

مبلمان شهری شامل چیست
شاخص ترین نمونه مبلمان شهری نیمکت ها هستند

نشیمن ها

نیمکت های بلوار کشاورز که استراحتگاه خیلی از ما بوده شاید شاخص ترین نشیمن در میان مبلمان شهری باشد. نشیمن ها در میان عناصر مبلمان شهری جزو دسته کاربردی ها هستند و وجودشان برای سالمندان، افراد کم توان و کودکان ضروری است. مکان های پر رفت و آمد از بهترین جاها برای قرار دادن نشیمن هستند. البته نشیمن فقط برای رفع خستگی نیست و می تواند فضایی برای گفتگو، تعامل و تقویت روابط اجتماعی هم باشد.
در طراحی استاندارد نشیمن های شهری این نکته رعایت می شود که کنارشان فضای اضافی خالی برای گذاشتن واکر و صندلی چرخدار وجود داشته باشد. مصالح نشیمن هم بستگی به کاربرد و فضای شهری دارد. راحتی نشیمن ها هم مسئله دیگری برای شهروندان و هم طراحان است.

مبلمان شهری شامل چیست
از چراغ ها می توان به عنوان یک اثر هنری استفاده کرد

چراغ ها

دیگر عنصر کاربردی مبلمان شهری چراغ ها هستند. لابد پیش آمده که در کوچه ای تاریک قدم بزنید یا چراغ های بزرگراه که خراب شده اند یا موقتی خاموش هستند را ببینید و به ارزش چراغ ها در فضای شهری پی ببرید.
چراغ ها به جز برآورده کردن نیاز امنیتی و روشن کردن فضا کارکرد زیبایی شناسی هم دارند و برای زیبایی شهر استفاده می شوند.
البته برخلاف تصور عده ای که معتقد هستند با اضافه کردن چراغ های شهر، در شب زیبایی بیشتر می شود و زندگی شبانه محقق می شود باید گفت تعداد زیاد چراغ علاوه بر اینکه زیبایی ندارد، آرامش را هم خدشه دار می کند. مهم تر از هر چیز تعداد زیاد چراغ ها در مبلمان شهری منجر به سومصرف انرژی می شود و اثرات بلندمدت محیط زیستی دارد. آلودگی نوری مشکل دیگری است که بر اثر طراحی نادرست چراغ ها پیش می آید. نورپردازی مستقیم، غیرضروری و محافظت نشده آلودگی نوری ایجاد می کند که تاثیر منفی بر عملکرد طبیعی انسان و گونه های حیوانی دارد.

مبلمان شهری شامل چیست
علائم ترافیکی اطلاع دهنده

نشانه ها

در فضای بزرگی مثل شهر وجود نشانه ها در مبلمان شهری ضروری است. چه افرادی که ساکن شهر هستند و چه افراد تازه وارد به همه قسمت های شهر اشراف ندارند و این نشانه ها است که به آن ها کمک کنند خدمات لازم را پیدا کنند و مسیریابی کنند.
چهار نوع نشانه در مبلمان شهری وجود دارد که شامل این موارد هستند:

  • تنظیم کننده
  • هشدار دهنده
  • اطلاعاتی
  • آموزشی

علائم ترافیکی جزو مثال های تنظیم کننده ها هستند و به شما می گویند از چپ و یا در محدوده خاصی از سرعت برانید و تنظیم کننده رفتار شما هستند. نشانه های هشدار دهنده یک وضعیت بالقوه خطرناک را نشان می دهند که به شما کمک می کنند قبل از رسیدن به وضعیت خطرناک آماده باشید و اقدام لازم را انجام دهید، مثلا خطر ریزش سنگ. پیام نشانه های هشدار دهنده حتما با زبان بین المللی نشانه ها و علائم گرافیکی که همه جا معنای یکسانی دارند، منتقل می شود.
نشانه های اطلاعاتی همانطور که از اسمشان مشخص است، اطلاعات می دهند و مکان هایی مثل خرید بلیط را مشخص می کنند.، نشانه های آموزشی هم برای بهره بری بیشتر و درست تر از خدمات و امکانات به کار می روند؛ مثلا شیوه استفاده از یک وسیله بازی در شهربازی.

مبلمان شهری شامل چیست
مجسمه های میدانی برای نوروز

آثار هنری

شاید اولین پاسخی که برای سوال مبلمان شهری شامل چیست به ذهنتان رسید همین آثار هنری باشد.آثار هنری بسیاری از ما را یاد مجسمه ها و عناصر شهری نزدیک به مناسبت ها مانند عید نوروز می اندازد. آثار هنری ممکن است دائمی یا موقت و ایستا یا پویا باشند.
مجسمه های میدان های اصلی جزو آثار هنری دائمی هستند که از مواد بادوام و بسیار ظریف و هنرمندانه ساخته شده اند. عناصر شهری برای عید نوروز مثل اجزای هفت سین در سطح شهر جزو موارد موقتی هستند که تمام طول سال در شهر دیده نمی شوند.
مهم ترین ویژگی آثار هنری اندازه آنها است. ابعاد آثار هنری باید طوری باشد که عابران پیاده به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند و مانع عبور و مرور نباشد.

مبلمان شهری شامل چیست
راه بند ها مانع عبور موتور ها در پیاده رو می شوند

راه بندها

موتورسوارانی که از پیاده رو رد می شدند مدت ها مایه ناراحتی عابران پیاده بودند تا راه بندها برای محدودیت در تردد این وسایل نقلیه به کار گرفته شدند. راه بندها ممکن است تزئینی باشند و بخشی از زیبایی مبلمان شهری را هم برعهده داشته باشند. نکته مهم در طراحی راه بندها توجه به عبور ویلچرها است تا کم توانان هم بتوانند به راحتی از مسیر پیاده رو عبور و مرور کنند.

مبلمان شهری شامل چیست
بهتر است سطل ها نیازی به تماس فیزیکی نداشته باشند

سطل ها و مخازن زباله

شاید تعجب کنید که در جواب مبلمان شهری شامل چیست سطل زباله ها هم محسوب می شوند. سطل ها و مخزن های زباله عنصر کاربردی دیگری در مبلمان شهری هستند. فاصله سطل های زباله باید طوری باشد که دسترسی شهروندان به راحتی امکان پذیر باشد از طرفی باید تمیز کردن فضای اطراف سطل به راحتی انجان شود. همچنین بهترین نوع سطل زباله آن هایی هستند که نیازی به تماس فیزیکی نداشته باشند.

دیگر ویژگی ها و اجزای مبلمان شهری

همانطور که گفتیم مبلمان شهری، از سنگفرش خیابان ها گرفته تا ایستگاه اتوبوس و تاکسی را در بر می گیرد. به طور کلی عناصر مبلمان شهری باعث تعلق خاطر بیشتر افراد به شهر و محل زندگی خود می شود.

میانگین امتیازات ۴ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

آشنایی با رشته تازه تصویب «مهندسی صنایع مبلمان»؛ در گفتگو با عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

رشته دانشگاهی «مهندسی صنایع مبلمان» که از سال ۹۳ پذیرش دانشجو را آغاز کرده است، یک رشته تا…