راهنمای طراحی غرفه

۰
راهنمای طراحی غرفه
ارسال خبر

حضور در نمایشگاه‌ها یکی از روش‌های مؤثر برندینگ و بازاریابی است و بستر این حضور غرفه‌ای است که مشارکت‌کننده از آن استفاده می‌کند. به همین دلیل انتخاب غرفه در محل مناسب و طراحی خوب غرفه می‌تواند تأثیر زیادی در چگونگی مشارکت در نمایشگاه و نتایج آن داشته باشد. طراحی غرفه از آن کارهایی است که ممکن است ساده به نظر برسد اما به دلیل این‌که بایستی یک سری اصول و مقررات نمایشگاه در آن رعایت شود، درعین‌حال مطابق نظر و خواسته کارفرما باشد و معمولاً هم مدت‌زمان کمی برای اجرا در نظر گرفته می‌شود درواقع کاری سخت و پیچیده است. شما چه کارفرما باشید و چه طراح خوب است از برخی مقررات و اصول طراحی غرفه آگاه باشید. به همین دلیل در این راهنمای طراحی غرفه  به برخی از قوانین و مقررات عمومی طراحی غرفه می‌پردازیم.

انواع غرفه

غرفه ‌ها بر اساس محل قرارگیری و تعداد دیواره‌هایی که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

غرفه‌ های خطی: غرفه ‌های خطی به غرفه‌هایی می‌گویند که تنها از سمت راهرو مقابلشان دیده می‌شوند و با غرفه‌های دیگر که هم‌عرض و گاهی هم‌شکل هستند در یک خط قرار می‌گیرند. این غرفه‌ها معمولاً دارای عمق سه متری هستند و در حالت عادی و برای غرفه‌های ساخته‌شده با سیستم پیش ‌ساخته استاندارد  ارتفاع این غرفه‌ها دو و نیم متر است. چیدمان این غرفه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که مزاحم غرفه‌های بغل‌دستی نشود.

غرفه ‌های گوشه‌ای یا کنج : به غرفه ‌هایی که در انتهای غرفه ‌های خطی هستند و از دو طرف نما دارند «غرفه‌ های گوشه‌ای یا کنج» می‌گویند.

غرفه های شبه جزیره: به غرفه هایی که در انتهای غرفه های خطی در لاین وسط هستند و از سه طرف نما دارند غرفه‌های پایانی می‌گویند.

غرفه های جزیره ای: این غرفه ها از همه طرف دید دارند و چهار نمایی هستند. معمولاً این نوع غرفه به مشارکت‌کنندگانی که خواهان فضای بزرگ هستند اختصاص داده می‌شود.

قوانین و مقررات طراحی غرفه

معمولاً در نمایشگاه ها شما امکان استفاده از غرفه های استانداردی که برگزارکننده ارائه می‌کند یا ساخت و ساز غرفه به وسیله پیمانکار یا خودتان را دارید. (در موارد خاصی امکان ساخت و ساز غرفه حذف می‌شود و استفاده از غرفه استاندارد اجباری است). اگر مایلید از غرفه استاندارد استفاده کنید چند گزینه به شما پیشنهاد می‌شود و از بین آنها انتخاب می‌کنید و دیگر کاری با غرفه سازی ندارید و تنها نصب گرافیک و چیدمان غرفه به عهده شماست. اگر مایلید غرفه خود ساز داشته باشید (به‌وسیله پیمانکار یا خودتان) باید نقشه را آماده کنید و درنهایت با ارائه نقشه به نمایشگاه در زمان مقرر و به واحد مربوطه مجوز ساخت دریافت کنید. برای این‌که نقشه‌ای که ارائه می‌کنید به‌راحتی مجوز بگیرد و ناچار به تغییرات بزرگ نشوید. استفاده از راهنمای طراحی غرفه و رعایت نکات زیر در هنگام طراحی غرفه الزامی است.

ارتفاع غرفه:
ارتفاع غرفه‌ها در هر نمایشگاه شامل قانون خاصی است و بسته به نوع غرفه، سایز و محل قرارگیری ارتفاع مجاز غرفه متفاوت است. پس اگر قصد ساخت غرفه خاص در محلی که بهتان اختصاص داده‌شده را دارید حتماً قبل از طراحی از حداکثر ارتفاع مجاز مطلع شوید.
محدوده غرفه:
در هیچ نمایشگاهی شما مجاز به استفاده از فضایی بیش از فضای غرفه خودتان نیستید. پس در طراحی غرفه و چیدمان آن باید این نکته رعایت شود که تمامی استراکچر حتی بخش‌های هوایی آن و وسایل قابل‌جابه‌جایی شامل کانترها، سکوها و اقلام نمایشی از محدوده فضای اختصاص داده‌شده خارج نشوند. اگر با تصور این‌که کانترها یا سکوها را کمی به سمت راهرو متمایل خواهید کرد فضای کافی در غرفه برای آن در نظر نگیرید حتما در عمل با انباشتگی و اشکال در عبور و مرور مواجه خواهید شد.
نصب سقف:
نصب سقف کاذب هم مثل ارتفاع است و در برخی موارد مجاز به استفاده از آن هستید و در برخی موارد خیر. درنتیجه نیاز به هماهنگی برای اطمینان از مجاز بودن آن دارید.
نصب بنر و محتوای تبلیغاتی:
استفاده از بنرها و محتوای تبلیغاتی در داخل محدوده غرفه آزاد است. البته در برخی از نمایشگاه ها شما برای این منظور باید محتوا را قبلا به بخش مربوطه که معمولا روابط عمومی است اعلام کنید. ولی اگر به هر نحوی برای نمایش بنرها فضای بیرون استفاده شده یا ارتفاع نصبش بالا تر از ارتفاع غرفه است برای این منظور هم باید حتما هماهنگی لازم را جهت دریافت مجوز انجام دهید.


ستون ها:
گاهی جانمایی غرفه به‌صورتی است که یک یا چند ستون کامل در محوطه غرفه قرارگرفته است، شما مجازید از این ستون برای تقویت استراکچر غرفه یا به‌عنوان جزئی از طراحی استفاده کنید. در موارد نادری ممکن است ستون حاوی تأسیساتی مثل برق یا شلنگ‌های آتش‌نشانی باشد که در این صورت نحوه طراحی باید به‌گونه‌ای باشد که امکان دسترسی به تأسیسات مربوطه از بین نرود.
غرفه های چند طبقه:
در بسیاری از نمایشگاه‌ها برای ساخت غرفه بیش از یک طبقه شما باید مبلغی اضافه برای فضای اختصاص داده‌شده پرداخت کنید. اگر قصد طراحی غرفه بیش از یک طبقه دارید حتماً قبل از طراحی با بخش فنی مربوطه در نمایشگاه هماهنگی لازم را انجام دهید و از استانداردهایی که باید رعایت کنید مطمئن شوید. در غیر این صورت احتمال عدم تایید طرحتان خیلی بالا خواهد بود.
نمایش دستگاه ها و ماشین آلات سنگین یا در حال کار:
اگر قرار است در محل غرفه ماشین آلات سنگین نمایش دهید و به خصوص اگر این ماشین آلات باید روشن و در حال کار باشند صرف این که شما فضای خاصی برای این کار دارید کافی نیست. وزن ماشین آلات، نحوه ورود آن به سالن که ممکن است قبل از شروع به ساخت و ساز باشد، میزان صدایی که دستگاه هنگام کار ایجاد می‌کند، برق مورد نیاز که بیش از برق معمول اختصاص داده شده به غرفه است چیزهایی هستند که باید قبل از طراحی نسبت به جزئیات آن‌ها آگاه باشید و در موارد لازم هماهنگی مورد نیاز را انجام دهید.
طراحی نور:
تمامی نورها و لامپ‌های کار شده در نمایشگاه باید داخلی باشند و در نقاطی استفاده شوند که در دسترس بازدید کنندگان نباشد. معمولاً سقف نوری که به‌طور معمول می‌توانید استفاده کنید محدود است و اگر غرفه‌ای مایل به استفاده از نور اضافی بود باید مطمئن شود که امکان استفاده از آن در اختیارش قرار داده می‌شود.

موارد فوق عمومی هستند و در تمامی نمایشگاه‌ها رعایت می‌شوند. بسته به نوع نمایشگاه و برگزارکننده مقررات بسیار بیشتری وجود دارد که باید قبل از طراحی حتماً نسبت به آنها آگاه باشید. پس اگر کارفرما هستید قبل از هر کار این راهنمای طراحی غرفه و مقررات عمومی و فنی این کار را از نمایشگاه بخواهید و در اختیار پیمانکارتان قرار دهید و اگر پیمانکار ساخت غرفه هستید برای این‌که مشکلاتتان نزدیک به نمایشگاه یا در حین اجرا مضاعف نشود حتماً از سپردن کار به بخت و اقبال خودداری کنید و قوانین را مدنظر داشته باشید.

نکات مهم در طراحی غرفه

علاوه بر نکات فنی و قوانین و مقررات نمایشگاه نکات بسیار دیگری وجود دارند که باید در طراحی لحاظ شوند. استفاده از یک راهنمای طراحی غرفه می تواند به شما اطمینان بدهد که این نکات را به کار بسته اید و از حداکثر امکاناتی که در اختیارتان است استفاده کرده اید.

توجه به مخاطب و خواسته های او:
هیچ غرفه و غرفه داری نمی‌تواند همه را راضی کند. مخاطب یا مخاطبان اصلی غرفه خود را از همان ابتدا مشخص کنید و در تمام مراحل طراحی با هر خطی که می‌کشید یا پیامی که می‌دهید مخاطب را در جلو نظر خود داشته باشید و از خود بپرسید که آیا این انتخاب برای او جذاب خواهد بود و درمجموع ارزش‌افزوده ایجاد خواهد کرد یا نه؟ کار سختی است ولی ارزشش را دارد.
قبل از هر چیز به الگوی رفتار با  بازدیدکننده فکر کنید. آیا قرار است بازدیدکنندگان تشویق شوند تا به داخل غرفه بیایند؟ آیا مایلید صرفاً مقابل کانتر بایستند و توضیحات و کاتالوگ را بگیرند؟ چقدر می‌خواهید امکان مذاکرات جدی و نسبتاً طولانی را در غرفه در نظر بگیرید؟ پاسخ هر یک از این سؤال ها نشان خواهد داد تمرکز شما بر چه قسمتی باید باشد و الگوی عبور و مرور و گفتگوی بازدیدکنندگان در طراحی غرفه انعکاس پیدا می‌کند.
استفاده از ارتفاع:
همان‌طور که گفتیم ممکن است شما مجاز به استفاده از ارتفاع باشید یا خیر. ولی اگر هستید استفاده مناسب از ارتفاع برای نمایش لوگو، نامتان و حتی شعارهای کلیدی‌تان کمک بزرگی به جذابیت و کارایی فضا خواهد کرد و یک برگ برنده است که بهتر است آن را از دست ندهید.
استفاده از گرافیک خوب :
از قدیم گفته‌اند یک تصویر بیش از ده‌ها جمله مفهوم را منتقل می‌کند. در نمایشگاه این عبارت خیلی درستی است. استفاده خوب از گرافیک و تصویر در غرفه یک الزام است و به‌اندازه طراحی خود غرفه اهمیت دارد. گاهی به دلیل تمرکز بیش‌ازحد بر طراحی غرفه و کمبود وقت این بخش موردتوجه کافی قرار نمی‌گیرد. واقعیت این است که گرافیک بخشی از طراحی غرفه است نه چیزی که بعد از پایان غرفه به آن اضافه می‌شود. پس از  همان ابتدا گرافیک را با جزئیات در طراحی غرفه ببینید و به‌اندازه اهمیت این مسئله به آن بپردازید.
پرهیز از زیاده روی در نوشتار:
اگر به بیلبوردهای تبلیغاتی دقت کرده باشید در بعضی از آنها متن‌هایی نوشته‌شده که هرگز خوانده نخواهد شد. همیشه کمتر بهتر است به‌خصوص در طراحی گرافیک و نوشتار برای غرفه. هیچ‌کس در مقابل غرفه نخواهد ایستاد که یک بیانیه طولانی را بخواند. سعی کنید پیام‌ها و نوشته‌هایی که در طراحی غرفه استفاده می‌کنید کوتاه و گویا  و به‌اندازه کافی درشت باشد. بر درودیوار غرفه طومار ننویسید.


نورپردازی هوشمندانه در نقاط خاص غرفه:
همان‌طور که گفتیم در نورپردازی فضا محدودیت‌هایی وجود دارد. استفاده از نور کافی و مناسب در نقاطی که باید مرکز توجه باشد یکی از کلیدهای موفقیت طراحی غرفه است. فراموش نکنید که با کمی بازی با نور و استفاده از نورهای متمرکز در جاهایی که لازم است می توانید علاوه بر زیباتر کردن غرفه توجه مخاطب را به چیزهایی که برایتان مهم است جلب کنید.
طراحی متناسب با صنعت و حوزه کسب و کار:
ز ترکیب مواد و متریال مختلف در غرفه نهراسید. اگر تولیدتان مدرن است بهتر است فضای غرفه هم مدرن باشد و از مواد که در صنعت استفاده می‌کنید هم در ساختار غرفه استفاده کنید. استفاده از فلز، مصنوعات پلیمری، شیشه، بتن و غیره علاوه بر ورق‌های چوبی که معمول‌تر هستند کمک می‌کنند که غرفه جذاب‌تر و هماهنگ تر با ماهیت کسب و کار شما به چشم بیاید.
نمایش تکنولوژی در غرفه :
سعی کنید هر قدر هم که غرفه تان کوچک یا ساده است نمادی از به روز بودن در حوزه تکنولوژی را در آن بگنجانید. این کار می تواند به صورت استفاده از نمایشگرهای خاص ، نمایش بخشی از اتوماسیون در کارتان، استفاده از واقعیت افزوده مرتبط با حوزه فعالیتتان یا هر شیوه دیگری باشد که امکان پذیر است.
اهمیت انباری و فضاهای غیر نمایشی:
شما معمولاً در غرفه نیاز به محل کوچکی برای انبار کردن وسایل موردنیازتان دارید و گاهی هم محلی به‌عنوان آبدارخانه که برای استقرار لوازم پذیرایی به‌کار می‌رود. در غرفه‌های بزرگ فضاهای پرتی وجود دارد که این کار را آسان می‌کند ولی در غرفه‌های کوچک طراح باید هنر زیادی به خرج دهد تا این فضاها را با رعایت زیبایی، ایمنی و امکانات لازم در نظر بگیرد. بهتر است مشکل را به جان بخرید و از این گزینه صرف‌نظر نکنید.
توجه به همه حواس در طراحی غرفه:
فضای داخل غرفه شما مثل همه فضاهای دکوراسیونی دیگر با حواس مختلف تجربه می‌شود. سعی کنید در داخل غرفه با استفاده از مواد با بافت و  رنگ‌های مختلف، نورپردازی، صدا ( معمولاً به‌صورت موزیک ملایم) و حتی بوی خوش با اثرگذاری بر همه حواس مخاطب یک تجربه به‌یادماندنی برایش خلق کنید.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۳۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

رج زدن در تار و پود رنگ و نقش فرش دستباف

تاریخچه هنر فرش بافی به پیش از تاریخ می رسد، ابتدا از آن برای پوشاندن کف استفاده می کردند.…