صفحه اصلی خواندنی ها طراحان یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی : من عاشق خلق کردنم

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی : من عاشق خلق کردنم

۰
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
nowrooz

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی ، متولد ۱۹۶۷ است که در زمینه طراحی مدرن، معماری و هنر معاصر فعالیت می کند. طبیعت منبع الهام و سرمشق خلاقیت های این معمار در آفرینش آثارش بوده است و می توان در آثار وی رنگ و بویی از زیباشناسی ژاپنی را مشاهده کرد. او با دستکاری احساسات بشری از طریق عوامل طبیعی چون نور به شهرتی جهانی دست یافته و اخیرا تحسین شده ترین چهره ژاپنی به انتخاب مجله نیوزویک (Newsweek) شده است.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – چهارپایه شکوفه Blossom Stool برند لویی ویتون

او با برندهای برتر جهان از جمله: لسی میاک، کارتیر، سوارسکی، لویی ویتون، هرمس، کارتل و مانند آن همکاری داشته است و همچنین جایزه بین المللی (Design Miami Designer of Year) را از آن خود کرده است. برخی از آثار این هنرمند در موزه های معروف جهان به نمایش در آمده اند.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – طراحی ماسک صورت در دوران کرونا

در روزهایی که سراسر جهان با همه گیری ویروس کرونا دسته و پنجه نرم می کند این طراح مدرن هم دست به کار شده و ماسک ساده ای را برای کارکنان بخش های درمانی طراحی کرده است که مشکلات ماسک های سابق را ندارد. آنچه در ادامه می خوانید گفت و گویی با یوشیوکا توکوجین است که در آن از تاسیس استودیوی خود درسال ۲۰۰۰ و شروع کار خود می گوید.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – نمایشگاه DESIGN SIGHT

کمی درباره نمایشگاه DESIGN SIGHT که در توکیو برگزار شد، بگویید

می خواستم سنت های ۱۵۰ ساله معماری ژاپن را در استودیو معماری مدرنی در معرض دید مشتریانم بگذارم تا کشورم را در شکلی منحصر به فرد به دنیا بشناسانم، تلاش کردم از طریق تضاد موجود میان مواد طبیعی، سنتی و صنعتی اثری فوق مدرن خلق کنم.

با این اوصاف استودیو به عنوان پایگاه فعالیت های تان باید جایگاه ویژه ای در میان آثارتان داشته باشد؟

بله _ حق با شماست، هرچند من حتی در خانه هم فکرم درگیر کار است و بیشتر طرح هایم را در خانه خلق می کنم.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – Tear Drop Lamp

در قسمتی ازکتاب خود اشکال نامرئی می گویید: «من شیء را طراحی نمی کنم، احساسات را طراحی می کنم.» منظورتان از این جمله دقیقا چیست؟

ما در دوره ای قرار داریم که با تحول احساسی در انسان ها روبرو هستیم و مردم بیشتر به احساسات و تجربیات خود اهمیت می دهند تا اشیاء مادی. مردم در گذشته حاضر نبودند برای چیزهایی که نمی بینند پولی پرداخت کنند اما امروزه تعداد مردمی که به دنبال چیزهای می گردند که بر احساسات آنها تاثیرگذار باشد، رو به گسترش است.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – طراحی داخلی فروشگاه ISSEY MIYAKET، میلان ایتالیا

آیا می گویید که به نوعی طراحی علاقه مندید که واکنش های احساسی ایجاد می کند؟

بله در طراحی های خود از علم به اینکه محرک های معدودی وجود دارند که همه انسان ها فارغ از تفاوت های شخصی یا فرهنگی نسبت به آنها واکنش یکسانی نشان می دهند بهره می گیریم.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – صندلی Honey-Pop

در این صورت طرح اولیه چطور شکل می گیرد؟ یک صندلی را در نظر بگیرید اگر به جای شکل صندلی به احساسی که ایجاد می کند فکر می کنید، آنوقت طرح آن را چگونه می سازید؟

برای این منظور اول باید هدف خود را مشخص کنید اینکه قصد دارید با طراحی خود چه پیامی را برسانید؟ من ابتدا نیاز مشتری را در نظر می گیرم بعد در خلق ایده هایم یک گام از او فراتر می روم و وقتی آنها را با مشتری در میان می گذارم او می گوید این همان چیزی است که من می خواستم.
مردم به دنبال حس و حال هستند مثلا شاید بتوان در طراحی داخلی با تزئیناتی مثل تغییر دیوارها، کف، مبلمان و غیره این کار را انجام داد اما این در حد رفع تکلیف است، هیجان و طراوتی را القا نمی کند. به نظر من فقط با ایجاد تغییرات بنیادی می توان به طراحی با حس و حال دست یافت.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – ویترین برند هرمس

برای روشن شدن بیشتر مطلب پنجره ای را در نظر بگیرید. تاثیر اصلی پنجره از عوامل طبیعی مانند نور و جریان هوا مایه می گیرد. من برای طراحی ویترین روسری برند هرمس از جریان هوا ایده گرفتم. همانطور که می دانید کیفیت بالای روسری برند هرمس نیازی به تبلیغات ندارد پس ابتدا به این فکر کردم که چه چیز زیبایی روسری هرمس را دو چندان و چشم ها را خیره می کند. تزئینات اضافی فقط حواس بازدیدکنندگان را از روسری منحرف می کرد بنابراین ویترینی طراحی کردم خالی از تزئینات. تصویر زنی در حال فوت کردن را در مقابل روسری در حال حرکت گذاشتم. جریان هوایی که روسری را به حرکت در می آورد از سوراخ کوچکی به قطر یک میلی متر بیرون می آمد. عاشق هیجان حاصل از حرکت روسری در هوا بودم برای این طرح وقت زیادی گذاشتم بارها آن را امتحان کردم کوچکترین جزئیات را مانند آرایش مدل تصویر با دقت بررسی کردم. زیبایی طراحی منوط به همین جزئیات ریز و کوچک است.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – ویترین سوارسکی

بو و صدا اعجاب انگیزند. برایم جالب است که صدایی خاص در همه انسان ها احساسات مشابهی را ایجاد می کند. هرچه بیشتر در آن تعمق می کنم عجیب تر به نظر می آید. احساس می کنم آن واکنش های احساسی که همگان گمان می کنند که در جهان مدرن امروزی محو شده اند هنوز جایی در وجودمان پنهان شده اند. احساساتی که بسیاری از ما آگاهانه مدت هاست دیگر آنها را تجربه نکرده ایم در واقع خاموشند آنها نمرده اند. امروزه وظیفه هر طراحی بیدار کردن این احساسات خفته است.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – آلاچیق شیشه ای

طبیعت و زیباشناختی ژاپنی

در قسمتی از کتاب می گویید: «کمابیش همه خاطراتی از زیبایی حیرت آور طبیعت دارند که بعضی مواقع ناخواسته در ذهنشان زنده می شود. این خاطرات در ضمیر من در هنگام ایده پردازی به کمکم می آیند.» آیا بزرگ شدن در ساگا می تواند دلیل این نوع ارتباط با طبیعت از سنین کودکی باشد.

ساگا شهری بزرگی نیست ولی این بدان معنا نیست که من وسط طبیعت بزرگ شده ام. تا آنجا که به خاطر دارم در آن زمان چیزی از شگفتی های طبیعت نمی دانستم.

روزی ویراستار مجله داچ (Dutch) به من گفت: «طراحی های من احساسی را در انسان ایجاد می کند که گویی به تماشای طبیعت نشسته اید و به همین دلیل است که بیشتر مردم طراحی های مرا دوست دارند، مانند زبان بین المللی که هرکسی فارغ از تفاوت های فرهنگی می تواند با آنها ارتباط برقرار کند.» تا آن زمان خودم از این موضوع بی خبر بودم.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – از خود می پرسم آیا به راستی زیباست

 روند طراحی

چطور از تصویر اولیه ای که در ذهن تان شکل می گیرد به طرح نهایی می رسید؟

معمولا تصویر اولیه بسیار مبهم است، آرام آرام این تصویر را در ذهنم پرورش می دهم تا به تصویری بدون ابهام دست یابم. بارها و بارها آن را امتحان می کنم شاید در ابتدا طرحی با رنگ قرمز که قسمت هایی از آن آبی است در ذهن داشته باشم بعد می پرسم آیا براستی زبیا است. شاید بهتر باشد همه چیز را آبی کنم. آنقدر این رویه را ادامه می دهم تا طرح نهایی شکل بگیرد. هرچقدر بیشتر امتحان می کنم ایده های تازه تری به ذهنم خطور می کند. مواقعی پیش می آید که همان تصویر اولیه را طراحی می کنم. زیبایی که شما ناآگاهانه و پیش بینی نشده خلق می کنید هرگز با محاسبات یا طراحی های هوشمندانه حاصل نخواهد شد.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی- دکور سوارسکی

فرایند اجرای پروژه  لذت بخش است یا طاقت فرسا؟

کاری پرزحمت اما لذت بخش یا بهتر است بگویم کار طاقت فرسای لذت بخش. خلق چیزی که قبلا وجود نداشته به زمان نیاز دارد و ممکن کردن چیزی که وجود نداشته نیازمند امتحان و بررسی دارد. باید طرح را از نظر اینکه چقدر دوام می آورد نیز مورد آزمایش قرار دهید.

آیا هرگز دلسرد شده اید؟ یا همواره از پایان خوب کار کاملا مطمئن هستید؟

اگر هیجان خود را در طول کار از دست بدهم آنوقت کار کردن برایم سخت می شود. شور و اشتیاق شرط اول است. مادامی که هیجان زده ام می توانم موانع ممکن را پشت سر بگذارم و مطمئن هستم که پروژه به سرانجام می رسد.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – تندیسی از نور

آیا در استفاده از مواد و تکنولوژی های جدید از کارشناسان بیرونی کمک می گیرید؟

به نظرم انتخاب مواد بخش مهمی از کار هستند و اطلاعاتی در این زمینه دارم و معمولا در استودیو هم تحقیقات لازم در مورد آن صورت می گیرد. اما در کار ما لزوما نباید با تکنولوژی فوق مدرن هم گام باشید. در بعضی موارد داشتن اطلاعات دست اول در مورد مواد و فناوری ها قدیمی مهم تر است. جدیدترین چیزها هم بلاخره روزی از مد می افتد. من ترجیح می دهم با روشی خلاقانه از همین فناوری ها و مواد رایج و معمولی چیزی جدید و نو بسازم. تحقیق و مطالعه در مورد متریال چیزی نیست که به پروژه منحصر به فردی بیانجامد. شیوه خلق اثر با کیفیت بالا و با در نظرگرفتن هزینه ها چالش اصلی یک طراح است.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – صندلی دسته گل

وقتی پروژه ای به اتمام می رسد چه احساسی دارید؟

از خودم می پرسم چطور این کار انجام دادم؟ باورش برایم سخت است، معتقدم که نیروهای طبیعت ورای تصورات ذهنی من به شکل گیری طراحی هایم کمک می کنند.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – طراحی داخلی فروشگاهطراحی داخلی فروشگاه ISSEY MIYAKET، میلان ایتالیا

با وجود چنین عقیده ای آیا می توانید احساس موفقیت کنید؟

من موفقیت را انجام پروژه های غیر ممکن می دانم که در آن از همان آغاز در خود احساس هیجان دارم.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – نمایشگاه DESIGN SIGHT

در مقابل بازخوردهای مردم چه عکس العملی نشان می دهید؟

بعد از رونمای از یک پروژه من هم به یک بازدیدکننده تبدیل می شوم و در تبادل نظر با مردم انگیزه ام برای ادامه کار بیشتر می شود و ایده های جدیدی در ذهنم شکل می گیرد.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – انتخاب مواد مهم ترین بخش کار است

آیا این نیروهای طبیعت که از آن سخن گفتید به انجام چندین پروژه به طور هم زمان کمک می کنند؟

بله وقتی به طور همزمان روی چند پروژه کار می کنم، گویی پروژه ها با وجود تفاوت های شان موظفند که بر یکدیگر تاثیر بگذارند. اگر فقط بر روی یک پروژه متمرکز باشید کار شما تکراری و خلاقیتی هم در آن شکوفا نمی شود. شیوه کارم همچون قطعه موسیقی از لایه های همزمان تشکیل می شود.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – کارم همچون قطعه موسیقی از لایه های همزمان تشکیل می شود

شما عنوان کردید که پیشرفت های جدید در طراحی در توجه به احساسات بشری حاصل خواهد شد. آیا شما استفاده از این شیوه را آگاهانه انجام می دهید؟

من فقط همیشه از خودم می پرسم چرا بعضی بوها یادآور خاطرات خاصی برای افراد هستند همینطور صداها. چرا موزیک شاد شما را خوشحال می کند موزیک غمگین شما را ناراحت می کند. طرز عمل آن برایم جالب است. چرا موزیک می تواند این تاثیرات را بر انسان داشته باشد؟ این گوش شما تنها نیست که موزیکی را می شنود بلکه تمام حواس پنچ گانه شما در این فرایند شنیده شدن دخیل هستند. در یک طراحی هم فقط بلوک های ساختمانی و غیر اشیاء مادی کار نیستد بلکه می توان تمام احساسات و عوامل طبیعی تحریک کننده احساسات انسان را نیز به نوعی اشیاء مادی دانست. طراحی های بی شکل من نیز داستانی شبیه به موزیک یا بوی عطر را دارند.

آیا به عنوان یک طراح خود را نماینده فرهنگ ژاپن می دانید؟

برای من روراست بودن با خودم مهم تر از ژاپنی بودن است. این چیزی است که انسان باید به دنیای پیشکش کند درست است که امروز طراحی های جهانی بیشتر مورد توجه قرار دارد اما با این وجود ظاهرا مردم به طراحی های خاص کشورها و فرهنگ های مختلف نیز علاقه نشان می دهند.

یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی
یوشیوکا توکوجین طراح ژاپنی – برای من رو راست بودن مهم تر از ژاپنی بودن است

شما گفته اید که می خواهید چیزهایی بسازید که بعد از مرگ شما نیز به حیات خود ادامه دهند و آینده را طراحی کنید  آیا هدف خاصی را دنبال می کنید؟

من عاشق خلق کردن هستم، هرگز دست از این کار بر نمی دارم و دیگران را نیز تشویق می کنم.برگرفته از: Discuss Japan

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

مبل چستر چیست؟ ایده وعکس مبل چستر کلاسیک

اگر عاشق مبلمان کلاسیک هستید ولی فکر می کنید هماهنگ کردن مبلمان کلاسیک با سبک دکوراسیون مد…