صفحه اصلی خواندنی ها طراحان فرناندو و هومبرتو کامپانا ؛ طراحی ابزاری خردمندانه و کارآمد است

فرناندو و هومبرتو کامپانا ؛ طراحی ابزاری خردمندانه و کارآمد است

فرناندو و هومبرتو کامپانا
nowrooz

فرناندو (Fernando) و هومبرتو (Humberto) استودیو طراحی کامپانا را در سال ۱۹۸۴ در سائوپائولو تاسیس کردند. آنها طی ۳۵ سال توانستند مجموعه کارهای شان را در زمینه های معماری، محوطه سازی، طراحی صحنه تئاتر و طراحی مُد گسترش دهند و با طراحی های جذاب و منحصر به فرد خود _ به ویژه دو کار برجسته و بحث برانگیز صندلی های ورملا و فاولا _ به شهرت جهانی برسند.

خلاقیت فرناندو و هومبرتو کامپانا در طراحی، انتخاب مواد اولیه و ابزار مورد استفاده منجر به خلق پروژه های غیرمنتظره ای می شودکه حال و هوای برزیل را دارد. برادران کامپانا با بیشتر برندهای معتبر جهانی همکاری گسترده ای داشته اند. این همکاری در زمینه استفاده از تکنیک های دست ساز و مواد اولیه ساده و ابتدایی بوده و بر اساس این باور مشترک شکل گرفته است که با تغییر شکل و نوآوری می توان اثری جدید خلق کرد. آنچه در ادامه می خوانید گفت و گویی با این دو برادر درباره آثار شان است. آنها شرح می دهند که چه عواملی فلسفه و اصول طراحی آنها را رقم می زند،‌ بیش از همه استفاده از کدام روش و مواد اولیه برایشان لذت بخش است و قوی ترین مهارت آنها چیست.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

از همان ابتدا چه عاملی باعث ورود شما به حوزه طراحی شد؟

هومبرتو کامپانا: بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشکده حقوق، در شهر کوچکی در ایالت باهیا (bahia زندگی می کردم. در اواخر دهه ۷۰ به سائوپائولو برگشتم و در کارگاه مجسمه سازی با آهن و سفال و کلاس های جواهرسازی شرکت کردم. پس از مدتی یک کارگاه کوچک ساخت صنایع دستی راه اندازی کردم ودر آن سبد و آینه ها را با صدف تزئین می کردم و می فروختم. در یکی از تعطیلات و فصل های شلوغ کاری، از برادرم خواستم که به آنجا بیاید و به من کمک کند.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

فرناندو کامپانا: من فقط به قصد تحویل دادن سفارشات رفتم ولی خیلی زود متوجه شدم با همکاری می توانیم به موفقیت های بیشتری برسیم. شروع همکاری ما در این زمینه به هیچ وجه برنامه ریزی شده نبود. من در رشته معماری فارغ التحصیل شده بودم و در آن زمان مشغول کار در جشنواره دوسالانه هنری سائوپائولو بودم و شانس آشنایی با کار هنرمندانی مثل آنیش کاپور (Anish Kapoor)، کیت هرینگ (Keith Harrin) و دانیل بیورن (Daniel Buren) را داشتم.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

چه ویژگی های خاصی از پیشینه و دوران کودکی، اصول و فلسفه های طراحی شما را شکل داده است؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : زندگی در دل طبیعت همان چیزی بود که ما را به طراحی علاقمند کرد. وقتی بچه بودیم، برای خودمان دنیایی خیالی ساخته بودیم و همین کار خلاقیت ما را پرورش داد. پدرمان مهندس کشاورزی و مادرمان معلم مدرسه ابتدایی بود. خانه ما زیرزمینی بدون سنگفرش و یک حیاط پشتی خیلی وسیع داشت و تا چشم کار می کرد اطراف آن پر بود از درخت های میوه و نهرهای زیادی که به آبشار و دریاچه منتهی می‌شدند. ما عصرها به سینما می رفتیم و در طول روز در طبیعت اطراف مزرعه تفریح می کردیم. خوب به یاد دارم که عادت داشتیم صحنه های فیلم را بازآفرینی کنیم و با استفاده از بامبو و گیاهان دیگر خانه های درختی بسازیم. درآن منطقه مزارع بامبو زیادی وجود داشت.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

چه کسی یا چه چیزی تا به امروز بیشترین تأثیر را بر کار شما داشته است؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : یکی از این عوامل، چندفرهنگی بودن برزیل است که هنوز هم خلاقیت های ما از آن نشات می گیرد. اما از طرفی بسیار تحت تأثیر کارهای لینا بو باردی (Lina Bo Bardi) و اسکار نیمایر (Oscar Niemeyer) قرار گرفته ایم. ازصمیم قلب قدردان تلاش بی وقفه آنها هستیم چون به دنبال راه هایی هستند تا جنبه های تازه ای از برزیل را پیدا کنند.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

به طور کلی، بزرگترین سرمایه استودیوی شما چیست و چگونه با گذشت زمان این مهارت را توسعه داده اید؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : ما تلاش کرده ایم ایده اولیه خود را حفظ کنیم. هنوز هم در استودیوی کوچک خود در سائوپائولو با ۱۲ همکار همراه، روند تولید نمونه های اولیه را دنبال می کنیم و با همکاری دیگر هنرمندان تلاش می کنیم تا  سنت های مردمی و در معرض نابودی را حفظ کنیم. ما می خواهیم تولید را در سطحی قابل قبول دنبال کنیم و حتی از آثار هنری منحصر به فردی هم که با سخت کوشی و تفکرخلاقانه به ذهن دیگر افراد خطور می کند، حمایت کنیم.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

کار کردن با کدام مواد و استفاده از چه تکنیک هایی برای شما لذت بخش تر است؟ می خواهید کدام یک را بیشتر بشناسید؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : کار کردن با الیاف طبیعی مثل بامبو، کاپاچو (الیاف طبیعی نارگیل) و حصیر را واقعا دوست داریم. در واقع لذت بخش ترین قسمت ماجرا تکنیک های مختلفی است که می توان در استفاده از این مواد به کار برد. مثلا تکنیک بافندگی که ما مرتب از آن در کارهایمان استفاده می کنیم و در مجموعه کارهای راکت و دیتونادو هم به نمایش درآمده است.

به نظر شما جالب ترین تحولات در زمینه طراحی امروز چیست و چرا؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : چاپ سه بعدی، چون استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت طرح اولیه علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت، مصرف زیاد مواد اولیه و رفت و آمد را هم کاهش می دهد. وقتی می خواهید یک صندلی یا یک میز بسازید، باید کلی در مورد آن فکر کنید: مثلا چه قطعه ای از آب در می آید؟ ابعادش چه اندازه خواهد شد؟ چوب مورد استفاده چقدر سنگین است؟ آیا منابع تامین چوب قانونی است؟ فکر می کنم امروزه طراحی فراتر از کارکرد یا فرم قرار دارد. طراحی ابزاری خردمندانه و کارآمد است.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

چگونه و تا چه اندازه سایر هنرها بر طراحی شما تأثیر می گذارند؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا :گاهی اوقات از طراحی و گاهی از هنر، معماری یا فضاهای داخلی متاثر می شویم. ما میان رشته ها پل ارتباطی برقرار می کنیم. آنچه اهمیت دارد، رها بودن و خلق هنر است.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

چگونه می خواهید ایده های خود را همچنان زنده و تازه نگه دارید؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : برزیل اصلی ترین منبع الهام بخش ماست به خصوص چند فرهنگی بودن این کشور بر خلاقیت ما بسیار تاثیر داشته و دارد . هرچند تبدیل هویت برزیلی در قالب طراحی برای ما مهمترین چالش است اما هر کجا که باشیم یا برویم از آن الهام می گیریم، به خصوص از عظمت زندگی، طبیعت و سنت های هنری که در حال نابودی است.

فرناندو و هومبرتو کامپانا

تا به امروز از کدام پروژه بیشترین رضایت خاطر را داشته اید؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : شاید کافه کامپانا در موزه اورسی (Orsay Museum) پاریس.

الان چه چیزی می دانیدکه آرزو می کنید ای کاش آن را در ۲۱ سالگی می دانستید؟

هومبرتو کامپانا: ای کاش در رشته حقوق درس نمی خواندم.

فرناندو کامپانا: ای کاش در ۲۱ سالگی می دانستم که در این سن قرار است چه کاری انجام دهم.

طراحی کارآمد برادران کامپانا

شعار شما چیست؟

فرناندو و هومبرتو کامپانا : از گرایش های عامیانه و سلیقه های باب روز پیروی نکنید.
برگرفته از: designboom

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۴

۲ نظر

 1. متانت نوید

  ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ ساعت ۱۵:۲۳

  خیلی جالب بود. الهام گرفتن از طبیعت و به تصویر کشیدن سنت کشورشان در قالب کارهایی خلاقانه شگفت انگیز است

  پاسخ دهید

 2. نگین مطهر

  ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ ساعت ۲۳:۰۳

  چقدر میشه از این دو برادر ایده گرفت. فقط باید خودمون و واقعیت وجودیمون رو باور داشته باشیم.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۶ مبل ال ارزان که دکوراسیون منزل شما را ارتقا می بخشند

مبل ال به دو دلیل در لیست پرطرفدارترین مبلمان منزل قرار گرفته است. دلیل اول به استفاده بهی…