صفحه اصلی خواندنی ها طراحان گفتگوی اختصاصی خوگرنیوز با طراح مبلمان ترکیه ای و عضو هیئت علمی دانشگاه دوزجه

گفتگوی اختصاصی خوگرنیوز با طراح مبلمان ترکیه ای و عضو هیئت علمی دانشگاه دوزجه

آیلایدا سویوپاک
nowrooz

ترکیه گرچه در هنر همچنان به اصالت های شرقی خود می بالد اما در میان همسایگان خاورمیانه ای خود شاید از پیشگامان در سبک های مدرن و معاصر به شمار می رود. در طراحی صنعتی و طراحی مبلمان نیز می توان به طور مشهودی این موضوع را دنبال کرد. دانشگاه مرمره ترکیه که دومین دانشگاه بزرگ این کشور محسوب می شود نیز تدریس طراحی داخلی و طراحی صنعتی را با رویکرد باهاوس آلمان انجام می دهد و بسیاری از استادان این دانشگاه یا دانش آموخته باهاوس هستند و یا شیوه تدریس هنر و طراحی به سبک آلمانی را سرلوجه خود قرار داده اند. آیلایدا سویوپاک (Iylayda Soyupak) یکی از اساتید این دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه دوزجه است که در دو سال گذشته، سفرهایی به ایران داشته است.

همکاری های آکادمیک به ویژه در رشته های نوظهور می تواند برای رشد و توسعه محتویات آموزشی بسیار مفید باشد؛ طراحی صنعتی نیز به شدت نیازمند چنین همکاری هایی است. ایلایدا سویوپاک نیز پیرو چنین همکاری هایی و در راستای تفاهم نامه ای بین دانشگاه الزهرا و دانشگاه دوزجه یک بار در سال ۹۷ برای حضور در دومین کنفرانس بین المللی دیزاین (معماری، معماری داخلی، طراحی صنعتی) به ایران آمد و بار دیگر در آذرماه ۹۸ برای تدریس درس «پروژه طراحی صنعتی ۷» و همچنین برگزاری کارگاه های «طراحی اسباب بازی» و «طراحی مبلمان» به ایران دعوت و این کارگاه ها با استقبال دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار شد.
سویوپاک دکترای طراحی داخلی دارد و علاوه بر طراحی داخلی و مبلمان درحوزه های طراحی اسباب بازی، تفکر طراحی و کاربرد متریال های مختلف نیز فعالیت دارد. او که علاوه بر طراح، پژوهشگر این حوزه نیز، هست یک سیستم بازی و یادگیری به نام Pal – play طراحی کرده است. پال-پلی یک سیستم مبلمان است که از حرکت فعال کودکان در آموزش های پیش دبستانی، خودکفایی آنها و توانایی کنترل فضای پشتیبانی می کند. در این سیستم مبلمان تعادل، نشستن، کار، ذخیره سازی، استراحت و … از یک ساختار فضایی منعطف هستند.
او همچنین مجموعه ای از اسباب بازی هایی را طراحی کرده است که لامسه و بینایی و کودکان را درگیر و تخیل و بیانشان را تقویت می کند.

برای سویوپاک گوبکلیتپ (Göbeklitepe) که ازقدیمی ترین آثار تاریخی ترکیه است، نقطه آغاز و علاقه او به طراحی بوده است. در روزهایی که سویوپاک به ترکیه بازگشته بود، به بهانه حضورش در ایران با او گفتگویی کردیم تا با دیدگاه های این مدرس جوان و موفق در طراحی مبلمان بیشتر آشنا شویم. گفتگوی اختصاصی خوگرنیوز با او را در ادامه می خوانید.

در مورد تجربه شخصی و همچنین حرفه ای این سفرها و تلاشهای آموزشیتان برایمان بگویید، ب نظرتان نقات قوت و ضعف در این محیط های آموزشی چه بود:

هر دو تجربه من در تهران که شامل آموزش طراحی به شیوه جدید و زندگی به سبکی متفاوت در تهران بود، برایم بسیار هیجان انگیز و جذاب بود. اما در واقع ، من نمی توانم نظر قطعی در این مورد بدهم چرا که مدت اقامت ما در ایران کوتاه بود و با توجه به آن نمیتوانم ارزیابی دقیقی داشته باشم.

به عنوان یک طراح مبلمان آیا طرح های شما در ترکیه مورد استقبال تولیدکنندگان قرار گرفته است یا خود شماهیچگاه برای تولید طرح هایتان به صورت انبوه و یا به صورت سفارشی اقدام کرده اید؟

من به عنوان یک محقق در زمینه طراحی مبلمان تحقیق و پژوهش می کنم. من یک پژوهشگر طراحی صنعتی هستم و تحقیقات طراحی و طراحی برای تولید انبوه با یکدیگر متفاوت اند. البته من در حال حاضر مبلمان طراحی می کنم اما برای صنعت نیست و تنها برای تحقیق دست به طراحی می زنم. و این دو مفهوم با یکدیگر متفاوتند.

هم ایران و هم ترکیه از نظر سنت و تاریخ غنی مشابه هستند. به نظر می رسد همیشه تضاد بین سنت و مدرنیته وجود دارد و هنرمند باید یکی را انتخاب کند یا آنها را آشتی دهد. انتخاب شما چه بوده است؟ یا بهتر بگویم نگرش شما نسبت به این موضوع چیست؟

من به این معتقد نیستم که سنت و مدرنیته در تقابل با یکدیگر قرار دارند. این دو می توانند همدیگر را تغذیه کرده و در کنارهم نتیجه طراحی را غنی تر کنند.

به ما بگویید چه چیزی شما را ترغیب کرده است که روی اسباب بازی ها کار کنید و به عنوان یک شخص حرفه ای به آن گرایش داشته باشید. آیا این فقط یک انتخاب تجاری است یا قصه و احساساتی در ورای آن وجود دارد؟

اسباب بازی نیز می تواند در یک کارخانه و به صورت کاملاً صنعتی تولید شود، این فقط یک نوع محصول مانند سایر میلیون ها محصول دیگر و هم چنین خودرو است. هنر همچنین می تواند صنعتی باشد. هیچ مرزی میان این دو وجود ندارد. و در مورد تمایل من به طراحی اسباب بازی اشتیاق بی اندازه من به بازی باعث این گرایش شده است.

شما یک خانم جوان و موفق و تاثیر گذار هستید. به عنوان آخرین حرف ما می خواهیم کمی بیشتر درباره خودتان بگویید؛ چه توصیه ای برای کسانی دارید که به دنبال رشد و تغییرهستند؟

اول باید از لطف شما تشکر کنم. باید بگویم که من نمی توانم هیچ نصیحتی برای رشد، تغییر دادن و یا تاثیرگذاشتن بر روی دیگران داشته باشم. چرا که این را مغرورانه می دانم. و معتقدم هر انسانی مسافر سفر مخصوص خود است. اما به عنوان یک طراح، من همیشه سعی می کنم پا جای پای بزرگان بگذارم و سعی می کنم چشم انداز خودم را گسترش داده و تغییرات را دنبال کنم.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۷۹

۲ نظر

 1. غزاله

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۶:۲۸

  کاش این دوره ها رو زودتر اطلاع رسانی کنید.

  پاسخ دهید

 2. ایمان

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۶:۳۱

  چقدر متواضع بودن! حالا استادان ما که همش منتظرند نصیحت کنند :))

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بررسی ویژگی های مبل چستر به همراه عکس مبل چستر ترک

مبل چستر نوعی مبلمان کلاسیک است که قدمت زیادی دارد. اولین بار این مبل به دستور یکی از رهبر…