صفحه اصلی خواندنی ها طراحان کارلو بوگاتی طراح مبلمان یا داوینچی دوران!

کارلو بوگاتی طراح مبلمان یا داوینچی دوران!

۰
کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
denitte

امروزه نام بوگاتی در سراسر جهان برند سوپرلوکسی در صنعت خودروسازی را به یاد می آورد. اما شاید اگر یک صد سال قبل جهان به اندازه امروز در زمینه اطلاع رسانی پیشرفت کرده بود، نام کارلو بوگاتی طراح داخلی و مبلمان مشهور تر از فرزندان و نوه اش بود. با ما همراه شوید تا با گوشه ای از خلاقیت های بی نظیر کارلو بوگاتی آشنا شوید.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
یکی از مجسمه های رامبرانت بوگاتی

اگر اهل هنر باشید شاید نام بوگاتی علاوه بر اتومبیل های لوکس، مجسمه های بوگاتی را نیز به خاطر آورید. اما خیلی قبل تر از آن که رمبرانت (Rembrandt) اولین مجسمه برنزی خود را بسازد یا برادرش اتوره بوگاتی (Ettore Bugatti) _ بنیان گذار برند اتومبیل سازی بوگاتی _ اولین اتومبیل مسابقه اش را طراحی کند پدرشان کارلو بوگاتی (Carlo Bugatti)از سرشناس ترین طراحان مبلمان در جهان بود.

طراحی های خیال انگیز و بی نظیر او در میان نه برند برتر طراحی مبلمان در جهان مقام دوم را داشت. با این حال به سختی می توان گفت طراحی های نامتقارن و بیومورفیک _سبکی در طراحی که در آن شی طوری فرم و شکل داده می شود که یک موجود یا مخلوق ارگانیک یا زنده را بازنمایی کند_ کارلو بوگاتی مکتبی جدید در عرصه طراحی مبلمان را پایه گذاری کرده است؛ اما باید اذعان داشت کارهای خیال انگیز او راه را برای طراحان صاحب سبکی چون کارلو مولینو (Carlo Mollino)_ معمار_ پیرو فورناستی (Piero Fornasetti)_ هنرمند ایتالیایی_ و همین طور مجموعه ممفیس (Memphis Collective)  هموار کرد.

او به سال ۱۸۵۶ در خانواده ای طراح در شهر میلان چشم به جهان گشود و از سال ۱۸۷۱، یعنی زمانی که تنها پانزده سال داشت به تحصیل در رشته معماری در دانشگاه بررای شهر میلان مشغول شد. کارلو در این دوره پیش از آن که تحت تاثیر تعالیم اساتید خود قرار بگیرد، تحت تاثیر یکی از همکلاسی هاش به نام جیوانی سگانتینی (Giovanni Segantini)  قرار گرفت. سگانتینی نقاش بود و بیشتر بخاطر مناظری که از کوه های آلپ به سبک سمبولیسم و تفکیک رنگی یا پوینتیلیسم می کشید شهرت داشت. سگانتینی در اواخر دهه ۱۸۷۰ با خواهر بوگاتی ازدواج کرد. کارلو بوگاتی پیش از آن که در سال ۱۸۸۰ حرفه تولید مبلمان خود را در زادگاهش میلان آغاز کند برای تحصیل به آکادمی هنر پاریس رفت. اما تاثیر هنری سگانتینی بر خانواده بوگاتی تا زمان مرگ زود هنگام او در ۱۸۹۹ ادامه داشت. او کسی بود که استعداد خلاقانه رمبرانت، پسر بوگاتی را، در زمینه ساخت مجسمه های برنزی حیوانات پرورش داد.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
کارلو بوگاتی طراح مبلمان – رامبرانت بوگاتی مجسمه ساز در سی و یک سالگی دست به خودکشی زد

کارلو بوگاتی به مدت ۲۴ سال در شهر میلان به فعالیتش ادامه داد، وی در این مدت به طراحی مبلمان، طراحی داخلی، ساخت سرویس ظروف نقره و جواهرات برای افراد معدودی پرداخت که مانند خود او طبعی سرکش و ذوقی والا داشتند. او در تابستان ۱۸۸۸ در نمایشگاه مبلمان ایتالیایی در لندن شرکت کرد و یکی از روزنامه های لندن در آن زمان آثار او را با عبارت «مبلمان شگفت انگیز» توصیف کرد. با بالا گرفتن شهرت بوگاتی در دهه ۱۸۹۰، آثارش را در شهرهای دیگر از جمله، پاریس، تورین، آنتورپ و آمستردام نیز به نمایش گذاشته شد. بوگاتی که با همکاری پسرانش، اتوره و رمبرانت، در کارگاه خود کار می کرد در این دوره سفارشات مهمی برای طراحی داخلی از طرف افرادی چون سرشناس و معروفی دریافت کرد. به دنبال این سفارشات یکی از شاهزاده های عثمانی از طریق معمار فرانسوی، به نام آنتوان لوشیک (Antoine Losciac) سفارش طراحی داخلی اقامتگاهش را به بوگاتی داد.

سرانجام در سال ۱۹۰۴ بوگاتی به پاریس نقل مکان کرد. در آنجا بود که شاهکارهای بی نقص و رویایی خود را خلق کرد. او در راستای دست یافتن به کیفیتی در آثارش که متفاوت با سمت و سوی تولیدات صنعتی آن سال ها باشد از آثار هنری شرق دور و شمال آفریقا الهام گرفت. با این وجود حال و هوای آثار او هرگز از فضای مدرن زمانه دور نشد و رنگ کهنگی به خود نگرفت. او در طراحی شیوه خاص خود را داشت و همین شیوه خاص نقطه قوت برند او محسوب می شد و بوگاتی به آن افتخار می کرد. بنابراین عجیب نیست که وقتی ملکه ایتالیا در سال ۱۹۰۲ به او بابت استفاده از سبک مورسک (Mooresque) _ سبک تزئینی شمال آفریقا_ در آثارش تبریک گفت بوگاتی پاسخ داد: «شما اشتباه می کنید اولیاحضرت، این سبک من است!»

آثار او سرشار از المان های شرقی است در حالی که خود بوگاتی هرگز به شرق سفر نکرده بود. البته استفاده از عناصر هنر شرقی در اواخر قرن نوزدهم میلادی در اروپا باب شده بود و بنظر می رسد بوگاتی سلیقه زمانه خود را جذب کرده و به کیمیای هویت سرکش خود آراسته و حاصل این آراستگی آثاری چنان برجسته و زیبا شده است. بسیاری از آثار او در مجموعه های خصوصی نگه داری می شود و هر گاه به بازار عرضه می شود نظر مشتاقان بسیاری را به خود جلب می کند.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
کارلو بوگاتی طراح مبلمان – صفحات برنجی، مفرغ های طلا کوب شده، رسن های ابریشمی و منگوله دار و تزئیناتی از عاج و صدف، همیشه در آثار او حضور داشتند

تحقیقات نشان داده است که بوگاتی در روند تولید آثار خود ابتدا تمایل به استفاده از موارد گوناگون داشت، سپس در دوره ای به زبده گزینی روی آورد و پس از آن دوباره توجهش را به عناصر سنتی مختلف معطوف شد. با در نظر گرفت این اصل می توان بازه زمانی که هر اثر در آن زمان خلق شده است را مشخص کرد. اما عناصری چون صفحات برنجی مزین به طرح های هندسی، همچنین مفرغ های طلا کوب شده، رسن های ابریشمی و منگوله دار و تزئیناتی از عاج و صدف، به عنوان عناصر شاخص، همیشه در آثار او حضور داشتند.

اگر امروز هم در برابر یکی از طراحی های کارلو بوگاتی بایستید، بخصوص یکی از آثار بزرگش، قطعا شگفت زده خواهید شد. همین اواخر یک میز کنسول و آیینه از طراحی های بوگاتی، که در سال ۱۹۰۰ طراحی شده، را جیمز اینفانته (James Infante)، فروشنده و کارشناس اشیا عتیقه امریکایی، به بازار عرضه کرد که حدود صد و هشتاد سانتیمتر ارتفاع دارد و ترکیبی است از چوب های مختلف به اضافه تزئینات برنزی، برنجی، مفرغی، شیشه، قطعات ظریف عاج، چرم پوست گوساله و بخش های مخملی مانند مرموزی که اینفانته می گوید: «باید خز پوست شتر باشد.» تزیینات غنی، به همراه تضاد رنگ تیره چوب ها در برابر روشنایی عاج ها و شباهت درهای کنسول به فرم طاق های کاخ الحمرا _کاخی مشرف به شهر گرانادای اسپانیا که یکی از شاخص ترین آثار معماری اسلامی محسوب می شود_ تصویری خیال انگیز را در برابر دیدگان بیننده به نمایش می گذارد. هیچ چیز در این طرح تقارن ندارد، هیچ عنصری تکراری نیست از هر جهت که نگاه کنید تصویری تازه خواهید دید. دوتا از کشوها دستگیره ای به شکل سکه های روم باستان دارند در حالی که دستگیره سوم شبیه مارمولکی است که به دور خودش حلقه زده باشد. حسی که این اثر بیش از همه در بیننده برمی انگیزد حس کنجکاوی است؛ انگار بخشی از وسایل قصری اسراآمیز و شرقی بوده که در داستان های نویسنده ای قرن نوزدهمی توصیف شده است. شاهزاده این قصر به یک تخت پادشاهی برای نشستن بر آن و فرمانروایی کردن نیاز داشته و هیچ کس جز خود کارلو بوگاتی نمی توانسته او را بر این سریر قدرت بنشاند.

بوگاتی در سال ۱۸۹۸ تختی سلطنتی برای این اثر طراحی کرد که پایه نشیمن آن نیم دایره و تکیه گاه آن دایره ای کامل است. دو نگه دارنده ی چوبی که تکیه گاه صندلی را محکم می کنند نا متقارن هستند؛ یکی از آنها بلند تر از دیگری است و در فواصل مختلف، بخش هایی از آن کنده کاری شده است. دیگر صندلی هایی که بوگاتی طراحی کرده است با داشتن یک چوب نگه دارنده مخروطی شکل و مورب در قسمت پشت به عدم تقارن در طرح دست می یابند. روکش نشیمن و تکیه گاه این صندلی از جنس چرم گوساله ای است که به طور سنتی در صحافی و جلد سازی کاربرد داشته است. بوگاتی برای طراحی های گران قیمت اش عمدتا رنگ های روشن را ترجیح می داد، هم بخاطر پایداری رنگ و هم به این دلیل که طراحی کردن و نوشتن روی این رنگ ها کار ساده تری است. او عاشق این بود که آثارش را با طرح های اتنزاعی از گیاهان و جانوران بپوشاند یا چیزی شیبه به دست نوشته های ژاپنی یا عربی روی آن ها نقش کند. نشیمن و تکیه گاه این صندلی را هم با طرحی شبیه به ساقه و برگ گیاه بامبو پوشانده است. اینفانته آثار بوگاتی را اینچنین توصیف می کند: «در آثار او می توان تلفیقی از هنر خاور دور، هنر شمال آفریقا، خیال پردازی های غریب و بارقه هایی از هنر آینده را مشاهده کرد. او با خلاقیت بی نظیرش از هنر زمانه خود فراتر رفته و در راه آینده گام نهاده برمی دارد.» طراحی های جسورانه، تزئینات عجیب و غریب و منحصر به فرد این آثار نمایانگر بخشی از شخصیت خود کارلو بوگاتی است. او صنعتگر و هنرمندی بود که خیلی زود راه خود را یافت و با قدرت در آن گام نهاد.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان – در آغاز قرن بوگاتی علاقمند شد سطوح آثارش را با پارچه بپوشاند

در آغاز قرن جدید بوگاتی سبک کارهایش را تغییر داد. اشتیاقش برای پوشاندن تمام سطوح با پارچه افزایش یافت، عناصر تزئینی در آثارش به شکل چشمگیری کاهش یافتند و کارها ساده تر و سبک تر شدند.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
کارلو بوگاتی خلاق مبلمان – اتاق حلزون در نمایشگاه بین المللی تورین ۱۹۰۲

بوگاتی در ۱۹۰۲ در نمایشگاه بین المللی مبلمان و طراحی داخلی تورین نمونه ای از آثار سبک دوم خود را با عنوان اتاق حلزون به نمایش گذاشت. در مرکز اتاق نیمکتی نیم دایره به همراه کمد نوشیدنی ها قرار داشت که به شکل صدف حلزون دیده می شد. دیوارها نیز با صفحات بزرگ چوبی، با طرحی مشابه مبلمان پوشیده شده بودندکه روی آن ها با صفحات برنجی کنده کاریش شده زینت داده شده بود. باقی مبلمان که در نگاه اول شبیه به مار کبری به نظر می رسیدند، طرحی کاملا منحصر به فرد را نشان می دادند؛ در این مبلمان پایه ها حذف شده بود و بنظر می رسید تمام نشیمن و تکیه گاه صندلی ها با چرم گوساله مهر و موم شده است. طرح منحنی آن ها نیز شکلی سینوسی و ادامه دار را تشکیل می داد. باید توجه داشت که کارلو در این طراحی تنها از فرم انتزاعی حیوانات بهره جسته است و این رویکرد با رویکرد پسرش رمبرانت در مشاهده دقیق و کنشگر حیوانات کاملا متفاوت است. هیئت داوران نمایشگاه درباره بوگاتی چنین گفتند:«کارلو بوگاتی نه تنها اولین فرد در ایتالیا است که جایزه هنرهای تزئینی مدرن را برده است، بلکه کسی است که رویایی ترین مبلمان مدرن را طراحی کرده است.» اما شاید صحیح تر آن باشد که بگوییم او یک رویا را تبدیل به مبلمانی مدرن کرده بود. موضوع تنها به طراحی مبلمان ختم نمی شد، کارلو بوگاتی در هر کاری، از جمله، معماری، طراحی و ساخت مبلمان، طراحی جواهرات، ساخت دوچرخه های مسابقه و حرفه های بی شمار دیگر تا مرز رویا پیش می رفت.

کارلو بوگاتی طراح خلاق مبلمان
کارلو بوگاتی طراح مبلمان – ژان بوگاتی نوه کارلو

بوگاتی سی سال پایانی عمرش را درفرانسه در بازنشستگی گذراند و شاهد تلاش و پییشرفت پسرش اتور و نوه اش ژان (Jean) در عرصه اتومیبل سازی بود. پسر دیگرش رمبرانت در سال ۱۹۱۶ خودکشی کرد. کارلو بوگاتی در دوران بازنشستگی هم به طور کامل دست از کار نکشید و به شکل محدود به طراحی جواهرات، نقاشی و مجسمه سازی می پرداخت. تمام اعضای خانواده بوگاتی در داشتن حس زیبایی شناسی بی نظیر، در هر زمینه، و قدم گذاشتن به ورای مرزهای امکان، همچنین کنترل همه جانبه تولید آثارشان وجه اشتراکی عمیق دارند. زیبایی توصیف ناشدنی و خلل ناپذیر در هرآنچه که آن ها ساخته اند موج می زند. نوه کارلو بوگاتی در نوشته ای به تاریخ اواخر دهه ۱۹۶۰ پدربزرگش را این چنین توصیف می کند: «او باید یک قرن زودتر به دنیا می آمد تا جهان ارزش واقعی استعداد او را درک کند، او یک نقاش، مجسمه ساز، نجار، معمار و مخترع بی نظیر بود که دریچه ای تازه روبه جهان طراحی داخلی و مبلمان گشود. به دلیل هوش، استعداد، توانایی و انرژی خارق العاده ای که در همه امور داشت باید او را «لئوناردو داوینچی عصر خود نامید.»

برگرفته از: ArtandAntiques

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با شناخت انواع دیوارکوب های خلاقانه خانه را متفاوت بیارایید

دیوارکوب ها انواع متنوعی دارند، گاهی برخی از آنها حالت کاربردی دارند در حالی که برخی دیگر …