صفحه اصلی خواندنی ها طراحان مل اسمیلو طراح مبلمانی که باید او را بشناسید!

مل اسمیلو طراح مبلمانی که باید او را بشناسید!

۰
مل اسمیلو

احتمالا این اولین بار است که اسم مل اسمیلو (Mel Smilow) را به عنوان یکی از برترین طراحان قرن بیستم در حوزه مبلمان می شنوید و دلیل آن هم برمی گردد به اینکه وی در آستانه شصت سالگی خود را بازنشسته کرد و کسب و کارش را دیگر به طور جدی ادامه نداد؛ البته بعدها دخترش، جودی اسمیلو، تلاش کرد دوباره نام پدرش را در این حوزه زنده کند و به موفقیت چشم گیری نیز دست یافت.

آنچه اسمیلو را از بسیاری از هم عصرانش متمایز می کند، قدرت او در ترکیب دنیای تجارت و طراحی برای رسیدن به محصولاتی با کیفیت، مدرن و در عین حال با قیمت منطقی است. در ادامه با جزئیات بیشتری از زندگی مل اسمیلو که او را تبدیل به یک فرد موفق در این حوزه کرد، آشنا می شویم.

مل اسمیلو
مل اسمیلو

مل اسمیلو کودکی و نوجوانی

مل اسمیلو در سال ۱۹۲۲ در محله برانکس شهر نیویورک متولد شد. او که رویای طراح تبلیغات شدن را در سر داشت بعد از پایان دوره دبیرستان وارد موسسه پرت، یکی از بهترین موسسات نیویورک در زمینه طراحی و معماری شد اما با فوت پدرش مجبور شد آن جا را ترک کند و کسب و کار پدر را ادامه دهد.

تلاش برای کاهش تبعیض در جامعه

اسمیلو با ورود به دنیای تجارت بیش از پیش به حضور تبعیض در جامعه آمریکا پی برد و اقدامات زیادی در راستای رفع این بی عدالتی ها انجام داد؛ از جمله راه اندازی کمپین های مختلف. روحیه کمک به دیگران و رفع بی عدالتی در اسمیلو منجر به یک تغییر اساسی در کسب و کار او شد. مل اسمیلو پس از بازگشت از جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۴۵، مجددا شروع به فروش وسایل منزل کرد اما در سال های بعد ایده برجسته ای به ذهنش رسید.

او به عنوان یک عمده فروش طبیعتا درآمد خود را با افزودن مبلغی بر قیمت اولیه محصول و فروش آن به خرده فروشان به دست می آورد و این موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات می شد. او و شریک تجاری اش، مورتون تی ال (Morton Thielle)، تصمیم گرفتند از عمده فروش به تولیدکننده تبدیل شوند و مستقیم محصولات را به دست مصرف کننده نهایی برسانند. با این کار آنها هم نقش تولیدکننده و هم عمده فروش و خرده فروش را خودشان ایفا می کردند و این تاثیر قابل توجهی در کاهش قیمت نهایی محصولات تولیدی آنها داشت.

مل اسمیلو

ورود مل اسمیلو به حوزه طراحی مبلمان

در سال ۱۹۴۹ اسمیلو و تی ال شرکت طراحی و تولید مبلمان خود را تحت عنوان Morton & Smilow تاسیس کردند که البته بعدها نام آن به Smilow & Thielle تغییر یافت. مشکلی که او با آن روبه رو بود نارضایتی از کیفیت کار طراحان شرکتش بود و این بود که تصمیم گرفت مسئولیت این کار را نیز خودش به عهده گیرد و بالاخره در دهه پنجاه میلادی میزها، صندلی ها، قفسه ها و مبلمانی که اسمیلو خود طراحی کرده بود، روانه بازار شدند.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که چطور یک فروشنده وسایل منزل می تواند بدون داشتن تحصیلات مرتبط یا تجربه ای در زمینه طراحی شروع به طراحی وسایل منزل کند و به چنین موفقیت چشم گیری نیز دست یابد؟ دلیل آن به استعداد و ذوق ذاتی اسمیلو و همچنین فعالیت چندین ساله اش در زمینه فروش وسایل منزل بر می گردد. او در طی این سال ها به اندازه کافی با مبلمان و وسایل منزل سروکار داشته بود که به اهمیت جزئیات، انتخاب مواد اولیه، ساخت و دیگر موارد در مسیر ساخت آنها پی ببرد.

مل اسمیلو
روایت نیویورکر و نیویورک تایمز از آثار اسمیلو

روایت نیویورکر و نیویورک تایمز از آثار اسمیلو

در سال ۱۹۵۶ نیویورکر در مورد وسایل و مبلمان طراحی و تولید شده توسط مل اسمیلو نوشت: «از منابع مختلف خیلی در مورد قیمت مناسب مبلمان مدرن Smilow -Thielle شنیده بودم اما فکر می کردم محصولات آنها صرفا تقلیدی از طراحی اسکاندیناوی هستند تا اینکه از محصولات آنها دیدن کردم و پی بردم آنها کاملا منحصربه فرد هستند و برخلاف آنچه اغلب در این حوزه می بینیم، تقلیدی از دیگر سبک های موجود نیستند. یکی از اتومان ها و میزهای این برند توسط موسسه پرت در سال ۱۹۵۶ بعنوان محصولاتی با طراحی خوب که قیمت آنها کمتر از ۲۵ دلار است، انتخاب شدند. همچنین بعدها نیویورک تایمز از محصولات شرکت Smilow-Thielle به عنوان «محصولاتی که در بین بهترین نمونه های طراحی آمریکایی معاصر مربوط به دوران بعد از جنگ جهانی دوم هستند، نام برد».

مل اسمیلو
بازنشستگی و بسته شدن شرکت Smilow-Thielle

بازنشستگی و بسته شدن شرکت Smilow-Thielle

شرکت Smilow-Thielle تا اوایل دهه هشتاد میلادی به فعالیت خود ادامه داد اما از آنجا که موفقیت بالای اسمیلو در حرفه اش به او این اجازه را می داد که حتی قبل از رسیدن به شصت سالگی بازنشسته شود، شرکت Smilow-Thielle در سال ۱۹۸۱ بسته شد البته اسمیلو همچنان با مشتریان وفادارش در ارتباط بود و در عین حال به دنبال کردن دیگر علائق خود از جمله مجسمه سازی و نقاشی پرداخت. چند سال بعد مل اسمیلو به آلزایمر مبتلا شد و در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت.

مل اسمیلو
جودی اسمیلو و زنده کردن نام پدر

جودی اسمیلو و زنده کردن نام پدر

جودی اسمیلو بعد از فوت پدرش، متوجه شد پدرش طرح هایش را در زیرزمین منزل نگه داشته بوده و به نظرش آمد که آن طرح ها منطبق با نیازهای روز جامعه هستند که کاملا درست بود و خوشبختانه تصمیم گرفت برخی از طرح های پدرش را عملی کند و بالاخره در سال ۲۰۱۲ این تصمیم خود را عملی کرد و نام پدرش را دوباره به صنعت طراحی مبلمان برگرداند. متاسفانه جودی اسمیلو در سال ۲۰۱۸ فوت کرد اما همسر و فرزندانش راه او را ادامه می دهند تا نام مل اسمیلو از یادها نرود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…