صفحه اصلی خواندنی ها طراحان فلورانس نول باست معماری که از مشاهیر طراحی شد

فلورانس نول باست معماری که از مشاهیر طراحی شد

فلورانس نول باست
denitte

فلورانس نول باست (Florence Knoll Bassett) متولد ۲۴ مه ۱۹۱۷ در شهر سگینا (Saginaw)، ایالت میشیگان، یکی از تأثیرگذارترین معماران و طراحان آمریکایی پس از جنگ بود. او هر چند در رشته های مختلف همچون معماری، طراحی داخلی، طراحی مبلمان، نساجی و مدیریت تولید به خوبی مهارت داشت، اما تاثیر او بر طراحی مدرن آمریکا از دیگر زمینه ها شاخص تر بود.

فلورانس نول باست
فلورانس پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، برای تحصیل در رشته معماری دانشگاه کلمبیا، به نیویورک رفت

دوران جوانی و تحصیلات

فلورانس در سنین نوجوانی پدر و مادرش را از دست داد و تحت سرپرستی یکی از دوستان خانوادگی خود قرار گرفت. آنها فلورانس را برای ادامه تحصیل به یک مدرسه شبانه روزی فرستادند که با آکادمی هنری کرانبروک (the Cranbrook Academy of Art) مرتبط بود. به این ترتیب مسیر زندگی هنری فلورانس رقم خورد. او در آنجا با الیل سارینن (Eliel Saarinen) یکی از معماران برجسته فنلاندی تبار و خانواده اش آشنا شد و این ارتباط، پایه و اساس زیبایی شناسی طراحی و آینده او را ترسیم کرد. فلورانس پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، به توصیه الیل، برای مدت دو سال در آکادمی کرانبروک فعالیت کرد و سپس برای تحصیل در رشته معماری دانشگاه کلمبیا، به نیویورک رفت. او برای تکمیل دوره معماری، در موسسه آرمور شیکاگو (انستیتوی فناوری ایلینویز فعلی) ثبت نام کرد و همواره از این دوره تحصیلی در کنار لودویگ میس وان در روهه (Ludwig Mies van der Rohe) ،که از استادان پیشرو در معماری مدرن بود، به عنوان سالی پُربار و طلایی یاد می کرد.

فلورانس نول باست
تبعات جنگ جهانی دوم کار تولید هر محصول غیرمرتبط با جنگ را تحت الشعاع قرار داد

فلورانس پس از فارغ التحصیلی، در دفاتر متعددی کار کرد. تا آنکه در شرکت معماری و تازه تاسیس هریسون و آبراموویتز (Harrison & Abramovitz)  مشغول به کار شد. همچنین به عنوان شغل دوم در شرکت مبلمان مدرن هانس نول(Hans Knoll) هم کار می کرد و طولی نکشید که کارشناس طراحی داخلی این شرکت شد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست طراحی داخلی را از دکوراسیون داخلی به معماری فضا تبدیل کرد

فعالیت حرفه ای

در سال ۱۹۴۳، زمانی که کار خود را به صورت تمام وقت در شرکت نول شروع کرد، تبعات جنگ جهانی دوم کار تولید هر محصول غیرمرتبط با جنگ را تحت الشعاع قرار داد. پیدا کردن مشتری و ساخت مبلمان دشوار شد، چوب تنها ماده موجود بود، چسب ها ضعیف بودند و به دست آوردن پارچه های مناسب سخت شده بود. در حالی که با دیگر طراحان با مشکل کمبود مواد دست و پنجه نرم می کردند، او سبک استفاده از خطوط ساده و رنگ های روشن را در تولیدات شرکت پیاده کرد. همچنین هانس را متقاعد کرد تا برای پیشرفت بیشتر اقتصادی در دوران جنگ، از معماران دیگر هم کمک بگیرند. فلورانس عقیده داشت معماران باید توانمندی های خود را در طراحی، در حوزه مبلمان هم به کار ببرند. بنابراین دوستان طراح و معلمان سابق خود را به شرکت دعوت کرد. او موفق شد تا معماران برجسته ای مثل ارو سارینن (Eero Saarinen)  و مارسل بروئر (Marcel Breuer)   را برای طراحی مبلمان در شرکت جذب کند. او از سارینن خواست یک صندلی طراحی کند که مثل سبدی بزرگ و پر از کوسن باشد تا بتوان در آن دراز کشید و این درخواست منجر به طراحی صندلی کلاسیک Womb شد. نول معلم سابق خود، لودویگ میس وان در روهه، را راضی کرد تا حق تولید صندلی بارسلونا را به او بدهد. همچنین موافقت هنرمندانی مثل ایسامو نوگوچی (Isamu Noguchi)، مجسمه ساز ژاپنی، را برای طراحی مبلمان به دست آورد و میز cyclone را از کارهای نوگوچی کپی برداری کرد. یکی از مجسمه سازان شرکت نول به نام هری برتویا (Harry Bertoia)   دو سال در استودیوی خود تلاش کرد تا آثار فلزی خود را به مبلمان تبدیل کند و در نهایت صندلی‌های معروف سیمی را خلق کرد. آنها به معماران اطمینان دادند که برای طرح های شان اعتبار و حق الزحمه دریافت می کنند. به این ترتیب در سال ۱۹۴۶ شرکت نول و همکاران(Knoll Associates, Inc)  تاسیس شد. دو ماه بعد از آن، فلورانس و هانس با هم ازدواج کردند و در آن سال او هم شریک زندگی و هم شریک تجاری هانس شد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست ، طراحی داخلی ساختمان CBS، نیویورک

آنها پیش بینی می کردند که پس از جنگ، مبلمان مدرن در امریکا مورد استقبال قرار بگیرد و مردم به آن نیاز پیدا کنند . بنابراین در سال ۱۹۵۰ یک کارخانه جدید مبلمان در منطقه گرینویل (Greenville )  درشرق پنسیلوانیا تاسیس کردند. عده زیادی از صنعتگران خبره آلمانی- آمریکایی در این منطقه زندگی می کردند و از طرفی مردان جوانی که از جنگ به خانه باز می گشتند به این منطقه می آمدند. آنها سال های سختی را پشت سر گذاشتند اما سرانجام تلاششان نتیجه داد و تجارتشان رونق گرفت.

فلورانس نول باست
واحد برنامه ریزی نول گروهی از طراحان برجسته و جوان آن دوره را از میان زنان و مردان جذب کرده بود که همگی افرادی بودند که پیشینه معماری و مهندسی داشتند

فلورانس سرپرست واحد برنامه ریزی نول بود. این واحد مربوط به بخش طراحی داخلی می شد و او مسئول برگزاری نمایشگاه ها و کلیه پروژه های طراحی شرکت بود. واحد برنامه ریزی نول گروهی از طراحان برجسته و جوان آن دوره را از میان زنان و مردان جذب کرده بود که همگی افرادی بودند که پیشینه معماری و مهندسی داشتند و فراتر از سلیقه عمومی آن زمان کار می کردند. البته او هیچ وقت بیشتر از شش یا هشت طراح را به کار نگرفت و این موضوع عامل موفقیت شرکت و زیبایی محصولات آنها بود. آنها در این واحد کارهای معماری، طراحی مبلمان، انتخاب پارچه و چیدمان فضا را همراه با هم انجام می دادند و این روش احتمالاً برای اولین بار در فرهنگ طراحی آمریکا اتفاق می افتاد.

فلورانس نول باست ، میز معلق، ۱۹۶۱

این واحد پس از جنگ توانست جایگاه خوبی به دست بیاورد زیرا مهمترین محل نمایش این نوع مبلمان مدرن، دفاتر اداری بود. آنها طراحی کل سیستم را از فضای داخلی دفاتر گرفته تا انتخاب مبلمان بر عهده داشتند و این موضوع نمادی از پیشرفت اقتصادی مدرن آمریکا در آن زمان بود.

فلورانس نول باست
مبلمان راحتی از طراحی های فلورانس نول باست

در دهه ۱۹۴۰ دکوراسیون اداری تحت تاثیر سبک های سنتی و دوره ای بود. میزهای تحریر به صورت ضربدری و میزهای کار هم به موازات آنها قرار می گرفت. چند صندلی به شکلی پراکنده و یک قفسه کتاب با درهای شیشه ای در اتاق دیده می شد. دیوارها هم دستورالعمل خاصی داشت: یک دیوار سراسری از شیشه یا مرمر، سقف های گچبری با چراغ های توکار و کفپوش های چوبی به رنگ قهوه ای روشن. واحد برنامه ریزی نول طراحی محیط های اداری را متحول کرد و سبک های قدیمی را با چیدمان منطقی فضا، مبلمان مدرن و ترکیب ساختار، رنگ و بافت جایگزین کرد. فلورانس با الهام از مدرنیسم، رنگ و بافت را به طراحی داخلی وارد کرد و فضای راحتی برای استفاده روزمره ایجاد کرد. آنها میزهای سنگین و منبت کاری شده را با طرح های مدرن و سبک تر جایگزین کردند. همچنین چیدمان رایج در ادارات را برای ایجاد فضایی بهینه تغییر دادند.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست من از صندلی‌هایی که شما را در یک موقعیت نگه ‌داشته اند، خسته شده ام

در یک دهه بعد، شرکت نول و همکاران گسترش پیدا کرد: نساجی نول (Knoll Textiles)در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد، در سال ۱۹۴۸ اولین نمایشگاه فلورانس نول در نیویورک و بعد از آن در شیکاگو، سان فرانسیسکو و دالاس برگزار شد. سه سال بعد آنها فعالیت خود را با افتتاح شرکت بین الملی نول (Knoll International)  گسترش دادند.کارخانه ها و نمایشگاه های نول در اشتوتگارت، پاریس و میلان افتتاح شد و مبلمان نول در موزه هنرهای مدرن به نمایش درآمد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول زمینه های مختلف طراحی را مجدداً بازنگری کرد

در سال ۱۹۵۵ هانس در یک تصادف رانندگی در کوبا درگذشت و فلورانس نول فعالیت هر سه شرکت را تا پنج سال بعد به عهده گرفت تا زمانی که به عنوان رئیس شرکت بازنشسته شد. حتی زمانی که به همراه همسر دوم خود هری هود باست (Harry Hood Bassett) به فلوریدا نقل مکان کرد و سهم خود را از شرکت فروخت، همچنان به عنوان مشاور و مدیر طراحی شرکت ها به کار خود ادامه داد. جوانان مستعد به منظور همکاری با او به شرکت هجوم آوردند و فروش آنها تا سال ۱۹۷۱ یعنی سال بسته شدن واحد برنامه ریزی، پیوسته افزایش یافت. در طی ده سالی که مسئولیت اصلی نول را به عهده داشت، به یکی از قدرتمندترین شرکت‌های طراحی در جهان تبدیل شده‌بود. او به رقیبانش ثابت کرد که تجارت آنها نه تنها پس از مرگ هانس ادامه خواهد داشت بلکه سیر صعودی هم دارد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست دکوراسیون داخلی را به عنوان یک حرفه معرفی کرد

فلورانس نول زمینه های مختلف طراحی را مجدداً بازنگری کرد. او دکوراسیون داخلی را به عنوان یک حرفه معرفی کرد و طراحی داخلی را از دکوراسیون داخلی (که اغلب در حوزه کاری زنان بود) به معماری فضا تبدیل کرد، کاری که در دهه ۵۰ تقریباً فعالیتی مردانه به شمار می آمد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست من به صندلی هایی نیاز داشتم که موجود نبود، پس آنها را طراحی کردم

از نظر حرفه ای، تعریف تازه ای از استانداردها و اصول اخلاقی در زمینه طراحی داخلی بیان کرد. مواردی چون پشتیبانی از برنامه های مربوط به مکان، درک مقیاس و جزئیات مناسب برای طراحی داخلی یک ساختمان، درک رفتار انسان و نحوه استفاده او از فضاهای ساختمانی، رضایت کارمندان اداری و کمک به افزایش بهره وری آنها، همگی زائیده تفکرات او بود و هنوز هم پابرجا و عملیاتی است.

فلورانس نول باست
زمانی که صندلی طراحان معروف پاسخگوی نیاز فضای دفتر نبودند، خودش دست به کار شد و آنها را طراحی کرد و ساخت

یکی از مهمترین دستاوردهای او معرفی دفاتر کاری باز بود که منشی ها را از اتاق های تاریک اداری آنها رها می کرد. او همچنین شیوه معمول امروزی را در نمایش طرح ها روی کاغذ، به صورت کلاژ یا تکه چسبانی، پایه گذاری کرد. یعنی استفاده از تابلوهایی که نقشه فضای طراحی شده را با کمک تکه پارچه، تراشه های چوبی و مواد دیگر روی آن نشان می دادند و این امکان را به مشتریان می داد تا ویژگی های بصری فضا و چیدمان آن را بهتر درک کنند. به این ترتیب او شیوه برقراری ارتباط با مشتری را در این حرفه و همچنین برداشت آنها از طراحی داخلی را تغییر داد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست عقیده داشت معماران باید توانمندی های خود را در طراحی، در حوزه مبلمان هم به کار ببرند

در زمینه مبلمان، طرح های معماران و طراحان اروپایی مهاجر را به شرکت وارد کرد. نقشی بیش از یک نماینده صرف مبلمان داشت: او اولین کسی بود که دید چطور طرح های جدید و کلاسیک می توانند شکاف موجود در بازار مبلمان را پر کنند. فلورانس می گفت: «من از صندلی‌هایی که شما را در یک موقعیت نگه ‌داشته اند، خسته شده ام.» و زمانی که صندلی طراحان معروف پاسخگوی نیاز فضای دفتر نبودند، خودش دست به کار شد و آنها را طراحی کرد و ساخت. فلورانس همیشه می گفت که طراح مبلمان نیست، شاید به این دلیل که نمی خواست مبلمان به تنهایی دیده شود بلکه آن را به عنوان عنصری از طراحی داخلی به شمار می آورد. او می گفت: «من به صندلی هایی نیاز داشتم که موجود نبود، پس آنها را طراحی کردم.» او از مفاهیم معماری برای طراحی مبلمان استفاده کرد و توانست با کمک ساختار و زبان ساختمان های مدرن به خلق شیئی در مقیاس انسانی برسد. مبلمانی که او طراحی کرد به مبلمان کلاسیک بدل شد.

فلورانس نول باست
نمایشگاه های فلورانس نول باست برایش حکم آزمایشگاه تحقیقاتی داشتند

فلورانس نول همچنین مهارت های شغلی قابل توجهی داشت و از هنر در زمینه بازاریابی به نحوی شایسته استفاده می کرد. نمایشگاه های نول برایش حکم آزمایشگاه تحقیقاتی داشتند. آنها نمایشگاه را به فضایی برای زیبایی شناسی مبدل کرده بودند نه مکانی برای فروش محصولات. و به این ترتیب نه تنها در سبک مبلمان بلکه در حوزه طراحی داخلی استانداردهای تازه ای برای زیبایی شناسی ایجاد کردند.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست ، طراحی داخلی ساختمان CBS، نیویورک

آخرین پروژه بزرگ او از زمانی آغاز شد که مدیر شبکه تلویزیونی و رادیویی سی بی اس (CBS)  از فلورانس خواست تا طراحی فضای داخلی ساختمان سی بی اس را که پس از مرگ ارو سارینن نیمه تمام مانده بود، به پایان برساند و او به عنوان دوست همیشگی خانواده سارینن تصمیم گرفت کل فضای داخلی ساختمان، از جمله دفاتر باز، پذیرایی و دفاتر اجرایی را طراحی کند. فضایی که در سال ۱۹۶۳ برای سی بی اس طراحی شد، نقطه عطف زندگی حرفه ای فلورانس بود که هم زیبایی شناسی سبک مدرنیسم در شرکت های آمریکایی را نشان داد و هم یک زن را به عنوان مبتکری برجسته در فرهنگ آمریکایی معرفی کرد. طراحی ساده و در عین حال زیبا، در هیچ پروژه ای به اندازه سی بی اس برجسته نبود.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست اولین کسی بود که دید چطور طرح های جدید و کلاسیک می توانند شکاف موجود در بازار مبلمان را پر کنند

آنها در دفتر مدیر، برای دیوارها و کف اتاق از مواد طبیعی مثل چوب، مرمر، کنف و پشم استفاده کردند و بیشتر از آنکه بر حجم تمرکز داشته باشند بر سطح تاکید داشتند. آنها فضایی برای چیدمان انتزاعی اتاق ایجاد کردند و این سبک را با کمک صندلی ها، نقاشی ها، قفسه ها، کمد ها و مجسمه ها در اتاق خلق کردند. مبلمان و آثار هنری به ساده ترین شکل و کمترین تعداد قرار داشت. ارتفاع مبلمان ها را کوتاه در نظر گرفتند تا بدنه عمودی آنها فضای خالی و خلوت اتاق را پر کند. دفتر کارمندان اجرایی با دیوارهایی به رنگ قهوه ای تیره و مبلمان روشن کاملا برجسته شده بود. همه اتاق های کنفرانس را به رنگ قهوه ای روشن در نظر گرفتند تا با رنگ قهوه ای تیره میزهای اتاق در تضاد باشد.

فلورانس نول باست
فلورانس نول باست در سال ۲۰۰۲ توانست به خاطر فعالیت های نوآورانه و گسترده در زمینه طراحی و معماری نشان ملی هنر (National Medal of Arts)  را دریافت کند

فلورانس نول باست به علت نقش تاثیرگذار خود در طراحی مدرن آمریکا، در سال ۱۹۸۵ جایزه مشاهیر طراحی داخلی ( Hall of Fame)  را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۲ توانست به خاطر فعالیت های نوآورانه و گسترده در زمینه طراحی و معماری نشان ملی هنر (National Medal of Arts)  را دریافت کند که عالی‌ترین افتخار برای هنرمندان در آمریکا است. پس از مرگ هری باست، فلورانس تا زمان مرگش در سن ۱۰۱ سالگی مدیریت شرکت باست را بر عهده داشت. هرچند از زمان نول تاکنون شرایط شرکت تغییرات زیادی داشته اما موفقیت همیشگی خود را همچنان مدیون بازاریابی قابل توجه و نگاه زیبایی شناسانه فلورانس می داند.برگرفته از: PioneeringWomen

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۱

۲ نظر

 1. گلنوش

  ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ ساعت ۱۴:۰۵

  بسیار قابل تامل بود

  پاسخ دهید

 2. مریم مومنی

  ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ ساعت ۲۲:۴۸

  بعنوان یه دانشجوی معماری تا بحال به طراحی مبلمان فکر نکرده بودم.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۱۵ مبلمان شهری که دوست دارید در شهرتان باشد

همه‌ ما از قدم زدن در خیابان هایی که به زیبایی خانه مان یا حتی زیباتر هستند لذت می بریم و …