صفحه اصلی خواندنی ها طراحان مروری بر طراحی محصول و نام آوران جوان آن در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس

مروری بر طراحی محصول و نام آوران جوان آن در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس

۲
طراحان مشهور عرب
nowrooz

طراحی محصول و مبلمان خاورمیانه که بخشی اساسی از اکوسیستم طراحی داخلی است، با تکیه بر ایده های پیشگام، میراث و عزم جدی در این رشته و به دلیل ابتکارهای آکادمیک و صنعتی متمرکز، به پیشرفت خود ادامه می دهد. طراحی در خاورمیانه اخیرا راه زیادی را پیموده است، نه فقط به خاطر موضوعات فرهنگی بلکه به خاطر این واقعیت که اکنون طراحی و معماری به عنوان مؤلفه مهم جامعه پذیرفته شده اند. با حمایت قوی نهادهای دانشگاهی، تعداد بیشتری از طراحان مشتاق در سراسر این منطقه به طراحی محصول گرایش پیدا می کنند. تعداد در حال رشد هفته های طراحی در شهرهای شورای همکاری خلیج فارس و غرب آسیا شاهدی بر مقبولیت طراحی محصول در میان طراحان مشهور عرب و طراحان جوان منطقه است.
دانشکده طراحی دانشگاه آمریکایی شارجه روی آموزشگاه های مدرن CAAD سرمایه گذاری کرده است تا دانشجویان بتوانند در سطحی جهانی مهارت های خودشان را توسعه دهند. از طرفی، موسسه طراحی و نوآوری دبی، بازیگر جدید این صحنه، برنامه طراحی چند رشته ای خود را با تمرکز سنگین روی تکنولوژی ارائه داده است که تمام جنبه های طراحی محصول را در بر می گیرد. هدف آماده ساختن دانشجویان برای صنعتی است که تا زمانی که این طراحان جوان آماده شوند تا به نیروی کار بپیوندند، به شدت تغییر کرده است.
برای فهمیدن اینکه چقدر طراحی محصول در طول این سال ها مهم شده است، شمردن تعداد مسابقاتی که موسسه های داخلی و بین المللی برای طراحان محصول در منطقه برگزار می کنند، کافی است. نام های بزرگی مانند دیسون، آئودی و ون کلیف و آرپلز و ابتکاراتی چون هفته طراحی دبی و پلتفرم پیشرو و مرکز طراحی دانتون دیزاین همگی در محبوبیت فزاینده دیزاین به عنوان موضوع انتخاب در میان مجموعه های خلاقیت محور همکاری دارند.
طراحی محصول دیگر فقط طراحی یک «صندلی زیبا» نیست، بلکه درباره ساختن اشیایی است که در کنار بهبود عملکرد مورد نظر، برای مشکلات نیز جوابی دارند. با وجود اینکه طراحی در خاورمیانه به سرعت رو به رشد است، طراحان این منطقه همچنان عمیقا به ریشه های فرهنگی و سنتی خود وابسته اند. یافتن تفسیرهای مدرن از میراث خود و برقراری تعادل بین صنایع بومی و تناسبات تجاری چالشی است که بیشتر کارهایی را که در این منطقه تولید می شوند، روایت می کند.
در نوشته پیش رو، تعدادی از نام های مطرح در قلمرو طراحی محصول خاورمیانه را معرفی می کنیم. گرچه این فهرست ۲۰ موردی، جامع نیست اما در آن طراحانی با پیش زمینه های متفاوت معرفی شده اند، چه کسانی که تمرکزشان فقط روی طراحی محصول است و چه طراحانی که در رشته های مختلفی از معماری و طراحی داخلی کار می کنند.

عبدالله المولا ۲۸ ساله از دبی (Abdalla Almulla)

فارغ التحصیل معماری از دانشگاه Woodbury سان دیگو آمریکا، بنیان گذار مولا (MULA)، یکی از ستاره های صنعت در حال رشد طراحی در دبی.
او برای اثرهنری چیدمانش برای برند جواهر Gafla در هفته طراحی دبی سال ۲۰۱۷ مورد تمجید قرار گرفته است. اثر او همچنین در رویدادهای جهانی مثل جشنواره طراحی و معماری لندن، هفته طراحی پاریس و میلان نمایش داده شده است. امسال اثر او بخشی از نمایشگاهی است که در موزه دیجیتال زاید گاندی (Zayed Gandhi) برگزار شده است. از او برای طراحی نشیمن گاه های عمومی کتابخانه هنر و طراحی (Al Safa) که به زودی افتتاح خواهد شد، دعوت شده است.
محصولات او شامل دیوارپوش های Flux، کاسه و گلدان های Mese، مجموعه نیمکت های مدولار Shak’l و مجموعه میز WOV است.
او با استناد به معماران مطرح همچون تویو ایتو، الکساندور آراونا، کیشو کوروکاوا و رنزو پیانو می گوید: «اساس مفاهیم طراحی های من، کاربر و ویژگی خاص هر پروژه است. مواد اولیه به عنوان لایه ای است که تجربه کاربر را افزایش می دهد، احساس او را درگیر می کند و به محصول دوام می بخشد.»

عالیا الغفلی، ۲۴ ساله، از دبی (Alya AlEghfeli)

طراح داخلی و محصول اماراتی، طراحی داخلی را در دانشگاه زاید خوانده و آن را با آموزش های بیشتر در زمینه طراحی مبلمان در سن مارتین لندن پی گرفته است. بعد از کسب مهارت از مشاوران طراحیکریستیانا زنیک (Kristina Zanic) و چند استودیوی طراحی مستقر در دبی، او اکنون مستقل کار می کند.
این طراح در حال پیشرفت از طرف منطقه طراحی دبی (Dubai Design District) و وزیر کشور در امور جوانان امارات دعوت به کار شده است. او همچنین با مقامات فرهنگ و هنر دبی برای مبلمان شهری که در روز طراحی دبی ۲۰۱۷ نمایش داده شد، همکاری کرده است. از دیگر کارهای قابل توجه او در این صنعت، می توان به همکاری با رزیدنسی « تنوین» و شرکت در شانزدهمین دوسالانه ونیز اشاره کرد. مجموعه اخیر او با نام میزبانی چراغ و ظرف (Host Lamp and Host Vessel) از مهمان نوازی بادیه نشین ها در سراسر صحرای عربی و اشیای روزمره آنان الهام گرفته شده است.
او فلسفه خود را اینگونه شرح می دهد: «با تحقیق و کشف جنبه های مختلف طراحی داخلی و محصول، کار من بر اساس مهارت، سنت و کاربری است. من مشتاق اضافه کردن ارزش به فضاها و بازگرداندن آن به جامعه از طریق دیزاین هستم. این در حالی است که من در تمام طول فرآیند در حال تمرین علاقه مندی های خودم هستم.»

الجود لوطه، ۳۵ ساله، از دبی (Aljoud Lootah)

یکی از پرکارترین طراحان امارات است و تحسین منتقدان را برای تفسیر دوباره میراث در شرایط معاصر به دست آورده است. مجموعه العریش او که به چوب نخل ارجاع دارد، در هفته طراحی دبی ۲۰۱۸ به نمایش در آمد و بیانگر عناصر بی انتهای میراث اماراتی او است. او با شرکت آلمانی Probas Plating برای ساخت این مجموعه همکاری می کند.
مجموعه های اخیر او چهارپایه تاکیا، مبل خوص و جعبه های دست ساز مندوس است. او می گوید: «مواد اولیه یک عنصر اساسی در شکل دادن به یک طرح و محصول است. برای هر طرح، یک ماده خاص باید انتخاب شود تا زیبایی و کارکرد آن را تضمین کند. من با سنگ مرمر، گل، چینی، چوب و استیل، برنج و مس کار می کنم.» او با اوج گرفتن در این صنعت، تحسین خود را برای طراحان سرشناسی چون پاتریشیا ارکیولا (Patricia (Urquiola و نندو ابراز می دارد.

عمار کالو، ۳۳ ساله، از شارجه (Ammar Kalo)

این معمار و طراح برنده جایزه، در دانشگاه آمریکایی شارجه معماری خوانده است و از دانشگاه میشیگان کارشناسی ارشد گرفته است. در حال حاضر او مدیر CAAD و دستیار استاد در دانشگاه آمریکایی شارجه است.
در بین کارهایی که انجام داده است، صندلی او به نام Stratum در هفته طراحی میلان ۲۰۱۵ جایزه نقره A‘Design Award را به دست آورده است. متعاقبا Stratum و ساخته دیگر او N-bowl را موزه طراحی کوپر هویت (Cooper-Hewitt) نیویورک در سال ۲۰۱۶ خرید.
او برای کارهای تجربی اش شناخته شده است و تمرکز او روی تحقیق بین رابطه فناوری دیجیتال و صنایع سنتی است. او مواد اولیه متداول را با متدهای ساخت دیجیتال پیشرفته ترکیب می کند.
میان پروژه های سفارشی او می توان به میز همگانی که از آلومینیوم بازیافتی برای شرکت مدیریت محیطی Bee’ah در هفته طراحی ببی ۲۰۱۸ ساخته شده بود، اشاره کرد. مجموعه میزهای او برای Fikra نیز از کائوچو و چوب ساخته شده اند.
در توضیح فلسفه طراحی او که پیوندی عجیب از طبیعت ارگانیک آرت نووا و سادگی ظریف سبک اسکاندیناوی است، می گوید که بیشتر به دنبال «حالت های نرم» در کارش است که یا از طریق استفاده از مواد اولیه انعطاف پذیر برآورده می شود و یا از طریق استفاده از مواد اولیه سخت به شیوه ای ارگانیک و ملایم.
او می گوید: «من همچنین به دنبال قواعدی هستم که به تمام فرآیند طراحی من در کلیت آن معنا ببخشند. گرچه بیشتر از همه طبیعت روی کار من تاثیر می گذارد اما آثار دیگر طراحان نیز برایم مهم است. واقعا جالب است که هر فردی چگونه یک مشکل و راه حل رسیدن به آن را کشف می کند.»
او از چوب، فلز، رزین، کائوچو و پلاستیک در کارهایش استفاده می کند.
او می گوید: «هر ماده اولیه ای مشخصات خاص خود را دارد و من سعی می کنم آن ها را برجسته کنم و برای خود آن ماده طراحی را انجام دهم، نه اینکه آن را بعد از طراحی انتخاب کنم.»
او از نری اند هو (Neri&Hu) و کریس ولستون (Chris Wolston) به عنوان منابع الهام خود نام می برد.

دیوید رافول و نیکولاس مسلم هر دو سی سال سه از بیروت

(David Raffoul &Nicolas Moussallem)

آشنایی این دو طراح پویا ابتدا در آکادمی هنرهای زیبای بیروت، جایی که هر دو مشغول تحصیل در کارشناسی طراحی داخلی بودند شکل گرفت و بعد هر دو به دنبال ادامه تحصیل برای کارشناسی ارشد در مدرسه پلی تکنیک Di Design میلان رفتند. از زمان پایه گذاری استودیوی مستقل خود در سال ۲۰۱۱، آن ها بر روی پروژه های طراحی محصول و طراحی داخلی کار می کنند.
نمونه کارهای این زوج لیستی قابل توجه از برندهای بین المللی است. مانند Vista Alegre, Collection Particuliere, Moooi, Tai Ping Carpets, CC-Tapis, Gallotti & Radice, Agresti,  و Editions Milano.
منبع الهام آن ها گروه موسیقی الکترونیک (Daft Punk) است که ذاتا با میراث لبنانی شان با تجزیه و تفسیرهای خاص این زوج همراه است.
این ریشه های خاص به آن ها فرصت نمایش کارهایشان در گالری های معتبر دنیا مثل Carpenter نیویورک، گالری دیزاین Joy Mardini بیروت و گالری نیلوفر میلان را داده است. آن ها اخیرا مجموعه Supernova  را برای گالری Carpenter تولید کرده اند.

فدی سریدینه ، ۴۷ ساله، از دبی (Fadi Sarieddine)

بعد از تحصیل معماری در بیروت و لندن، این معمار و طراح محصول لبنانی مستقر در دبی می گوید الهام های او از میان مشاهدات ساده و راه حل های عادی برای مشکلات روزمره است.
گرچه او احساس می کند که هنوز صحنه طراحی در این منطقه خام و در حال رشد است، خود او در این صنعت این منطقه بسیار مشهور است. اثر اخیر او با نام «هی بنکسی» در هفته طراحی میلان به نمایش گذاشته شد؛ اون این اثر را برای بنکسی، معروفترین هنرمند ناشناس گرافیتی طراحی کرده است. او در مقیاس جهانی آثار سفارشی خاصی دارد از جمله محصولاتی برای برند برتر مبلمان هاورث (Haworth).

حمزه العماری، ۲۸ ساله، از دبی (Hamza Al-Omari)

برای این طراح اردنی-کانادایی که در خانواده ای معمار و طراح بزرگ شده است، طبیعی است که بخواهد مسیر آنها را دنبال کند. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه  ونکوور در ۲۰۱۲، او با شرکت های مستقر در دبی و سازمانی خلاق که دولت امارات آن را تاسیس کرده، همکاری کرده است. او همچنین در رزیدنسی «تنوین» (برنامه اقامت هنری؛ فرصتی برای سفرهای علمی برای هنرمندان) نیز شرکت کرده است.
کارهای او در نمایشگاه ها و گالری های مختلفی در سرتاسر جهان از جمله پاویون ابواب در هفته طراحی دبی، گالری هایی در ابوظبی و دوسالانه لندن ۲۰۱۸ نمایش داده شده است. او همچنین برنده جایزه سال ۲۰۱۶ طراح نوظهور خاورمیانه را که ون کلیف اند راپلز برگزار می کند، دریافت کرده و در لیست نهایی هنرمند جوان شیخ منال نیز بوده است.
«مهد» یک گهواره تکاملی کودک که همراه با او رشد می کند و چهارپایه «مرکب» که از خوشنویسی عربی و کشتی یک دکلی عربی الهام گرفته شده است، از کارهای مورد توجه او هستند. او دیتررامس را الهام بخش می داند و می گوید: «این منطقه در کلیت خود منبعی از ایدئولوژی، تاریخ و مواد اولیه ای است که به اندازه کافی مورد استفاده قرار نمی گیرند. من تلاش می کنم تا در اصول سنتی طراحی، معماری، هنر و طراحی شهری که در فرهنگ خاورمیانه در طول تاریخ وجود داشته است و تا آسیا و اروپا آمده است و به دوران طلایی مشهور است، کاوش کنم.»

جوان رولدان، ۴۲ ساله، از شارجه

از آنجاییکه مدارک مختلفی در معماری از دانشگاه های معتبر دنیا از جمله مدرسه تکنولوژی مادرید، دانشگاه CEU و مدرسه معماری بارلت (Bartlett) دارد، شغل های مختلفی هم دارد. او معمار، عضو دانشگاهی، طراح محصول و یکی از بنیان گذاران By Spring است که در شارجه، لندن و مادرید فعالیت دارد.
او با شرکت طراحی اسپانیایی Vincon همکاری کرده است و به همراه برند مشهور مبلمان اندرو (Andreu) جایزه طراحی صندلی را برده است. او همچنین به عنوان مدرس و دستیار استاد در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آمریکایی شارجه جوایزی برده است.
نظر او درباره طراحی منطقه اینگونه است: «صحنه طراحی منطقه شبیه ظرفی از فرهنگ های در حال ادغام است که به دنبال هویت خود از طریق ابتکارهای فردی و عمومی و با اتکا به طراحان جوان و فعال است که برای تبدیل دبی به مرکز طراحی و بازار جهانی مشتاق هستند.»

خالد شافر، ۳۸ ساله، از دبی (Khalid Shafar)

پس از هفت سال کار کردن در شرکت های مختلف، او علاقه اش را در طراحی پیدا کرد. بعد از تحصیل در کالج معتبر هنر و طراحی سن مارتین لندن و مرکز نجاری در نلسون او برای راه اندازی استودیوی خودش به دبی بازگشت.
او که عمیقا متاثر از میراث اماراتی خود است، به عنوان یکی از طراحان محصول پیشتاز در این منطقه شناخته می شود. از همکاری های بین المللی او برای پروژه های خاص و در تعداد محدود می توان به این نام ها اشاره کرد:  Lasvit, Tai Ping, Campana Brothers, Moissonnier, COS, Kartell, and the American Hardwood Export Council (AHEC) 
اخیرا او سفارشی برای چیدمان محیطی در موزه لوور ابوظبی برای برندی داشت که برندهای فرانسوی را اداره می کند.
گرچه او اجازه نمی دهد که آثار دیگر طراحان روی کارش تاثیر بگذارد، اما کارهای برادران کامپانا در برزیل را که به عقیده او شیوه کاری شبیه به او دارند را بسیار تحسین می کند. او می گوید: «مرجع آنها همیشه در خلق کارهای معاصر، فرهنگ است.» از آثار مبلمان تولید شده او می توان به مجموعه  Palm، Illusion و  مجموعه Forma  اشاره کرد.

ندا دبس، ۵۷ ساله، از بیروت (Nada Debs)

شاید بتوان گفت او موفق ترین طراح محصول در خاورمیانه است که برای یک نسل کامل از طراحان الهام بخش بوده است. این طراح لبنانی که بزرگ شده ژاپن و فارغ التحصیل Rhode Island School of Design است میان ابعاد و انضباط به کار مشغول است؛ از طراحی محصول و مبلمان گرفته تا هنر، مد و طراحی داخلی. او بعد از چندین سال کار کردن در لندن، استودیویی با نام خود را در بیروت راه اندازی کرد.
به تازگی او با برند کفش لوکس ایتالیایی Fratelli Rosetti همکاری کرده است و آخرین مجموعه اش را در Marquetrymania به نمایش گذاشته است. آن ها از کنار هم قرار گرفتن نوارهای تزئینی دست ساز هندسی روی فرم های جسور و با منبت کاری روی چوب که حسی از شناوری را القا می کند، ساخته شده اند.
او درباره فلسفه طراحی خود اینگونه می گوید: «این مواد اولیه و مهارت است که مفاهیم طرح های ما را شکل می دهد. فرم اشیا معمولا با مهارتی که می تواند آن را شکل دهد، تعیین می شود. ما با مواد مختلفی کار می کنیم و دوست داریم آن ها را با هم ترکیب کنیم. ما هم از مواد ارگانیک و هم از مواد ساخت دست انسان بهره می بریم.»

لیث مهدی العطار، ۲۹ ساله، از دبی (Layth Mahdi Al-Attar)

او که به طراحی به کمک تکنولوژی علاقمند است مدرک معماری خود را از دانشگاه آمریکایی شارجه گرفته است و به عنوان دستیار طراحی و تولید دیجیتال و طراح اول CAAD در همان جا مشغول به کار است و تجربه های دیگری هم دارد.
او برای پایان نامه کارشناسی ارشد خود در زمینه معماری و فناوری های دیجیتال، روی تولید با کمک ربات ها تمرکز کرده است.
او از طرف دانشگاه میشیگان وMIT  برای یک پژوهش علمی تولید انتخاب شده است و با آنها برای تولید مجموعه Ripple همکاری می کند. «این ایده که چیزی سخت و خشک مثل سنگ را بسازی، با استفاده از وبات های پیشرفته کاری ساده و روان است. این مجموعه با استفاده از دو نوع مرمر ساخته شده است. این مجموعه به دنبال ترکیب مواد غیرمنتظره و  استفاده از تکنولوژی ساخت ربات های پیشرفته است.»
مجموعه دیگر او «ثاری» به عربی ترجمان بادی است که به شن های روان شکل می بخشد. خطوط حک شده آن، یادآور شناوری حرکت شن ها روی تپه هاست.
او که خود را معماری می داند که از طراحی محصول لذت می برد، می گوید: «من از طراحی و ساختن محصولات لذت می برم چون کوچکتر هستند و سریع ساخته می شوند نسبت به خانه ها و ساختمان ها. این برای معماران که در ابعاد مختلفی کار می کنند، بسیار غنی است.»
او زاها حدید و یوری لارمن را الهام بخش می داند و اظهار می دارد که طراحی به بخشی جداناپذیر از بافت اجتماعی در خاورمیانه تبدیل شده است. او می گوید: «چه این ابتکار دولتی مثل منطقه طراحی دبی یا رویداد هایی مثل دانتون دیزاین و هفته طراحی دبی باشد، طراحی گفت و گویی گسترده تر در خاورمیانه است. این به همراه جهانی شدن به صدایی معاصر و محلی تبدیل شده است که در سطح جهانی نیز تصدیق می شود.»

ریچارد جاسیمن، ۴۰ ساله، از بیروت (Richard Yasmine)

او در زمینه طراحی داخلی و طراحی محصول در سطح محلی و جهانی در بیروت، دبی و میلان کار کرده است. میان کارهای مفهومی او مجموعه های بسیاری از جمله «حوای بیروت» که امسال و سال قبل در هفته طراحی میلان نمایش داده شده اند، وجود دارند.
کار او که بسیار متاثر از مسایل رایج جامعه است، با هدف شروع گفت و گو روی موضوعات اجتماعی شکل می گیرد. فارغ از روایت های خیالی، او عملکرد محصول را بسیار مهم می داند. توجه به ملاحظات ارگونومی و هندسه به کار او شکل می بخشد. او از مواد اصیل مثل مرمر و برنج، چوب، چرم، سیمان و استیل استفاده می کند و می گوید: «در فرآیند کاری مهارت دستی نیز به اندازه ماده اولیه برای ساخت بسیار مهم است.»
به خاطر ریشه های لبنانی خود، او می خواهد نمایشی پویا از فرهنگ خود را در سطح جهانی ارائه دهد. او می گوید: «هدف نهایی من انتقال هویت لبنانی ام در طرح هایم است. این در حالی که جذاب است، هوشیار، هندسی، آراسته، دارای ریتم، شاعرانه و نوستالژیک نیز هست.»

نادر قماس، ۳۶ ساله، از دبی (Nader Gammas)

به میانه فهرست طراحان مشهور عرب جوان رسیدیم. این معمار برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد روشنایی به مدرسه طراحی پارسونز در نیویورک رفت. او اخیرا با تیم طراحی کافی شاپی در ریاض برای تولید محصولات روشنایی سفارشی همکاری می کند. او متوجه شده است که طراحی روشنایی چه در حالت دکوراتیو و چه در حالت معماری، امکانات زیادی برای روشن کردن فضا ایجاد می کند.
او که متاثر از الگوهای طبیعی و اشیای مکانیکی است، روایت خود از اطلاعات مشتری و پروژه را باهم گره می زند. او فلز برنج را برای کار کردن به دیگر مواد ترجیح می دهد.
او می گوید: «وقتی شما با برنج کار می کنید، می توانید آزمایشات زیادی روی بافت پایانی آن انجام دهید و در ضمن در مقایسه با آلومینیوم و استیل ارزش بیشتری دارد. تازگی ها به شیشه و سرامیک هم علاقمند شده ام»
او کارهای Nacho Carbonell، Mathieu Lehanneur و برادران کامپانا را تحسین می کند. او اضافه می کند که در خاورمیانه طراحی هنوز به اندازه دیگر مناطق پیشرفته مورد توجه نیست. او می گوید: «هنوز کارهای زیادی کپی می شوند، ایده ها اصیل نیستند و کیفیت پایین است. ما هنوز ارزش هایی مثل مفهوم، ماده اولیه و تاریخ را نادیده می گیریم. وقتی طراحان زمان بیشتری را برای تحقیق و نوآوری بگذارند، می توانیم شاهد تغییر بزرگی باشیم.»

رناد حسین، ۲۶ ساله، از دبی (Renad Hussein)

طراح داخلی و مبلمان اردنی، در سال ۲۰۱۳ از دانشگاه آمریکایی شارجه در رشته طراحی داخلی و معماری فارغ التحصیل شده است. پس از آن به عنوان طراح داخلی، مهندس نما، طراح محصول و مبلمان کار کرده است
طراح و مهندس بودن به او امکان کشف مرزهای بین هنر و کارایی را داده است. او می گوید: «کار من کشف قلمرو مابین هنر و کارکرد است.: از پروژه های درخور توجه او می توان به کار برای تحقیق و توسعه مفاهیم «قاب دبی»اشاره کرد.
او با «تشکیل» سازمان فرهنگی دبی برای برنامه طراحی «تنوین» که برای طراحان نوظهور امکانات ساخت و نمایش فراهم می کند نیز همکاری کرده است. میز او با نام The Link که در زمان رزیدنسی او طراحی شد، مخاطب را از نظر بصری و فیزیکی با خود درگیر می کند. دراین باره می گوید: «در کارم، همیشه به دنبال نهایت تاثیر مواد اولیه، رنگ و ساختار هستم. من با مواد مختلفی مثل سیمان، سنگ، فلز، شیشه و شن کار کرده ام.»

سرجیو مندس، ۲۹ ساله، از دبی (Sergio Mendes)

او که اهل پرتغال ولی ساکن امارات است، در دانشگاه Aveiro پرتغال طراحی محصول خوانده است و با شرکت های بین المللی مشهوری مثل Munna و Ginger & Jagger برای مبلمان لوکس کار کرده است.
او در طول زمان مجموعه و آثار زیادی را طراحی کرده است و می گوید: «در حال حاضر با برند مشهور Agrippa برای قطعات شگفت انگیز چوبی همکاری می کنم.
اخیرا او روی مجموعه Interlude که به آرت دکو و مدرنیسم با حالتی معاصر اشاره دارد و با برنج و مرمر کار می شود، مشغول است.
علاقه او از سنین پایین شروع شد. او می گوید: «وقتی سه سال داشتم، پدر و مادرم متوجه علاقه من به ابزار شدند. آن ها برایم یک جعبه ابزار نجاری گرفتند که به من امکان برش صفحات قایقی که نقشه اش در جعبه بود را می داد.»
او درباره فلسفه اش می گوید که به دنبال ترکیب عملکرد و خود ایده است. اگر بین کارکرد و مفهوم هارمونی وجود نداشته باشد، طرح ارزش کمتری دارد.
او که متمایل به استفاده از برنج و مرمر است، درحال آزمایش روی پارچه ها نیز هست و می گوید:” ورزیده شدن در استفاده از پارچه های مبلمانی چالش برانگیز است. زیرا ویژگی های مکانیکی و کارکرد آن ها بسیار متغیر است.
افراد مورد تحسین او ریموند لووی، جیو پونتی، ولادیمیر کاگان، ژان پرووه و چارلز و ری ایمز هستند. او معتقد است که جامعه طراحی در این منطقه به سرعت در حال رشد است و مردم برای ایده های جدید پذیرش بیشتری دارند. او می گوید: «من فکر می کنم این منطقه فرصت های زیادی دارد چون تقاضا برای طراحی بالا است. اینجا در حال تبدیل شدن به یک مرکز مهم برای شرکت های طراحی و استودیوها در سرتاسر جهان است.»

جوما طاها و منتالا سعید هردو ۲۹ ساله از دبی

(Jumana Taha Mentalla Said)

بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه آمریکایی دبی و شارجه و هفت سال کار کردن در Aedas در طراحی داخلی، در سال ۲۰۱۵ این زوج تصمیم به راه اندازی استودیوی محصول و مبلمان خود گرفتند.

آن ها که برای شرکت در برنامه Tanween انتخاب شده بودند، مجموعه های مختلفی از مبلمان، روشنایی، قالیچه و اکسسوری تولید کردند از جمله صندلی Moza، لامپ Fattoum، صندلی Hizz  و میز Baskota . اخیرا نیز مجموعه مبلمانی طراحی کرده اند که نمایشگر نخل بافی با استفاده از پارچه های مجلل، فلزات و الوار چوب است.
اکنون روی قالیچه های لوکس کار می کنند. درباره منابع الهام خود می گویند: «ما تحت تاثیر سفرهای خود، محیط اطراف، مد یا عقبه خاور میانه ای مان هستیم. ما صنایع دستی باستانی و تکنیک های بافندگی را در دو مجموعه اول مان استفاده کردیم و حالا مجموعه جدیدی با ته زمینه خاورمیانه ای و عناصر عجیب و بازیگوش طراحی می کنیم.»
آن ها با اشاره به تغییرات زیاد در حمایت از استعدادهای محلی و تولید محصولات می گویند: «الان سطح جدیدی از قدردانی برای صنایع دستی که در منطقه پیدا می شوند و همچنین داشتن یک روح خاورمیانه ای در کارها وجود دارد.»

طراحان مشهور عرب

توماس ترید ۲۹ ساله، از بیروت

(Thomas Trad)

دانشجوی کالج معتبر سن مارتین لندن، قبل از بازگشت به بیروت در سال ۲۰۱۶ و راه اندازی استودیوی خودش، برای استودیوهای مشهوری کار کرده است. زیبایی شناسی طراحی او حاصل جذابیت فرآیند ساخت، صنایع دستی و زیبایی مواد اولیه است.
از ۲۰۱۴ او اشیای زیادی از میز گرفته تا لامپ طراحی کرده است. اخیرا او برای گالری معروف بیروت Joy Mardini مجموعه ای از لامپ های دیواری و لامپ های رومیزی به نام Kumo (در ژاپنی به معنی ابر است) را با استفاده از چوب حکاکی شده و انیکس صورتی طراحی کرده است. او همچنین پارتیشن Eva را برای همین گالری طرح زده است.
برای او تکنیک های ساخت و مهارت های دستی صنایع دستی الهام بخش است. او می گوید: «وقتی بچه بودم صنایع دستی و مواد مخصوصا چوب و سنگ برایم جذاب بودند. من همیشه به دنبال راه های جدید برای استفاده از آن ها در زندگی روزمره هستم. پس طبیعی است که شغل من طراحی محصول باشد.»
درحال حاضر او دوره فشرده نجاری ژاپنی را در کیوتو می گذراند و می گوید: «شیوه طراحی ژاپنی بزرگترین منبع الهام من است. خط های زیبا بدون عناصر غیر لازم.» او تادو آندو و کنگو کوما را الهام بخش می داند.
وی می گوید: «کار کردن در این منطقه به من امکان دسترسی به صنعتگران شگفت انگیزی را می دهد که نقش بزرگی را در کارهایی که ما تولید می کنیم دارند. طراحان نباید تنها به فکر پیشرفت خود باشند بلکه باید به ارتقای کسانی که با آن ها کار می کنند هم بیندیشند.»

واعل فاران، ۴۳ ساله، از بیروت

(Wael Farran)

او بعد از فارغ التحصیلی از رشته طراحی داخلی دانشگاه آمریکایی لبنان، روی چندین پروژه مسکونی و تجاری در خاورمیانه و آفریقا کار کرده است. در زمان کار، او متوجه نیاز تولید میزهای مجسمه وار ولی با کارایی کافی شد. مجموعه فرمی تیبل (Formitable) یا میزهای فرمی نتیجه این ایده بود که یک خط تولید سفارشی از میزهایی با طراحی و ساخت بی عیب و نقص است.
این مجموعه در نمایشگاه های طراحی بین المللی از جمله هفته طراحی میلان ۲۰۱۷، دوسالانه هنر ونیز ۲۰۱۷، دوسالانه معماری ونیز ۲۰۱۸ و همچنین نمایشگاه هنر بیروت و هفته هنر بیروت به نمایش گذاشته شد. او می گوید: «این منطقه خود را به عنوان مرکزی خلاق اثبات کرده است، گرچه هنوز پتانسیل های دست نخورده بسیاری وجود دارد.»
او که کار با مواد مختلفی را تجربه کرده است، آن را بخش ذاتی طراحی می داند و می گوید: «چوب گرم است، سنگ قوی و فلز سخت. در طول سال ها من با مواد متنوعی کار کرده ام از جمله سیمان، استیل، چوب، آلومینیوم و شیشه.»

مهری المصری ۳۸ ساله و مونا رمزی ۴۱ ساله از دبی

(Mehry El Masry & Mona Ramzy)

این طراحان مصری ساکن دبی، از میراث مصری خود الهام می گیرند. این دو طراح داخلی و موسسان تلاتو (Talato) هستند.
المصری می گوید که به عنوان طراح داخلی متوجه شکاف موجود در بازارصنایع دستی و محصولاتی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، شد. «مشتری ها عاشق این اشیای هنری بودند که داستانی برای گفتن داشتند. یکی از اهداف من به عنوان طراح محصول، زندگی بخشیدن به قطعاتی است که بازتاب میراث مصری است؛ آن هم از طریق استفاده از اصول طراحی مدرن و مهارت در تولید صنایع دستی.»

مونا و مهری با موادی مانند مروارید، مرمر، برنج و چوب کار می کنند. رمزی می گوید: «خاورمیانه فرهنگی غنی و پویا دارد و ما از طریق برندمان می خواهیم داستان های این منطقه را زنده کنیم. ما به ریشه هایمان افتخار می کنیم و به همین دلیل برای محصولاتمان از آن الهام می گیریم؛ جایی که هنوز تکنیک های قدیمی ساخت استفاده می شوند. هدف برند ما زنده نگه داشتن کار صنعتگران و همزمان اضافه کردن اصول طراحی مدرن برای مشتریان امروزی است.»

یونس دوره، ۳۸ ساله از مراکش

(Younes Douret)

او که در مدرسه معتبر ENSCI-Les Ateliers پاریس طراحی صنعتی خوانده است، در بیست سال گذشته مشغول طراحی محصول بوده است.

قفسه کتاب ظلی (Zelli) او برنده جایزه های طراحی زیادی شده و در نمایشگاه های مختلف به نمایش در آمده است. ظرف چای بیلدی (Bildi) در مجموعه دائمی هنر اسلامی موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نمایش داده می شود. او با نام های مشهوری مثل Sergio Rossi, Lomar, Med Club, Mafoder, Holmarcom, Nokia در سطح جهانی همکاری کرده است.
علاقه او به طراحی از کودکی باعث شده است، تمام جنبه های طراحی از جمله تکنولوژی های جدید را بپذیرد. او می گوید: «من عادت به باز کردن با اشیا داشتم و اینکه بفهمم چطور ساخته شده اند و حتی اینکه چطور می توانستند بهتر طراحی شوند. در کنار این من زمان زیادی را صرف طرح زدن و کشیدن می کردم تا بتوانم خلاقیتم را بروز دهم. این هنوز هم روی کار من تاثیر می گذارد.»
او می گوید: «در سن ۱۲ سالگی وقتی تلویزیون نگاه می کردم متوجه شدم طراحی می تواند یک شغل و حرفه باشد. فکر می کردم این به من اجازه می دهد که هم طرح بزنم و خلق کنم و هم تولید. ترکیبی از خلاقیت و نوآوری.»
او مجموعه ای را به نام JIDHR با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته که ترکیبی از گلدان و روشنایی است. دیگر سفارش های او شامل پروژه ای برای شرکت ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) و یک رستوران در مراکش است. او می گوید: «صنعتگران مراکش برای من الهام بخش هستند. من متوجه شده ام که آن ها فهم ذاتی درباره مواد، اشیا و تکنیک ها دارند.»

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۲

۲ نظر

 1. رامین

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۶:۰۸

  چه طراح های خوش ذوقی

  پاسخ دهید

 2. ناهید

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۶:۰۹

  مطلب جامعی بود دوست داشتم

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

همکارى ایکیا با تسلا براى تولید مبلمان هوشمند

تا به حال چقدر به تلفیق مبلمان و وسایل خانه خود با تکنولوژی های در اختیارتان فکر کرده اید؟…