صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰

ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰

۰
ویژه برنامه عید نوروز
nowrooz

یکی از بهترین خاطرات هر نوروزی، زمان هایی است که با خانواده مان روبروی تلویزیون می نشینیم و برنامه هایی را می بینیم که هر کدامشان بعدها بخش بزرگ و دوست داشتنی از خاطرات ما می شوند. هر سال چند روز قبل از سال تحویل، یکی از دغدغه های خیلی از ما ایرانی ها، این است که «برنامه سال تحویل را از کجا ببینیم؟». تعداد زیاد شبکه های تلویزیونی، تعداد زیادی برنامه های متنوع را به ما ارائه می کنند که ممکن است در انتخابشان دچار چالش شویم. بعضی از شبکه ها، لحظه سال نو را همراه با هنرمندان و ورزشکاران مورد علاقه مان می گذرانند، انتخاب بعضی از شبکه ها موسیقی سنتی ایرانی است و بعضی از شبکه ها هم دعا و نیایش را ترجیح می دهند. امسال، دومین سالی است که نوروز را باید در خانه بگذرانیم و به همین مناسبت تلویزیون ویژه برنامه نوروز۱۴۰۰ را برای بینندگان در روزهای نوروز و البته سال تحویل در نظر گرفته. این مطلب یک راهنمای کاربردی برای پاسخ به این سوال مهم و جلوگیری از گیج شدن در اولین روزهای سال است. پس برویم و باهم ببنیم در هر کدام از شبکه های مختلف تلویزیونی ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰ با چه حال و هوایی برقرار خواهد شد.

ویژه برنامه عید نوروز

تاریخچه ویژه برنامه های نوروزی

رد ویژه برنامه های عید نوروز تا برنامه نوروز ۱۴۰۰ را می توان تا تلویزیون ملی قبل از انقلاب زد. پس از انقلاب هم این ویژه برنامه ها برگزار می شد، البته با تغییرات بسیار. از معدود بخش های به جا مانده از برنامه های سال های پیش، نمایش های کمدی سیاه بازی با محوریت موضوعات ارباب-رعیتی بود که در نوروز ۱۳۵۸ هم پخش شد. در سال های بعد تولیدات داخلی تلویزیون ملی یا صدا و سیما همجنان چندان قوتی نداشت و به جز کارتون ها که سرگرمی کودکان بود، ویژه برنامه های نوروزی در پخش فیلم های سینمایی به ویژه کمدی کلاسیک هایی مثل آثار صامت چاپلین و هارولد لوید خلاصه می شد. نوروز ۶۰، سریال «مثل آباد» آس تلویزیون برای مخاطبان بود و البته بازپخش سریال «شاه دزد»، سال ۶۳ سریال «مخمصه» ایرانی ها را دور هم جمع کرد و روند آرام ویژه برنامه های تلویزیون تا پایان جنگ به همین منوال پیش رفت و کم کم بچه ها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و «هادی و هدی»، «چاق و لاغر» و «هاچین و واچین» به مناسبت نوروز ۶۶ ساخته شدند. برنامه سال تحویل «صد سال به این سال ها» یکی از اولین ویژه برنامه های تلویزیونی با حال و هوایی نزدیک به برنامه های امروزی بود که در این دهه پخش شد.

برنامه های تلویزیونی نوروز در دهه هفتاد و هشتاد

دهه هفتاد اما ویژه برنامه های عید نوروز هم مثل خیلی چیزهای دیگر تغییر کرد. البته اگر آن ها را با برنامه نوروز ۱۴۰۰ مقایسه کنیم برایمان تعجب آور است اما در همان دوران بسیار جالب توجه بودند. دیگر همه منتظر مجله سروش بودند تا بدانند تلویزیون چه برنامه ای برای تعطیلات نوروز تدارک دیده است. جُنگ طنزگونه «نوروز ۷۲» با اجرای حسین پاکدل یکی از این تغییرات بود که در نقد خود برنامه های تلویزیون را نشانه رفت و  نویسندگی و کارگردانی هنری مهرداد خسروی و داریوش کاردان در کنار بازی مهران مدیری آن را ماندگار کرد.کلاه قرمزی و پسرخاله اولین بار نوروز ۷۳ به تلویزیون آمدند و زی زی گولو، نوروز ۷۴، سریال های نوروزی هم پیاپی ساخته و هر سال بر تعدادشان اضافه می شد. نوروز ۷۷ خاطره انگیزترین مجموعه این دهه بود.
در دهه هشتاد و با جا افتادن شبکه های سه و پنج سیما و فضای بازتر فرهنگی و اجتماعی برنامه های تلویزیونی نوروز هم وارد فاز جدیدی شدند، در دوره ای که اینترنت به سمت همه گیری می رفت و رسانه های جدیدی مثل خبرگزاری ها پدید آمده بودند، توجه به ستاره های سینمایی و تلویزیونی بیشتر شده بود و رقابت بین شبکه های تلویزیونی و مجریان و کارگردانان هم برای ویژه برنامه های نوروزی آغاز شد. نوروز زمانی بود که خط قرمزهای همیشگی صدا و سیما کمی به عقب می رفت، از لباس های رنگ دار و گریم های چشمگیرتر تا موسیقی های پاپ تر! برنامه سازان هم تلاش می کردند تا آنجایی که می شود، خط قرمزها را عقب برانند تا بتوانند بعد از نوروز هم فضای بازتری را داشته باشند. البته ناگفته نماند که نوروز در دهه هشتاد با ماه های محرم و صفر متضاد شد و همین سبب شد برنامه سازان در سال هایی روی مرز باریکی از برنامه های سرگرم کننده و نه شاد حرکت کنند. از جمله آن ها می توان به ویژه برنامه نوروزی «سین سرخ» اشاره کرد و البته تیدیل شدن خوش رکاب به خوش غیرت.
وزارت نفت در ۲۹ اسفند ۸۱ به مناسبت ملی شدن صنعت نفت در همکاری با شبکه یک ویژه برنامه ای برای سال جدید را تدارک دید که از سکوهای نفتی جزایر سیری و لاوان به طور مستقیم پخش می شد. «استقبال سال نو» هم ویژه برنامه این شبکه بود که نماهنگ خیابان خواب ها با اجرای علیرضا عصار در آن درخشید. «مقام بهار» ویژه برنامه ورزشی نوروزی این شبکه بود. در سالی که خوش رکاب میهمان ایرانی ها بود، سریال طنز «زنگ آخر» هم پخش می شد و برنامه های اجتماعی و فرهنگی «اینجا فرداست» و «من تا ما» آمده بودند تا عصر ارتباطات و دنیای مجازی را برای ایرانیان عادی تر کنند.  سال ۸۳ سالی بود که مردان آهنین بعد از دو تجریه موفق ۷۷ و ۸۰ تا ۹۱ مهمان عید هرسال خانه ها ماند. در این سال رادیو و شبکه های دیگر نظیر شبکه چهار هم با قدرت بیشتری به رقابت آمدند و بهار ایرانی با تیم جمعه ایرانی روی آنتن رادیو سراسری رفت و شبکه چهار هم مجموعه ای بهاری با سخنرانی دکتر الهی قمشه ای ترتیب دید. در این دهه پس از چند سال و با گذر ماه محرم از عید نوروز برنامه های کمدی و سریال های طنز به تلویزیون بازگشتند و برخی از آن ها ماندگار شدند و البته سبب ممنوع الکاری!

برنامه های نوروزی تلویزیون در دهه نود

دهه نود آغاز رقابت بازیگران با مجریان در اجرای تلویزیونی نبود، اما اولین باری بود که این رقابت شکل تنش آمیزی به خود می گرفت تا آنجا که صدا و سیما حضور بازیگران به عنوان مجری را در ویژه برنامه های عید نوروز ممنوع کرد تا برنامه سازان با برنامه هایشان به جذب مخاطب بپردازند و نه با ستاره های سینمایی. پخش فیلم های سینمایی روز در این دهه بسیار بیشتر شد و با تنوع پیدا کردن شبکه های تلویزیونی در دهه هشتاد، در این دهه تمرکز روی پخش برنامه ها و مستندات خارجی هم بیشتر شد. چرا که توان تولید داخل برای پر کردن آنتن همه شبکه ها طبیعتا وجود نداشت. برای مثال تنها در نوروز ۹۰بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی از شبکه های مختلف سیما پخش شد. در این دهه شبکه نسیم توانست به یکی از پرمخاطب ترین شبکه های تلویزیونی تبدیل شد. سریال ها و برنامه های این دهه را هم که حتما دیگر یادتان هست، از پایتخت تا خندوانه و دورهمی.

ویژه برنامه عید نوروز

ویژه برنامه های نوروز سال ۹۹

سال گذشته چه اتفاق هایی افتاد؟

برنامه نوروز ۱۴۰۰ را می توان با نگاهی به برنامه های سال پیش هم حدس زد. سال نود و نه، سال تحویل درست در زمانی بود که اولین تجربه هایمان را در مورد کرونا پیدا می کردیم. ضبط تعدادی از برنامه های سال تحویل به همین دلیل عقب افتادند و حتی سریال پایتخت که یکی از محبوب ترین تولیدات صدا و سیما در سال های اخیر است، نا تمام ماند.

  • شبکه یک صدا و سیما در شب تحویل سال، میزبان علی ضیا و برنامه «فرمول یک» بود. فرمول یک در طی چند سال اخیر به صورت منظم و پراکنده از شبکه یک پخش شد و تمرکز بیشتر قسمت هایش روی گفتگو و مصاحبه بود. شب سال نو هم علی ضیا در این برنامه مهمانان سرشناسی مثل امیرحسین رستمی داشت.
  • شبکه دو برنامه «پل فروردین» را پخش کرد. این برنامه هم گفتگو محور بود و ژیلا صادقی مجری معروف صدا و سیما آن را میزبانی می‌ کرد. امیرحسین آرمان، مهمان این برنامه بود.
  • شبکه سه برنامه «اتفاق» را پخش کرد. مجری های این برنامه، دو نفر از محبوب ترین ها و البته پر سر و صدا ترین ها در بین مخاطبان تلویزیون بودند: رضا رشیدپور و احسان علیخانی. احسان علیخانی برای نوروز ۹۹، برنامه پر بیننده «عصر جدید» را هم داشت.
ویژه برنامه عید نوروز

محبوب ترین سریال های نوروزی صدا و سیما در سال های گذشته

خیلی از سریال هایی که بین مخاطبان ایرانی (در داخل و خارج از کشور) محبوب شده و آرام آرام به بخشی از فرهنگ عامه جامعه ایرانی تبدیل شده اند، برای اولین بار در ویژه برنامه عید نوروز روی آنتن رفته اند. پایتخت یکی از همین سریال ها بود که برای اولین بار در نوروز ۱۳۹۰ از شبکه یک پخش شد و آن قدر معروف و محبوب شد که حتی امسال قرار است دو قسمت باقی مانده از فصل ششم آن ساخته و پخش شود (و طبعا بقیه شبکه ها هم فصل های قبلی آن را نمایش می دهند). همچنین سریال «دیوار به دیوار» ِ سامان مقدم، یکی از محبوب ترین هایی بود که در صدا و سیما به فصل دوم هم رسید. این سریال در سال ۹۶، پر بیننده ترین سریال صدا و سیما شد. این سریال از بازی تعدادی از بازیگران شناخته شده تلویزیون و سینما بهره مند بود: آزاده صمدی، پژمان جمشیدی، امیرمهدی ژوله و البته گوهر خیراندیش. خیلی از دهه شصتی ها و پدر و مادر ها، سریال های جذاب قدیمی مثل ساعت خوش (نوروز ۱۳۷۲)، هتل (نوروز ۱۳۷۷)،  مرد هزار چهره و ترش و شیرین را هم یادشان هست.

ویژه برنامه عید نوروز

لیست ویژه برنامه های نوروز ۱۴۰۰

امسال هم با توجه به همه گیری کرونا و در خانه ماندن تلویزیون ویژه برنامه هایی را برای نوروز ۱۴۰۰ تدارک دیده است. برنامه نوروز ۱۴۰۰ تلویزیون هنوز به طور کامل مشخص نیست اما ما فهرستی از آن ها را تهیه کرده ایم.
در مورد سریال های عید نوروز ۱۴۰۰ در ادامه به تفصیل خواهید خواند. امسال نون.خ، پایتخت، همبازی، هشت آباد و لوتی میهمان خانه ها هستند و اسم خانه عزیز، بوتیمار و چوب خط هم به گوش می رسد. گفته شده است مجموعه برنامه طنز آیتمی «دست انداز» تقریبا با کارگردانی «شهاب عباسی» که سال ۹۰ «خنده بازار» را به تلویزیون آورد و موفق بود، در حال آماده سازی است تا نوروز از شبکه نسیم پخش شود.
آتش نشانی و شبکه پنج سیما (تهران) نیز پیشتر برای تولید مسابقه تلویزیونی «مردان آتش نشان» به منظور پخش در عید ۱۴۰۰ تفاهم نامه ای را تدوین کرده بودند و احتمالا این مسابقه ورزشی-آموزشی از ویژه برنامه های نوروز ۱۴۰۰ باشد.
برنامه نوروز ۱۴۰۰ شبکه ۵ نیز مشخص شده است. شبکه تهران «تهرانگرد» را هم در دستور کار برنامه های نوروزی دارد. سری جدید این برنامه با اجرای حامد دولت‌ مرادی و با سر زدن به گالری های هنری و رویدادهای فرهنگی به نمایش در خواهد آمد.
تهیه کننده برنامه رادیویی صبح جمعه با شما یا همان جمعه ایرانی نیز چندی پیش از احتمال اجرای تصویری این برنامه در ایام نوروز و برای تلویزیون خبرداده بود.
فینال «عصر جدید» نیز در شب نوروز از شبکه سه پخش خواهد شد و این مجموعه از عصر جدید که یکسال طول کشید بالاخره قهرمانش را خواهد شناخت.
در ویژه برنامه های نوروز ۱۴۰۰ مثل همیشه به کودکان و نوجوانان توجه ویژه ای شده است و داریوش فرضیایی یا همان عموپورنگ بچه ها، با سری جدید «بچه محل» مهمان خانه ها خواهد بود.
«جالبه بدونید» ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰ برای نوجوانان است که با هدف بالا بردن نگاه و تفکر علمی در نوجوانان از شبکه امید پخش می شود.
احتمال پخش بسیاری برنامه های سال گذشته مثل دستپخت، کودک شو، سیم آخر (سری جدید اتفاق)، مسابقه ایران و … نیز وجود دارد. پخش فصل جدید خندوانه در نوروز ۱۴۰۰ نیز قطعی شده است.
همچنین معاون سیما اعلام کرده است که برنامه نوروز ۱۴۰۰ تلویزیون شامل پخش فیلم ها و سریال های خارجی هم می شود و بیش از ۱۴۴ فیلم سینمایی، بیش از ۱۶ سریال روز دنیا و ده‌ها مستند و برنامه در شبکه‌ های ملی آماده شده است که ماحصل ۴۰۹ هزار دقیقه دوبلاژ فیلم، سریال، مستند و انیمیشن برای عید نوروز ۱۴۰۰ بوده است و دوبله ۱۷ پونمایی ایرانی نیز در این مجموعه قرار می گیرد.

خندوانه، مهمان دوست داشتنی نوروز ۱۴۰۰

به گفته محمد احسانی مدیر شبکه نسیم، فصل جدید برنامه طنز خندوانه هم برای ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۰ پخش خواهد شد. فیلمبرداری این مجموعه چند روزی است که شروع شده و قرار است چند روز قبل از نوروز شروع شود و بعد از عید نوروز ۱۴۰۰ هم ادامه داشته باشد. خندوانه یکی از برنامه های پرطرفدار صدا و سیماست که در سال های اخیر هم بخاطر اجرای حرفه ای و دوست داشتنی رامبد جوان و هم به اعتبار مهمان های مختلف از هنرمندان تا سیاستمداران، توانسته حتی افرادی که هیچ برنامه دیگری را از این شبکه ها دنبال نمی کنند، پای تلویزیون بنشاند.

سریال های نوروزی ۱۴۰۰

  • شبکه یک باز هم با نون خ می آید: سریال طنز نون خ از آن دست سریال های صدا و سیما بود که به خاطر محبوبیت به فصل دوم رسید و امسال فصل سوم آن از شبکه یک پخش می شود. سعید اقاخانی در این سریال نقشِ نورالدین خانزاده را بازی می کند و فضای سریال بیشتر در مناطق کردنشین کشورمان می گذرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این سریال به خاطر فیلمبرداری در دوران فراگیری کرونا، موضوعی مرتبط با همین بیماری دارد و کاراکترها هم ماسک به صورت دارند.
  • پایتخت ادامه پیدا می کند: دو قسمت باقی مانده سریال پایتخت که سال پیش به خاطر شیوع ویروس کرونا فیلمبرداری نشدند هم امسال جلو دوربین رفته و از شبکه یک پخش می شود.
  • شبکه دو همبازی را پخش می کند: سریال همبازی، یک ملودرام عاشقانه/ اجتماعی است که بر خلاف رویه غالب طنز در سریال های نوروزی، به مسائل مهم مطرح در جامعه امروز می پردازد و بازیگرانی مثل کامران تفتی و مریم مومن در آن نقش آفرینی می کنند.
  • لوتی در شبکه سه: لوتی، کاری از جواد افشار و مجتبی امینی است که سال گذشته سریال پر سر و صدای «گاندو» را ساختند. فضای این سریال هم مثل گاندو، امنیتی-اجتماعی است و احتمالا مثل کار قبلی شان سر و صدای زیادی ایجاد خواهد کرد. پیشتر اعلام شده بود «بوتیمار» سریال نوروزی شبکه سه خواهد بود و البته اسم «چوب خط» هم مطرح است.
  • هشت آباد در شبکه پنج: سریال «هشت آباد»، در مشهد فیلمبرداری شده و بسیاری از بازیگران آن هم اهالی همین شهر هستند. این سریال فضایی طنز دارد و خیلی از سنت ها و رسوم مردم مشهد را می توان در آن دید. جواد خواجوی، بازیگر و بلاگر معروف در اینستاگرام هم در این سریال طنز نقش آفرینی کرده است.

امسال، دومین سالی است که در نوروز یک مهمان ناخوانده داریم: کرونا. احتمالا برنامه های سال تحویل امسال به صورتی جدی تر و گسترده تر این همزیستی اجباری را وارد محتوایشان می کنند و در بخش های مختلف به آن می پردازند.
برنامه نوروز ۱۴۰۰ به مواردی که گفتیم ختم نمی شود و هنوز مسئولان و تولیدکنندگان آثار در حال رایزنی هستند، تولید چند برنامه نوروز ۱۴۰۰ در سکوت خبری پیش می رود و مثل هر سال نزدیک به عید کمی غافلگیر می شویم.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۵۴۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

آشنایی با راز و رمز های تابلو شام آخر از داوینچی

تابلو شام آخر یکی از مشهورترین نقاشی های لئوناردو داوینچی نقاش، مهندس و معمار ایتالیایی اس…