صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی همه چیز در مورد آیین ها و تاریخچه سیزده بدر

همه چیز در مورد آیین ها و تاریخچه سیزده بدر

سیزده بدر
nowrooz

پس از آنکه ۱۲ روز از آغاز فروردین می گذرد، روز مهمی به نام روز طبیعت یا همان سیزده بدر فرا می رسد. حتما شما هم بارها در طول زندگی خود، روز سیزدهم فروردین ما را به طبیعت رفته اید؛ اما تا به حال از خود پرسیده اید این روز مهم چه فلسفه، تاریخچه و پیشینیه ای دارد؟ آیا واقعا نحسی سیزده واقعیت دارد؟ فلسفه گره زدن سبزه چیست؟ اگر به دنبال پاسخی برای این سوالات و ابهامات هستید، از شما دعوت می کنیم تا ادامه این مطلب را بخوانید. زیرا مطالعه این مقاله به شما کمک می کند تا سیزده بدر امسال خود را با آگاهی و شناخت بیشتری سپری کنید.

سیزده بدر
غلب مردم برایشان مهم است که این روز را در طبیعتی سرسبز و خوش آب و هوا بگذرانند

سیزده بدر چه روزی است؟

سیزده بدر همان روزی از پایان نوروز است که شیرین ترین و لذت بخش ترین خاطرات شما را در طبیعت رقم می زند. اغلب مردم برایشان مهم است که این روز را در طبیعتی سرسبز و خوش آب و هوا بگذرانند و با شادی نوروز را بدرقه کنند. جالب است بدانید علاوه بر ایران کشورهایی مانند جمهوری آذربایجان، افغانستان و تاجیکستان نیز چنین روزی را در فرهنگ خود مهم می پندارند و مراسم آن را به جا می آورند.

سیزده بدر
عده زیادی بر این باورند که این روز نحس را باید در بیرون سپری کرد

 نگاهی بر فلسفه سیزده بدر و نحسی آن

درباره فلسفه سیزده بدر روایت های گوناگونی وجود دارد. یکی از این روایت های قابل تامل و جذاب، در ادامه خواهید خواند.
در گذشته مردم روز سیزده فروردین را به دشت، صحرا و دامان طبیعت می رفتند و به نیایش می پرداختند تا باران رحمت الهی بر خشکسالی غالب شود. مردم در آن زمان باور داشتند که این روز را باید جشن بگیرند تا سال جدید برایشان سرشار از برکت و نعمت آغاز شود.
عده زیادی از مردم باور دارند که روز سیزده فروردین نحس و نامبارک است؛ بنابراین این روز نحس را باید در بیرون از خانه سپری کنند. شما چقدر این باور را قبول دارید؟ در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که این باور در فرهنگ ما ایرانیان جایگاهی ندارد.
در فرهنگ ایرانیان باستان روز سیزده فروردین بر خلاف آنچه گفته می شود روز مبارک و فرخنده ای بوده است و به نام تیر خوانده می شده. ایرانیان باستان در کتابی قدیمی، روز سیزده فروردین را به نام سعد یعنی نیکی و فرخندگی نامگذاری کرده اند و اعتقاد داشتند در این روز باید در طبیعت جشن و سرور برپا شود.

سیزده بدر
مردم در بسیاری از دوره های تاریخی ایران در گذشته روز سیزده بدر را گرامی می داشتند

تاریخچه و پیشینه سیزده بدر

برخی از متون، تاریخچه سیزده بدر در ایران را این گونه روایت می کنند که مبارک بودن سیزده بدر به دلیل اعتقاد ایرانیان درباره عمر جهان و روز رستاخیز است. ایرانیان در گذشته معتقد بودند که عمر جهان دوازده هزار سال است و در پایان این دوازده هزار سال، بدی و شر نمایان می شود. سیزده بدر برای ایرانیان حکم روز رستاخیزی را داشته که به تاریکی عمر ۱۲ هزار ساله جهان خاتمه می دهد. ایرانیان این روز را به امید سالی پررونق جشن می گرفتند و در کنار هم جمع می شدند.
مردم در بسیاری از دوره های تاریخی ایران در گذشته روز سیزده بدر را گرامی می داشتند و این روز برایشان اهمیت داشته است. به طور مثال در زمان قاجار، مردم با وسایلی مانند بقچه، سماور، قلیون و… به دامان طبیعت می رفتند و خوشگذرانی می کردند. یکی از خوراکی هایی که دوران قاجار در روز سیزده بدر طرفداران بسیاری داشته، کاهو و سکنجبین بوده است.

سیزده بدر
برخی از آیین های سیزده بدر از گذشته تا به الان همچنان پابرجا هستند

آیین های سیزده بدر

 اجرای آیین ها و مراسم سیزده بدر رنگ و لعاب خاصی را به روز طبیعت می بخشند و خاطره شیرین این روز را دو چندان می کنند. آیین های سیزده بدر از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات فراوانی شده اند و عملا امروزه رد پایی از آن ها بر جای نمانده است. برخی از این آیین ها که در گذشته متداول بوده اند شامل موارد زیر هستند:

 • برگزاری مسابقات اسب سواری
 • جمع آوری گیاهان محلی و طبخ غذا با آن ها
 • خوردن کاهو با سنکجبین
 • بازی هایی مانند بادبادک بازی و آب بازی
 • ترانه خوانی و اجرای رقص های محلی

خوشبختانه برخی از آیین های سیزده بدر از گذشته تا به الان همچنان پابرجا هستند و اجرا می شوند. رفتن به دامان طبیعت، گره زدن سبزه و رها کردن سبزه در آب از جمله آیین هایی هستند که امروزه کماکان توسط مردم اجرا می شوند.

شیوه های برگزاری سیزده بدر در شهرهای مختلف ایران

هر یک از شهرهای ایران برای برگزاری سیزده بدر سبک و شیوه مخصوص به خود را دارند. در این قسمت با تعدادی از شیوه های برگزاری مراسم سیزده بدر در برخی از شهرهای ایران آشنا می شوید.

 • لرها و کردها ۱۳ عدد سنگ را به نیت دوری از بلا و گرفتاری در رودخانه رها می کنند
 • جوانان خوزستانی لباس های محلی می پوشند و با موسیقی سنتی خود رقص های محلی زیبایی را اجرا می کنند
 • در برخی شهرهای استان فارس در روز سیزده بدر ۱۳ عدد تخم مرغ را به همراه گردو می خورند و اعتقاد دارند نباید ذره ای از غذا را با خود به خانه ببرند
 • مردم برخی از شهرهای شمالی در روز سیزده بدر مقید هستند که حتما در سفره خود سمنو و حلوا بگذارند
سیزده بدر
سبزه نماد طبیعت است و مردم آن را گره می زنند تا زندگی شان با طبیعت گره بخورد

فلسفه سبزه گره زدن

فلسفه گره زدن سبزه به زمانی بر می گردد که اولین پیمان زناشویی در ایران صورت گرفت و نماد این ازدواج گره زدن دو شاخه بوده است. این گره زدن به نشانه ازدواج، از زمان های دور به یادگار مانده و برخی اعتقاد دارند با گره زدن سبزه در روز سیزده بدر بخت آن ها باز می شود و به زودی ازدواج می کنند.
فلسفه های زیبای دیگری برای گره زدن سبزه در طبیعت وجود دارد که از مبان آن ها، می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • سبزه نماد طبیعت است و مردم آن را گره می زنند تا زندگی شان با طبیعت گره بخورد و سرزنده باقی بمانند
 • مشکلات و گرفتاری های زندگی همانند یک گره هستند. مردم این گره را به سبزه می زنند تا سبزه با رشد خود گره زندگی آن ها را از بین ببرد

دروغ سیزده

دروغ سیزده نقل قول اتفاقی در روز سیزده بدر است که واقعیت ندارند و دروغ هستند. دروغ سیزده جنبه سرگرمی دارد و هدف از روایت آن خلق لحظه ای خوش و خنده دار برای مردم است. البته گاهی دروغ سیزده پیام آور خبرهای غم انگیز نیز هست. به طور مثال در سال ۱۳۲۲ یک روزنامه نگار به نام اسماعیل پوروالی در نشریه نبرد دروغ سیزده را با خبر فوت یکی از مسئولان دولت به نام «حاج محتشم السلطنه» مطرح کرد. متاسفانه در آن زمان مردم این دروغ را باور کردند و به خانه این فرد رفتند تا در مراسم تشییع او شرکت کنند.
در سال ۱۳۸۳ روزنامه شرق دروغ سیزده را درباره سقوط و کج شدن برج میلاد تهران به مردم اعلام کرد. این دروغ از طرف برخی از مسئولین تا حدی باور شد زیرا به صورت جدی به تحلیل این مسئله پرداختند.
اگر می خواهید به دیگران دروغ سیزده بگویید، به شما پیشنهاد می کنیم موضوع دروغ خود را غم انگیز و ناراحت کننده انتخاب نکنید؛ زیرا اطرافیان شما ممکن است آن را باور کنند و بر روحیه آن ها تاثیر منفی بگذارد.

سخن پایانی

از دیرباز تا امروز، مردم در روز سیزده بدر به دامان دشت و طبیعت می روند و اوقات خوشی را در کنار عزیزانشان سپری می کنند. درباره تاریخچه سیزده بدر روایت های مختلفی نقل قول می شود. یکی از روایت های معتبر در این باره می گوید که در گذشته مردم در روز ۱۳ فروردین به طبیعت می رفتند و از خداوند برای زمین های زراعی خود طلب باران می کردند. در شهرهای مختلف ایران آیین سیزده بدر با مراسم خاصی برگزار می شود. به پا داشتن آیین سیزده بدر مانند گره زدن سبزه، رفتن به طبیعت، طبخ غذاهای محلی و… قطعا به روح شما طراوات تازه ای می بخشد و ساعاتی شما را از دغدغه های زندگی و کسالت روزمرگی می رهاند.
شما در شهر خود چگونه سیزده بدر را اجرا می کنید؟ زیبایی ها و جزئیات آیین شهر خود برای برگزاری این روز را با ما به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۶۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۴ توصیه کاربردی و جذاب برای ایجاد تغییرات بهاری در حال و هوای خانه

خانه تکانی، دور انداختن وسایل قدیمی و خرید مبلمان و اکسسوری جدید و حتی تغییرات بزرگ در دکو…