صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی نگاهی به بام خوابی؛ اتفاقی که پدیده نیست

نگاهی به بام خوابی؛ اتفاقی که پدیده نیست

۲
پشت بام خوابی در تهران
ارسال خبر

فرهنگ معین در تعریف «پدیده» آورده است «چیز نوظهور». بام خوابی و اجاره پشت بام در تهران که چندروزی است خبرش بار دیگر رسانه ای شده چندان نوظهور نیست. معضلی است چندساله از جنس اسکان غیررسمی که البته هر سال دامنه اش گسترده می شود و در این روزها که بیش از همیشه به گوشمان برای شنیدن «خبر بد» تیز است، رسانه ها فرصتی برای برجسته سازی این موضوع جسته اند.

پشت بام خوابی در تهران : از سقف سبک تا بی سقفی

اولین بار بهمن ماه سال ۹۷ بود که روزنامه ایران در گزارشی به موضوع آن زمان نه چندان تازه «اجاره پشت بام» در تهران پرداخت، خبری که علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ وجود آن را در برخی مناطق کم برخوردار تهران تایید کرد و گفت البته دو سال پیش‌تر هم آن را اعلام کرده بود. پس از آن ماجرای کانکس هایی که در پشت بام ها قرار می گرفتند و اجاره داده و یا حتی فروخته می شدند به سرعت در پیام رسان های مجازی دست به دست و تبدیل شد به سوالی از «پیروز حناچی» که چندماهی بیشتر نبود بر صندلی شهرداری تهران تکیه زده بود. حناچی در آن زمان به این موضوع واکنش نشان داد و دستور پیگیری داد و این موضوع را در زمره «سقف های سبک» -و اقامت در کانکس ها که به طور کلی در تهران پدیده جدیدی نیست،- عنوان کرد. فروردین ماه ۹۸ هم روزنامه توسعه ایرانیان گزارشی منتشر کرد و به تفصیل به کم و کیف چرایی «بام خوابی» پرداخت. با گذشت یک سال اما تصاویری از پشت بام خوابی منتشر شد و که دیگر در آن خبری از کانکس ها هم نبود. هوای بهتر شش ماه اول سال به موجران این امکان را می دهد که مستاجران بام نشین را راحت تر میهمان خود کنند، با چادر مسافرتی یا حتی بدون همان سقف سبک.

بام خوابی در کجا رایج است؟

بام فروشی و اجاره بام طبق پیگیری رسانه ها در محله هایی مثل شمیران نو و گلشن، افسریه، خاک سفید رواج بیشتری دارد و ویژگی مشترک اکثر این محله ها ساخت و سازهای غیرقانونی در ده های اخیر و فقدان نظارت بر وضعیت قانونی مالکیت زمین هاست. دلالی پشت بام و مافیای اجاره و خرید و فروش بام ها، گرانی های سرسام آور تهران و وجود توامان عرضه و تقاضا بر تداوم این وضعیت کمک کرده اند. منطقه دیگری که گفته می شود بام فروشی در آن رواج دارد منطقه ۲۲ است. البته شکل کار در این منطقه به گونه دیگری است و بیشتر بام و طبقات برج ها و ساختمان های نیمه کاره و در حال ساخت و ساز در این منطقه هستند که به خود کارگران اجاره داده می شوند.

بام خوابان چه کسانی هستند؟

انگلیسی زبان ها اصطلاحی دارند که شاید بتوان اینطور ترجمه اش کرد؛ زندگی سقفی (Rooftop living). زندگی سقفی توصیف یک سبک زندگی و طراحی محیطی برای ثروتمندان است که شب و روزشان را در «روف گاردن» ها یا همان «بام باغ ها» و یا «باغچه های سقفی» می گذرانند. آنچه ما ازش از پشت بام خوابی و پشت بام نشینی و یا زندگی سقفی حرف می زنیم اما دقیقا ۱۸۰ درجه عکس آن است. گفته می شود بام خوابان تهرانی، بیشتر کارگران ساختمانی هستند، همچنین مهاجران به تهران به ویژه جوانان که شغل هایی فصلی دارند و گروهی از این بی خانمان ها هم بیکار و بی درآمد هستند. البته گفته می شود سال گذشته بین بام خوابان اقشاری مثل دانشجویان وجود داشته اند.

بام خوابی چه معضلاتی دارد؟

به جز انواع آسیب های سلامتی و جسمانی برای خود بام خوابان، اگر این موضوع به اپیدمی تبدیل شود می تواند آسیب های اجتماعی به دنبال داشته باشد.

با بام خوابی چه باید کرد؟

بام خوابی گرچه نوظهور نیست اما تاکنون با وجود حداقل چهار پنج سال از مطرح شدن آن، به طور جدی به آن پرداخته نشده است. نه خبری از برچیده شدن ماجرای مافیای اجاره بام منتشر شده و نه شواهد حاکی از این است اقدامی برای حل این موضوع صورت گرفته باشد. آیا اجاره و فروش بام امری غیرقانونی است؟ در صورت بروز اختلاف و یا مشکلاتی آیا قانون مواردی را برای این موضوع پیش بینی کرده است؟ آیا می توان با دستور دادن و غیرقانونی اعلام کردن این موضوع آن را حل و فصل کرد و یا به پشت بام تک به تک کسانی رفت که به دلیل نیاز مالی حاضر شده اند بخشی از پشت بام خانه شان را اجاره دهند؟ در شرایطی که شیوع ویروس کرونا، محیط های نظیر خوابگاه ها و فضاهای اسکان عمومی را هم تحت تاثیر قرار داده، آیا بام خوابی جایگزین ایمن تر و سالمتری است که گروهی از اقشار کم درآمد و حاشیه نشین مجبور به انتخاب آن شده اند؟ اگر با بام خوابی مقابله شود، بام خوابان به کجا برمی گردند؟ آیا با محافظت بیشتر از گورستان ها، همه آن بی خانمان ها سرپناهی امن و مناسب برای خودشان یافتند یا صرفا وجدان شهروندان عادی آرام گرفت که دیگر کسی درگور نمی خوابد؟ شاید اولین قدم این باشد که مسئولان دست از انکار این موضوع بردارند و آن را جدی بپندارند. هرچند حل مشکلاتی نظیر بام خوابی همانطور که ریشه عمیقی زیرپوست شهر دوانده اند، راهکارهای عمیق نیاز دارند. تا زمین که بیکاری در استان های دیگر و گرانی مسکن در تهران همین روند را دارد، مشکلات اقامت و بی خانمانی درپایتخت هم تنها ریخت عوض خواهد کرد. و چه بسیاری که از قعر زمین تا نوک برج ها به دنبال جایی برای خوابیدن هستند؛ از متری ۱۰ هزار تا سه میلیون تومان.

میانگین امتیازات ۴ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۰

۲ نظر

 1. سید رضا

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۳:۱۴

  مردم ناچارند و روزگار سختی را می گذرانند.

  پاسخ دهید

 2. شکوفه

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۳:۱۶

  مردم رو به کجا رسوندن که مجبور شدن سقف خونشونو اجاره بدن، معلوم نی طرف چه کاره باشه چه طور آدمی باشه. قیمت خونه هم که سرسام آور. نمیشه یه اتاق اجاره کرد. چه برسه به خریدن.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بی وزنی مطلق با صندلی های جاذبه صفر

آیا تا به حال فکر کرده اید بر نیروی جاذبه غلبه کنید؟ آیا دوست دارید در یک وضعیت معلق قرار …