صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی اقامت موآی افسانه ای شیلی در ملایر

اقامت موآی افسانه ای شیلی در ملایر

مجسمه های شهری شیلی
denitte

پارک مینی ورد (Mini World) به معنی جهان کوچک، مخصوص آثار تاریخی مشهور جهانی در شهرستان ملایر استان همدان است که در سال ۱۳۸۹ راه اندازی شد. آثار پارک مینی ورد این روزها آثار در حال تکمیل شدن است و تازگی به آثاری مانند برج کج پیزا ایتالیا، برج ایفل، سی و سه پل اصفهان، آرامگاه حافظ و برخی آثار منصوب به دوره هخامنشی؛ مجسمه های موآی نیز اضافه شده اند که شامل ۱۰ نسخه ماکت هستند و مشابه مجسمه های اصلی جزیره ایستر شیلی، طراحی و ساخته شده اند. در ادامه با این مجسمه ها و پارکی که اصطلاحا آن را پارک مینی ورلد تلفظ می کنند، آشنا شوید.

ویژگی های آثار مجموعه موآی

مجموعه موآی، تندیس هایی شبیه بالاتنه انسان هستند که سه متر ارتفاع دارند و نمونه های آن ها با قاب فلزی و بدنه بتونی قالب گیری شده اند. همچنین برای نشان دادن بافت مجسمه های اصلی، آن ها را به رنگ مجسمه های اصلی که خاکستری و سیاه است به شیوه پتینه رنگ آمیزی کرده اند.
مجسمه های موآی اصلی در دورترین جزیره مسکونی دنیا به نام ایستر (Easter Island) قرار دارند و بین سال های ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلادی ساخته شده اند. این مجسمه ها به نیم تنه ساده شده، بینی بلند، چانه استخوانی، گوش های مستطیلی و چشم های گود مشهورند. دلیل ساخت این مجسمه ها دقیق مشخص نیست اما گفته می شود ممکن است نماد افراد خاصی از قوم ساکن در آنجا باشند یا تمثیلی از خدایان باستانی.

معرفی پارک مینی ورلد

پروژه پارک مینی ورلد، با هدف به نمایش گذاشتن آثار تاریخی جهان درست مانند دریچه ای به دنیای آثار تاریخی مشهور جهان طراحی و اجرا شده است و تخمین شهردار ملایر این است که این پارک می تواند مسافران زیادی را از سراسر ایران به این شهر غربی و تاریخی بکشاند.

پارک مینی ورلد
نیم قرن است که منبت کاری در ملایر رونق یافته است

کوتاه در مورد ملایر:

ملایر که در استان تاریخی همدان واقع شده، به فرش ها و پارک هایش مشهور است. همچنین این شهر به عنوان شهر منبت و مبل ایران شناخته شده است و به جز ایران به کشورهای همسایه نیز مبل صادر می کند. ملایر نشان ملی منبت کاری ایران را ازطرف شورای جهانی صنایع دستی- منطقه آسیا و اقیانوسیه WCC-APR، در یافت کرده است. این شهر باستانی بیش از ۴۰۰۰ کارگاه مبلمان، ۸۰۰۰ استاد منبت کاری و ۲۵۰۰۰ صنعتگر در حوزه ی مبلمان و صنایع وابسته به آن دارد.
هنر منبت کاری از مدت ها پیش در این منطقه رواج داشته است، اما نیم قرن است که این هنر و صنعت به صورت جدی در این منطقه رونق یافته است و برخی خانواده های سنتی شهر سال هاست در این حوزه فعالیت می کنند. گرچه میزان درآمد خانواده ها از این هنر به میزان زحماتی که در این راه می کشند نیست، اما آن ها به عشق هنر و صنایع دستی در این راه استقامت بالایی به خرج می دهند.
هنرمندان و صنعتگران حوزه مبلمان در ملایر از چوب درختان راش، گردو و چنار برای ساخت محصولات مختلف مانند مبلمان سنتی، کلاسیک و مبل های استیل استفاده می کنند. محصولات تولیدی آن ها شامل میز ناهارخوری، میز تحریر، تخت، انواع صندلی و انواع صنایع دستی چوبی است. گزارش ها نشان می دهد که ۶۰ درصد مبلمان و محصولات منبت کاری چوب در ایران در ملایر تولید می شوند.

پارک مینی ورلد
مجسمه های موآی به پارک مینی ورلد می آیند

سخن پایانی

همدان یکی از بزرگترین شهرهای تاریخی جهان باستان است که نام تاریخی آن اکباتان است. متاسفانه آثار اندکی از دوران باستان در استان همدان باقی مانده است؛ اما در بخش هایی از آن نیز حفاری هایی برای کشف آثار تاریخی صورت گرفته. مردم استان همدان تلاش می کنند تا این استان جایگاه تاریخی اش را در کشور ایران حفظ کند و بتواند به شهر نمونه گردشگری در ایران تبدیل شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

اخباری تلخ و شیرین از دی ماه صنعت مبلمان

در گزارش خبری این ماه، شاهد توجه هر چه بیشتر تولیدکنندگان مبلمان داخلی به نیازهای مشتریان …