صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی عید نوروز ۱۴۰۰ و برنامه ای ویژه برای تحویل سال جدید

عید نوروز ۱۴۰۰ و برنامه ای ویژه برای تحویل سال جدید

عید نوروز 1400
nowrooz

شکر آن را که دگر بار رسیدی بهار / بیخ نیکی بنشان و ره تحقیق بجوی
بعد از گذر از یک سال سخت و نفس گیر برای تمام دنیا، ساکنان نیمکره شمالی منتظر روزهای زیبای بهاری و ایرانیان در انتظار قرن جدید تقویم شمسی هستند. با احتساب شلوغی های آخر سال و گذشتن سریع روزها و شب ها، می توان گفت تا لحظه تحویل سال جدید چیزی نمانده است. در ساعت ۱۳ و ۷ دقیقه و ۲۷ ثانیه سی ام اسفند ماه، پرونده سال ۱۳۹۹ با تمام پستی ها و بلندی هایش بسته و قرنی جدید برای تمام ایرانیان آغاز می شود. پس روز، ساعت و زمان دقیق عید نوروز ۱۴۰۰ می شود شنبه، سی ام اسفند ماه ۱۳۹۹، ساعت ۱۳:۰۷:۲۷.
لحظه تحویل سال که هر سال به صورت دقیق بیان می شود، از نظر نجومی مطابق با اتفاقی جالب در فضاست که بهتر است به عنوان یک ایرانی این رویداد نجومی را بشناسیم، چرا که تقویم شمسی برگرفته از تقویم جلالی است که به عنوان یکی از دقیق ترین تقویم ها در دنیای علم نجوم شناخته شده.

تاریخ میلادی لحظه تحویل سال

تاریخ میلادی عید نوروز ۱۴۰۰ در همه کشورها ثابت و مطابق است با بیستم مارس ۲۰۲۱.
لحظه تحویل سال ۱۴۰۰ به وقت کشور سوئد ۱۰:۳۷:۲۸ بیستم مارس است. لحظه تحویل سال به وقت لس آنجلس و ونکوور ۰۲:۳۷:۲۸ است.‌
لحظه تحویل سال به وقت نیویورک و تورنتو هم ۰۵:۳۷:۲۸ است.‌
در پاسخ به سوال عید نوروز ۱۴۰۰ چند شنبه است؟ باید بگوییم روز هفته در همه نقاط جهان یکی است و عید نوروز ۱۴۰۰ شنبه است.

تقویم سال ۱۴۰۰

دانلود تقویم 1400

دانلود تقویم سال ۱۴۰۰ نسخه با کیفیت بالا

لحظه تحویل سال و عید نوروز ۱۴۰۰ از دیدگاه نجومی

کره زمین در هر لحظه که می گذرد، در جایگاهش در فضا، دو نوع حرکت را تجربه می کند: حرکت وضعی و حرکت انتقالی. در حرکت وضعی، کره زمین از سمت مشرق به مغرب با سرعت ۳۰ کیلومتر در دقیقه (یا ۱۸۰۰ کیلومتر در ساعت) به دور محور خودش می چرخد و سبب پیدایش شب و روز می شود. این چرخش ۲۳ ساعت و ۵۸ دقیقه و ۴۹ ثانیه طول می کشد. در حرکت انتقالی، کره زمین با سرعت ۳۰ کیلومتر در ثانیه (۱۰۰ هزار کیلومتر در ساعت) در یک مدار بیضی شکل، به دور خورشید می چرخد. این چرخش به مدت ۳۶۵ روز و۶ ساعت و ۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه طول می کشد. که این ثانیه سی و هشتم، لحظه تحویل سال است.
برای فهم دقیق لحظه تحویل سال لازم است با دو مفهوم کره سماوی و دایره البروج نیز آشنا شویم. کره آسمان یا همان کره سماوی، کره ایست فرضی و ساخته دید و تصور ِما، که ستارگان در فاصله های دور و نزدیک بر روی آن مکانی مشخص و همیشگی دارند. این کره دارای خط استواییست در امتداد استوای زمین در فضا که به آن استوای سماوی می گویند.
همچنین مسیر حرکت خورشید در کره سماوی را دایره البروج می نامند. دایره البروج و استوای سماوی در دو نقطه با هم برخورد می کنند که این دو نقطه به اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی معروفند. در هر دو نقطه در نیم کره های شمالی و جنوبی زمین فصل های مختلفی در حال وقوع است. برای مثال الان در استرالیا تابستان است و بعد از تابستان پاییز را درپیش دارند، در حالیکه ما در روز های پایانی زمستان هستیم و علت این تفاوت فصل ها زاویه ۲۳ درجه ای کره زمین است.
ستاره شناسان با تخمین دقیق لحظه اعتدال بهاری، لحظه تحویل سال را در تقویم ها مشخص می کنند و تمام ایرانیان در سرتاسر دنیا این اتفاق را برای رسیدن به طراوت و تازگی بهار جشن می گیرند.

آیا سال ۱۴۰۰ سال کبیسه است؟

آخرین سال قرن چهارم هجری شمسی که در آن حضور داریم یعنی سال ۱۳۹۹ یک سال کبیسه یعنی ۳۶۶ روزه است. بر اساس قراردادی تصمیم گرفته شد که سال های شمسی به جای ۳۶۵ روز و ۶ ساعت، به مدت ۴ سال ۳۶۵ روز در نظر گرفته شود و بعد از ۴ سال یک روز به سال شمسی افزوده شده و سال ۳۶۶ روز باشد.

عکس عید نوروز ۱۴۰۰

تاریخچه عید نوروز

در سال ۱۳۸۸، ۲۱ مارس به عنوان روزی جهانی با نام عید نوروز و با ریشه ایرانی به ثبت رسید. به جز ایران کشورهای زیادی در آسیای میانه تعطیلات نوروزی دارند و با آداب و رسوم خاصشان این روز را جشن می گیرند.
از نوروز به عنوان مراسمی یاد می شود که سه هزار سال قدمت دارد، گرچه تا قرن دوم میلادی آثار رسمی از این جشن نبوده است و قدیمی ترین سوابق موجود از عید نوروز با همین عنوان و آیین به دوران اشکانیان بر می گردد. اما شواهدی هم بدست آمده است که نشان می دهد ایرانیان در زمان سلطنت هخامنشیان (۳۳۰-۵۵۵ قبل از میلاد مسیح) نیز نوروز را برگزار می کردند. در واقع گفته می شود مجموعه تخت خمشید یا کاخ های آپادانا و صد ستون مختص جشن های عید نوروز ساخته شده است. با این حال هیچ نامی از نوروز در کتیبه هخامنشیان وجود ندارد.

مراسم عید نوروز سال ۱۴۰۰

از اواخر بهمن و اوایل اسفند ایرانیان خانه های خود را برای سال جدید و عید باستانی نوروز آماده می کنند، شروع مراسم عید با خانه تکانی آغاز می شود و مردم خانه های خود از هر گرد و غباری پاک می کنند. در آخرین چهارشنبه سال مردم از روی آتش می پرند و شعر نیاکان خود یعنی «زردی من از تو، سرخی تو از من» را می خوانند.
در روزهای آخر سال کهنه، سفره هفت سین برپا می شود که نماد اصلی این عید است. در طول ایام تعطیلات عید مردم به دید و بازدید و تازه کردن دیدار ها می پردازند و در نهایت در آخرین روز تعطیلات یعنی سیزده فروردین به بیرون از خانه رفته و در طبیعت سیزده به در را جشن می گیرند.
در نوروز ۱۴۰۰ هم مانند نوروز ۱۳۹۹ مراسم عید نوروز در خانه ها برگزار خواهد شد، چرا که به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ و رعایت فاصله گذاری اجتماعی دید و بازدیدها و مسافرت ها به کمترین حالت خود رسیده است. برنامه های پیام رسان و تماس های تصویری مانند اسکایپ و واتس اپ پرطرفدارترین برنامه ها برای دید و بازدیدهای مجازی خواهند بود و اگر شما این برنامه ها را هنوز نصب نکرده اید، زودتر خود و خانواده تان را به آن ها مجهز کنید.

هفت سین عید نوروز ۱۴۰۰

هفت سین نوروز ۱۴۰۰

پیشنهاد ما این است که در آغاز قرنی جدید، کمی معاصرتر فکر کنید. برای طراحی سفره یا میز هفت سین، کلیشه ها را کنار بگذارید، تصاویر متعدد ببینید و از آن ها ایده بگیرید. اما هفت سین شخصی خودتان را خلق کنید. هفت سینی که هیچ جا مشابه اش پیدا نشود.

نمادهای عید نوروز ۱۴۰۰

حیوان عید نوروز ۱۴۰۰

حیوان سال ۱۴۰۰

گاهشمار جانوری تقویمی است که ریشه شرقی دارد، گرچه امروز به عنوان یک سنت چینی-ایغوری شناخته می شود اما خیلی ها هم معتقدند ایرانیان قبل از اسلام هم، هر سال را در یک دوره ۱۲ ساله به نام یک جانور نامگذاری کرده بودند و برخی هم این را یک رسم بودایی می دانند و می گویند این ۱۲ موجود، تنها حیواناتی هستند که دعوت بودا را در روز تحویل سال قبول کردند و نزد او رفتند و بودا هم مقرر کرد هر سال خصلت و رنگ و بوی یکی از این حیوانات را بگیرد و متولدان هر سال هم همان ویژگی ها را خواهند داشت.
ابونصر فرهی شاعر افغان هم در مورد این گاهشمار نوشته است:
موش و بقر و پلنگ و خرگوش شمار                 زان چار چو بگذری نهنگ آید و مار
آنگاه به اسب و گوسفند است حساب                   حمدونه و مرغ و سگ و خوک آخر کار
به جز اعتقادات عامه که امروز کسی چندان به آن باور ندارد، حیوان سال به کمک رسانه ها به یک موضوع جهانی تبدیل شده است و در بسیاری از نقاط دنیا از آن به عنوان یک نماد و با ویژگی سرگرمی و رسمی جالب به ویژه برای کودکان استفاده می شود و مردم آرزو می کنند ویژگی های مثبت آن حیوان در آن سال جاری باشد.
حال حتما می پرسید سال ۱۴۰۰ چه سالی است؟ حیوان سال ۱۴۰۰ گاو است. گفته می شود مطابق طالع بینی چینی ها ویژگی های متولدان سال گاو این است که متین، خوددار و کم رو هستند و بر خلاف ظاهر ساده شان، بسیار باهوشند. گاو به صداقت، تنهایی و پشتکار معروف است. در سال ۱۴۰۰ می توانید از مجسمه گاو در هفت سین و از طرح آن روی تخم مرغ رنگی، کارت پستال های تبریک و پیام های مجازی استفاده کنید. اینستاگرام سه برچسب طراحی گاو را برای استفاده در بخش استوری اضافه کرده است و ایموجی های گاو هم در سایر برنامه های پیام رسان وجود دارند.

رنگ عید نوروز ۱۴۰۰

رنگ عید نوروز و رنگ سال ۱۴۰۰

رنگ سال ۱۴۰۰ که همان رنگ سال ۲۰۲۱ به انتخاب پنتون است، خاکستری سیر و زرد درخشان است. از این رو می توان گفت مانتو ۱۴۰۰ و دیگر لباس های سال نو را می توانید مطابق این ترکیب بخرید. همچنین برای لوازم آرایشی و رنگ مو ۱۴۰۰ همین رنگ ها مد روز هستند. از خاکستری سیر و زرد درخشان به عنوان رنگ دکوراسیون ۱۴۰۰ هم می توانید استفاده کنید.

سال ۱۴۰۰ و دغدغه های سیاسی و اجتماعی

سال ۱۴۰۰ سال مهمی است و انتخابات سال ۱۴۰۰ از جمله مهمترین وقایع سیاسی در این سال است. از آنجا که مردم این روزها بیشتر از هر چیزی میزان عیدی سال ۱۴۰۰ و عیدی بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ را در موتورهای جستجو، جستجو کرده اند، می توان گفت دغدغه های اقتصادی مهمترین دغدغه های مردم در سال پیش رو و عید نوروز ۱۴۰۰ هستند، به ویژه که با توجه به شیوع همه گیری کووید-۱۹ بیم تعطیلی مجدد کسب و کارها هم می رود و هنوز مشخص نیست طرح فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت ترددها و سفرهای بین شهری در عید نوروز ۱۴۰۰ به چه شکل خواهد بود.

برنامه عید نوروز ۱۴۰۰

قرنطینه و تفاوت عید ۱۴۰۰ با سال های دیگر

همانطور که گفتیم امسال، عید نوروز متفاوتی داشتیم که با در خانه ماندن سپری شد. این اتفاق در سال پیش رو هم خواهد افتاد. گرچه امسال نگرانی ها و حتی ترس و وحشت از موجود ناشناخته ای به اسم ویروس کرونا و همینطور از دست دادن عزیزان، کام خیلی ها را در عید نوروز تلخ کرد، اما در سال پیش رو می توان با رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، امیدواری به واکسیناسیون عمومی و در خانه ماندن، عید نوروز شیرین و آرامش بخشی را داشت.
در ادامه راهنمای پیشنهادی خوگرنیوز برای گذراندن روزهای طولانی اما دل انگیز بهاری در خانه را خواهید خواند؛ چه اهل فیلم، سریال، کتاب و فعالیت های فرهنگی باشید، چه به دنبال درآمد، سفر یا تفریح در این راهنما مواردی را می خوانید که قبلا جایی ندیده اید. مخصوصا اگر کمی به دنیای طراحی داخلی و دکوراسیون علاقه داشته باشید و فضای خانه، کار و محل زندگی تان برایتان مهم باشد، با این پرونده ویژه حال خود و فضایتان را خوب خواهید کرد.

متن پیام تبریک عید نوروز ۱۴۰۰

بهتر است تحویل امسال را نه با پیام‌ های تکراری و کلیشه ای که با برخی شعرهای کمتر شنیده شده از شاعران پارسی زبان، تبریک بگویید. ما در ادامه چند بیت مناسب از حضرت حافظ، استاد سخن سعدی، عطار نیشابوری و فردوسی بزرگ به شما پیشنهاد می‌کنیم.


بر چهره گل نسیم نوروز خوش است
در صحن چمن روی دل‌افروز خوش است

همه ساله بخت تو پیروز باد همه روزگار تو نوروز باد

خوش آمد باد نوروزی به صبح از باغ پیروزی

میی در ده که فردا هست نوروز
بباید ساختن جشنی دل افروز
چو سال آمد مبارک دان تو نوروز
که دیدستی حقیقت عید نوروز

بروز تو کنون تو در رسیدی
بهار و سال نو را باز دیدی

اگر به دنبال شعر معاصرتری هستید این بخش از شعر نوی فریدون مشیری می‌تواند تبریک پر احساسی باشد:

ای بهار ای بهار
تو پرنده‌ ات رها
بنفشه ات به بار
می وزی پر از ترانه
می رسی پر از نگار

هایکوهای ژاپنی هم در انتقال حس ناب بهار در چند کلمه بی نظیرند:

مثل درخت حیاط
من نیز
در انتظار بهارم
(جونکو یاماموتو)

قایق‌ها
همگی رنگ شده
به انتظار بهار
(سادائو کایاموری)

سریال عید نوروز ۱۴۰۰

سریال های عید نورز ۱۴۰۰

برای خیلی ها عید نوروز با سریال های صدا و سیما گره خورده است. تلویزیون ایران برای عید نوروز ۱۴۰۰ هم سریال هایی را تدارک دیده است. بعد از اینکه تولید پایتخت ۶ به علت شیوع کرونا در اسفندماه سال گذشته متوقف ماند، گروه تولید این سریال تصمیم گرفتند باقی قسمت ها را در سال جدید بسازند. بنا به اخبار تا این لحظه پخش ۱۲۰ دقیقه پایانی این سریال، شب سال نو ۱۴۰۰ و پس از خلاصه ای از مجموعه قسمت های پایتخت ۶، انجام خواهد شد. 
سعید آقاخانی که چندسالی است که با «نون.خ» به تلویزیون می آید، مجموعه سوم این سریال را با بازی علی صادقی و اکبر عبدی آماده پخش در نوروز ۱۴۰۰ کرده است.  سریال نوروزی دیگری با عنوان «هشت آباد» کار علی مسعودی است که ماجرایی را در دهه شصت در مشهد، به تصویر می کشد و مطابق انتظار از کارهای قبلی مسعودی، سریال کمدی خواهد بود و شهرام قائدی و حمید لولایی هم در آن بازی می کنند.
بوتیمار که روایتگر سفر نورزی یک کارمند به شمال کشور است، سریال شبکه سه در نوروز ۱۴۰۰ است به کارگردانی علیرضا نجف زاده. از فهرست بازیگرانی چون حمید لولایی، اشکان اشتیاق، هدایت هاشمی، مرجانه گلچین و علی صبوری مشخص است این سریال هم قصد دارد در ژانر کمدی با نون.خ و هشت آباد رقابت کند.
در نهایت ملودرامی با عنوان «خانه عزیز» ساخته نوید محمودی و سعید دولت خانی هم از دیگر سریال هایی است که اسمش در فهرست سریال های عید نوروز ۱۴۰۰ به چشم می خورد.

ویژه برنامه عید نوروز ۱۴۰۰

مدیران و کارشناسان چندی پیش اعلام کرده اند ویژه برنامه های عید نوروز ۱۴۰۰ امسال متفاوت تر از همیشه خواهد بود‌. کارشناسان با انتقاد از حضور همیشگی هنرمندان و ورزشکاران و به اصطلاح سلبریتی ها در ویژه برنامه های تحویل سال و حرف های کلیشه ای آن ها، عنوان کردند مهمانان امسال برنامه های تلویزیونی، کارآفرینان و افرادی خواهند بود که نقش های مثبت در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی دارند.

فیلم عید نوروز ۱۴۰۰

فیلم های سینمایی عید نوروز ۱۴۰۰

از سریال ها که بگذریم به فیلم های سینمایی می رسیم. مشخص نیست امسال اکران ها فقط آنلاین است یا نه. برای همین در معرفی فیلم به سراغ تولیدات منتشر شده رفته ایم. بسته به اینکه می خواهید با خانواده فیلم سینمایی ببینید، با فرزند کوچکتان یا با گروهی از دوستان، ژانر انتخابی شما هم فرق خواهد کرد.
درام، سیاسی، عاشقانه، کمدی، ماجراجویی، وسترن، جنایی، معمایی، ترسناک، علمی-تخیلی، فانتزی، ابرقهرمانی، حماسی، تاریخی، جنگی، موزیکال، انیمیشن، اجتماعی، خانوادگی، رزمی، مستند درام و ملودرام برخی از معروف ترین ژانرهای فیلم های سینمایی هستند.
در ادامه فیلم هایی کاملا جدید و به روز که اخیرا پرطرفدار شده و یا جوایز معتبری را برده اند، معرفی می کنیم. فهرست پیشنهادی و مقاله کامل نقد و بررسی فیلم های سینمایی عید نوروز ۱۴۰۰ را می توانید در مقاله دیگری که در ابتدای سال آینده منتشر می کنیم، بخوانید.
اگر جزو پیشروان غافله فیلم بازان نیستید و هنوز برترین فیلم های سال گذشته میلادی را ندیده اید، از این فرصت برای تماشای این فهرست که بیشتر ژانرها را پوشش می دهد، استفاده کنید:

۱. فیلم ترسناک-هیجانی کینه (The Grudge)

یک فیلم هالیوودی که در هفته اول ژانویه ۲۰۲۰ اکران شد و پرمخاطب ترین فیلم ترسناک ژاپن شد. البته فیلم کینه در سال ۲۰۰۲ برای اولین بار به صورت کلاسیک ساخته شد و این سری جدید برگرفته از آن است.

۲.فیلم کمدی-خانوادگی هالووین هیوبی (Halloween Hubie)

یک فیلم کمدی با هنرنمایی آدام سندلر. نقش اول آن یک کارگر اغذیه فروشی است که باید شهر ماساچوست را از شر آدم ربا ها نجات دهد. این فیلم را ۷ اکتبر ۲۰۲۰ نتفلیکس منتشر کرد.

۳.فیلم کمدی-تاریخی پیشینه شخصی دیوید کاپرفیلد (The Personal History of David Copperfield)

این فیلم یکی از جدیدترین آثار درام-کمدی شرکت والت دیزنی استودیو موشن پیکچرز است که مورد توجه دوستداران آثار چارلز دیکنز قرار گرفت و سبک داستان سرایی آن بسیار دوست داشتنی و قابل تحسین است. این فیلم ۲۸ اوت ۲۰۲۰ به صورت سراسری اکران و پخش شد.

۴.فیلم علمی-تخیلی زیر آب (Underwater)

ویلیام یوبانک پس از اولین فیلم علمی- تخیلی اش در سال ۲۰۱۱، دیگر بار علاقه خود را به این ژانر نشان داد. او در فیلم «زیر آب» ماجرای گروهی از پژوهشگران در تحقیقات زیردریایی را روایت می کند. این اثر ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ به روی پرده رفت.

۵.فیلم اکشن، علمی، درام، ماجراجویی انگاشته (Tenet)

اگر دوست دارید، کمی گیج شوید و به فکر فرو بروید، نباید این فیلم را از دست بدهید. اگر فیلم «میان ستاره ای» را دوست داشتید، انگاشته هم برایتان جالب خواهد بود. هر چند که مجبور می شوید بارها آن را ببینید تا زمان را درک کنید، البته با تمایل کامل!

فیلم هایی که در بهار و عید نوروز ۱۴۰۰ باید منتظرشان باشیم:
موربیوس (Morbius)، سریع و خشن۹ (F9) و شانگ-چی و افسانه ۱۰ حلقه (Shang-chi and the Legend of the Ten Rings)

انیمیشن عید نوروز ۱۴۰۰

بهترین انیمیشن ها برای نوروز ۱۴۰۰

انیمیشن روح (Soul)
 این انیمیشن را که ساخت کمپانی پیکسار است، والت دیزنی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. این انیمیشن بیشتر به ماهیت روح می پردازد و برعکس تصور بیننده یک دنیای دیگر را با مشکلاتی که یک روح می تواند با آن ها مواجه شوند، به تصویر می کشد. این انیمیشن در آخرین روزهای سال ۲۰۲۰ منتشر شد و هنوز جزو انیمیشن های ترند و برتر است.

به جز انیمیشن روح، انیمیشن های به پیش (Onward)، خانواده پاگنده (Bigfoot Family)، سونیک (Sonic) از پرطرفدارترین ها در هفته های اخیر بوده اند. انیمیشن رایا و آخرین اژدها (Raya and the Last Dragon) چند روز دیگر اکران می شود.

انیمیشن های برتر که باید درعید نوروز ۱۴۰۰ منتظرشان باشیم:
تام و جری (Tom and Jerry)، بچه رئیس: کسب و کار خانوادگی (The Boss Baby: Family Business) و برگری باب (Bob’s Burgers)

مستند عید نوروز ۱۴۰۰

فیلم هایی مستند با موضوع دیزاین و طراحی داخلی برای عید نوروز ۱۴۰۰

ما تماشای فیلم مستند «عصر صندلی» را که روایت جذابی است از مجموعه صندلی های آیکونیک تاریخ طراحی صندلی موجود در موزه ویترا، به شما پیشنهاد می کنیم. به ویژه اگر علاقه مند به دنیای مبلمان هستید. کمپانی مبلمان ویترا در روزهای قرنطینه این فیلم را که محصول ۲۰۱۷ بود به رایگان در اختیار علاقه مندان گذاشت. هلوتیکا (Helvetica) مستندی است تماشایی از طراحی تایپ و نوشته و تاثیر آن بر سبک زندگی انسان مدرن. از کارگردان همین فیلم، یعنی گری هاست وت (Gary Hustwit)، اثر دیگری را پیشنهاد می کنیم با نام آبجکتیفاید یا ماده انگارانه (Objectified) که به پشت پرده طراحی اشیای روزمره ای که با بی تفاوتی از آن ها می گذریم، می پردازد.
علاوه بر سریال ها و برنامه های تلویزیونی از تلویزیون های اینترنتی با امکان پخش زنده و برنامه های پخش فیلم و سریال ها «نماوا«، «فیلیمو»، «کاناپه»، «آیو»، «فیلم نت»، «تلوبیون» و«آنتن» هم می توانید برای تماشای برنامه های سرگرمی و فیلم و سریال استفاده کنید.

کتاب عید نوروز ۱۴۰۰

بهترین کتاب ها برای عید نوروز ۱۴۰۰

چه کتاب خوان باشید و چه نه یکی از راه هایی که بتوانید کتابی را برای خواندن انتخاب کنید، اقبال به آن است. با نگاهی اجمالی به آمار فروش کتاب ها در سال ۹۹ می توان گفت کتاب های «درجستجوی زمان از دست رفته» نوشته مارسل پروست (Marcel Proust) رمان «شب های روشن» نوشته فئودور داستایوسکی (Fyodor Dostoevsky) و «جزء از کل» نوشته استیو تولتز (Steve Toltz)  سه رمان پروفروش سال ۹۹ بوده اند.
جایزه نوبل امسال به شاعر ۷۷ ساله امریکایی لوییز گلوک (Louise Gluck) رسید. برخی اشعار گلوک به فارسی نیز ترجمه شده اند اما تا به حال مجموعه مدونی از این شاعر به زبان فارسی منتشر نشده است. اما خبر خوب اینکه اخیرا کتاب «زمان دسته دوم» اثر سوتلانا الکسیویچ (Svetlana Alexievich) به فارسی ترجمه شده، که این نویسنده نیز در سال ۲۰۱۵ برنده نوبل بوده است. این کتاب را هم می توانید در فهرست خواندنی های عید نوروز ۱۴۰۰ قرار دهید.

 کناب دیزاین عید نوروز ۱۴۰۰

کتاب های دیزاین و طراحی داخلی

 اگر شما هم مثل ما عاشق طراحی داخلی هستید و می خواهید در ایام نوروز کمی بیشتر با این مبحث آشنا شوید، این پیشنهاد را از دست ندهید: ما سه کتاب کاربردی و پرطرفدار ترجمه شده در زمینه طراحی داخلی را نیز به شما معرفی می کنیم. کتاب «راهنمای کاربردی طراحی داخلی» نوشته مری گیلیت (Mary Gilliatt)، «اصول باز طراحی معماری داخلی» نوشته گریم بروکر (Graeme Brooker) و کتاب «رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی» نوشته جوانا کاپستیک (Joanna Copestick).

 کتاب عید نوروز ۱۴۰۰

کتابخوانی الکترونیک در عید ۱۴۰۰

امسال در نمایشگاه کتاب مجازی که از یکم تا هشتم بهمن ماه برگزار شد، بیش از ۳۹ میلیارد تومان کتاب فروخته شد. علاوه بر نمایشگاه مجازی امسال کتابخوانی مجازی هم مورد استقبال بود و پاندمی سبب شد ناشران و خوانندگان کتاب بیشتر به کتاب های الکترونیکی توجه کنند.
اگر شما هم به دنبال کتاب های غیر چاپی هستید می توانید با نصب اپلیکیشن هایی چون «فیدیبو»، «طاقچه» و «کتابراه» در هر کجا و هر زمان، کتابی را که به آن نیاز دارید خریداری و فورا مطالعه کنید. البته امکانات اپلیکیشن های خرید و فروش کتاب تنها محدود به کتاب های الکترونیک نیست.
شما از طریق برنامه های دیگری چون «کنسل»، «کتابینو» و «بوکسام» می توانید هم کتاب های نو و دسته دوم چاپی بخرید و هم می توانید کتاب هایی را که دیگر به آن ها نیازی ندارید بفروشید.
نوع دیگری از کتاب ها که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، کتاب های صوتی است. برای تهیه کتاب های صوتی علاوه بر اپلیکیشن هایی که پیشتر معرفی شدند می توانید به وب سایت و اپلیکیشن «واو بوک» هم مراجعه کنید و از آثار ارائه شده در این مجموعه، که با رعایت کامل حق ناشر و مولف منتشر شده اند، لذت ببرید.

بهترین پادکست ها برای عید ۱۴۰۰

از کتاب و فیلم گفتیم و رسیدیم به رسانه محبوب این روزها؛ پادکست. خوبی پادکست این است که می توانید به آن هنگامی که مشغول کار های روزمره هستید، نیز گوش دهید و به راحتی اطلاعاتتان را در مورد موضوع مورد علاقه تان بالا ببرید. ما اینجا یک فهرست کامل از پادکست های فارسی و انگلیسی پرطرفدار داریم؛ چه بسا که با خواندنش شما خودتان به زودی پادکستر شوید!

قاف پادکست: اگر می خواهید در سال جدید کسب و کار خودتان را راه بیندازید اما هیچ ایده ای ندارید که باید از کجا شروع کنید این پادکست به درد شما می خورد. در پادکست مائده قربانی از برند سازی گرفته تا کنترل یک کسب و کار در شرایط کرونا با شما صحبت می شود.

پادکست ترپند: در این پادکست که مجتبی فراهت منتشرش می کند، حکایت و داستان هایی که پشت ضرب المثل های زبان فارسی وجود دارد، روایت می شود. با این پادکست می توانیم ماجرای ضرب المثل هایی  که روزمره از آن ها استفاده می کنیم بشناسیم.

پادکست چیروک: این پادکست را روزبه استیفانی منتشر می کند. او در چیروک به قصه های قدیمی و محلی و به اصطلاح فولکلور ایران سر می زند.

پادکست بوم: اگر به فلسفه علاقه مندید یا حداقل دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید این پادکست مخصوص شماست. پادکست بوم را مهدی عباسی منتشر می کند و فلسفه را به ترتیب زندگی تاریخ فلاسفه و مکتب های فکریشان معرفی می کند.

پادکست رخ: این پادکست را امیر سودبخش منتشر می کند و در هر قسمت به معرفی و شرح زندگی یکی از افراد مهم تاریخ می پردازد. از روایت زندگی داریوش هخامنشی گرفته تا چه گوارا را می توانید در این پادکست گوش کنید.

رادیو کار نکن: در رادیو کار نکن امین آرامش با آدم های مختلف در مورد شغلشان حرف می زند. با این پادکست شما یک دید کلی از شغل های امروزی به دست می آورید و با زوایا و چالش هایشان آشنا می شوید.

پادکست هلی تاک: هلی تاک را هلی هندسی منتشر می کند و هدفش آموزش مهارت های زندگی و مدیریت به شنونده هایش است. در این پادکست فارغ از سبک زندگی تان، می توانید مهارت هایی برای یک زندگی بهتر را یاد بگیرید.

پادکست پرتو آگاهی: اگر به علم روان شناسی علاقه دارید و می خواهید یک درک کلی از هر مبحث در این زمینه داشته باشید این پادکست مخصوص شماست. در این پادکست که عطاالله عقیلیان و بهروز بهروزی منتشرش می کنند، همه مباحث علمی مرتبط با علم روان شناسی به زبانی ساده معرفی می شوند تا شما با حوزه پیچیده روان انسان آشنایی پیدا کنید.
در حوزه روانشناسی پیشنهادی داریم برای کسانی که دوست دارند به زبان انگلیسی پادکست گوش کنند:

جدیدترین کتاب های روانشناسی (New books in psychology): همان طور که از اسمش پیداست این پادکست به معرفی کتاب های تازه منتشر شده در زمینه روان شناسی می پردازد و با نویسندگانشان مصاحبه می کند. تعداد زیادی از این کتاب ها هنوز به فارسی ترجمه نشده اند و شما می توانید خلاصه آن ها را در این پادکست بشنوید.

پادکست های حوزه معماری و طراحی داخلی:

پادکست وادی: این پادکست را مهدیه مهدی نژاد منتشر می کند و در آن به معرفی و بررسی کتاب های هنر و معماری جهان و ایران می پردازد. در قسمت آخر فصل اول این پادکست خانم مهدی نژاد گفت و گویی با مهندس محمد رضا حائری نیز داشته است که گوش دادن به آن خالی از لطف نیست.
رادیو ترسیم: در این پادکست مرتضی محمد خانی به معرفی انواع سبک های معماری و طراحی داخلی می پردازد. همچنین جزئیاتی مانند رنگ ساختمان، هزینه بازسازی و نکاتی درباره انتخاب سبک مورد علاقه تان بررسی می شوند. رادیو ترسیم گزینه خوبی برای کسانی است که به فکر تغییر دکوراسیون یا بازسازی ساختمان افتاده اند.
«ارک گپ»، «رادیو خاک» و «رادیو ظریر» از دیگر پادکست های حوزه معماری و طراحی داخلی هستند که می توانند، اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان به این حوزه قرار دهند.
درباره ساختمان ها و شهرها (About buildings + cites): در این پادکست ساختمان و آثار معماری معروف معرفی می شوند و با توجه به سبک طراح و معمار آن ها مورد بررسی قرار می گیرند.
پادکست شزلون (The chaise lounge podcast): این پادکست یک گزینه عالی برای طراحان داخلی است. در این پادکست با طراحان داخلی معروف از سرتاسر دنیا درباره طرز کارشان مصاحبه می شود.

مهارت های جدید برای عید نوروز ۱۴۰۰

۵ مهارت جدید که یاد گرفتن آن ها در عید نوروز به کارتان می آید

حتما شما هم شنیده اید که افراد موفق، وقت آزاد خود را به یادگیری اختصاص می دهند. بنابراین، اگر می خواهید در مسیر پیشرفت و توسعه مهارت های خود حرکت کنید، فرصت طلایی تعطیلات عید نوروز و شروع سال جدید را به سادگی نادیده نگیرید. امسال در کنار سپری کردن تعطیلات جلوی تلویزیون (!) یادگیری یکی از مهارت های موجود در این مطلب را آغاز کنید و اولین گام در مسیر موفقیت را بردارید. ما لیستی از ۶ مهارت جدید را برای شما آماده کرده ایم که یادگیری آن ها زمان زیادی نمی برد و می توانید در تعطیلات عید نوروز ۱۴۰۰ بیاموزید.

۱. آشتی با گوگل

شاید با خودتان فکر کنید کارکردن با گوگل یا به اصطلاح «گوگل کردن» را بلد هستید؛ با این حال نکات بسیاری در رابطه با جستجو در گوگل وجود دارد که دانستن آن ها به مشاهده نتایج بهتر کمک می کند؛ از جمله انتخاب درست عبارتی که با آن جستجو می کنید. با مطالعه در این مورد، بررسی ابزارهایی که در نوارابزار جستجو هستند و همچنین امکانات جستجوی پیشرفته می توانید به نتیجه مورد نظرتان نزدیکتر شوید.
همچنین اگر به یادگیری سایر مهارت های جدید در این زمینه مثلا بازاریابی دیجیتال علاقه مند هستید، می توانید از دوره های گوگل دیجیتال گاراژ (Google Digital Garage) نیز استفاده کنید. گوگل گاراژ دوره های متعدد و رایگانی در زمینه آموزش های دیجیتال دارد که زمان لازم برای یادگیری آن ها از ۱ تا حدود ۲۰ ساعت است. گفته می شود از سال ۲۰۳۰ مدیران بازاریابی، بازاریابی دیجیتال و برنامه نویسان پردرآمدترین مشاغل را دارند. پس از امروز خودتان را برای ۱۰ سال بعد آماده کنید.

۲.مهارت های هنری

با یادگرفتن یک مهارت هنری، می توانید جایگاه اجتماعی خودتان را ارتقا دهید و همچنین راهی برای کسب درآمد پیدا کنید. از سوی دیگر، فعالیت های هنری در ایجاد آرامش و احساس رضایت از زندگی نیز نقش دارند. دوره های مبتدی مهارت های زیر را می توانید آنلاین هم آموزش ببنید و فعالیت خود را آغاز کنید:

 • طراحی و تصویرگری
 •  نقاشی
 •  شمع سازی
 • خیاطی
 • مجسمه سازی
 • آرایشگری

همچنین می توانید با جستجو در اینترنت و مشاهده آن دسته از کار های هنری که در حال حاضر به فروش می رسند، ساخت یک وسیله را یاد بگیرید و کسب و کار خانگی خودتان را شروع کنید.

۳.عکاسی، فیلمبرداری و ویرایش عکس

هر کسی می تواند عکاسی و فیلمبرداری را به عنوان یک تکنیک یاد بگیرد؛ تمام چیزی که در این راه نیاز دارید، یک دوربین است. البته این روز ها دوره های آموزش عکاسی و فیلمبرداری مبتنی بر موبایل نیز شکل گرفته. اگر نمی خواهید به صورت حرفه ای این مهارت را دنبال کنید، برای شروع، عکاسی با موبایل را بیاموزید تا صفحه اینستاگرام و عکس های پروفایل همیشگی خودتان را دگرگون کنید.
یوتیوب در زمینه آموزش عکاسی، فیلمبرداری و سایر مهارت های هنری منبعی غنی و همه فن حریف به نظر می رسد. همچنین می توانید برای یادگیری ویرایش عکس و تصویر، از آموزش های مرتبط با نرم افزار فوتوشاپ (Adobe Photoshop) و یا لایت روم (Adobe Lightroom) کمک بگیرید.
اما به جز یاد گرفتن تکنیک ها، باید سعی کنید با مطالعه و مشاهده آثار هنری، استعداد و دید عکاسانه خود را پرورش دهید تا حرف متمایزی از دیگران برای گفتن داشته باشید و اندیشه‌هایتان را به نمایش بگذارید.

۴.هوش هیجانی

بله درست متوجه شدید، هوش هیجانی نیز یک مهارت محسوب می شود که می توانید آن را در خود تقویت کنید. یک راه عالی برای بالا بردن مقاومت خود در برابر بحران ها و مشکلات، تمرین هوش هیجانی است؛ این که بتوانید افکار، احساسات و اعمال خود را کنترل کنید و بهترین واکنش ها را نشان دهید. با کمک این مهارت های فرعی هوش هیجانی خودتان را بالا ببرید:

•  ذهن آگاهی (Mindfulness)
•  مدیریت افکار و احساسات
•  خود مربی گری (Self-coaching)

اگر در حال حاضر نوعی احساس ترس و اضطراب درونی یا بیرونی را تجربه می کنید، حتما در تعطیلات عید نوروز به فکر یادگیری این مهارت ها باشید. 

۵. یوگا

یوگا بر جسم و ذهن تاثیر مثبت می گذارد و کشش مورد نیاز برای سالم ماندن را در عضلات شما ایجاد می کند. پیشنهاد می کنیم در سال جدید، برای سحرخیز بودن آماده شوید و روز خودتان را با تمرین یوگا شروع کنید. می توانید برای شروع از اپلیکیشن های آموزش یوگا نظیر یوگا استودیو (Yoga Stoudio) کمک بگیرید تا پس از دوران همه گیری کرونا، در صورت تمایل، به یک مربی حضوری مراجعه کنید.

به افتخار آشپزی؛ در سال ۱۴۰۰ نگاهتان را به غذا تغییر دهید!

یکی از مهارت هایی که می تواند در صدر فهرست بالا باشد، آشپزی است. تقریبا نزدیک به یک سال است که به خاطر شرایط ویروس کرونا تمامی خانم ها چه خانه دار چه کارمند، به نوعی مجبور به آشپزی در خانه های خود شدند. از طرفی هم می توان گفت این ویروس از آقایون هم آشپز های خانگی ماهری ساخت. زمان های قرنطینه طولانی، ترس از مبتلا شدن به این ویروس افراد زیادی را خانه نشین و کدبانو کرد. اگر به آشپزی و پخت و پز علاقه دارید ما چند پیشنهاد آموزشی داریم؛ ازنوع دیدنی و شنیدنی و البته پختنی!
کمی بالاتر از جذابیت و مزایای پادکست ها صحبت کردیم، پادکست «مزگو» که مریم فتاح آن را منتشر می کند، یکی از این پادکست های خلاقانه در حوزه طعم ها و مزه هاست. مزگو پادکست آشپزی نیست اما برای همه آن هایی که چشیدن مزه ها و طعم ها از لذت های زندگیشان است جالب است. مزگو داستان هر مزه را روایت می کند. از مزه پاستا تا دیگر غذاها و خوراکی ها.
پیشنهاد دیگر یک پیشنهاد ادبی با چاشنی غذاست. صفحه اینستاگرامی کتابخوار (I.eat.boooks) لحظه هایی از داستان ها و رمان های خواندنی را برایمان نقل می کند که خوردنی ها و غذا نقش اول را ایفا کرده اند. مثلا جایی از «کافکا در کرانه» موراکامی که کافکا از یک «خوراک رشته»ای حرف می زند و یا وقتی جومپا لاهیری در «مترجم دردها» روایتگر میز غذایی دلچسب است که همه آن را رها می کنند: «عدس با پیاز داغ، ماهی پخته با کشمش و سس ماست.» این صفحه را روژان سری مدیریت می کند. شما می توانید در کنار خواندن این بخش های تاثیر گذار از رمان ها، تصویر غذایی را که دقیقا با همان دستور العمل پخته شده است، ببینید و بیشتر به فضای کتاب ها نزدیک شوید.
اگر اهل کتاب هستید و از دنیای مجازی به دور، نگاهی متفاوت به آشپزی را می توانید در کتاب «سه رنگ؛ غذانوشت های سفر ایتالیا» از منصور ضابطیان نیز بیابید.
برای آن هایی که واقعا به دنبال آشپزی هستند هم چند پیشنهاد داریم، اگر می خواهید در یک دقیقه، صفر تا صد پخت غذاهایی متنوع را یاد بگیرید، صفحه اینستاگرام عارف اردوغان (Arif Erdogan)، سرآشپز ترک می تواند برایتان الهام بخش باشد.
اما از همه این ها جالب تر یک صفحه فوق العاده طنازانه است. سرآشپز این صفحه یک پسر بچه دو ساله امریکایی است به اسم «کوب»، می توانید آشپزی های دلچسب این کوچولوی جذاب را در صفحه مجازی او به اسم kobe_yn دنبال کنید.
برای علاقه مندان به دنیای کیک و شیرینی هم صفحه هنرمند روس تورتیک آنوشکا (Tortik Anoushka) را پیشنهاد می کنیم. صفحه نگار مهتدی و شیرین طحانان از صفحات ایرانی هستند که دنبال کردنشان خالی از لطف نیست.
اگر شک دارید که آشپزی همان مهارتی است که باید در تعطیلات نوروز آن را یاد بگیرید، تهیه این دسر خوشمزه را امتحان کنید:

دسر عید نوروز ۱۴۰۰

دستور پخت دسر کنافه پنیری

مواد لازم

رشته عربی کادایف ۴۰۰ گرم (این مقدار برای یک کنافه با قطر۳۰-۳۵ سانت مناسب است)، ۱۵۰ گرم کره ذوب شده و یک قاشق کره جامد، زعفران،  پنیر موزارلا (از نوع تازه استفاده کنید که شوری ندارد)، پودر پسته، دو قاشق غذاخوری آرد، یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت، ۲/۱ لیوان شکر، دو لیوان شیر،  دو قاشق غذاخوری گلاب،
تهیه این دسر سه مرحله دارد:
مرحله اول (تهیه پودینگ وانیلی)
آرد، نشاسته ذرت و نیمی از شکر را مخلوط می کنیم، سپس بر روی حرارت با شیر آنقدر هم می زنیم تا غلیظ و سفت شود، سپس کمی وانیل و یک قاشق غذاخوری کره به آن اضافه می کنیم و می گذاریم تا به دمای محیط برسد.
مرحله دوم(تهیه شربت)
مابقی شکر را با نصف لیوان آب، گلاب را بر روی حرارت مخلوط می کنیم تا شکر حل شود و به مدت ۳-۴ دقیقه اجازه می دهیم بجوشد. در نهایت کمی زعفران اضافه کرده و می گذاریم ولرم شود.
مرحله سوم (آماده کردن کادایف)

 • ابتدا ۴۰۰ گرم رشته کادایف رو با ۱۵۰ گرم کره ذوب شده و دو قاشق غذا خوری زعفران آب کرده، خوب مخلوط می کنیم تا رشته کادایف خوب به کره آغشته شود.
 • کف و دیواره ظرف را نیز خوب با کره چرب می کنیم.
 • نصف کادایف رو کف ظرف می ریزیم. خوب صاف و یکدست می کنیم و با پشت لیوان فشار می دهیم تا منسجم شود.
 • یک لایه از پودینگی که از قبل آماده کردیم روی کادایف می ریزیم، به هیچ عنوان از مایه پودینگ به دیواره های ظرف نمالید.
 • روی مایه پودینگ پنیر موزارلا اضافه می کنیم. در صورت دلخواه کمی پودر پسته هم اضافه کنید. دوباره روی پنیر را با مایه پودینگ می پوشانیم و روی آن را با کادایف و با فشار قاشق صاف و کمی فشرده می کنیم.
 • ظرف را داخل فر که از قبل گرم شده با درجه ۱۷۰ به مدت ۳۰ دقیقه قرار می دهیم تا روی کادایف طلایی شود. سپس از فر خارج می کنیم و در همان حالتی که داغ است روی آن شربت را می ریزیم و پس از ۵ دقیقه داخل ظرف بر می گردانیم.

این دسر بهتر است گرم سرو شود هم طعم بهتری دارد و هم پنیرش کش می آید.

تغییرات دکوراسیونی برای کاربردی و بهاری کردن خانه در عید نوروز ۱۴۰۰

 پس از روزها تمیزکاری و تلاش بالاخره خانه تکانی بهاری مان را پایان داده ایم و کم کم برای گذراندن تعطیلات و بلافاصله پس از آن شروعی تازه در سال جدید آماده می شویم. سال گذشته بیش از هر زمان دیگری اوقاتمان در خانه سپری شد و بعید نیست سال آینده هم اوضاع تا حدودی به همین منوال باشد پس تا فرصت هست طرح های نو دراندازیم تا خانه برای همه اعضای خانواده و ساکنان، در هرسنی، مکان بهتری برای زندگی شود.

اتاق خواب کودکان و دفتر کار خانگی در عید نوروز ۱۴۰۰

بچه ها از یکنواختی خسته می شوند مخصوصا اگر مثل امسال کلاس درس و محل استراحت و خلوت آن ها اتاقشان باشد، پس با ایجاد تغییراتی کوچک اتاق هایشان را به فضا های جذابتری بدل کنیم. کافیست روتختی شان را به طرح مورد علاقه شان تغییر دهید.
کودکان به گوشه دنجی نیاز دارند تا در آنجا دور از نگاه ما با خودشان خلوت کنند و خوراکی های مورد علاقه شان را بخورند. با کوسنی رنگی و یک زیرانداز کوچک و کمی خلاقیت برایشان گوشه ای دلپذیر درست کنید و خودتان را به مهمانی اتاقشان دعوت کنید و اجازه دهید از شما پذیرایی کنند.
دفتر کار خانگی هم از نیازهای دورکاران در این روزهاست. اگر می خواهید سال کاری را خوب آغاز کنید به فکر آماده کردن گوشه ای از خانه برای دفتر کار باشید، یک میز تحریر ساده، یک صندلی ارگونومیک و پس زمینه ای مثل کتابخانه یا دیواری با کاغذ دیواری مناسب برای تماس های تصویری کاری، همه چیزی است که به آن احتیاج دارید.

هر وعده غذایی پیک نیک بالقوه در بالکن ۱۴۰۰

سال گذشته در بهار و قرنطینه برخی کشورها کنسرت بالکنی اجرا کردند و برخی ورزشگاه بالکنی. بالکن در قرنطینه، همه سهم ما از محیط بیرون است. اگر در خانه تان بالکن، تراس یا حیاط خلوت دارید، حتما برای سر و سامان دادنش خوب نقشه بکشید، صرف غذا یا حتی یک فنجان چای در فضایی متفاوت با همیشه دلچسب و دوست داشتنی است. این فضا را به سادگی و مناسب فصل بیارایید و با سبز کردن گلدان هایی شروع کنید که مدت هاست خالی و بی مصرف گوشه ای رها شده اند.
استفاده از گل و گیاه طبیعی در گلدان های رنگی، روی شلف های دیواری یا آویزهای سقفی با گیاهان آبشاری بهترین گزینه برای بهاری کردن این فضا است. فراهم کردن مکانی برای نشستن بسته به وسعت بالکن از میزهای صبحانه خوری تا یک نیمکت متغیر است. حتی اگر فضای بالکن خیلی کوچک است می توانید از چمن مصنوعی یا یک قالیچه برای کف آن استفاده کنید. نورپردازی خلاقانه بالکن و استفاده از لامپ های رشته ای و موضعی جلوه بسیار جذابی به فضای شب هنگام آن می بخشد

 اشیای قدیمی خانه در انتظار گوشه چشمی از جانب شما

می توانید از وسایل قدیمی خانه به شکلی جدید استفاده کنید. این کار را به پدربزرگ مادربزرگ ها یا نوه ها بسپارید، خواهید دید که در دیگ های سنگی کلی قلمه تازه سبز می کنند، مبل قدیمی را با شال و کوسن رنگی باردیگر از انباری به هال می آورند و قاب عکس هایی که مدت هاست فراموش کرده اید دوباره زینت بخش دیوار می شوند.

سال نو؛ کتاب های تازه

قفسه کتابخانه هم از آن جاهاییست که مرتب کردنش به زمان و حوصله کافی نیاز دارد، اگر در دوره خانه تکانی فقط به غبار روبی بسنده کرده اید، بد نیست چیدمان کتاب ها را تغییر دهید. کنار کتاب ها دکوری های جدید بچینید و یکسری از کتاب ها را به انتخاب خودتان به دوستان و آشنایان ببخشید. این ار حس بسیار خوبی دارد و فضا برای خرید کتاب های تازه باز می شود. اگر جای کوچکی نزدیک کتابخانه دارید، با یک صندلی و میز کوچک آنجا را برا مطالعه مهیا کنید تا افراد خانه به این گوشه دوست داشتنی علاقه مند شوند.

سبدهای حصیری

حالا که بعد از خانه تکانی همه چیز سر جای خودش نشسته است، نگذارید خانه دوباره به سرعت به وضعیت قبل برگردد. از نظم دهنده ها مثل سبد و جعبه های حصیری یا چوبی برای سازماندهی وسایل کمک بگیرید.

پرده ها و نور

اگر پرده های نازک را آویزان کرده اید که چه بهتر، اگر نه، پرده ها را گاهی کنار بزنید و با کمک جاسازی هنرمندانه آینه و استفاده از سطوح براق حضور نور را در خانه دوچندان کنید. استفاده از رنگ های براق به خصوص برای سقف و روکش های شفاف در تجربه ما از روشنایی اتاق نقش موثری دارند و عمق و روشنایی بیشتری به فضای اتاق می دهند. در قسمت هایی از خانه که نور طبیعی محدود است استفاده از رنگ های روشن نتیجه بهتری دارد.

گیاهان را به خانه دعوت کنید

برخی از ما تا لحظه تحویل سال در حال شست و شو و رفت و روب هستیم. اما در روزهای عید نوروز هم می توانید گل های تازه و شاداب را اتفاقا ارزان تر تهیه کنید. از زیباترین گل ها می توان به سنبل، بنفشه، حسن یوسف، گل پامچال و گل های شب بو اشاره کرد. هرچند باید با توجه به شرایط خانه از نظر نور، دما و رطوبت گل مناسب با محیط خانه خود را انتخاب کنید.
برای چیدمان گل ها در خانه روش های متنوعی وجود دارد از چیدن آن ها روی نیمکت یا میز گرفته تا استفاده از آویز های سقفی. شما می توانید یک گوشه از اتاق را به فضای سبز خود اختصاص دهید. در هر یک از اتاق ها، حتی حمام و آشپزخانه یک دسته گل در یک گلدان بگذارید تا حضور بهار را برایتان تداعی کند. با کمی خلاقیت می توانید به جای گلدان از وسایلی مثل شیشه های خالی مربا یا فنجان یا حتی یک آبپاش قدیمی هم استفاده کنید.

جادوی رنگ ها

ازجادوی رنگ ها برای شاداب کردن فضای خانه استفاده کنید. همانطور که بعضی از طیف های رنگی آرامش را به خانه می آورند، بعضی از آن ها هم نشاط آور هستند. مثلا رنگ قرمزانرژی زا است، رنگ زرد باعث خوش بینی می شود و رنگ آبی خلاقیت را شکوفا می کند.
در این میان رنگ های پاستلی حال و هوای لطیف و ملایمی دارند و آرامش بخش هستند. این رنگ های مات حس سرزندگی و طراوت را القا می کنند. شما می توانید در عناصری مثل مبلمان، پرده، کوسن ها، رنگ دیوار شاخص یا لوازم جانبی این رنگ ها را به کار بگیرید.
همانطور که گفتیم رنگ های سال ۱۴۰۰ زرد درخشان و خاکستری سیر هستند که می توانید از آن ها در کوسن ها و رومیزی ها استفاده کنید.

عطر بهار در خانه

یکی از مهارت هایی که یادگیری اش را پیشنهاد دادیم شمع سازی است. می توانید در روزهای عید نوروز ۱۴۰۰ با یادگیری این مهارت، خانه تان را جلوه ببخشید. با استفاده از شمع های معطر یا عود فضای خانه را عطرآگین کنید. استشمام رایحه ای خوش که یادآور خاطرات شیرین است به احساس شادی و شادابی شما کمک می کند. مثلا عطر کاج تعطیلات گرم و دوستانه را تداعی می کند در حالی که عطر نارگیل به شما احساس آرامش می بخشد. آن ها را در کنار در ورودی یا اتاق خواب قرار دهید.

در پایان امیدواریم این پرونده ویژه عید نوروز ۱۴۰۰ ایده های خوبی برای گذراندن تعطیلات عید نوروز ۱۴۰۰ داده باشد؛ اگر اهل مسافرت و گردشگری و یا بازی هستید، همچنان خوگرنیوز را دنبال کنید چرا که مقالات متنوعی در مورد موزه هایی که می توانید به صورت آنلاین از آن ها بازدید کنید و همچنین بازی های متنوع با موضوعات دکوراسیونی برایتان آماده کرده ایم. اگر حتی یکی از این پیشنهادها به کارتان آمد این پرونده را به دیگران معرفی کنید و در صورت داشتن هر نقد و نظری برایمان نظر بگذارید، پیشنهادهای خود را مطرح کنید تا به این پرونده اضافه کنیم.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۹۴

۱۹ نظر

 1. رضوان مطیعی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۲:۰۳

  سلام و سپاس از مطلب یا به قول خودتون پرونده سال ۱۴۰۰. از پیشنهادات خوبتون ممنونم واقعا کاربردی و بجا بود امیدوارم سال خوبی برای شما و همکارانتون باشه

  پاسخ دهید

 2. الهام خدابخشی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۲:۰۵

  سلام خسته نباشید دستتون درد نکنه فقط بیشتر فعالیت ها فردیه به جز تماشای فیلم و سریال. جای فعالیهای گروهی یه خرده کمرنگه.

  پاسخ دهید

 3. ملیکا مومنی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۲:۱۴

  منتظر برنامه ها و مطالب نوروزیتون هستم

  پاسخ دهید

 4. روژان

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۷:۴۲

  بنظرم تایم خونه نشینی برای یادگیری مهارت های جدید عالیه و مرسی از پیشنهادهااا

  پاسخ دهید

 5. لیلا پیرحیاتی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۷:۴۸

  همیشه عالی جذاب و اموزنده👌👌👌👌

  پاسخ دهید

 6. فاطمه حسنی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۷:۵۴

  سلام و سپاس از شما مجموعه ای کامل و بی نقص. خسته نباشید

  پاسخ دهید

 7. نسیم ایزدپناه

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۸:۰۹

  مطلب بسیار آموزنده و مفید بود و همچنین کاربردی 👌👌👌

  پاسخ دهید

 8. میترا صبوری

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۱۸:۳۴

  مطالب جمع آوری شده بسیار عالی وجامع بود ،به تمام سوالهای طراحی شده ونشده از قبل جواب داده شده بود ،معلوم است که گرد آورندگان این مجموعه زحمت قابل تاملی روکشیدن من که از اکثر مطالب بهره بردم وخوشم آمد ممنون از شما

  پاسخ دهید

 9. یگانه

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ ساعت ۲۲:۱۸

  مطلب بسیار جامع و جالبی بود، به خصوص قسمت کتاب و پادکست که حتی به درد روزهای قبل از عید و قرنطینه هم می‌خوره🌿

  پاسخ دهید

 10. کارمن کریمی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۰۰:۳۵

  مطالب عالی و مفید بود👌🏻👌🏻 به خصوص در قسمت فیلم و کتاب

  پاسخ دهید

 11. شبنم

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۰۰:۳۷

  سلام و خداقوت به اعضای تحریریه.
  امیدوارم که روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ رو بسلامت بگذرونید و سال جدید رو هم با شادی و تندرستی و دلی خوش شروع کنید.
  خیلی ممنون که چنین مطلب جالبی رو برای ما در سایت تون گذاشتید، بخصوص اینکه درباره پیشینه عید نوروز توضیحات جامعی رو دادید… خیلی از ما ایرانیها ناآگاهیم از این مسائل.‌
  همیشه موفق و موید باشید ان شاالله🌺

  پاسخ دهید

 12. عاطفه حیاتی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۰۲:۰۴

  با سلام و یه خسته نباشید حسابی به همه شما خوبان که این مطالب خییلی مفید رو ترجمه کردید و در اختیار ما گذاشنید.مستدام باشید🙏

  پاسخ دهید

 13. شبنم

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۰۶:۴۸

  بسیار عالی بود بخصوص توضیحاتی که درخصوص پیشینه ی نوروز ارائه کرده بودید. بنظرم ایرانی های عزیز لازم هست از پیشینه ی این جشن های باستانی بیشتر مطلع بشن و فلسفه هر کدوم از این آیینهای سنتی رو بدونن. امیدوارم دربارا مراسم و رسومات دیگه ایران زمین هم بزودی در وب سایت تون مطالبی رو منتشر کنید.😊🌺

  پاسخ دهید

 14. اسيه پيرحياتي

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۰۹:۰۶

  چقدر مطالب عالی و اموزنده هستن، چیزهایی که تا بحال جایی ندیده بود، عالی👌🏻🙏

  پاسخ دهید

 15. گلناز

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۱۱:۳۰

  👏👏👏❤❤

  پاسخ دهید

 16. فاطمه

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ ساعت ۲۲:۳۴

  سلام خیلی ممنون که چنین مطلب جالبی رو برای ما در سایت تون گذاشتید، بخصوص اینکه درباره پیشینه عید نوروز توضیحات جامعی رو دادید… خیلی از ما ایرانیها ناآگاهیم از این مسائل.‌
  همیشه موفق باشید،،🙏🙏🙏🙏🙏

  پاسخ دهید

 17. اوزرا

  ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ ساعت ۱۱:۳۴

  ده سالم بود.شروع به حساب کتاب کردم.سال ۱۳۵۵ بود.و من ،سال ۱۴۰۰را تصور کردم.و ۱۴۰۰را منهای ۱۳۴۵ سال تولدم کردم.جواب ۵۵سال شد.وقتی ده ساله بود.۵۵ساله را پیر میدیدم.به خدا گفتم.سال ۱۴۰۰را ببینم .بعدا بمیرم.چون برایم.۵۵سال عمر،عمر زیادی بود.و امروز به آرزویم رسیده ام…..ولی هنوز نه دخترم ازدواج کرده است.نه پسرم……به شدت نگران آینده ی آنها هستم…..اگر آنها سروسامان بگیرنند……خدایا تو بزرگی

  پاسخ دهید

 18. مهناز

  ۱۴۰۰/۰۱/۰۸ ساعت ۱۱:۰۴

  من خوندم خیلی خوب بود می خوام خودم این را بنویسم

  پاسخ دهید

  • تحریریه خوگرنیوز

   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ ساعت ۱۱:۰۷

   امیدواریم بهترین برنامه رو بنویسید و اجرا کنید مهناز عزیز.

   پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

آشنایی با راز و رمز های تابلو شام آخر از داوینچی

تابلو شام آخر یکی از مشهورترین نقاشی های لئوناردو داوینچی نقاش، مهندس و معمار ایتالیایی اس…