صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی طراحی صحنه پر بیننده ترین سریال نتفلیکس

طراحی صحنه پر بیننده ترین سریال نتفلیکس

۰
طراحی صحنه گامبی وزیر
denitte

داستان پربیننده ترین سریال نتفلیکس، گامبی وزیر (The Queen’s Gambit)، در دهه ۱۹۶۰ اتفاق می افتد. از یک خانه مدرن میانه قرن بیستم سنتی در کنتاکی، یک هتل پر زرق و برق در لس آنجلس تا یک آپارتمان سنگ قهوه ای در نیویورک؛ بسیاری از ماجراها در آمریکا روی می دهند. اما در حقیقت ۹۵ درصد سریال در برلین فیلم برداری شده است! ساختن صحنه های آمریکایی بدون این که پای گروه فیلمسازی در آمریکا گذاشته شود، کار اولی هانیش (Uli Hanisch) بود. هانیش و گروه صدوبیست نفره اش می دانستند که قسمتی از سریال در پاریس و مسکو اتفاق می افتد. پس هانیش پیشنهاد داد کل فیلم در آلمان فیلم برداری شود تا فضای اروپا به طور کلی تداعی شود و برای خانه هایی با نما خارجی آمریکایی هم می شد به راحتی به تورنتو پرواز کرد. در ادامه در مقاله ای برگرفته ازگفتگوی Curbed با هانیش؛ سکانس به سکانس با طراحی صحنه گامبی وزیر همراه می شویم.
در ضمن نگران نباشید در این مطلب خبری از اسپویل یا همان لو رفتن داستان نیست! فقط تا همینقدر بدانید که داستان در مورد دختری نابغه است که استعدادش در شطرنج را در زیرزمین یک یتیم خانه کشف می کند. این مینی سریال بر اساس رمانی از والتر تویس (Walter Tevis) به همین نام ساخته شده و اسکات فرانک (Scott Frank) و آلن اسکات Allan Scott)‎) آن را تهیه و کارگردانی کردند. همچنین بازیگرانی همچون آنیا تیلور (بث)، توماس سنگستر (بنی)، ماریل هلر (آلما) و کریستین سیدل (دیردورف) در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

طراحی صحنه گامبی وزیر
در طراحی صحنه از پارچه هایی استفاده شد که روان ناپایدار مادر بث را به نمایش می گذاشت

۱. تریلر آلیس هارمون

تریلری که بچگی «بث هارمون» در آن می گذشت، ترسناک بود؛ با پارچه هایی که روان ناپایدار مادر بث را به نمایش می گذاشت. اما طراحی صحنه گامبی وزیر در چنین فضایی کار آسانی نبود. هانیش می گوید: «ما در آلمان تریلرهایی به این شدت فقیرانه نداریم. برای همین خیلی خوش شانس بودیم که این را پیدا کردیم.» این تریلر، دهه هفتادی متعلق به خانواده ای است که همگی بازیگر سیرک در باواریا بودند. با کمی تغییر، یعنی با چند لایه رنگ و شیشه الکل قدیمی خانه کودکی بث در این تریلی ساخته شد. هانیش اضافه می کند: «از الگو های شطرنجی سبز تیره استفاده کردم تا حالت قفس در خانه تداعی شود. این الگو در کافه ها هم پیدا می شود.»

طراحی صحنه گامبی وزیر
در این اتاق، سبز به سمت محو شدن می رود

۲. دفتر خانم دیردورف

رنگ غالب یتیم خانه دخترانه که در واقع عمارتی قدیمی خارج از برلین است به رنگ آبی نفتی است. اما دفتر خانه «دیردورف» طیفی روشن از رنگ سبز دارد. هانیش می گوید: «دفتر فضایی منظم و سختگیرانه دارد. درست مانند خود خانم دیردورف! گاهی اوقات سبز فضایی تازه و سرزنده را تداعی می کند اما نه در این محدوده. در این اتاق، سبز به سمت محو شدن می رود. شکل تیز و رنگ قهوه ای چراغ رومیزی که متعلق به دهه ۶۰ است، شخصیت خانم دیردورف را نشان می دهد.

طراحی صحنه گامبی وزیر
یکسری از محصولاتی که از دهه ۶۰ بسته بندیشان تغییر نکرده بود در صحنه استفاده شد

۳. داروخانه محله بردلی

محل این داروخانه فرضی در تورنتو حومه شهر همیلتون است. ساختن یک داروخانه متعلق به دهه ۶۰ برای طراحی صحنه گامبی وزیر نیازمند وسایل و محصولات زیادی بود. یکسری از محصولاتی که از دهه ۶۰ بسته بندیشان تغییر نکرده بود در صحنه استفاده شد اما باقی محصولات به دست گروه طراحی صحنه تهیه و تولید شدند. «ما خودمان سه بسته صورتی را در ابداع و طراحی کردیم و در قفسه ها قرار دادیم تا در نهایت فقط سه نقطه صورتی در پس زمینه داشته باشیم.»

طراحی صحنه گامبی وزیر
باید خانه ای طراحی می کردیم که یک آمریکایی به محض ورود به آن می گفت اینجا چه قدر شبیه خونه مادربزرگمه

۴. اتاق نشیمن آلما ویتلی

نما خارجی خانه ساده و فروتن «خانم ویتلی» در تورنتو قرار داشت اما فضای داخلی در برلین فیلم برداری شد تا فضای بزرگتری در دسترس باشد. هانیش می گوید: «گروه ما همه آلمانی بودند پس باید صحنه ای می ساختیم که هیچ شباهتی به خانه های دوران کودکی خودمان نداشته باشد. باید خانه ای طراحی می کردیم که یک آمریکایی به محض ورود به آن می گفت اینجا چه قدر شبیه خونه مادربزرگمه.» مقدار زیادی از رنگ آبی، آش شله قلم کاری از الگو های مختلف، مجسمه های زشت حیوانات (مثل گربه های روی شومینه) جزئیات مدرن میانه قرن بیستم (ساعت ستاره شکل) همه نشانگر شخصیت خانم ویتلی هستند. هانیش اضافه می کند: «خانم ویتلی در ازدواجی عجیب با مردی عجیب گیر افتاده و سعی در ساخت نمایی از خوشبختی در خانه اش دارد. برای تزیین خانه اش از کاتالوگ ها استفاده می کند اما نتیجه خیلی بی سلیقه و نا مفهوم از آب در می آید.»

طراحی صحنه گامبی وزیر
چالش واقعی ساختن و نقاشی کاغذ دیواری بود

۵. اتاق ناهار خوری آلما ویتلی

تم اتاق نشیمن در ناهار خوری ادامه پیدا می کند. جایی کاغذ های دیواری الهام گرفته از طبیعت با مجسمه های زشتی مانند ماهی سرامیکی روی کنسول ترکیب می شوند. به گفته هانیش هدف این بود که یک اتاق عجیب و حومه شهری بسازند که کاملا مادربزرگی باشد. حتی با این که خانم ویتلی سنی ندارد. چالش واقعی ساختن و نقاشی کاغذ دیواری بود. پس زمینه کاغذ دیواری کرم بود که گل های زرد بدرنگی رویش کشیده می شد و بزرگترین مشکل رنگ سبز بود زیرا در این پس زمینه مکرر محو می شد.

طراحی صحنه گامبی وزیر
طراحان برای ترکیب همه این عناصر با یکدیگر باید خوش سلیقگی کلاسیک را رها می کردند

۶. سرویس بهداشتی آلما ویتلی

از دهه ۱۹۴۰ تا ۷۰ میلادی ترکیب رنگ های شاد با هر الگویی که وجود داشت، از ترند های روز محسوب می شد. برای همین هانیش می دانست که ظروف چینی به رنگ های صورتی، آبی یا فیروزه ای می خواهد. سپس تیمش این وان حمام سبز را در جنوب آلمان پیدا و با موزائیک های چهار رنگ، پرده های موجدار آبی پاستلی و یک کاغذ دیواری شلوغ دیگر ترکیب کردند. برای ترکیب همه این ها با یکدیگر باید خوش سلیقگی کلاسیک را رها می کردند. نیازی نیست هر خانه ای خوب چیده شده باشد چون کاراکتری که صاحبخانه است این کار را نمی کند. قرار نیست خانه زیبا باشد گاهی اوقات هدف این است که خانه افتضاح و ناراحت کننده باشد.

طراحی صحنه گامبی وزیر
این اتاق صورتی کابوسی برای بث است

۷. اتاق خواب بث

اتاق خواب سفید و صورتی بث یکی از مکان های مهم در قصه بود. «ما می دانستیم وقتی خانوم ویتلی دختری به فرزندی می گیرد با دخترانه ترین دیزاین ممکن اتاق را تزئین می کند، حتی اگر برای یک دختر ۱۴ ساله بچگانه به نظر برسد.»  این اتاق کابوسی برای بث است زیرا هیچ سنخیتی با شخصیتش ندارد. به قول هانیش شما یک موجود مو قرمز و نابغه را دارید که گویی در این قفس صورتی محبوس شده.

طراحی صحنه گامبی وزیر
سخت ترین جای کار پر کردن این لابی پر رنگ و لعاب بود

۸. لابی هتل لاس وگاس

این هتل پر زرق و برق در واقع یک برج پخش ثابت در برلین است. این مجموعه نمایشگاهی که در دهه ۵۰ ساخته شده دارای بزرگترین سالن پخش شهر با پلکانی جمع شدنی و لوستر های قابل تنظیم است. سخت ترین جای کار پر کردن این لابی پر رنگ و لعاب بود. هانیش مجبور بود ۴۰ صندلی بژ طلایی ، ۲۰ صندلی فیروزه ای و ۲۰ مبل چوبی از تولید کننده ای در برلین تهیه کند. هدف تاس های طلایی نیز این بود لابی بزرگ به نظر رسیده و تداعی کننده فضا لس آنجلس باشد.

طراحی صحنه گامبی وزیر
با بالش های مخمل فیروزه ای و روتختی های طلایی اتاق فضایی زرق و برقدار پیدا کرد

۹. اتاق هتل لاس وگاس

هانیش اعتراف می کند که طراحی صحنه گامبی وزیر برای اتاق لاس وگاس را از اتاق کازینو های آمریکایی در فیلم ها الهام گرفته است. باز هم شاهد تاس های طلایی این بار به شکل آینه بالای تخت ها هستیم. با بالش های مخمل فیروزه ای و روتختی های طلایی اتاق فضایی زرق و برقدار پیدا کرد. از آن جایی که بث بیشتر وقتش را در هتل های مختلف برای مسابقات شطرنج سپری می کند، هانیش باید هر هتل را متمایز از دیگری طراحی می کرد. «لاس وگاس ارغوانی و طلایی، مکزیک قرمز، پاریس آبی کمرنگ و مسکو مشکی تیره با چوب ها سفید بود.»

طراحی صحنه گامبی وزیر
در همه صحنه های سریال گامبی وزیر نقاشی های زنان نماد چیزی هستند

۱۰. اتاق هتل پاریس

هانیش می خواست این مسابقه مهم در هتلی بی نهایت پر زرق و برق و فرانسوی اجرا شود. یک تخت خواب طلاکاری شده بزرگ، روتختی با طرح سرخس های ژاپنی (همراه با هد بردی یک شکل) و کاغذ دیواری با طرح های گل طلاکوبی شده  که گرانترین کاغذ دیواری های فیلم بودند (حدود ۳۶۰۰ دلار برای کل اتاق). هانیش همچنین یک نقاشی مدرن میانه قرن بیستم از یک زن را انتخاب کرد که دکور قرن نوزدهمی اتاق خود نمایی می کند. در همه صحنه های سریال گامبی وزیر نقاشی های زنان نماد چیزی هستند. «بث دارد به یک خانم مستقل و بالغ می شود و ما نمی خواستیم با نقاشی مردان کسل کننده احاطه شود. پس به او همراهانی از دیگر زنان قوی در نقاشی ها دادیم.»

طراحی صحنه گامبی وزیر
ساختمان مانند معبد شطرنج به نظر می رسد!

۱۱. مسابقات مسکو

آخرین مسابقه شطرنج که در مسکو برگزار می شود در واقع در یک ساختمان اداری در برلین فیلمبرداری شده. این ساختمان که دارای راهرویی طولانی است و با ۲۰۰ صندلی و میزهای شطرنج پر شد. ساختمان مانند معبد شطرنج به نظر می رسد! همچنین فضا ترسناک چیده شد تا حس اضطراب بث در طراحی صحنه گامبی وزیر نمایان باشد. تماشاکنندگان به سمت پایین نگاه می کنند و تابلوهای بزرگ شطرنج روی دیوارهای قرار دارد که باعث می شود ساختمان مرتفع تر به نظر برسد. نور کمی که فقط بر روی صفحه های شطرنج افتاده نشان از اهمیت آن در مسکو دارد. صفحه های شطرنج برای مسکو را یک استاد شطرنج تهیه کرد، زیرا صفحه ها و مهره های شطرنج در روسیه کمی فرق دارند. مخروط و قطعات و اضافه ای روی مهره های شاه، وزیر و سرباز در مهره های روسی وجود دارد که باید توسط یک متخصص تهیه می شد.

با اولی هانیش سکانس به سکانس این سریال جذاب و دیدنی را همراهی کردیم. طراحی صحنه چیزی است که شاید با دیدن سریال به عنوان پس زمینه ای ساده از آن بگذریم اما در واقع این صحنه است که باعث می شود فیلم باور پذیر شود و همانطور که دیدید تک تک جزئیات در طراحی صحنه اهمیت دارند. شما ممکن است متوجه این جزئیات کوچک نشوید اما آن ها تاثیری زیاد در باور پذیری داستان داشته اند و یکی از عوامل موفقیت فیلم و سریال های بزرگ به شما می روند. شما می توانید مقالات دیگری را نیز درباره طراحی صحنه دیگر فیلم های معروف در خوگرنیوز بخوانید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

طراحی داخلی رستوران دانشگاه مدیسون یک نمونه عالی از طراحی فضا با رویکرد ارتباطات اجتماعی

طراحی داخلی رستوران دانشگاه سه طبقه جیمز مدیسون با وسعت ۳۵۰۰ مترمربع در پاییز ۲۰۲۰ افتتاح …