صفحه اصلی خواندنی ها سبک زندگی روز شیراز چه روزی است؟

روز شیراز چه روزی است؟

روز شیراز
nowrooz

«خوشا شیراز و وضع بی مثالش، خداوندا نگه دار از زوالش» شیراز شهری که گفته می شود نامش ترکیبی است از شِر (به معنای خوب) و راز. شهری که روزش هم مثل خودش و اسمش راز آلود است. درباره نام این شهر روایت ها متعدد است. گروهی هم می گویند نام شهر شیراز را بنیان گذاران آن، از نام قلعه ای در اطراف این شهر وام گرفتند که پیش از اسلام ساخته شده بود، قلعه ای به نام یکی از شاهزادگان ایران باستان یعنی تیرازیس. این شهر که مرکز استان فارس است، به عنوان پنجمین شهر بزرگ ایران و پرجمعیت ترین شهر جنوب ایران شمرده می شود. حالا حدود دو دهه است در میانه بهار یعنی روز ۱۵ اردیبهشت، روزی که روز شیراز نام گرفته است، در این شهر گرامی داشته می شود. روزی برای توجه دوباره به شهری که مامن برجسته ترین شاعران است، باغ های آن مثال زدنی و در معماری و شهرسازی از دیرباز حرفی برای گفتن داشته است. در ادامه این مطلب، بیشتر با شهر تاریخی شیراز آشنا می شوید.

نحوه نام گذاری روز شیراز

در اوایل دهه ۸۰ شمسی، شورای شهر شیراز در آن زمان نام گذاری روزی را به نام شیراز در تقویم ملی پیشنهاد کرد. مجلس شورای اسلامی نیز این پیشنهاد را تأیید کرد و از آن پس روز ۱۵ اردیبهشت هرسال به نام روز شیراز شناخته می شود. جالب است بدانید اولین باری که یک شهر در ایران به صورت رسمی صاحب روز به خصوصی برای خود شد همان زمان بود.

روز شیراز
پوستر روز شیراز

 چرا ۱۵ اردیبهشت روز شیراز است؟

«شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم/ عیبش مکن که خال رخ هفت کشور است» گفتیم که روز شیراز چه تاریخی است اما چرا این تاریخ انتخاب شده است؟ شیراز در ماه اردیبهشت، به اوج شکوفایی و زیبایی خود می رسد. طبیعت زیبای شیراز در اردیبهشت ماه، از همیشه باشکوه تر دیده می شود. عطر بهارنارنج در طبیعت و باغ ها و خیابان های شیراز باعث معنی گرفتن شیراز در اردیبهشت می شود.
همچنین وجود داشته های فرهنگی، هنری و تاریخی باعث شدند تا روز ۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز نام گذاری شود. همانطور که گفته شد بعد ازاین که شورای شهر شیراز روز شیراز را تصویب و مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را تأیید کرد، روز ۱۵ اردیبهشت به عنوان روز شیراز نام گذاری شد. به همین مناسبت، هرسال شهرداری شیراز برنامه های ویژه ای را در این روز تدارک می بیند.

اخبار روز شیراز

افزایش نشاط مردمی، این موضوع در کنار بزرگداشت شهر شیراز و توجه دوباره به آن از اهداف اجرای برنامه های متنوع در این شهر در روز شیراز است. برنامه هایی که هم شیرازی ها را بار دیگر به انس و الفت با شهرشان دعوت می کند و هم پای گردشگران بیشتری به شهر می کشاند. همانطور که گفته شد روز شیراز مدتی به دست فراموشی سپرده شد اما سال ۹۵ با برگزاری ۱۵۰ برنامه متنوع این روز دوباره به روزهای اوج خودش برگشت و برگزاری ویژه برنامه روز شیراز در خندوانه در همان سال هم سبب شد مردم سراسر ایران بیشتر با این روز آشنا شوند. برنامه ای با حضور هنرمندان شیرازی از جمله بازیگر پیشکسوت مهدی فقیهی.

برنامه های ویژه روز شیراز چیست؟

«نیکبخت کسانی که اهل شیرازند / که زیر بال همای بلندپروازند» اخبار روز شیراز حکایت از این دارد که در این روز برنامه های متعددی برگزار می شود. شیراز به عنوان یکی از شهرهای گردشگری ایران شناخته می شود، با موزها، باغ ها، آرامگاه های و آثار معماری و تاریخی برجسته. یکی از اتفاقات مثبت در روز شیراز این است که می توانید به صورت رایگان از اماکن گردشگری این شهر باز دید کنید. همه می دانیم که شیراز شهر شعر و ادب است؛ شهری که صدها سال پیش حافظ و سعدی در سایه آرامشش اشعار نغز و بی بدیلشان را سروده اند. به همین دلیل برگزاری گردهمایی ها و برنامه هایی با محوریت شعر مثل شب های شعر پای ثابت روز شیراز است. جشن بهار بد هم از جشن های سنتی است که دقیقا در نیمه اردیبهشت در بسیاری از شهرهای ایران برگزار می شده است و آداب و رسوم خاص خود را دارد.
شب های آرام و خنک شیراز در اردیبهشت ما هم جان می دهد برای جنگ های شبانه در محوطه های باز باغ ها و ارگ ها. معماری و زیبایی های طبیعی شیراز هر گردشگری را دست به دوربین می کند، برای همین برگزاری نمایشگاه های عکس از شیراز و شیراز قدیم و همچنین مسابقات عکاسی از جمله برنامه های این شهر در سال های گذشته بوده است. اکثر مراکز اقامتی تخفیف های قابل توجهی را در روز شیراز ارائه می کنند و جشن ها و مسابقات تفریحی و مردمی با محوریت کودکان و نوجوان هم در پارک ها و بوستان های این شهر برگزار می شود؛ مثل مسابقه بابادک بازی.
رونمایی از کتاب ها و برگزاری نمایشگاه های مشاهیر و تجلیل از شیراز شناسان از جمله اقدامات فرهنگی معمول برای گرامیداشت روز شیراز است. برگزاری مسابقات اسکیس معماری از آثار معماری شیراز، پخش فیلم های سینمایی و مستند و آثار کارگردانان شیرازی، حضور سفرای کشورهایی که شهرهایی از آن ها به عنوان خواهرخوانده شیراز انتخاب شده اند و ضبط برنامه های تلویزیونی در اماکن گردشگری شیراز و پخش آن ها از شبکه های سراسری صدا و سیما از دیگر برنامه هایی است که این شهر معمولا در روز و هفته شیراز به خود می بیند تا توجه مخاطبان ملی و بین المللی هم به این شهر جلب شود. به کتاب روز شیراز و کنسرت روز شیراز و دیگر برنامه های فرهنگی و هنری اشاره کردیم اما جای دارد بگوییم حمل و نقل عمومی هم در روز شیراز در شیراز رایگان است.

روز شیراز ۱۴۰۰

«خوشا تفرج نوروز خاصه در شیراز/ که برکند دل مرد مسافر از وطنش» امسال اما به دلیل شرایط ویژه کرونایی شیرازی ها از مهمانان نورزی خواستند دور این شهر همیشه مهمان نواز را قلم بکشند و به این شهر سفر نکنند. با شدت گرفتن شیب و سرعت ابتلا به کرونا در ایران به نظر می رسد وضعیت سفرها در ماه های پیش رو از جمله اردیبهشت ماه هم با اما و اگرهای فراوان روبه رو باشد.
اما شیراز سال گذشته نیز این تجربه را از سر گذراند. در سال گذشته تمام برنامه ها به صورت مجازی برگزار شد از کنسرت های آنلاین با حضور خوانندگان شیرازی مثل علی زند وکیل تا مسابقات دیگر.
انتظار می رود امسال نیز مثل سال گذشته برنامه های روز شیراز کاملا به طور مجازی برگزار شود. البته ذکر این نکته هم مهم است که روز و هفته شیراز در سال ۱۴۰۰ مصادف می شود با دهه پایانی ماه رمضان به همین دلیل به نظر می رسد برنامه هایی که برای این روز و هفته تدارک دیده می شود، بیشتر به بزرگداشت و معرفی این شهر و جاذبه ها و افراد شاخصش بپردازد و کمتر حال و هوای جشن و سرور داشته باشد. امیدواریم به جز ارسال پیام های روز شیراز مبارک، با توجه بیشتر به این شهر تاریخی در پاسداشت آثار و بناهایش هم کوشا باشیم

روز شیراز

چیزهایی که باید در مورد شهر شیراز بدانید

«شیراز معدن لب لعل است و کان حسن» شیراز، یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ایران و از معروف ترین مناطق این کشور است. این شهر افسانه ای در مرکز استان فارس و در جنوب ایران واقع شده است. شیراز که در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا است، در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و دارای آب وهوای معتدلی است.
در دوران صفاریان، بوییان و زندیان، شیراز پایتخت ایران به شمار می آمد. بر اساس افسانه هایی که می توان آثاری از آن را در شاهنامه هم دید شهر شیراز را شاهزاده ای به نام شیراز، فرزند تهمورث، یکی از پادشاهان سلسله پیشدادیان بنا کرده است و قلعه ای نیز به همین نام در اطراف شهر قرار دارد که قدمتش به پیش از اسلام باز می گردد. اما طبق بررسی هایی که از کتب تاریخی انجام شد، شهر شیراز در قرن اول هجری پایه گذاری شد.

روز شیراز

تاریخچه شهر شیراز

اولین اشاره ای که به نام شیراز شد، در لوح های گلی ایلامی متعلق به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد دیده می شود. این لوح ها در ژوئن ۱۹۷۰ در زمان کندن زمین به منظور ساخت کوره آجرپزی در جنوب غربی شهر پیدا شدند. در این لوح ها به شهری به نام تیرازیس اشاره شده است.
شهر شیراز تحت عنوان شهر شاعران، ادبیات و هنر، گل و شراب نیز شناخته می شود. وجود باغ ها و درختان میوه در این شهر، این شهر را برای بسیاری از گردشگران دوست داشتنی کرده است.

جاذبه های گردشگری شهر شیراز

«سوی شیراز گذر کن که مرا یار آنجاست» شیراز یکی از مهم ترین مکان های گردشگری ایران به شمار می رود. میراث فرهنگی این شهر دارای اهمیت جهانی است. ازجمله جاذبه های گردشگری شهر شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روز شیراز

حمام وکیل

حمام وکیل در شهر شیراز در دوران زندیه در مرکز این شهر و در نزدیکی بازار وکیل ساخته شد. در ساخت این بنا از پیشرفته ترین معماری آن زمان استفاده شده است. گرم خانه این حمام پوشیده شده از سنگ فرش است و زیر این سنگ فرش ها دالان های باریکی قرار دارد که هوای گرم در آن ها جریان پیدا کرده کف حمام را گرم کند.

روز شیراز

آرامگاه مشاهیر

همان طور که ذکر شد، شیراز به عنوان شهری ادبی و فرهنگی شناخته می شود و دوستداران ادبیات و شعر همواره به شوق زیارت حافظیه، سعدیه و آرامگاه خواجوی کرمانی به این شهر سفر می کنند.

روز شیراز

ارگ کریم خان زند

ارگ کریم خان در نزدیکی بازار وکیل و حمام وکیل و در منطقه مرکزی شهر واقع شده است. این بنا توسط کریم خان، اولین پادشاه سلسله زندیه در سال ۱۱۸۹ هجری قمری ساخته و در آن زمان به عنوان هسته مرکزی شهر شناخته می شد.

روز شیراز

دروازه قرآن

دروازه قرآن ورودی شهر شیراز است. این دروازه در قدیم ۲ قرآن دست نوشته سلطان ابراهیم بن شاهرخ گورکانی داشت که امروزه این صحیفه ها را به موزه پارس انتقال داده اند.

روز شیراز

آبشار مارگون

در نزدیکی شهر سپیدان آبشار مارگون واقع شده است که نام آن به دلیل مار مانند بودن شکل آبشار است. این آبشار سرچشمه یک رودخانه کوچک است که از داخل صخره ها بیرون می ریزد. تعداد زیادی چشمه نیز در بدنه این کوه وجود دارد که جزو جاذبه های این منطقه هستند.

روز شیراز

خانه قوام

یکی از زیباترین مکان های دیدنی شیراز خانه باغ قوام یا نارنجستان قوام است. این خانه حیاطی دارد که پر از درخت نارنج است. این خانه جزو املاک خاندان قوام و حاج ابراهیم خان کلانتر در دوران قاجار بود که از این خاندان عمارت ها و باغ های زیادی به جا مانده است.

روز شیراز

مسجد نصیرالملک

یکی از مسجد های قدیمی شهر شیراز، نصیرالملک است. این مسجد در نزدیکی شاه چراغ واقع شده و از نظر هنر کاشی کاری و مقرنس، ارزشمندترین مسجد ایران به شمار می رود. همچنین در این بنا از شیشه های رنگی استفاده شده که باعث شده به این بنا مسجد صورتی ایران نیز بگویند.

غذاهای محلی شهر شیراز

از جمله غذاهای معروف محلی شیراز می توان موارد زیر را نام برد:

روز شیراز

آب پیازک یا اشکنه شیرازی

اشکنه نوعی غذا است که در بیشتر شهرهای ایران پخته می شود. ولی شیوه طبخ آن در هرجا متفاوت است. در شیراز اشکنه جزو غذاهای محلی است. در پخت اشکنه از موادی مثل پیاز، تخم مرغ، نمک، نعناع خشک و زردچوبه استفاده می شود.

روز شیراز

کلم پلو

یکی از غذاهای محبوب در بین کل ایرانیان، کلم پلو است. این غذا در سراسر ایران طرز پخت متفاوتی دارد. اما اصالت آن شیرازی است. کلم پلوی شیرازی ترکیب موادی مثل برنج، کلم، سبزی و ادویه های مختلف است. کلم استفاده شده در این غذا، کلم قمری یا هما کلم سنگ است.

روز شیراز

شکر پلو

یکی از غذاهای سنتی و اصیل ایرانی، شکر پلوی شیرازی است. این غذا را به طور معمول در مجالس مهم مثل عروسی و عزا طبخ می کنند. شکر پلو به همراه مرغ، گوشت بره یا گوشت گوسفندی و انواع خورش سرو می شود. همچنین یکی از نذری های ماه رمضان و محرم در شیراز، شکر پلو است.

روز شیراز

دوپیازه آلوی شیرازی

دوپیازه آلو از ترکیب سیب زمینی، گوجه، پیاز، ادویه و رب درست می شود. پخت این غذا بسیار آسان و سریع است. برای طبخ آن در قدم اول سیب زمینی آب پز را خردکرده و بعد آن را با پیازداغ، رب و گوجه مخلوط می کنند.

مشاهیر شیراز

از جمله مشاهیر و هنرمندان شهر شیراز، می توان به اشخاص زیر اشاره کرد:

روز شیراز

حافظ شیرازی

خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی، شاعر قرن هشتم ایران و از سخنوران مشهور جهان است. حافظ شاعری بود که بیشتر غزل می سرود و یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین شاعران قرن به شمار می رود.

روز شیراز

سعدی شیرازی

سعدی یکی دیگر از شاعران و نویسندگان شهیر ایرانی است. شهرت او بیشتر از همه به دلیل نظم و نثر آهنگین، قوی و گیرای او است. جایگاه سعدی در بین اهل ادب تا جایی است که لقب استاد سخن را به او داده اند.

روز شیراز

قطب الدین شیرازی

یکی از علمای ایرانی در قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری، قطب الدین شیرازی است. او نقش مهمی در گسترش علومی مثل حکمت و فلسفه، علوم پزشکی و هنر داشته است.

روز شیراز

شوریده شیرازی

شوریده شیرازی در دوره شاعران بزرگی مثل صبوری خراسانی و ملک الشعرای بهار می زیسته است و در سرودن قصیده و قطعه تبحر به خصوصی داشت.

روز شیراز

علی اصغر حکمت

علی اصغر حکمت، شاعر، ادیب، مترجم، سیاست مدار و نویسنده ایرانی است. او در عصر پهلوی سیاست مدار بود و همچنین به عنوان اولین رئیس دانشگاه تهران نیز شناخته می شود.

روز شیراز

فیروز نادری

فیروز نادری، معاون قبلی مدیرکل تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیشرانه جت در ناسا و همچنین مدیرکل فعلی اکتشافات منظومه شمسی است.

روز شیراز

کوروش کبیر

مشهورترین و محبوب ترین پادشاه ایرانی و همچنین مؤسس و اولین پادشاه سلسله هخامنشیان، کوروش کبیر است. آرامگاه او و مجموعه پاسارگاد، از اصلی ترین نمادهای استان فارس و شیراز به شمار می آیند. همچنین اولین بنایی که در بازدید از مجموعه پاسارگاد به چشم می خورد، آرامگاه کوروش است.

روز شیراز

ابراهیم گلستان

ابراهیم گلستان، داستان نویس، کارگردان، مترجم، روزنامه نگار و عکاس ایرانی است که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. همچنین او اولین کارگردان ایرانی است که برنده جایزه بین المللی شد.

روز شیراز

سیمین دانشور

سیمین دانشور، نویسنده و مترجم ایرانی و همچنین همسر جلال آل احمد بود. او اولین زن ایرانی بود که به صورت حرفه ای شروع به نگارش داستان فارسی کرد. رمان «سووشون» مهم ترین اثر او است.

سخن پایانی

بیشتر برنامه ها و جشنواره هایی که به مناسبت این روز برگزار می شوند با هدف معرفی جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر و سنت و آدام و رسوم آن اجرا می شوند. برخی از آن ها نیز صرفاً جنبه سرگرمی و تفریح و تبریک روز شیراز به یکدیگر را دارند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

دزد شهر به مبلمان زده است!

پس از گذشت هشت سال از روزهایی که «کلید» به نمادی جریان ساز تبدیل شده بود، با دیگر یک کلید،…