صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۷ ایده و نمونه برای پلان و دیزاین خانه کوچک مستطیلی

۷ ایده و نمونه برای پلان و دیزاین خانه کوچک مستطیلی

۰
دیزاین خانه کوچک مستطیلی
nowrooz

یک خانه کوچک می تواند احتمال آشفتگی فضا را به حداقل برساند و در عین حال هزینه های کمتری برای شما به همراه داشته باشد. همچنین فضاهای کوچک راحتی و استایل را برای شما به ارمغان می آورند. اینکه برخی از ما تجربه خوبی از فضاهای کوچک نداریم به کارآمد و هوشمندانه نبودن دیزاین آن و نه کوچک بودن آن برمی گردد. اگر به دنبال آشنایی بیشتر با فضاهای کوچک و ایده هایی جذاب برای نقشه و طراحی آن ها هستید در این مقاله از خوگرنیوز همراه ما باشید چرا که قصد داریم به بررسی دیزاین خانه کوچک مستطیلی بپردازیم.

تاریخچه منازل کوچک

داشتن فضایی کوچک برای زندگی موضوع جدیدی نیست و بخش قابل توجهی از آن هم به مسائل اقتصادی برمی گردد. در اروپا و آمریکا از قرن نوزدهم به بعد بخشی از این موضوع تبدیل به استاندارد شد. به عنوان مثال خانه ها اغلب یک حمام و سرویس بهداشتی مشترک برای تمام افراد داشتند و اینکه فرزندان اتاق خواب مشترک داشته باشند مسئله بسیار رایجی شد. اما تقریبا بعد از جنگ جهانی دوم دولت ها به دنبال ساخت منازل مسکونی کوچک و در عین حال جذاب و کاربردی افتادند که هزینه ساخت زیادی برای افراد به دنبال نداشته باشد. اینجا بود که دیگر جلوه لوکس و باشکوه طراحی های اروپایی در اولویت نبود بلکه سادگی، استاندارد معماری و طراحی داخلی قرار گرفت. در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی با پیدایش طبقه متوسط در جوامع مترقی ورق برگشت و ابعاد منازل به تقریبا دو برابر افزایش یافت داشتن دو و سه اتاق خواب تبدیل به استاندارد معماری شد و کم کم برای هر اتاق یک حمام و سرویس بهداشتی مجزا اختصاص داده شد.

دیزاین خانه کوچک مستطیلی
خانه های کوچک کمتر به طبیعت آسیب می زند

بازگشت به شعار«هر چه کوچکتر، زیباتر»

تا سال ۲۰۰۶ افزایش ابعاد منازل مسکونی در بسیاری از این کشورها به اوج خود رسید اما در سال ۲۰۰۷ صنعت ساخت و ساز دچار یک افول جدی شد و مردم در کنار روبه رو شدن با رهن های بالای مسکن و قسط های سنگین مربوط به وام مسکن با مفاهیم جدیدی از جمله احترام به طبیعت و خانه های سبز آشنا شدند. همه این ها در کنار هم تقاضا برای خانه های کوچکتر و کاربردی را افزایش داد چرا که صاحبان منازل بزرگ شاهد کاهش ارزش ملکشان و در عین حال افزایش هزینه های نگهداری آن بودند.

دیزاین خانه کوچک مستطیلی
خانه کوچک تر نیازمند خرید وسایل کمتری برای دکوراسیون آن است

مزایای منازل کوچک

افزایش تقاضا برای خانه های کوچکتر که در سال ۲۰۰۷ دوباره شدت گرفت مزایای زیادی برای خانواده ها به همراه داشت. دیگر خبری از وام های مسکن سنگین که بازپرداخت آن فشار زیادی بر خانواده وارد می کرد نبود و خانواده ها می توانستند هزینه های بیشتری برای سفر و تعطیلاتشان داشته باشند. همچنین خانه کوچکتر نیازمند خرید وسایل کمتری برای دکوراسیون آن بود و فضای کمتری هم به تمیز کردن و حفاظت نیاز داشت. به طور کلی خانه های کوچکتر هزینه های مختلفی همچون تأمین سیستم گرمایشی یا سرمایشی را تا حد قابل توجهی کاهش داد. البته از تأثیر خانه های کوچکتر بر افزایش صمیمیت و گپ و گفت بین اعضای خانواده نیز نمی توان غافل شد چیزی که در جامعه کنونی نیاز زیادی به آن وجود دارد.
تا به این بخش از مقاله به طور مختصر به بررسی تاریخچه خانه های کوچک در یک قرن گذشته پرداختیم. در ادامه با معرفی ایده هایی برای دیزاین خانه های کوچک مستطیلی با شما همراه خواهیم بود.

دیزاین هایی کاربردی برای خانه های کوچک

در دنیای معماری و طراحی داخلی ایده های خلاقانه و کاربردی زیادی برای خانه هایی کوچک از ۵۴ متر مربع تا ۱۰۰ متر مربع وجود دارد. در این دیزاین ها تمام نیازهای اعضای خانواده پاسخ داده و فضایی جذاب، مدرن و بهینه فراهم می شود.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۷۲ متر مربع

اجازه دهید کار خود را با معرفی یک دیزاین پر طرفدار برای خانه ای به مساحت ۷۲ متر مربع آغاز کنیم. طراحی این خانه شامل دو اتاق خواب، یک حمام و سرویس بهداشتی و فضایی با پلان باز برای آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن می شود.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۸۳ متر مربع

در این خانه کوچک مستطیلی شکل در ورودی به اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق ناهارخوری باز می شود و در ادامه دو اتاق خواب، یک حمام و سرویس بهداشتی، یک گاراژ سقف دار و انباری است.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۸۸ متر مربع

این خانه کوچک دیزاینی شبیه به خانه های بسیاری از ما ایرانی ها دارد. در ورودی به اتاق نشیمن باز می شود و دو اتاق خواب رو به روی اتاق نشیمن قرار گرفته است. این خانه یک حمام و دو سرویس بهداشتی دارد که یکی از آنها بین یکی از اتاق خواب ها و اتاق نشیمن قرار گرفته است و دیگری از آشپزخانه قابل دسترسی است.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۵۴ متر مربع

آیا به دنبال دیزاین مستطیلی شکل خانه ای کوچکتر هستید؟ پس نگاهی به این مورد بیندازید. این خانه کوچک دسترسی بسیار خوبی به نور طبیعی در اتاق های مختلفش دارد. همانطور که می دانید نور طبیعی از جمله عناصری است که فضای منزل را بزرگتر نشان می دهد در نتیجه اتاق هایی با پنجره های بزرگ از بهترین گزینه ها برای خانه های کوچک است. تراس این خانه دور تا دور آن کشیده شده است تا هم حریم خصوصی آن را ارتقا ببخشد و هم فضایی عالی برای نشستن در چهار طرف خانه فراهم کند. فضای داخلی خانه هم شامل اتاق نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و حمام و سرویس بهداشتی می شود.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۷۷ متر مربع

در این مورد با خانه ای کوچک رو به رو هستیم که در دو طبقه طراحی و ساخته شده است. در این خانه در ابعاد وسیعی از پنجره های شیشه ای استفاده شده است تا هم فضای آن بزرگتر به نظر برسد و هم دید بسیار خوبی به مناظر اطراف داشته باشد. در طبقه اول اتاق نشیمن، آشپزخانه، یک اتاق خواب و همچنین سرویس بهداشتی مناسب برای کودکان و مهمانان قرار گرفته است. در طبقه بالا هم اتاق خوابی بزرگ با دسترسی به حمام و سرویس بهداشتی قرار گرفته است و پنجره های بزرگی ساکنین آن اتاق را به تماشای منظره ای زیبا دعوت می کنند.

دیزاین خانه ای کوچک به مساحت ۸۹ متر مربع

در این خانه کوچک تمام جزئیاتی که برای یک خانه بزرگ می توانید متصور شوید را به طور یکجا خواهید دید. در طراحی این خانه مستطیلی سعی بر استفاده بهینه از تک تک بخش های آن بوده است. در ورودی به یک اتاق نشیمن بزرگ باز می شود که در یک سمت آن یک تختخواب تاشوی مهمان برای استراحت مهمانان تعبیه شده است. اتاق نشیمن به آشپزخانه باز می شود و در سمت دیگر اتاق نشیمن هم یک اتاق خواب و همچنین حمام و سرویس بهداشتی قرار گرفته است.

دیزاین خانه کوچک مستطیلی
خانه مستطیل شکل با یک اتاق خواب

خانه ای با یک اتاق خواب

داشتن خانه ای کوچک با یک اتاق خواب به معنای حذف بخش هایی همچون اتاق ناهارخوری نیست. با نگاهی به تصویر این خانه متوجه خواهید شد که علاوه بر استفاده از دو صندلی اپن و ایجاد فضایی دونفره برای صرف صبحانه یا دیگر وعده های غذایی بخشی از اتاق نشیمن به میز و صندلی ناهارخوری اختصاص پیدا کرده است تا فضای کافی در زمان حضور مهمان هم وجود داشته باشد. این خانه کوچک مستطیلی دیزاینی ساده و در عین حال پیچیده و کارآمد دارد. خوشحالیم که تا پایان این مقاله از خوگرنیوز همراه ما بودید. به نظر شما کدامیک از دیزاین های بررسی شده گزینه جذاب تر و کاربردی تری برای یک خانه کوچک خواهد بود؟ می توانید نظرات خود را در ادامه با ما و دیگر خوانندگان در مورد دیزاین خانه کوچک مستطیلی ما به اشتراک بگذارید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۳۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

پرده اتاق خواب و معرفی بهترین مدل های سال ۱۴۰۰

نصب پرده های مدرن دکور اتاق خواب شما را بهتر از قبل می کند. اگر درصدد تغییر دکوراسیون اتاق…