صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۶ نکته جالب و مهم که در مورد رنگ اتاق مطالعه کنکوری نمی دانستید

۶ نکته جالب و مهم که در مورد رنگ اتاق مطالعه کنکوری نمی دانستید

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
nowrooz

محققان پژوهش های متعددی در مورد روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن بر احساسات انسان انجام داده اند. نتایج این مطالعات نشان می دهد که رنگ ها به طرز چشمگیری روی خلق و خو و رفتار ما تاثیر می گذارند. بنابراین، شاید انتخاب رنگ های مناسب مهمترین چالش در طراحی دکوراسیون داخلی است. رنگ ها  ابزار قدرتمندی هستند که اگر به درستی انتخاب شوند می توان از اثرات مثبت آن ها به شکلی مطلوب استفاده کرد.
یکی از محیط هایی که باید به شکل اصولی و با توجه به روانشناسی رنگ ها طراحی شود، اتاق مطالعه یک نوجوان پشت کنکوری است. چرا که رنگ ها روی مقوله های مختلف از جمله تقویت حافظه، تمرکز بیشتر و قدرت یادگیری افراد تاثیر می گذارد. همچنین توجه به  رنگ اتاق مطالعه کنکوری یکی از تاثیرگذارترین عوامل برای کسب آرامش و رهایی از تنش و اضطراب است. به همین دلیل در این مطلب نکاتی ارزشمند در مورد رنگ اتاق مطالعه کنکوری ها در اختیارتان قرار می دهیم تا با به کار بستن آن ها بتوانید محیطی آرامش بخش برای بهبود عملکرد نوجوان کنکوری خود فراهم کنید.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
شاید انتخاب این رنگ برجسته برای دیوارها مناسب نباشد

انتخاب رنگ قرمز برای رنگ اتاق مطالعه کنکوری

به نظر می رسد انتخاب رنگ قرمز به عنوان رنگ اتاق مطالعه کنکوری باعث افزایش تمرکز و بهره وری افراد می شود. در واقع، مطالعات نشان می دهد که وقتی دانشجویان در محیطی با طیف هایی از رنگ قرمز قرار دارند، سرعت عکس العمل نشان دادن آن ها ۱۲ درصد افزایش می یابد. همچنین افرادی که هنگام کار کردن از کلمات یا تصاویری در پس زمینه قرمز استفاده می کنند، در یادآوری آن ها و جزئیاتشان عملکرد بهتری دارند.
شاید انتخاب این رنگ برجسته برای دیوارها مناسب نباشد، به همین دلیل شما می توانید طیف های مختلف آن را در عناصر شاخص اتاق بگنجانید. مثل گچبری های دیوار یا استفاده از لوازم جانبی به رنگ قرمز روشن، حتی یک فنجان یا کوسن قرمز یا پهن کردن یک فرش قرمز در اتاق. به این ترتیب بدون غالب شدن رنگ قرمز در اتاق، انرژی مثبت آن در فضا جاری می شود.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
رنگ های سبز و قهوه ای مکمل همدیگر هستند

رنگ سبز یادآور زیبایی آرامش بخش طبیعت

رنگ سبز یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها برای رنگ اتاق مطالعه کنکوری ها است. همچنین طیف های مختلف این رنگ به تقویت دید، ثبات روحیه و صبر و حوصله بیشتر کمک می کند.
مثل آنچه در طبیعت می بینیم رنگ های سبز و قهوه ای مکمل همدیگر هستند و ترکیب بسیار زیبایی می سازند. به همین دلیل نگاه کردن به رنگ سبز در طبیعت خوشایند و لذتبخش است. انتخاب این پالت رنگی به عنوان رنگ اتاق مطالعه کنکوری، به خلق فضایی آرامش بخش و تاثیرگذار کمک می کند و منجر به بهبود روند مطالعه و عملکرد افراد می شود.
شما می توانید ترکیبی از طیف های سبز نعنایی و سایه روشن های مختلف آن را برای رنگ اتاق مطالعه کنکوری انتخاب کنید تا علاوه بر خلق محیطی آرامش بخش، جذابیت بصری فوق العاده چشمگیری به فضا ببخشید.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
آبی تداعی کننده آسمان و دریا است

استفاده ازآبی آسمانی در رنگ اتاق مطالعه کنکوری

انتخاب رنگ آبی برای رنگ اتاق مطالعه کنکوری ها به کاهش استرس ناشی از امتحانات کمک می کند. بنابراین، اگر نوجوان شما با نزدیک شدن به فصل امتحانات دچار استرس می شود، یک یا دو طیف روشن این رنگ، مثل آبی یخی، آبی آسمانی یا لاجوردی را در فضای اتاق بگنجانید تا فضایی آرامش بخش برای نوجوان خود فراهم کنید.
از آنجا که رنگ آبی تداعی کننده آسمان و دریا است، حس آزادی، خیال پردازی و اطمینان خاطر را به  همراه دارد. تحت تاثیر این رنگ آرامش بخش موادی در بدن ترشح می شود که منجر به تقویت احساس تعادل و عزت نفس می شود.
رنگ آبی به خوبی با رنگ های طبیعی چوب ترکیب می شود یا در کنار رنگ زرد تضاد زیبایی ایجاد می کند که فضایی شاد و با نشاط می سازد.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
مطالعات نشان داده است که این رنگ موجب افزایش فعالیت های ذهنی شود

شادابی و نشاط رنگ زرد در اتاق مطالعه کنکوری

انتخاب رنگ زرد هم دقیقا مثل رنگ قرمز جسارت بیشتری می خواهد. اما برای بهره بردن از اثرات مثبت این رنگ، حتی استفاده از یک الگوی راه راه  زرد در اتاق هم کفایت می کند. رنگ زرد نمایان گر آفتاب، امید و خوشبختی است.  انتخاب این رنگ به عنوان رنگ اتاق مطالعه کنکوری ها باعث می شود نوجوان شما انرژی بیشتری دریافت کند و حس خوش بینی او تقویت شود. مطالعات نشان داده است که این رنگ موجب افزایش فعالیت های ذهنی و اعتماد به نفس، تقویت حافظه و ارتباطات اجتماعی می شود.
برای استفاده از این رنگ باید طیف های روشن تر و جسورانه تر آن را در عناصر شاخص اتاق بگنجانید. بنابراین می توانید برای رنگ آمیزی چهارچوب درها یا پنجره ها از رنگ زرد لیمویی غلیظ یا سبز لیمویی روشن استفاده کنید. به این ترتیب جسارت استفاده از این رنگ را پیدا خواهید کرد.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری
رنگ های مورد علاقه خود را به زیبایی با هم ترکیب کنید

ذره ای از همه رنگ ها

اگر باز هم انتخاب رنگ اتاق مطالعه کنکوری برایتان دشوار است و نمی توانید در مورد آن تصمیم بگیرید، بهتر است رنگ های مورد علاقه خود را به زیبایی با هم ترکیب کنید و به اشکال مختلف در اتاق بگنجانید. به این ترتیب از تاثیرات مثبت همه آن ها بهره مند می شوید. البته در این روش حداکثر باید از سه رنگ استفاده کنید تا باعث آشفتگی بصری و سر در گمی نشود.

رنگ اتاق مطالعه کنکوری

آستین ها را بالا بزنید!

برای شروع به کار باید برنامه ریزی داشته باشید و  علاوه بر آماده کردن  ابزارهای لازم مقدار رنگ مورد نیازتان را برآورد کنید. برای محاسبه مقدار رنگ مورد نیاز یک راهنمای ساده در اختیار شما قرار می دهیم:

  • ابتدا طول و عرض دیوارهایی را که باید رنگ آمیزی شوند، اندازه بگیرید و آن ها را در هم ضرب کنید تا مساحت کلی منطقه مورد نظرتان را به دست بیاورید.
  • سپس طول و عرض درها و پنجره های اتاق را اندازه بگیرید و با ضرب کردن، مساحت آن ها را هم به دست بیاورید. مساحت در و پنجره ها را از مساحت کلی دیوارهای اتاق کم کنید.
  • مساحت به دست آمده را در تعداد دفعاتی که اتاق نیاز به رنگ آمیزی دارد، ضرب کنید. بهتر است حداقل کمی بیشتر از دو برابر آن را در نظر بگیرید.
  • و در نهایت این رقم را بر حجمی که یک قوطی از رنگ مورد نظر شما می تواند پوشش دهد، تقسیم کنید (متر مربع بر لیتر) تا مقدار رنگی که برای این پروژه لازم دارید به دست بیاید.

سخن پایانی

همه می دانیم که یک نوجوان پشت کنکوری برای مطالعه و مرور درس ها، قطعا به محیطی آرام و مناسب نیاز دارد. به همین دلیل باید به همه عناصر تاثیرگذار در این زمینه از جمله رنگ اتاق مطالعه کنکوری ها توجه ویژه ای داشت تا  با فراهم کردن چنین محیطی، تا حدودی از تنش و اضطراب آن ها در این دوران کم شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

پرده اتاق خواب و معرفی بهترین مدل های سال ۱۴۰۰

نصب پرده های مدرن دکور اتاق خواب شما را بهتر از قبل می کند. اگر درصدد تغییر دکوراسیون اتاق…