صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۳۰ قانون اساسی دیزاین خانه برای قانون شکنان!

۳۰ قانون اساسی دیزاین خانه برای قانون شکنان!

۰

همه خانه ها به نوعی «طراحی» دارند. چه بخواهیم و چه نخواهیم، محصول نهایی چیدمان خانه مان یک جور دیزاین خاص محسوب می شود. اما مثل هر نوع دیزاین دیگری، دیزاین داخلی خانه هم اصول و قواعد مخصوص خودش را دارد و برای قانون شکنی و نوآوری، اول باید همه این قوانین را به خوبی بشناسید. در این مطلب، اصول طراحان آمریکایی را آورده ایم که ماموریتشان تبدیل فضای خالی و لخت خانه به جایی منحصر به فرد و خاص است. سی قانون برای دیزاین داخلی خانه:

دیزاین خانه

۱. از بافت های مختلف استفاده کنید

همه چیز نباید یک جنس باشد. اگر نمی دانید دقیقا چه چیزی در فضای خانه کم است، طراحان پیشنهاد می کنند که بافت های مختلف پارچه را به آن اضافه کنید. این کار را با استفاده از فرش ها و قالی ها، کوسن ها یا پتوهای مختلف انجام بدهید. می توانید یک میز چوبی هم میان اتاق بگذارید یا بافت های مختلف دستباف را روی دیوار آویزان کنید.

دیزاین خانه

۲. نورپردازی را لایه لایه کنید

اتاق هایی که فقط یک نوع نور دارند (مثلا یک لوستر تک به دیوار یا یک مهتابی) در خطر تک بعدی و خسته کننده بودن هستند. نورپردازی مناسب، حس و حال هر اتاقی را عوض می کند. مطمئن شوید که نوری که فضا را روشن می کند چند منبع مختلف دارد: مثلا آباژور، چراغ مطالعه، چراغ خواب های تزئینی و… و مستقیما از بالای سر نمی تابد.

دیزاین خانه

۳. در استفاده از اکسسوری ها قدرت ریسک داشته باشید

می ترسید ریسک کنید؟ از چیزهای کوچکی مثل اکسسوری استفاده کنید. این گلدان را ببینید که کنار ظرف میوه ای با طراحی خلاقانه و متفاوت روی میز گذاشته شده. تغییرات جسورانه ایجاد و عناصر کلاسیک خانه را به روز کنید. کارهایی انجام بدهید که حتی برای خودتان هم جدید هستند و نتیجه را در دکوراسیون ببینید.

دیزاین خانه

۴. اساس و پایه را بر سادگی بگذارید

از دیوارهای آجری خانه خسته شدید؟ راه حل ساده است: می توانید رویشان نقاشی کنید. اگر آجرهای روی دیوار خانه تان جلو ایجاد فضای رنگی مورد علاقه تان را گرفته اند با یک قلم مو و یک جعبه رنگ می توانید رنگشان را تغییر دهید. خیلی از طراحان با این راه حل مخالف هستند و می گویند رنگ آمیزی هم قوانین خودش را دارد اما بهتر است کار را سخت نکنید.

دیزاین خانه

۵. قبل از هر کاری فضا را اندازه بگیرید

قبل از این که هر عنصری را به اتاقتان اضافه کنید (حتی اگر چیزی است که همیشه آرزویش را داشتید) بهتر است اندازه های اتاق را بگیرید. اندازه ها می توانند اتاقتان را خیلی جذاب یا خیلی از ریخت افتاده نشان بدهند. به اندازه قطعات وسیله ها در تناسب با اتاق، دقت کنید و چیزهای بزرگ مثل مبل و فرش را قبل از خرید متر کنید.

۶. از کاربرد غافل نشوید

خریدن یک مجسمه زیبا خیلی هم خوب است اما همیشه جا برای چیزهایی نگه دارید که هم زیبا هستند هم کاربردی. هر سانتی متر مربع از فضا را خلاقانه استفاد کنید، مخصوصا در خانه های کوچک که جای زیادی برای خرت و پرت های اضافی ندارند.

دیزاین خانه

۷. چیزهایی بخرید که دوستشان دارید

اگر قرار باشد تنها یک قانون در مورد دکوراسیون داخلی وضع کنیم، این است: چیزهایی را بخرید که دوست دارید. از خودتان بپرسید که این وسیله واقعا با سلیقه تان جور است؟ دوست دارید آن را در خانه داشته باشید؟ اگر جوابتان بله است حتما جایش را -فارغ از ترندها- در خانه پیدا خواهد کرد.

دیزاین خانه

۸. از رنگ های جسورانه استفاده کنید

یک دیوار با رنگ متفاوت، می تواند اتاق شما را از این رو به آن رو کند. اگر شک دارید، کافی است اتاق تیره رنگتان را تیره تر کنید. روی دیوارها رنگ هایی مثل مشکی و قرمز بزنید و فضا را تغییر بدهید. اگر خیلی دوست ندارید در انتخاب رنگ جسارت به خرج دهید و رنگ های عادی را ترجیح می دهید، سمت رنگ های پاستلی بروید: آبی روشن، صورتی روشن، گلبهی و لیمویی.

دیزاین خانه

۹. یک قهرمان داشته باشید

هر اتاقی، نیاز به یک وسیله غالب دارد. چیزی که بیننده را غافلگیر و خوشحال می کند و تاثیر بزرگی روی کلیت اتاق می گذارد. این قهرمان می تواند یک مبل یا کمد بزرگ با رنگی خاص باشد (مثلا سرخابی) یک فرش دستباف پر نقش و نگار یا حتی یک نقاشی. قهرمان باید توجه جلب کند و سلیقه شما را نشان بدهد. مطمئن شوید که آن را خیلی نزدیک بقیه وسایل نمی گذارید.

۱۰. شکل ها را ترکیب کنید

دیزاین خانه

بیشتر اتاق های پذیرایی (و دیگر اتاق ها) پر هستند از مربع و مستطیل. قطعات بزرگ وسایل مثل مبلمان و شلف طبیعتا این شکل ها را دارند. اگر از خطوط تیز و مستقیم خسته شده اید، کمی دایره وارد فضا کنید. یک میز وسط گرد، یک جفت میز دایره ای شکل، فرش های دایره ای یا حتی آینه.

۱۱. مراقب آویزها باشید

نقاشی و عکس چیزهای خوبی برای آویزان کردن روی دیوار و دیزاین خانه هستند و وقتی در زاویه مناسبشان آویخته شوند تاثیر دوچندانی هم می گذارند. همچنین داشتن یک نقطه مرکزی، به شما کمک می کند در فضا هارمونی ایجاد کنید. مرکز نقاشی (یا هر اثر هنری) باید در سطح چشم شما باشد (یعنی برای دیدنش سرتان را پایین یا بالا نبرید، حدود ۱۴۵ سانتی متر بالا از زمین).

دیزاین خانه

۱۲. ارتفاع سازی کنید

سقفتان کوتاه است؟ وسایل کوتاه مثل مبل ها و میزهای کم ارتفاع به کار ببرید تا سقف بلندتر دیده شود. با قفسه های بلند کتاب و آباژورهایی که پایه های بلند دارند، چشم را به سمت بالای اتاق ببرید و سقف را به بیننده بلندتر نشان دهید. ترکیب ارتفاع های مختلف یکی از حقه های قدیمی دکوراسیون داخلی است که سالن های پذیرایی کوچک آپارتمان ها را بزرگ تر و بلندتر نشان می دهد.

دیزاین خانه

۱۳. لنگر را جای درست بیاندازید

همان طور که گفتیم، هر اتاق باید یک نقطه مرکزی و ثقل داشته باشد تا فضا را متمرکز کند. یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای ایجاد این نقطه ثقل، انداختن یک فرش یا قالی وسط اتاق است. این قالی می تواند هر سایزی که می خواهید داشته باشد اما قالی های بزرگ تر به شما این اجازه را می دهند که گوشه های مبل و میز را روی آن ها بگذارید. مطمئن شوید که ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از هر گوشه فرش زیر مبل قرار گرفته (برای ایجاد حس تعادل). البته هیچوقت فرشتان را دیوار به دیوار پهن نکنید و حداقل ۲۵ سانتی متر فاصله را از هر طرف را خالی بگذارید.

دیزاین خانه

۱۴. یک قدم به عقب بروید

نمی توانید دقیقا بگویید اتاقتان چه چیزی کم دارد؟ کمی از آن فاصله بگیرید. از دور به فضا و دیزاین خانه نگاه کنید و سعی کنید تصور کنید که دقیقا چه عناصری باید جایگزین شده، اضافه شوند یا از سر جایشان برداشته شوند. شاید یک فضای خالی نیاز به پر شدن دارد و شاید هم باید کمی همه جا را خلوت تر کنید. شاید دیوارها رنگ جدید می خواهند یا به گل و گیاه نیاز دارید. همه چیز با فاصله مشخص می شود.

۱۵. بگذارید دیوارها نفس بکشند

مبل ها حتما نباید به دیوار بچسبند. اگر فضا دارید، آن ها را یکی دو متر از دیوار فاصله بدهید و به جایش به دیوار کنسول یا شلف نصب کنید. این کار نه تنها استایل مبلتان را متفاوت می کند، بلکه اتاق را دو قسمتی کرده و فضای دنج تری برای معاشرت و دور همی می سازد. حتی می توانید کل وسایل را به مرکز اتاق بیاورید و دور تا دور فضا را با گلدان پر کنید.

دیزاین خانه

۱۶. فضای منفی داشته باشید

اگر عاشق رنگ هستید، مطمئن شوید که همه جا را هم رنگارنگ نکرده اید. چشم باید فضایی برای استراحت داشته باشد. بعضی جاهای اتاق را خالی بگذارید یا رنگ های درخشان و روشن را با رنگ های خنثی به تعادل برسانید. در این فضا، دیوارهای سفید کار تعادل رنگی را به خوبی انجام داده اند.

دیزاین خانه

۱۷. آینه ها در دیزاین خانه جادو می کنند

آینه ها نه تنها نور و عمق به اتاق شما می دهند، بلکه می توانند منظره را منعکس کرده و اتاق را گسترده تر نشان بدهند. آن «قهرمان» خاص اتاقتان، می تواند یک آینه باشد که اتفاقا کاربردهای زیادی هم دارد. بود و نبود آینه در یک اتاق می تواند کاملا آن را تغییر بدهد. می توانید چند آینه مختلف را با هم ترکیب کنید و یک فضای تزئین شده روی دیوار بسازید یا با کنار هم قرار دادن آینه های مستطیلی فضای ورزشی ایجاد کنید.

۱۸. طراحی بیرونی و درونی داشته باشید

در خانه هایی که حیاط یا فضای بیرونی دارند، فلت های طبقه اول یا هر نوع فضایی که تحت تاثیر “بیرون”  قرار می گیرد باید همیشه به رابطه فضای درونی و بیرونی توجه کنید. بهتر است پنجره های بزرگ و مدرن داشته باشید که فضای داخلی را عالی می کنند. اما تاثیرشان روی فضای بیرون چطور است؟ در تعیین طراحی بیرونی عوامل مختلفی دخیل هستند. مثلا این که چقدر دوست دارید داخل خانه تان مشخص باشد، چقدر نور را می پسندید و… جهت بنای خانه (شمالی/جنوبی) و زاویه نور خورشید را هم فراموش نکنید.

۱۹. روابط اتاق ها را در نظر بگیرید

بعضی از اتاق ها به صورت طبیعی با هم رابطه دارند و انکار این موضوع باعث می شود طراحی داخلی خانه زشت به نظر برسد یا کلا قابل اجرا نباشد. مثلا، مشخص است که هر اتاق خواب باید ورودی خصوصی و جداگانه ای در یک راهرو داشته باشد (حتما شما هم خانه های جدیدی را دیده اید که در اتاق خوابشان از اتاق های دیگر یا حتی آشپزخانه باز می شود). همچنین یک راهرو می تواند مقدمه ای برای ورود به فضای اصلی خانه (هال یا پذیرایی) محسوب شود.

دیزاین خانه

۲۰. با فضایی که دارید کار کنید.

بیشتر افرادی که به فکر تغییر دکوراسیون خانه شان هستند معمولا دوست دارند فضا را پر از وسیله کنند یا کاری کنند که بزرگ تر به نظر برسد. اما واقعیت این است که خانه کوچک، به هر شکل کوچک است و استفاده هوشمندانه از فضا خیلی بهتر از شلوغ کردن آن است. با اتاق هایی که دارید، به دنبال بهترین نتیجه باشید. شاید آن اتاق کوچک ته راهرو که همیشه به عنوان انباری استفاده می شده، بتواند یک اتاق کار دنج و کوچک شود یا با تغییر دادن جای تعدادی از وسایل آشپزخانه، بتوانید یک جزیره وسطش بسازید.

دیزاین خانه

۲۱. از نور طبیعی استفاده کنید

نورپردازی، یکی از مهم ترین قسمت های طراحی دکوراسیون داخلی هر فضایی است اما این را هم فراموش نکنید که حداقل هشت ساعت در روز، خانه شما به صورت طبیعی نورپردازی می شود. بهتر است نور خورشید از یک طرف وارد فضا شود. اگر پنجره های کافی برای ورود یک طرفه نور ندارید، می توانید آن ها را با کمی تغییر پلان خانه روی سقف ایجاد کنید (این کار چند روز طول می کشد و یک نوع ساخت و ساز محسوب می شود). اگر معماری خانه اجازه می دهد، اتاق های بدون پنجره را با پارتیشن پنجره دار کنید. البته اولویت باید اتاق پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب های اصلی، غذاخوری و اتاق کار باشد و بعد از آن ها می توانید به جاهایی مثل سرویس بهداشتی، اتاق لباس ها، فضای ورزشی، اتاق بازی و… هم فکر کنید.

۲۲. شخصی سازی کنید

همه ما احتمالا وقت زیادی را در پینترست صرف دیدن خانه های ایده آلمان می کنیم. خانه هایی که انگار از قلب یک کاتالوگ در آمده اند. خانه های کاتالوگی قشنگ‌ اند اما کامل نیستند. باید یک جوری مشخص شود که اینجا خانه “شما”ست مگر نه؟ المان های شخصی را به فضا اضافه کنید. این المان ها می توانند یادگاری های قدیمی، سوغاتی های مختلف، نقاشی های شخصی یا حتی وسایل عتیقه ای باشند که از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به جا مانده. اصلا لازم نیست که همه چیز را از نو بخرید. وسایلی که دوستشان دارید یا یادآور خاطرات خوب هستند را هر جور شده روی شلف ها، میزها و کتابخانه بگنجانید و فضا را متعلق به خودتان کنید.

دیزاین خانه

۲۳. گل و گیاه را به فضای خانه بیاورید

حتی داشتن یک گلدان کوچک می تواند فضا را عوض کند. گیاهان آپارتمانی علاوه بر این که هوا را تصفیه می کنند و در روزهای آلوده، کمک حالتان هستند حس و حال خانه را تا حدود زیادی تغییر می دهند. خانه هایی که گل و گیاه دارند معمولا زنده تر و شاداب تر از بقیه خانه ها هستند. در اتاق خواب ها، اتاق پذیرایی و آشپزخانه به سلیقه خودتان گل و گیاه بکارید. خیلی از طراحان می گویند که در هر اتاقی، باید حداقل یک عنصر ارگانیک داشته باشید. این چند گیاه، برای فضاهای داخلی خانه عالی هستند:

  • سانسوریا
  • آگلونما
  • برگ انجیری
  • بگونیا
  • گل قاشقی (پیرومیا)
  • پتوس
  • پیله آ
  • بیدی
  • دیفن باخیا
  • شفلرا

۲۴. خانه، مخصوص راحتی شماست

با وجود همه این قوانین مختلف طراحی، نباید دیزاین خانه را طوری بچینید که احساس کنید خودتان هم آن جا مهمان هستید. یادتان نرود که خانه باید راحت ترین فضای شخصی شما باشد. جایی که بتوانید پاهایتان را دراز کنید و از استراحت لذت ببرید. چیزهای کوچکی مثل کوسن های نرم، بالشتک های کوچک و پتو (در فصل های سرد) می توانند خانه را برای شما و مهمانانتان “راحت” تر کنند. فراموش نکنید که در هر اتاقی از منزلتان باید احساس راحتی و صمیمیت داشته باشید و خانه در خدمت شما باشد، نه برعکس.

۲۵. لازم نیست نو بخرید

سری به فروشگاه های آنلاین دست دوم بزنید یا به بازار دست دوم فروشی شهرتان بروید و چیزهایی را پیدا کنید که با قیمت پایین تر، همان کاربرد را دارند. در خرید دست دوم گاهی وسایل عتیقه و جذاب هم پیدا می کنید و خیالتان راحت است که چیزهایی می خرید که قبلا با معیارهای مختلف انتخاب شده و چندین سال کار کرده اند. این کار هم به شما کمک می کند بودجه نوسازی (یا چیدمان اولیه) خانه تان را بهتر مدیریت کنید و هم دستتان را در انتخاب باز می گذارد.

دیزاین خانه

۲۶. بوها و رایحه ها را در دیزاین خانه فراموش نکنید

علاو بر وسیله ها و این که کجا می گذاریدشان، باید به این موضوع هم فکر کنید که خانه تان دقیقا چه بویی می دهد؟ در شهرهای شلوغ و آلوده امروز، خانه ها خیلی راحت بوی خوبشان را از دست می دهند، مخصوصا اگر کوچک باشند. راه حل این موضوع، عود و  گیاه است. عود مورد علاقه تان را پیدا کنید و در چند نقطه خانه روشنش کنید. خیلی راحت همه جا بوی خوبی می گیرد. یا گل هایی مثل نرگس و رز روی میز بگذارید که بوی غالب دارند و فضا را عوض می کنند.

۲۷. در چیدمان مبل ها خلاقیت داشته باشید

بیشتر ما مبل ها را به صورت گرد و رو به یک مرکز می‌ چینیم. اما می شود کارهای دیگری هم با آن ها انجام داد. مبل ها را جاهای جدید بچینید. مثلا رو به یک کتابخانه یا کنار دیوارهای مورب یا… بگذارید هر کسی در هر نقطه ای از سالن پذیرایی جای نشستن داشته باشد. مثلا می توانید علاوه بر دور میز وسطتان، یک فضای نشیمن هم در کنار پنجره و زیر نور داشته باشید. علاوه بر این، می شود در اتاق خواب و اتاق کار هم از مبل استفاده و فضایی برای استراحت کردن فراهم کرد.

۲۸. فضاهای چندگانه در دیزاین خانه ایجاد  کنید

اگر یک سالن پذیرایی خیلی بزرگ دارید، می توانید با ایجاد چند فضا آن را دنج تر و جذاب تر کنید. مثلا یک فضای کتابخانه (با میز و مبل)، یک فضای پذیرایی (با ست مبلمان و چایخوری) و یک فضای ورزش یا … فضاها را با دیوایدر از هم جدا کنید و یک سالن با چند کاربرد داشته باشید. در خانه هایی که آشپزخانه و پذیراییشان یکی است، می توانید دیوایدر استفاده نکرده و آشپزخانه را به جزئی از سالن تبدیل کنید. اگر طرفدار فضاهای مینیمال هستید، این ایده چندان برایتان مناسب نیست.

دیزاین خانه

۲۹. فرش را به فضاهای مختلف ببرید

خیلی از ما فکر می کنیم فرش فقط مخصوص پذیرایی و اتاق هاست در حالی که در دکوراسیون مدرن، فرش حتی در آشپزخانه و سرویس بهداشتی هم می تواند استفاده شود. البته شاید این ایده برایتان چندان هم مدرن نباشد. آشپزخانه های قدیمی مادربزرگ ها را یادتان هست که همیشه یک فرش مستطیلی بزرگ وسطشان پهن بود؟ داشتن یک فرش در آشپزخانه  (اگر فضایش را دارید) می تواند آن فضای خاص را زنده کند و حس و حال متفاوتی به آن ببخشد. این کار باعث می شود وقت بیشتری را در آشپزخانه بگذرانید و حتی وعده های غذایی را پشت میزش با خانواده صرف کنید.

دیزاین خانه

۳۰. قوانین را در دیزاین خانه عوض کنید

حالا که اصول ابتدایی در مورد دیزاین خانه را یاد گرفتید، می توانید آن ها را به نفع خودتان تغییر بدهید و یک خانه منحصر به فرد بسازید. بهترین طراحی های داخلی، آن هایی هستند که از هیچ قانونی پیروی نمی کنند. چیزهایی بخرید که دوست دارید، نه چیزهایی که ترندهای روز یا دوستانتان پیشنهاد می کنند. البته گوشه چشمی هم به ترندها داشته باشید

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…