صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۲۰ نکته کلیدی دکور آشپزخانه که هر آشپز حرفه ای و آماتور باید بداند

۲۰ نکته کلیدی دکور آشپزخانه که هر آشپز حرفه ای و آماتور باید بداند

۰
دکور آشپزخانه
nowrooz

چه عاشق آشپزی باشید و چه از آن فراری، چه یک آشپز حرفه ای باشید و چه کسی که از آشپزی کردن گریزان است، آشپزخانه قلب خانه شماست و دکور آشپزخانه از اجزای مهم آن است. فرقی نمی کند قرار است در آن خورش و غذاهای رنگارنگ طبخ شود یا یک پیتزای یخ زده در مایکروفر گرم شود، در هر حال خانه شما با قلبی بیمار سرحال نخواهد بود. آشپزخانه همان جاییست که آتش دورهمی های خانوادگی و دوستانه شما را گرم می کند. اینکه شما از آشنایانتان با غذاهای خوشمزه پذیرایی کنید یا با تنقلات و نوشیدنی فرقی در اصل ماجرا ندارد. برای داشتن خانه ای گرم و صمیمی به یک آشپزخانه با دکوراسیون کاربردی و زیبا نیاز دارید. در این مقاله درباره اصول اولیه چیدمان و دکور آشپزخانه بیشتر خواهیم خواند.
چشم هایتان را ببندید و به آشپزخانه رویاییتان فکر کنید. لطفا برای چند لحظه هم شده مسائل مالی را در نظر نگیرید. چشم هایتان را ببندید و ببینید توقعتان از یک آشپزخانه چیست؟ در آشپزخانه رویایی شما چه وسایلی بیشتر به چشم می آیند؟ رنگ و فرم چیدمان مورد علاقه تان چیست؟ داشتن تصویری واضح از رویای آشپزخانه مورد علاقه تان به شما کمک می کند که هنگام طراحی، چیدمان و خرید وسایل یک چارچوب کاری مشخص و منظم داشته باشید. رنگ موردعلاقه شما هرچه که باشد حتما تعدادی از وسایل با آن رنگ مشخص در محدوده بودجه شما جای خواهد داشت. اگر برند خاصی زیر نظر دارید می توانید با حذف چند وسیله غیرضرروی، حداقل یکی وسایل اصلی آشپزخانه را از برند محبوبتان انتخاب کنید. پس قدم اول در داشتن چیدمان دل خواهتان، رویا پردازی است.
تنها چیزی که در کنار علاقه تان، هنگام رویاپردازی باید به آن توجه داشته باشید کاربردی بودن چیدمان و وسایل است. حواستان باشد آشپزخانه هرچقدر هم زیبا، اگر کاربردی نباشد خیلی زود شما را خسته خواهد کرد. برای اینکه بتوانید ایده ای مشخص از آشپزخانه زیبا و کاربردی داشته باشید پیشنهاد من به شما این است که اول این مقاله را درباره چگونگی چیدمان آشپزخانه بخوانید و سپس غرق در رویا شوید.

دکور آشپزخانه
چیدمان ترکیبی

چیدمان ترکیبی دکور آشپزخانه

در عکس بالا یک مدل موفق از چیدمان رترو و مدرن را مشاهده می کنید. رترو سبکی از طراحی است که مد دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی را یادآور می شود. ظاهر و رنگ کابینت ها از مدل چیدمان ریترو الهام گرفته شده است اما به خوبی با سنگ های مرمر کانتر جلوی آشپزخانه آمیخته شده و یک الگوی مناسب از چیدمان موفق به ما داده است. نگاه کردن به این عکس به ما کمک می کند تا از ترکیب رنگ ها نهراسیم و جسور باشیم. استفاده از سنگ برای کانتر جلوی آشپزخانه و گذاشتن صندلی کنار آن برای تبدیلش به میز غذا خوری ایده بسیار جالبی است. با توجه به اینکه در سقف آشپزخانه چراغ های هالوژن و ال ای دی کار گذاشته شده، نصب لوستر بالای کانتر غذاخوری ظاهر آشپزخانه را چندین برابر زیبا کرده است. اگر به تصویر خوب دقت کنید در گوشه تصویر دو تخته چوب را می بیند که در امتداد کابینت ها نصب شده و از آن به عنوان دکور استفاده شده است. به کاربردن چوب با رنگ طبیعی در چیدمان آشپزخانه به زنده و گرم شدن رنگ آمیزی دکوراسیون کمک زیادی می کند.

دکور آشپزخانه
ترکیب سفید با چوب

چیدمان بدون زمان دکور آشپزخانه

عوض کردن تجهیزات آشپزخانه هرچند کار هیجان انگیزی به نظر می رسد اما کار ساده ای نیست. تعویض کابینت ها به عنوان مثال نه تنها به بودجه زیادی نیاز دارد بلکه حتما آشپزخانه شما را برای چند هفته تعطیل خواهد کرد و دردسر زیادی دارد. بنابراین اگر قصد تعویض خانه تان را به این زودی ها ندارید بهتر است دکور آشپزخانه را به گونه ای انتخاب کنید که همیشه تازه و زیبا به نظر برسد و از مد نیفتد. انتخاب سفید در آشپزخانه یکی از آن انتخاب های هوشمندانه است که از زمان قدیم تا به کنون مورد علاقه طراحان بوده است. ترکیب سفید با رنگ چوب حس گرمی و لطافت هم زمان به آشپزخانه شما می بخشد. چه بهتر که از چوب برای پارکت کف آشپزخانه استفاده شود. پارکت کف آشپزخانه هم زیباست و هم لک شدن زمین را خیلی کمتر نشان می دهد. استفاده از سنگ ها مخصوصا سنگ مرمر هم یکی دیگر از انتخاب هایی است که از صد سال پیش تا صد سال پیش رو از مد نخواهد افتاد.

دکور آشپزخانه
هوشمندی در انتخاب مواد اولیه

هوشمندی در انتخاب مواد اولیه برای دکور آشپزخانه

مواد و تجهیزات اولیه آشپزخانه باید بر اساس نیاز ها و الگوی زندگی خانواده انتخاب شود. به عنوان مثال اگر بچه کوچک دارید بهتر است از دکور شیشه ای خیلی استفاده نکنید زیرا دردسرساز خواهد شد. اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا رفت و آمد و استفاده از آشپزخانه تان زیاد است حتما از مواد با کیفیت برای ساخت کابینت ها استفاده کنید. اگر زیاد اهل آشپزی هستید گاز را به گونه ای انتخاب کنید که تمیز کردن آن راحت باشد. انتخاب صحیح مواد اولیه و تجهیزات به شما کمک می کند که در طول زمان از آشپزخانه خود راضی باشید.

دکور آشپزخانه
طرح کلی آـشپزخانه

داشتن طرح کلی برای دکور آشپزخانه

نیاز داشتن و خواستن دو مسئله اصلی در طراحی آشپزخانه است. به عنوان مثال ممکن است شما دلتان بخواهد ماشین ظرفشویی در گوشه آشپزخانه و سینک ظرفشویی روبه روی پنجره باشد، اما نیاز این است که ماشین ظرفشویی و سینک در یک راستا قرار گیرند تا چیدمان شما کاربردی تر باشد. اگر هنگام کشیدن نقشه آشپزخانه و جایگذاری وسایل طرح کلی را در نظر بگیرید به احتمال زیاد موفق خواهید شد فاصله نیازتان و خواسته تان را تا حد ممکن کم کنید.

دکور آشپزخانه
قبل از اقدام تحقیق کنید

تحقیق پیش از اقدام و عمل

پیشنهاد می شود که قبل از خریداری و انتخاب رنگ و چیدمان وسایل حتما از تمام شیوه های موجود برای تحقیق درباره انتخاب های مورد نظرتان استفاده کنید. می توانید از دوست و آشنایانتان سوال بپرسید، به خانه های دوستانتان به چشم خریدار نگاه کنید و معایب و مزایای چیدمانشان را بررسی کنید، از گوگل بپرسید و راه های متفاوت دیگر را امتحان کنید. تحقیق کردن نه تنها در انتخاب بهترین مدل و بهترین قیمت به شما کمک می کند بلکه دل شما را قرص خواهد کرد. اگر پیش از تحقیق و پرس و جو وسایل را خریداری کنید و کابینت مورد نظر را سفارش دهید، احتمالا با شنیدن هر نظر غیر مثبتی دو دل یا ناراحت خوهید شد. از همین رو بهتر است قبل نهایی کردن انتخاب هایتان دوری میان مقاله ها و تصاویر مجازی و واقعی بزنید تا خیالتان راحت باشد.

دکور آشپزخانه
خلاق بودن

الهام گرفتن و خلاق بودن

 خلاقیت خوب است اما نیاز نیست طراحی صفر تا صد کار را خودتان بر عهده بگیرید. خوشبختانه با وجود اینترنت امکانی در دست داریم که با جست و جوی چند کلید واژه به طراحی های موفق طراحان دکوراسیون داخلی مشهور دنیا دست پیدا کنیم. از گوگل، پینترست و اینستاگرام کمک بگیرید و طرح های موجود در آن ها را با امکانات و ایده های خودتان ترکیب کنید. با جست و جوی اسم طراح، اسم برند، رنگ، جنس یا سبک مورد نظرتان می توانید بی نهایت طرح دکور آشپزخانه ببینید و بهترین و کاربردی ترین آنها را بر اساس سلیقه و امکانات خود پیاده سازید.

دکور آشپزخانه
نگاهی به گذشته

درس گرفتن از گذشته و گذشتگان!

آشپزخانه های قدیمی را تجسم کنید چه چیزهایی وجود دارد که هنوز هم در چیدمان آشپزخانه از آن استفاده می شود؟ جواب این سوال خیلی مهم است زیرا به شما خواهد آموخت که چه چیزهایی هست که شما می توانید بدون نگرانی از قدیمی شدن در چیدمان آشپزخانه تان به کار ببرید. برای مثال چوب، چوب یکی از موادی است که از گذشته ها تا کنون بدون تغییر با ما آمده است. شما اگر آشپزخانه های قدیمی را نگاه کنید حتما اثری از در یا طبقه های چوبی خواهید دید، استفاده از آنها امروز همچنان زیبا و مورد علاقه طراحان است.

دکور آشپزخانه
روشن و سفید همیشه زیباست

ایمان داشتن به زیبایی همیشگی سفیدی و روشنی در دکور آشپزخانه

اگر نمی دانید کابینت های آشپزخانه را چه رنگی انتخاب کنید، سفید کنید. اگر برای انتخاب رنگ وسایل آشپزخانه مردد هستید، سفید انتخاب خوبی است. اگر به دنبال یک رنگ مد روز برای روکش کانتر آشپزخانه هستید، سفید را از یاد نبرید. از ویژگی های مثبت رنگ روشن و علی الخصوص سفید این است که همیشه زیباست و به آسانی با تمامی رنگ ها ست خواهد شد. دکوراسیون خانه شما هر رنگی که باشد با سفید ست می شود. می توان با اضافه کردن کاشی های دیواری تیره تضاد رنگی جذابی در آشپزخانه ایجاد کرد. با اضافه کردن چند رنگ، هم رنگ وسایل اتاق نشیمنتان می توان هارمونی خوبی در چیدمان آشپزخانه و اتاق به وجود آورد. سفید و روشن همیشه زیباست.

دکور آشپزخانه
کابینت ها را دست کم نگیرید

دست کم نگرفتن کابینت ها

یکی ار ترندهای محبوب این روزها استفاده از قفسه، جای کابینت است. قفسه ها نمای بسیار جذابی به آشپزخانه می دهند و از آن گذشته به کریستال های گران قیمت صاحب خانه اجازه خودنمایی می دهند. اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم باید قبول کنیم که قفسه ها هرگز نمی توانند جای کابین ها را بگیرند. اول از همه معمولا در کابینت وسایل بیشتری نسبت به قفسه جای می گیرد و چیدمان وسایل درون آن راحت تر است، دوما وقتی در کابینت بسته می شود گرد و خاک کمتری روی ظرف و ظروف و وسایل می نشیند و احتمال آلوده شدن آن ها کمتر می شود. نکته آخر در ستایش کابینت ها هم اینکه اگر مهمان سرزده برایتان آمد و ظرف ها و وسایلتان در مرتب ترین حالت ممکن نباشد به راحتی می توانید با یک حرکت در کابینت را ببندید و از آشپزخانه مرتبتان لذت ببرید. پس حواستان باشد گول عکس های جذاب پینترست را نخورید و واقع بین باشید.

دکور آشپزخانه
وسایلی که داخل کابینت نمیروند را هوشمندانه انتخاب کنید

دقت در انتخاب وسایلی که جایشان روی چشم کابینت است

اگر به آشپزخانه های قدیمی سرک بکشید خواهید دید که بسیاری از وسایل روی کابینت چیده می شده اند و داخل کابینت گذاشته نمی شدند. ترند امروز اما چیز دیگریست. امروزه چیدمان داخلی خانه ها در کنار زیبایی در خدمت راحتی است. گذاشتن وسایل متعدد روی کانتر آشپزخانه کار را برای شما دشوار خواهد کرد. تمیز کردن وسیله ها سخت تر خواهد بود و شلوغ شدن آشپزخانه راحت تر زیرا که همیشه نیمی از کانتر با وسیله های ثابت اشغال شده است. راهکار مدرن و مفید این است که شما همه وسایل را درون کابینت بگذارید و تا حد ممکن از خرید وسایلی که نیاز به روی کابینت گذاشته شدن دارند، خودداری کنید. انتخاب دیگر شما استفاده از وسایلیست که بر روی دیوار نصب می شوند. آویزهای دیواری به شما فضای مضاعف می دهند و در عین حال آشپزخانه شما را زیبا خواهند ساخت. هنگام خرید وسایلی که حتما باید روی کابینت قرار یگیرند هم به دو نکته توجه کنید: ۱. اینکه فضای کمتری اشغال کنند. ۲. با رنگ کابینت ها و وسایل برقی آشپزخانه در هارمونی باشند.

دکور آشپزخانه
وسایل تزئینی برای دکور اشپزخانه

از یاد نبردن وسایل تزیینی و آراستنی ها

اینکه آشپزخانه محل تجمع ظرف و ظروف و پخت و پز است باعث نمی شود که ما اضافه کردن وسایل تزیینی و آراستن چیدمان آشپزخانه را از یاد ببریم. چه جایی بهتر از آشپزخانه برای گذاشتن یک ظرف عتیقه یادگاری؟ آیا جایی بهتر از اتاقی که نصف روز را در آن سپری می کنیم و مشغول به کارهستیم برای گذاشتن گلدان طبیعی و گیاهان رنگارنگ وجود دارد؟ درست است که کاربردی بودن آشپزخانه اصل مهمی است، درست است که رنگ غالب چیدمان آشپزخانه را کابین و کانتر مشخص می کند اما نباید از اضافه کردن تزیینات مورد علاقه برای لذت بخش تر کردن حضور در این بخش مهم خانه غافل بود.

دکور آشپزخانه
گیاهان را به اشپزخانه بیاورید

جدی گرفتن گیاهان در دکور آشپزخانه

حتی اگر چیدمان آشپزخانه شما از قبل مشخص شده است و شما هیچ دخالتی در انتخاب آن نداشته اید، می توانید با اضافه کردن چند گلدان به آشپزخانه آن را از آن خود کنید و از کار در آن لذت ببرید. گلدان های کوچک و بزرگ به گیاهان سرسبز داخل آن بخش کوچکی از حیات جاری در خارج خانه هستند. گذران وقت در کنار این گل ها و گیاهان فضا و کار کردن را برای شما لذت بخش تر خواهد کرد. همچنین گیاهان به عنوان نمایندگان کوچک طبعت حس طراوت و شادابی را به چیدمان آشپزخانه شما خواهند بخشید.

دکور آشپزخانه
رعایت اندازه مناسب

اندازه نگه دار که اندازه نکوست

در هنگام خرید وسایل آشپزخانه باید به چند نکته توجه کرد، یکی از مهم ترین آن ها توجه به اندازه هاست. یخچال در فرانسوی به خودی خود یک وسیله بسیار کاربردی و جادار است اما مسلما این یخچال برای آشپزخانه های کوچک انتخاب مناسبی نیست. گاز های فر دار معمولا زیبایی مضاعفی به آپشزخانه می بخشند و در کنار آن کاربردی هم هستند اما اگر آشپزخانه شما به اندازه کافی کابینت نداشته باشد استفاده از گاز رو میزی و فر تو کار تصمیم به مراتب بهتری خواهد بود. ایده آل ترین حالت این است که قبل از خرید وسایل آشپزخانه از اندازه آشپزخانه تان آگاه باشید اما اگر همچین امکانی ندارید پیشنهاد ما به شما خریدن وسایل به اندازه های متوسط است.

دکور آشپزخانه
کاشی های کابینتی

کشف دوباره کاشی های بین کابینتی

یکی از زیبا ترین انواع کاشی مورد استفاده درخانه ها، همین کاشی های کوچک بین کابینتی هستند. رنگ این کاشی ها معمولا در تضاد با رنگ سرامیک های کف و دیوار هاست. اگر هم هم رنگ باشد دارای نقوش برجسته و زیبایی هستند. به عنوان تنوع می توانید یکی از روزنه های میان کابینت ها را که دیوار آن معلوم است با این کاشی ها ها بپوشانید. این چیدمان جلوه نو و جسورانه ای به آشپزخانه شما خواهد داد. یک نکته جالب توجه در باره پشت کابینت ها این است که نیاز نیست حتما برای فضای خالی بین کابینتی از کاشی استفاده شود، استفاده از چوب یا سیمان سفید هم گزینه های دیگری هستند که به آشپزخانه شما فضایی مدرن خواهند داد.

دکور آشپزخانه
دو رنگی

استقبال از دو رنگی

اگر می خواهید آشپزخانه شما بزرگ تر به نظر برسد می توانید از دو رنگ در کابینت یا چیدمان آشپزخانه استفاده کنید. این دو رنگ هم می توانند درتضلد با یکدیگر باشند و هم در یک طیف رنگی مثلا قهوه ای تیره و کرم روشن. به دو روش می توان از کابینت های دو رنگ استفاده کرد روش اول این یک دیواره ال شکل را از یک رنگ کابینت استفاده کنید و دیوار دوم را از رنگ دیگر، روش دوم هم این است که رنگ کابینت ها را یک در میان بچینید. استفاده از روش اول به بزرگ تر دیده شدن آشپزخانه شما کمک زیادی خواهد کرد اما روش دوم صرا جنبه تزیینی دارد.

دکور آشپزخانه
استفاده به جا و مناسب از شلف ها

استفاده از شلف ها

تا حالا به چند ظرف بد قلق که در هیچ کدام از دسته ظروف آشپزخانه جای نمی گیرند برخورد کرده اید؟ استفاده از شلف ه در این مواقع حتما به کمکتان می آید. هرچند استفاده افراطی از شلف به جای کابین توصیه نمی شود اما استفاده به جا و صحیح از شلف ها هم زیباست و هم کاربردی. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید استفاده قرینه از دو تخته چوب به عنوان شلف در پایین کابینت های سفید رنگ هم پالت رنگی آشپزخانه را از یک نواختی در آورده و هم برای چیدن وسایل دم دستی یا ظروفی هایی که با قد بلند یا شکل عجیبشان نظم درون کابینت ها را بر هم می زنند، فضای مناسبی فراهم کرده است.

دکور آشپزخانه
میز کوچک آشپزخانه

دوستی دوباره با میز کوچک آشپزخانه

غذاخوردن در آشپزخانه همیشه انتخاب خوبی است. وجود یک میز کوچک به اصطلاح صبحانه خوری در آشپزخانه مزایای فراوانی دارد. رنگ میز به تکمیل پالت آشپزخانه کمک می کند. فضای روی میز به فضای آشپزخانه اضافه می شود و دست شما را برای جا به جایی ظروف بازتر می کند. چیدن میز غذا در آشپزخانه به مراتب راحت تر از بردن و آوردن سایل به خارج آن است. وقتی غذاخوردن داخل آشپزخانه باشد احتمال کثیف شدن اتاق های دیگر به صفر می رسد. در آخر هم با گذاشتن یک گلدان و قرار دادن گل های رنگارنگ و تازه حس نشاط به آشپزخانه اضافه می شود. پس اگر جای کافی دارید به گذاشتن یک میز هرچقدر هم کوچک، داخل آشپزخانه فکر کنید.

دکور آشپزخانه
نور مناسب در اشپزخانه

توجه به نور

استفاده از نور مناسب در آشپزخانه یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد زیبایی و کاربردی بودن چیدمان آشپزخانه است. سعی کنید به یک منبع نور اکتفا نکنید. لامپ مهتابی، لامپ های کوچک ال ای دی، لوستر بالای کانتر یا لوستر وسط آشپزخانه هر کدام به نوبه خود از اهمیت بالایی برخوردارند. بالاخره هنگام پخت و پز و مراحل آماده سازی غذا شما به نور کافی نیاز دارید. نور دهی مناسب در بزرگ تر دیده شدن فضای آشپزخانه هم کمک شایانی می کند. لوستر آشپزخانه در مدل های بسیار متنوعی درد بازار موجود است. بهتر است برای لوستر آشپزخانه از مدل های قابل شست و شو استفاده کنید زیرا احتما چرب و کثیف شدن لوستر در آشپزخانه بیشتر از مناطق دیگر اتاق است.

دکور آشپزخانه
کفپوش مناسب

انتخاب کفپوش مناسب دکور آشپزخانه

در بازار امروز تجهیزات متنوعی برای کف پوش آشپزخانه موجود است. پارکت، لمینت، سرامیک، سنگ، موکت و حتی بتن از انواع مختلف کف پوش هایی هستند ک می توان در چیدمان آشپزخانه به کار برد. چند نکته مهم در انتخاب کف پوش مناسب وجود دارد که حتما باید به آنها دقت کرد:
شت و شوی آسان: اگر از آشپزخانه زیاد استفاده می کنید و به آن رفت و آمد دارید بهتر از از کف پوش هایی استفاده کنید که شست و شوی آن ها راحت تر است به عنوان مثال موکت یا کف پوش های ناهموار انتخاب مناسبی برای سطح آشپزخانه نیستند.
دوام: از آنجا که شست و شوی و رفت و آمد به آشپزخانه به مراتب بیشتر از اتاق های دیگر است و جابه جایی وسایل روی سطوح آشپزخانه زیاد اتفاق می افتد جنس کف پوش حتما باید دوام کافی داشته باشد.
 قیمت: از آنجایی که بهتر است برای کف پوش آشپزخانه از بهترین مواد استفاده شود، چیزی را انتخاب کنید که کیفیت بالا و قیمت مناسب داشته باشد.
 زیبایی: به عنوان آخرین نکته هم تنوع رنگی و طرح کف پوش انتخابیتان را در نظر بگیرید تا تکمیل کننده چیدمان آشپزخانه شما باشد.

رویاپردازی

در این مقاله از زاویه دید معروفترین طراحان دنیا نکات مهم در دکور آشپزخانه را با هم مرور کردبم. بعد از خواندن این مقاله شما هم یک آگاه در زمینه چیدمان داخلی آشپزخانه شمرده می شوید. حالا وقت آن رسیده که چشم هایتان را ببندید و به آشپزخانه رویاییتان بیندیشید. امیدوارم مطالعه این مقاله به شما در چیدمان هر بهتر آشپزخانه رویاییتان کمک کرده باشد.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با این ۲۱ ایده الهام بخش صاحب اتاق خیاطی رویایی خودتان شوید

این روزها هنر خیاطی به یکی از کسب و کار های پر طرفدار تبدیل و به خصوص نزد خانم ها بسیار مح…