صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۱۰ شیوه اصلی دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۱۰ شیوه اصلی دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۲
دکوراسیون پذیرایی مستطیل
denitte

با در نظر گرفتن تمام ملاحظات طراحی از جمله مساحت کوچک و حتی گاهی نقشه های نامتقارن، می توانید با هوشمندی اتاق پذیرایی را به گونه ای چیدمان کنید که پاسخگوی تمامی نیازهایتان باشد. پس اگر اتاق پذیرایی مستطیل شکل دارید و به دنبال راهی برای چیدمانش می گردید، نگران نباشید. اینجا ۱۰ راهکار و شیوه اصلی دکوراسیون را ارائه داده ایم تا کاربردی ترین اتاق را داشته باشید که به لحاظ بصری هم زیبا و متعادل باشد. هر خواسته ای که از دکوراسیون پذیرایی مستطیل خود داشته باشید، جوابتان را حتما در یکی از ۱۰ مورد زیر پیدا می کنید.

اهمیت دکوراسیون اتاق پذیرایی

امروزه در آپارتمان های کوچک شهری اتاق پذیرایی و نشیمن معمولا یکی است و یا حداقل یک فضا با چیدمان مبل متفاوت به این دو فضا تقسیم می شود. اسم اتاق پذیرایی برای ما نشان دهنده کارکرد آن است. جایی که ما در آن از مهمان هایمان یا حتی اعضای خانواده مان «پذیرایی» می کنیم و در این اتاق است که پذیرای آن ها هستیم. در معماری غربی به اتاق نشیمن که در بسیاری موارد کارکرد پذیرایی هم دارد Living Room می گویند، که یک جورهایی یعنی اتاق زندگی! چرا که در واقع در این اتاق است که زندگی می کنیم و استراحت، دورهمی های خانوادگی، تماشای تلویزیون، گپ زدن با دوستان و حتی خوردن ناهار در کنار سایر اعضای خانواده در این فضا انجام می پذیرد. این موارد نشان می دهد اتاق پذیرایی توانایی زیادی در ارائه امکانات دارد؛ اگر یک اتاق پذیرایی مستطیل شکل را به درستی چیدمان کنید، همه اعضای خانواده از حضور در آن راضی خواهند بود. در ادامه اصلی ترین شیوه های دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل را معرفی می کنیم. اگر اتاق پذیرایی تان بزرگتر است می توانید همین شیوه های چیدمان را با ست های مبل با تعداد نفرات بیشتر به کار ببندید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۱-چیدمان رسمی و متعادل

در اولین چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل به ساده ترین آنها می پردازیم. این نوع چیدمان را معمولا در اکثر خانه ها دیده اید و اولین ایده چیدمانی است که معمولا به ذهن همه می رسد. چیدمان تصویر بالا برای یک اتاق پذیرایی رسمی مناسب است. به این صورت که دو مبل کوچک روبروی یکدیگر و یک میز جلو مبلی در بین آن ها قرار می گیرد. در این چیدمان کمدها و وسایل دکوراتیو در اطراف شومینه و معمولا تلویزیون در بالای شومینه گنجانده می شوند.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۲- چیدمان تصادفی و متعادل

چیدمان دوم دقیقاً همانند به چیدمان اول اما کمی راحت تر است. در این چیدمان دو مبل تکی جایگزین مبل بزرگ شده اند. برای راحتی دید تلویزیون به یک طرف شومینه و به سمت مبل های تکی منتقل می شود و در نهایت یک میز عسلی کوچک زیبا بین دو مبل تکی، تکمیل کننده این چیدمان است.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۳- چیدمان ساده با جابه جایی صندلی ها برای راحتی بیشتر

با کمی خلاقیت در چیدمان و چرخاندن کاناپه به سمت شومینه و تلویزیون متوجه می شوید که فضای بیشتری برای چیدمان در اتاق در اختیار دارید. قرار دادن صندلی های تکی در دو گوشه مخالف اتاق و قرار دادن یک پاف به عنوان میز عسلی یا میز جلو مبلی می تواند به چیدمان اتاق کمک کند. در این دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل شومینه و تلویزیون به عنوان نقطه کانونی در مقابل اعضای خانواده قرار می گیرد و باعث می شود اعضای خانواده در فضایی دلنشین، در کنار هم برنامه مورد علاقه شان را ببینند.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۴- چیدمان راحت و مینیمال

هنگامی که راحتی و سبک هر دو برای شما مهم هستند می توانید از ترکیب دو نوع مبل در چیدمان استفاده کنید. مبلمان های ال شکل در این مدل چیدمان ها مناسب هستند چرا که به فضای اتاق نظم می دهند. تصویری که در بالا مشاهده می کنید قسمتی از فضای خانه با مبلمان ال شکل و قسمتی دیگر با یک صندلی تکی چیدمان شده است. در این چیدمان هر دو مبلمان راحت هستند اما باید در انتخاب آن ها دقت شود که هر دو با یکدیگر هماهنگ باشند.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۵- یکپارچه‌سازی اتاق پذیرایی

خانه ای با چیدمان و دکوراسیون دوره پدربزرگ و مادربزرگ ها را تصور کنید اما با کمی تغییرات. این چیدمان می تواند یکی از بهترین حالت ها برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل باشد و خانه را یکپارچه کند. این دکوراسیون کمی راحتتر از چیدمان های قبلی است اما با انتخاب دقیق و هماهنگی مبلمان ها با یکدیگر می توان فضا اتاق را یکپارچه کرد. در تصویر بالا مشاهده می کنید از یک کاناپه در مقابل مبل ال استفاده شده است و یک چرخ دستی در گوشه اتاق برای پذیرایی مهمانان و یک میز جلو مبلی بزرگ ما بین دو میز خاطره و میز عسلی اضافه شده است. در این چیدمان مسیر رفت و آمد باز است و به راحتی افراد می توانند از بین مبل ها عبور کنند.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۶- ترکیب فضای کار و زندگی در اتاق پذیرایی

ایده دیگر در دکوراسیون پذیرایی مستطیل می تواند ترکیب دفترکار خانگی در اتاق پذیرایی باشد. این فضا را می توانید بدون هیچ عنصر اضافی با مبلمان و فرش تقسیم کنید. با قرار دادن یک کاناپه ال در مرکز اتاق این فضا در واقع به یک اتاق پذیرایی کوچک و دفتر کار تقسیم می شود. اگر به محل قرا گرفتن فرش دقت کنید متوجه خواهید شد بر عکس مدل های قبلی تنها در گوشه اتاق و قسمت نشیمن قرار گرفته است.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۷- چیدمان به سبک مدرن و روستایی

چیدمانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید طراحی به سبک روستایی است که فضای دنج و صمیمی برای گفتگو ایجاد می کند. یک میز کوچک با دو صندلی در گوشه ای دنج برای مطالعه و یا بازی کودکان و دو کاناپه در سمت دیگر اتاق روبروی هم قرار گرفته است. در این چیدمان تلویزیون از اهمیت کمتری برخوردار است.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۸- چیدمان خانوادگی و دوستانه

چیدمانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید یکی از بهترین چیدمان ها برای داشتن دورهمی های خانوادگی در اتاق پذیرایی مستطیل شکل است. در این اتاق فضا با کمک دو فرش تقسیم شده است. یک مبل ال شکل در یک سمت اتاق قرار گرفته است و سمت دیگر به فضایی برای کار و بازی کودکان اختصاص داده شده و یک میز کار و کمد در آن فضا قرار گرفته است.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۹- ایجاد فضایی برای ناهارخوری در اتاق پذیرایی

همانطور که گفته شد از فضای پذیرایی به عنوان یک فضای چند منظوره استفاده می شود. یکی از مرسوم ترین استفاده ها از این فضا اختصاص دادن فضایی به عنوان فضای ناهارخوری است. بر همین اساس چیدمان مبلمان باید به صورتی باشد که یک فضا مخصوص میز ناهارخوری تعریف شود. برای تقسیم فضا می توانید از فرش ها کمک بگیرید. برای این مدل چیدمان، مبل ها را در یک سمت اتاق قرار دهید به طوری که پشت مبل ها به سمت میز ناهار خوری باشد سپس تلویزیون و دیگر عناصر را در مقابل ست مبل قرار دهید.

دکوراسیون پذیرایی مستطیل

۱۰- یکپارچه سازی منطقه ناهار خوری با پذیرایی

چیدمانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید آخرین شیوه فهرست ما برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل و درست مخالف چیدمان قبل است. در چیدمان قبل تاکید بر این بود که دو فضا کامل از هم جدا باشند و فضای پذیرایی به فضای ناهارخوری دید نداشته باشد، اما در این چیدمان هر دو فضا در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. با یک تکه فرش می توانید چیدمان را شروع کنید و بعد بقیه اجزا را حول محور آن قرار دهید. اگر در اتاق پذیرایی پنجره وجود دارد، کنار آن بهترین فضا برای قرار گرفتن میز ناهاخوری است، مبل ها باید در نزدیکترین فضا به شومینه باشند. در این چیدمان تلویزیون در مرکز اتاق قرار می گیرد که دو طرف دید داشته باشند.شیوه های چیدمان اتاق نشیمن مربع را می توانید اینجا ببینید.

میانگین امتیازات ۴.۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۳

۲ نظر

 1. الناز بوریا

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۳:۲۳

  چقدر خوب و کاربردی بود این مقاله، حیف که بیشتر برای اتاق نشیمن بزرگ بود، ما نمیتونیم همه این ها رو تو اتاقمون بذاریم. ولی بازم ایده های خوبی می داد. مرسی.

  پاسخ دهید

 2. سپیده قیدر

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ ساعت ۱۳:۲۴

  از همه سخت تر پذیرایی اله آدم نمی دونه مبل رو کجا بذاره، تلویزیون روبروی چی باشه. هر کار می کنیم باز یه جای کار می لنگه.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با شناخت انواع دیوارکوب های خلاقانه خانه را متفاوت بیارایید

دیوارکوب ها انواع متنوعی دارند، گاهی برخی از آنها حالت کاربردی دارند در حالی که برخی دیگر …