صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون کار سالم در بدن سالم است؛ بخش اول: آشتی با بدن

کار سالم در بدن سالم است؛ بخش اول: آشتی با بدن

۲
ارگونومی در دورکاری

با توجه به شرایط موجود و به دلیل همه گیری بیماری کووید ۱۹، دورکار بیش از پیش رواج یافته و حال با اوج گرفتن موج دوم همه گیری این بیماری کار از خانه هم تداوم پیدا کرده است. کار از خانه مزایا و معایب خودش را دارد. بگذارید یک مثال بزنم، وقتی برای اولین بار پشت فرمان یک خودرو می نشینید، چه کار می کنید؟ صندلی را تنظیم می کنید تا دسترسی مناسب به پدال ها را داشته باشید و جاده را به راحتی ببینید. با تنظیم آینه ها، دید به پشت و اطراف را بهتر می کنید. در بیشتر خودرو ها امکان تنظیم پشتی سر و کمربند ایمنی نیز مهیا است. تمام این تنظیمات باعث می شود تا رانندگی ایمن تر و راحت تر انجام شود. دورکاری هم مثل نشستن پشت فرمان یک خوردوی جدید است. اگر تا الان تنظیمات لازم را انجام نداده اید وقتش رسیده دست به کار شوید، از اصول ارگونومی پیروی کنید و راحت و امن در جاده کار در خانه برانید و سلامت به مقصد برسید. در این مجموعه مقالات همه آنچه را که لازم است در مورد رعایت ارگونومی در دورکاری بدانید، خواهیم گفت.

هر وقت صحبت از ارگونومی در محیط کار می شود همه از صندلی اداری حرف می زنند اما ما یک قدم به عقب تر رفته ایم و در بخش اول به این موضوع می پردازیم که هنگام دورکاری اساسا چه آسیب هایی بدن ما را تهدید می کند و اصول ارگونومی در مورد هر کدام چه می گوید. ارگونومی دانشی است که اطلاعات علمی درباره انسان (فیزیولوژی، انتروپومتری و روانشانسی) را به کار می بندد تا محیط و محصولات به ویژه محیط های کاری بیشترین مطابقت را با انسان داشته باسند و کمترین آسیب را به سلامتی اش بزنند. آنچه در ادامه می آید با توجه به توصیه های آلن هدج (Alan Hedge)، استاد برجسته دانشگاه کرنل نیویورک (Cornell University) در گروه طراحی و تحلیل محیط زیست است:

برای تجهیز دفتر کار خانگی قبل از هر چیز لازم است بدانید به چه تجهیزاتی نیاز دارید، اما برای رسیدن به پاسخ این سوال باید جواب های کلیشه ای در مورد میز و صندلی را رها کنید و یک سوال دیگر هم از خودتان بپرسید. شما دقیقا چه کار می کنید؟

کار شما چیست؟

کار شما چیست؟ برای انجام کارهایتان به چه نوع تجهیزاتی احتیاج دارید؟ ابزار کارتان لپ تاپ، کامپیوتر رومیزی و یا تبلت است؟ یا حتی ساعت های زیادی با تلفن همراه خود کار می کنید؟ چند صفحه نمایشگر دارید؟ اغلب به کتاب ها و مقاله های فیزیکی نگاه می کنید؟ از کدام یک از ابزارهای جانبی مانند میکروفون یا قلم های الکتریکی استفاده می کنید؟
به علاوه، با این ابزارها چه نوع کارهایی انجام می دهید؟ در واقع وضعیت شخص نشسته به آنچه که با دست خود انجام می دهد، بستگی دارد. بنابراین قبل از اعمال هرگونه تغییر و تحول به اینکه اکثریت ساعات کاری خود را چگونه می گذرانید، فکر کنید. ساعت ها تایپ می کنید؟ یا یک طراح گرافیک هستید که به شدت به ماوس و قلم وابسته است؟

۴ موضوع اساسی ارگونومی در دورکاری

شما باید وضعیت خود را متناسب با کاری که بیشتر اوقات با آن مشغول هستید، هماهنگ کنید تا برای آن کار ایمن و راحت باشید. به طور مثال، اگر مجبور به مطالعه مداوم از روی کتاب و نسخه های فیزیکی مقالات هستید، به یک چراغ مطالعه احتیاج دارید. اما موضوعات اصلی که برای حفظ سلامتی که باید در دورکاری روی آن تمرکز کنید، چه مواردی هستند؟ در این مقاله طرح مسئله می کنیم و و ساده ترین راهکارها را پیشنهاد می دهیم که بتوانید با آنچه در خانه هست شرایط را بهبود ببخشید.

ارگونومی در دورکاری

سر و گردن

برای جلوگیری از آسیب دیدگی گردن، شانه ها و پشت، سر باید در راستای گردن قرار بگیرد. این موقعیت کم ترین میزان فشار را ایجاد می کند.
متأسفانه، اگر بر روی میز آشپزخانه و با یک لپ تاپ کار می کنید، دوری از صفحه نمایش  باعث می شود تا گردنتان را به جلو خم کنید. این کار برای کوتاه مدت بی ضرر است. برای کار در درازمدت استفاده از صفحه کلید و ماوس جانبی را در برنامه تان داشته باشید. اگر مانیتور جداگانه دارید با چند جلد کتاب ارتفاعش را افزایش دهید تا سرو گردنتان را صاف نگه دارید و ناخواسته قوز نکنید!

ارگونومی در دورکاری

دست و مچ دست

دست و مچ دست باید در یک امتداد قرار بگیرند. بازو و دست خود را به جلو بکشید و آن ها را صاف روی میز قرار دهید. این محدوده ای است که شما باید سعی کنید دست آنجا باشد و دست، مچ و ساعد در یک راستا قرار بگیرند.

فضای کارتان را به گونه ای تنظیم کنید تا با اضافه شدن یک وسیله جدید روی میز همچنان دست، مچ و ساعد دست تان در یک راستا قرار بگیرند. ممکن است مجبور شوید برای حفظ این اصل، ارتفاع میز یا صندلی را تغییر دهید، یا صفحه کلید و ماوس را دور و نزدیک کنید. بازوها نباید به سمت بدن یا در خط میانی بدن خم شوند.

ارگونومی در دورکاری

کمر و زانو

افسانه ای وجود دارد که می گوید شما باید با زاویه نود درجه بنشینید! یعنی نیم تنه بدن عمود بر کف باشد، بسیاری از کارشناسان ارگونومی یک عمر تلاش کردند تا به مردم بگویند که این طریقه صحیح نشستن نیست!
بهتر است به دنبال وضعیتی باشید که در حالی که نشسته اید، به راحتی بتوانید صفحه نمایش را ببینید و از کمر خود نیز محافظت کنید. این وضعیت تقریبا مشابه نشستن بر روی صندلی هنگام رانندگی است که راننده معمولا کمی به عقب تکیه می کند. (زاویه مناسب کمی بازتر از ۹۰ درجه است)
اگر شیب پشتی صندلی شما قابل تنظیم نیست، می توانید از کوسن، بالش و یا حوله ای رول یا لوله شده از قوس کمر پشتیبانی کنید.
ویژه کسانی که پایشان به زمین نمی رسد بهتر است حتما زیرپایی را امتحان کنند. این زیرپایی می تواند یک جعبه مقوایی یا چهارپایه کوتاه باشد، وگرنه با کشیدن مدوام پاها و قرار دادن آن در حالت نامناسب روی پایه ها به مچ و زانو آسب می زنند. پشت زانوها بخش دیگری از بدن است که کارشناسان در باره اش تذکر می دهند، وارد کردن فشار به پشت زانو می تواند جریان خون را کاهش دهد و در مچ پا تورم ایجاد کند. پس فاصله مناسب پشت زانو با لبه صندلی را حفظ کنید.

آداب صحیح نشستن و کار کردن

علاوه بر توجه به اندام های مختلف بدن در هنگام کار باید به استراحت های مکرر و کوتاه مدت در خلال انجام کار توجه کرد. بنا بر پژوهش هایی که انجام گرفته، بهترین کار برای بهبود وضعیت ارگونومی انجام استراحت های کوتاه یک تا دو دقیقه ای پس از بیست دقیقه کار است. اگر این استراحت فعال و همراه با ایستادن و یا قدم زدن و انجام چند حرکت کششی کوچک باشد، بهتر است. حرکت کردن باعث بهبود گردش خون، راحتی و عملکرد خوب می شود و خطر صدمات را کاهش می دهد.

پیشنهاد دیگر این است که کارهای تکراری را حذف یا محدود کنید: به عنوان مثال، اگر شغلی دارید که با تایپ کردن های طولانی مدت سر و کار دارد، می توانید از نرم افزارهای تایپ صوتی استفاده کنید و مدت زمان تماس انگشتان با صفحه کلید را کاهش دهید.
ایستاده کار کردن فشار بیشتری به نسبت نشستن بر روی بدن وارد می کند. اگر به جای نشستن مجبور به ایستادن در تمام طول روز بودیم، آسیب بیشتری را به بدن وارد می کردیم. اما گاهی ایستاده کار کردن و استفاده از میز و صندلی با قابلیت تنظیم ارتفاع ضرری ندارد، در صورتی که به شیوه صحیح و به صورت مقطعی مورد استفاده قرار بگیرند. فقط پس از هر بار اعمال تغییرات در ارتفاع میز کارتان مراقب باشید تا سایر وسایل مثل صفحه کلید و صفحه نمایش را نیز دوباره تنظیم کنید.

در نهایت این را بدانید که داشتن دفتر ارگونومیک مانند قرار دادن قطعات یک پازل است. نتیجه مطلوب به دست می آید که هر چهار موردی که ذکر شد را جدی بگیرید و در نهایت نحوه نشستن را اصلاح کنید. سلامتی ماحصل انجام صحیح همه موارد است. بخش بعدی مقاله به راهکارهای اساسی و همه تجهیزاتی که برای تداوم سلامت دورکاری نیاز دارید، خواهیم پرداخت.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۳۳

۲ نظر

 1. سعید نادریان

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۷ ساعت ۰۰:۱۵

  همه را تجربه کردم وحشتناک است توصیه ها را بکار ببندیم

  پاسخ دهید

 2. علی

  ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ ساعت ۲۱:۴۱

  عالی بود ممنون از توضیحات کاملتون

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایجاد تغییرات اساسی در اتاق پذیرایی مدرن؛ تنها با ترفند انتخاب رنگ های محبوب و ماندگار

انتخاب مناسب ترین رنگ برای فضای اتاق پذیرایی برای اغلب افراد کاری دشوار است. زیرا این اتاق…