صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
nowrooz

ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک به دلایل واضحی محبوب شده است. یک‌ خانه کوچک با طراحی خوب می‌تواند هزینه‌ های تعمیر و نگهداری را کاهش و در بسیاری از موارد احساس صمیمیت و راحتی را افزایش دهد. در ده سال گذشته متوسط مترمربع خانه‌های جدید رو به کاهش بوده است چراکه افزایش سرانه‌ هزینه‌های افراد و علی‌الخصوص خانواده سبب شده است تا مردم بیشتر به دنبال خانه ‌هایی کوچکتر باشند. وقتی در یک فضای کوچک زندگی می‌کنید تلاش برای جا دادن همه‌چیز و زیبا جلوه دادن آن‌ چالشی بزرگ‌ است، اما همین امر است که طراحی را هیجان‌انگیزتر می‌کند. این‌که آیا شما در آپارتمان استودیویی زندگی می‌کنید یا می‌خواهید از اتاقی کوچک بهره بیشتری ببرید، ایده‌های کوچک طراحی باعث افزایش فضای خانه کوچک شما بعد از جادادن تمام وسایل تان می شود.

اگر با زندگی در خانه‌ای کوچک در جدال اید ‌ در این مطلب نشان می دهیم با انتخاب رنگ درست و چیدمان مناسب ،زندگی در خانه‌ی کوچک آن‌قدر ماهم سخت نیست. پس همراهمان شوید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – تلاش برای جا دادن همه‌چیز و زیبا جلوه دادن خانه کوچک چالش بزرگی‌ است

ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک و رهایی از وسایل اضافی

وقتی خانه کوچک است مجبورید چند وسیله‌ را کنار بگذارید و از شر آنها رها شوید. حتما می‌گویید از کجا شروع کنم؟ خوب به گمانم بهتر است ابتدا جستجو کنید وسایل خرابی را که برای روزی روگاری نگه داشته اید، دور بریزید و وسایل اضافی را که مدت ‌ها است بی ‌استفاده مانده اهدا کنید. رها شدن از این وسایل اضافی مطمئناً حس خوبی در شما به وجود خواهد آورد.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – انواع تناژ خاکستری مایل به قهوه‌ای در آشپزخانه، دفتر کار منزل یا حتی در اتاق نشیمن عملکرد خوبی دارد.

رنگ‌ها معجزه‌گر از جمله ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک

ممکن است فکر کنید تنها گزینه در انتخاب رنگ برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه‌ کوچک شما سفید است، اما اشتباه می‌کنید چندین رنگ مختلف وجود دارد که می‌توانید در خانه خود استفاده کنید تا خانه کوچک تان وسیع و جذاب‌ به نظر برسد.ابتدا به خاطر بسپارید که استفاده از رنگ تیره و کاغذ دیواری بیش ‌ازحد پررنگ به خانه شما حس کوچکی و به ‌هم‌ ریختگی می‌دهد، پس بهتر است از پالت رنگ ‌های روشن استفاده کنید مثلاً انواع تناژ خاکستری مایل به قهوه‌ای (taupe) این رنگ در آشپزخانه، دفتر کار منزل یا حتی در اتاق نشیمن بهترین عملکرد را دارد. نکته اصلی این است که آن را با سایر رنگ‌های روشن جفت کنید و اجازه دهید نور طبیعی اتاق را روشن کند. رنگ آبی مایل به سبز، رنگی ساحلی و کلاسیک است. ویژگی مثبت این رنگ این است که با سایر رنگ ها به خوبی هماهنگ می شود. واگر همراه آن از تناژهای پررنگ برای ایجاد تضاد استفاده کنید عالی است. این رنگ انتخاب خوبی برای سرسرا، آشپزخانه یا اتاق‌خواب مهمان است.این تنها نمونه ‌هایی از تنوعی بود که شما می‌توانید در خانه‌ی کوچک خود استفاده کنید و معجزه‌ی آن را ببینید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – روی فضا هایی که ظاهرا غیرمفید است مثل کنج ها و تورفتگی‌ها تمرکز کنید

سازمان‌ دهی فضاهای پنهان

برای به دست آوردن فضای ذخیره‌سازی بیشتر، نیازی به هزینه‌ پول هنگفت و به جان خریدن دردسر بازسازی نیست، کافی است هوشمند و کمی خلاق باشید وسایل عادی را به محل نگهداری و طبقه ‌بندی بدل کنید یعنی از هر گوشه و کناری که می توانید حداکثر استفاده ببرید. بهتر است بیشتر روی فضا هایی که ظاهرا غیرمفید است مثل کنج ها و تورفتگی‌ها تمرکز کنید، این‌ قسمت ها یاری دهندگان پنهان خانه شما هستند، می‌توانید صندوق یا سبد مناسب را پیداکنید و تعدادی از وسایل را درون آن‌ها بچینید با این روش نه‌تنها از فضا بیشتر استفاده برده‌اید بلکه وسایل موردنیازتان را هم به راحتی پیدا خواهید کرد. چه در حال رسیدگی به کمدها هستید یا مرتب کردن آشپزخانه‌، این نکته را آویزه گوش خود کنید که برای به حداکثر رساندن فضای خانه باید در خداحافظی با وسایل اضافی جدی باشید و همه چیز را به حداقل برسانید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – وسایل کوچک‌ تر و مبلمان جمع ‌و جور یا حتی چندکاره فضا را بزرگ ‌تر نشان می دهد

با آغوش باز پذیرای لوازم جمع ‌و جور و چند منظوره باشید

برای استفاده‌ بهینه از خانه کوچک تان، به مبلمانی متناسب نیاز دارید. چراکه قطعات بزرگ خانه کوچک شما را به ‌هم ‌ریخته نشان می دهند، اما وسایل کوچک‌ تر و مبلمان جمع ‌و جور یا حتی چندکاره فضا را بزرگ ‌تر نشان می دهد. میزهای آشپزخانه تاشو، پاف های عثمانی، میز های قابل‌ نصب روی دیوار، صندلی ‌های جمع ‌و جور و میز های تو در تو از بهترین قطعات کوچک مبلمانی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – با سطوح بازتابنده نور بازی کنید

خانه‌ای در آینه

یکی از ترفندهای طراحی کلاسیک برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق، افزودن آینه است. صرف ‌نظر از اندازه آینه این ترفند را می توانید تقریباً در همه قسمت های خانه به کار ببرید. برای ایجاد عمق در اتاق نشیمن، ورودی خانه، اتاق‌خواب یا آشپزخانه خود، با سطوح بازتابنده نور بازی کنید. از آینه ‌ها می‌توان با روش‌های خلاقانه بسیاری استفاده کرده تا هم نور بیشتری به خانه آورد و فضا را بزرگ‌تر نشان داد و هم عیوبی و نواقصی را پنهان کرد علاوه بر آن می توان پوششی مناسب برای بوفه یا طبقه‌های دیواری باشد.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – اگر پایه مبلمان در معرض دید باشد، فضای خانه وسیع‌تر به نظر می‌رسد

تاثیر گذاران بی ادعا

 هنگامی‌که پایه مبلمان در معرض دید باشد، فضای خانه وسیع‌تر به نظر می‌رسد. استفاده از کاناپه‌، پاف عثمانی‌ و صندلی‌هایی که پایه‌های آن‌ها در معرض دید است، ایده‌ کوچک اما کارآمدی است که اتاق نشیمن را وسیع تر جلوه می دهد. این نکته را برای تاج تختخواب، کمد و سایر قطعات مبلمان هم مد نظر داشته باشید و توجه کنید که با انتخاب آگاهانه از میان گزینه‌های زیبا و کارا می‌توانید زاویه دید را جهت دهی کنید تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – قفسه‌ها و کتابخانه ها را تا جای ممکن به شکل عمودی امتداد دهید و گلدان‌های را آویزان کنید

چیدمان عمودی از ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک است

برای خانه‌های کوچک چیدمان عمودی بهترین گزینه است. فضاهای عمودی غالباً بی‌استفاده می مانند اما شما می‌توانید بدون نگرانی بابت کمبود فضا، از کف تا سقف برنامه‌ریزی کنید با این کار خانه کوچک شما بزرگ ‌تر و منظم‌تر به نظر می‌رسد. می‌توانید قفسه‌ها و کتابخانه ها را تا جای ممکن به شکل عمودی امتداد دهید و گلدان‌های را آویزان کنید. مطمئن باشید دیوار جای خوبی برای وسایل شما هستند.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – اثاثیه چند منظوره، تاشو بسیار مفید و مناسب هستند

وسایل تاشو و جمع شونده

سازمان‌دهی فضای خانه کوچک می‌تواند بسیار مشکل باشد، به همین دلیل اثاثیه چند منظوره، تاشو بسیار مفید و مناسب هستند. مثل میزهای مخفی، تخت‌های مورفی و دیگر صندلی های تاشو .به نظر می رسد این راه‌حل ساده‌ای برای زندگی در خانه کوچک باشد.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – قفسه‌ بندی گوشه‌ها ایده هوشمندانه است و امکانی فراهم می آورد تا از همه قسمت های خانه استفاده مضاعف کرد

ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک با استفاده از گوشه‌های ساکت و معجزه‌ گر

ایده کاربردی دیگر برای خانه های کوچک، قرار دادن وسایل کنار دیوار است. مثلاً به‌جای قرار دادن میز و مبلمان وسط اتاق، سعی کنید از گوشه و کنار استفاده کنید تا فضا بازتر شود. قفسه ‌بندی گوشه‌ها ایده هوشمندانه است و امکانی فراهم می آورد تا از همه قسمت های خانه استفاده مضاعف کرد و جایی باز کرد تا وسایل دکوری دوست داشتنی‌ تان را به نمایش بگذارید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – تخت‌های دوطبقه گزینه‌ مناسبی برای خانه‌های کوچک است

دوطبقه ها‌ی نجات‌دهنده

زندگی با کودکان در خانه های کوچک از چالش‌های بزرگ زندگی است. خوشبختانه، ایده‌های زیادی برای اتاق کودکان وجود دارد اما اگر اتاق‌خواب به تعداد کافی موجود نیست، انتخاب تختخواب سفری یا مبل تختخواب شو، راه حلی ساده و عملی است که می‌توانید آن را در اتاق مشترک کودکان قرار دهید. از راه‌حل‌ های هوشمندانه دیگر استفاده از فضای عمودی برای تخت خواب است، بله درست حدس زدید تخت‌های دوطبقه گزینه‌ مناسبی برای خانه‌های کوچک است.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – کمد کاملاً باز به این معنی است که شما باید همیشه آن را منظم نگه‌ دارید

کمد های بی در از کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک است

برای اتاق‌های کوچک استفاده از کمد بدون در ایده‌ مناسبی است پس کمد دیواری دارید، درهای آن را بردارید تا این چند متری هم به فضای بصری اتاق تان افزوده شود. اما اگر کمدی در اتاق ندارید به راحتی می توانید قفسه ‌ها و چوب ‌لباسی های خود را در امتداد دیوار قرار دهید، استفاده از پرده برای پوشاندن کمد می‌تواند به اتاق رنگ و سبکی خاص ببخشد، اما به خاطر داشته باشید داشتن کمد کاملاً باز به این معنی است که شما باید همیشه آن را منظم نگه‌ دارید. گزینه‌ی دیگر، استفاده از در کشویی برای کمد است یا حتی با توجه به ایده استفاده از آینه می‌توانید روی در کمد آینه قدی تصب کنید تا هم‌اتاق بزرگ به نظر برسد هم کمد پوشیده باشد

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – باید از کوچک ترین فضاها در آشپزخانه استفاده حداکثری کرد

از کل فضای کوچک آشپزخانه بهره ببرید

مهمترین قدم برای سر و سامان دادن به آشپزخانه کوچک، مشخص کردن جای مناسب برای وسایل و اسباب آن است. با راه‌ حل ‌هایی هوشمندانه مانند استفاده از جزیره چرخ ‌دار گوشه ها و کنج های کابینت که اغلب بی استفاده می مانند، می توان از کوچک ترین فضاها استفاده حداکثری کرد. وجود میز چرخ دار هم گزینه ‌ای عالی و مناسب هم برای گوشه ای از اتاق نشیمن و هم ایجاد نظم و ترتیب در آشپزخانه است. چنین وسیله ای می تواند جای خالی پیشخوان، کابینت یا حتی میز سرو را پر کند.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – مثل فنگ شویی یا سبک مینیمالیستی را هم امتحان کنید

از امتحان چیدمان‌ های مختلف نهراسید

اگر خانه کوچکی دارید بهتر است هر از چندی با جا به جا کردن چیدمان عوض کردن وسایل بزرگ با مبلمان کوچک یا ترکیب های دیگر را امتحان کنید. و ایده‌های بیشتری مثل فنگ شویی یا سبک مینیمالیستی را به کار ببرید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – کوچک بودن فضا سبب می‌شود که خانه همیشه آراسته جلوه نکند

واقع ‌بین باشید

حتی با انجام درست نکات مربوط به چیدمان منازل و حذف هوشمندانه‌ وسایل اضافی و منظم و مرتب کردن دائمی، کوچک بودن فضا سبب می‌شود که خانه همیشه آراسته جلوه نکند. نگران نباشید به خودتان آزادی بدهید حتی اگر آپارتمان کوچک شما هر از چند گاهی درهم و آشفته است، باز هم می تواند موجب آرامش ذهنی شما شود.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – بیرون از چهاردیواری خانه دیدنی های بیشتری منتظر شماست

بزنید بیرون و لذت ببرید

بیرون رفتن همیشه راه حلی جذاب برای رسیدن به آرامش است اما وقتی زندگی در خانه ای کوچک را تجربه می‌کنید، بیرون رفتن مهم‌تر می شود. گرچه طراحی و سازمان‌دهی خانه شما برای به دست آوردن فضای بیشتر بسیار مفید بوده است، اما بیرون از چهاردیواری خانه دیدنی های بیشتری منتظر شماست وکارهای بیشتری می توانید انجام دهید. شاید بهترین نکته برای زندگی این است که شهر خود را به اتاق نشیمن تبدیل کنید. بیرون بروید و گشت‌وگذار کنید.

کاربردی ترین ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک
ترفندهای چیدمان خانه‌ کوچک – سریعا تلفن را بردارید، انباری کرایه کنید

آیا شلوغی ‌آزارتان می دهد؟

خوب سریعا تلفن را بردارید، انباری کرایه کنید و همه‌ وسایل اضافی را در آن بگذارید و طعم لذت بخش رهایی و خلوت شدن خانه را بچشید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۰

۴ نظر

 1. نیما اصغری

  ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۳:۱۳

  نکته های جالب و به جایی بود مخصوصا برای الان که مجبوریم خونه های کوچیک رو استفاده کنیم

  پاسخ دهید

 2. سارا

  ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۳:۲۲

 3. مریم علیپور

  ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۵:۲۳

  بسیار کاربردی و خوب 👍👍

  پاسخ دهید

 4. منصوره

  ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ ساعت ۱۵:۴۸

  سلام
  خیلی متن خوبی بود من چندین مورد از جمله چیدمان عمودی را انجام دادم و به درستی تاثیر چشم گیرش در فضای کوچک خانه ام مشاهده کردم.
  جا داره از نویسنده و مترجم این مقاله که با قلم شیوایشان به ما کمک میکنند تا خانه هایی دلنشین تر داشته باشیم تشکر کنم🌸

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

رنگ سبز نعنایی؛ آفتاب پرستی که خود را با هر سبک و رنگی هماهنگ می کند

شاید رنگ سبز نعنایی شما را به یاد سرامیک ها و درهای چوبی خانه های قدیمی یا حتی یخچال های ق…