صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون چگونه اتاقمان را به سبک مونوکروم یا تک رنگ طراحی و چیدمان کنیم؟

چگونه اتاقمان را به سبک مونوکروم یا تک رنگ طراحی و چیدمان کنیم؟

۲
استایل مونوکروم
denitte

یک اتاق به سبک دکوراسیون مونوکروم یا به بیان درست تر مونوکروماتیک (Monochromatic) یا تک رنگ جسورانه، چشم نواز و مخصوص افراد اهل ریسک است و برای کسانی که می خواهند «فقط کمی» از مسیر «چند رنگی در دکوراسیون» فاصله بگیرند، یک اتاق کاملا یک رنگ می تواند ترسناک هم باشد. اما مونوکروم چیست؟ دکوراسیون مونوکروم را از کجا باید شروع کرد؟ چه میزان از یک رنگ زیادی است؟ چه کار باید بکنیم تا یک پالت مونوکروم یکنواخت و راکد به نظر نرسد و ترسناک هم نباشد؟ چه دنبال یک پایان ظریف با رنگ های افراطی باشید چه به دنبال یک اتاق افراطی با رنگ های نئون در ادامه به جواب سوال هایتان خواهید رسید چرا که در این مقاله به مهمترین نکته های دکوراسیون مونوکروم اشاره می کنیم.

البته شاید قبل از پرداختن به راهنمای اصلی بد نباشد بدانید که رنگ های مونوکورم تن (Tone)، رنگ پایه یا فام (Tint) و سایه (Shade) یک رنگ واحد هستند؛ یعنی طیف خالص و تیره و روشن یک رنگ واحد که درباره آن ها می توانید در مقاله رنگ در دکوراسیون داخلی بیشتر بخوانید.

استایل دکوراسیون مونوکروم

از کوچک شروع کنید

برای کسانی که تازه با مونوکروم آشنا شده اند، مکان های کوچکی مانند سرویس بهداشتی می تواند شروع خوبی باشد. مونوکروم کردن سرویس بهداشتی به خاطر ابعاد کوچکش کمتر از اتاق نشیمن یا ناهارخوری ترسناک است. استفاده از یک رنگ در سرویس بهداشتی می تواند از آشفتگی های بصری در آن بکاهد و به آن استایل خاصی ببخشد. از آن جایی که استفاده از رنگ های مختلف اتاق را شلوغ نشان می دهد. استفاده از یک رنگ برای سرویس بهداشتی فضا را بازتر هم می کند. در عکس بالا کل سرویس بهداشتی به رنگ نعنایی درآمده است.

استایل دکوراسیون مونوکروم

الگوها و طرح ها را ده برابر بیشتر کنید

یکی از مهمترین نکته ها برای اینکه اتاق با استایل مونوکروم راکد به نظر نرسد استفاده از طرح و الگوهای بی شمار است. همچنین استفاده از رنگ هایی جسورانه مانند آبی هم به این امر کمک می کند. مطمئن باشید طرح ها صدمه ای به مونوکروم بودن نمی زنند. حتی گاهی اوقات هرچه رنگ غنی و عمیق تر باشد آرامش بخش تر است. در اتاق خواب عکس بالا یک تخته چوبی با خطوط صاف با دیگر اجزا مونوکروم اتاق هماهنگ شده است. ترکیب دیوار با طرح چوب های مات چشمگیرتر هم شده است.

استایل دکوراسیون مونوکروم

جزئیات را مدنظر داشته باشید

شاید فکر کنید سفید راحتترین رنگ برای یک اتاق مونوکروم است اما طراحان داخلی نه تنها مخالفند بلکه آن را چالش برانگیز هم می دانند. با انتخاب رنگ سفید شما علاوه بر رنگ همه خطوط و الگو ها را نیز از اتاق حذف کرده اید و باید به دنبال راهی جدید برای شخصیت دادن به این فضا باشید. در اینجا باید به جزئیات توجه کنید مانند آشپزخانه بالا که با تابش نور به سطوح براق توجه را به خود جلب می کند. علاوه بر آن در این آشپزخانه با یک صندلی خاص و رنگ عاجی دیوار ها هم طرف هستیم. اگر می خواهید سفید را انتخاب کنید اما در عین حال دوست ندارید فضا سردی داشته باشید سفید عاجی بهترین گزینه است.

استایل دکوراسیون مونوکروم

یک رنگ متضاد بیافزایید

آیا هنوز آماده نیستید اتاق را کاملا آبی یا نارنجی کنید؟ اصلا نگران نباشید. اضافه کردن یک رنگ متضاد هم جذابیت بصری ایجاد می کند هم به عنصر سوپرایز اتاق تبدیل می شود. یک رنگ متضاد می تواند فضا را زنده کند. در اتاق نشیمن بالا که مونوکروم بنفش است، مبل نارنجی به عنصری برجسته بدل شده. این تکنیک فرمول و قانون مونوکروم را کمی دور می زند اما هنوز جذاب است. به هر حال اتاق عالی و بی نقص وجود ندارد!

استایل دکوراسیون مونوکروم

با رنگ های خنثی دوست شوید

با این که انتخاب رنگ مشکی برای اتاق خواب می تواند کمی خطرناک باشد اما در عین حال فضایی آرامش بخش ایجاد می کند. البته مرز باریکی در تبدیل شدن اتاقتان به غار بتمن وجود دارد که باید مواظبش باشید! اما چگونه این مرز را رد نکنیم؟ مونوکروم به این معنا نیست که حتما باید به یک رنگ بچسبید. می توان از طیف های مختلف یک رنگ استفاده کرد یا با افزودن رنگ های خنثی مانند سفید فضا را تکمیل کرد. در اتاق خواب بالا با اضافه شدن رنگ هایی مانند سفید، کرم و بژ فضا تیره اتاق روشن تر شده است. با گذاشتن گیاهان هم رنگ سبز و تازگی در اتاق دیده می شود.

استایل دکوراسیون مونوکروم

به سراغ شکل ها بروید

اگر از رنگ های ساده تری مانند خاکستری یا بژ استفاده می کنید، استفاده از شکل ها و متریال مختلف ضروری است. در شهرهای شلوغ که خانه به یک مامن برای دوری از شلوغی بیرون تبدیل می شوند، بسیاری به سراغ رنگ های خنثی می روند اما از آن جایی که این رنگ ها فضایی بی روح ایجاد می کنند، نباید فرم را از یاد برد. برای مثال در اتاق خواب بالا میز بتنی با شکل خاصی که دارد، در پس زمینه ساده خودنمایی می کند. منحنی های میز مانند اثر هنری روی دیوار است و با خطوط ساده روی روتختی هماهنگ شده. جزئیات این چنینی اتاق را پویا کرده و آن را از یکنواختی در می آورند.

استایل دکوراسیون مونوکروم

کمرنگ را انتخاب کنید

اگر هنوز هم در انتخاب مونوکروم شک دارید، کمرنگترین طیف رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید. در بعضی موارد این رنگ تقریبا می شود سفید اما هنوز هم ته مایه رنگ مورد علاقه تان را دارد.
به عنوان آخرین راه هم مثل همیشه توصیه ما این است که از طبیعت الهام بگیرید. مثل این تصویر که برای دیوارهای اتاق نشیمن از بنفش کمرنگ استفاده شده و دکوراسیون با طوسی و آبی تکمیل شده است. طراح با الهام از آسمان، کمرنگترین طیف آبی-بنفش را انتخاب کرده است.

در نهایت این را بدانید که استایل مونوکروم سبک محبوب این روزها در دنیای مد و فشن است و همین موضوع سبب شده طراحان داخلی هم توجه دوباره ای به آن داشته باشند. پس اگر هنوز نمی دانید از کجا شروع کنید؟ بد نیست به دنیای مد و فشن و تصاویر این سبک در لباس ها هم سر بزنید.

میانگین امتیازات ۴.۷ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۰

۲ نظر

 1. شایسته شانزده

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۱:۳۳

  در جستجوی مقاله مونوکروم برای لباس بودم، تا به حال به اتاق تک رنگ فکر نکرده بودم. خیلی عجیب بود.

  پاسخ دهید

 2. مادر هستی

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۱:۳۵

  بعضی از این اتاق ها خیلی هم تک رنگ نبودند. به نظرم اتاق واقعا تک رنگ نشدنیه. ولی دو رنگ خوبه.

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با شناخت انواع دیوارکوب های خلاقانه خانه را متفاوت بیارایید

دیوارکوب ها انواع متنوعی دارند، گاهی برخی از آنها حالت کاربردی دارند در حالی که برخی دیگر …