صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون پاف چیست؟ نشمین های کوتاه تافت، هاسوک اتومان و پاف چه فرقی با هم دارند؟

پاف چیست؟ نشمین های کوتاه تافت، هاسوک اتومان و پاف چه فرقی با هم دارند؟

۲
پاف

اگر تا کنون با دیدن نشیمن های کوتاه مختلف تنها نام پاف در ذهن تان می آمد، بهتر است ادامه مطلب را با ما همراه شوید تا تفاوت ها و شباهت های ظاهری و کاربردی تافت، هاسوک، اتومان و پاف و حتی زیرپایی را بدانید و بهترین قطعه مبلمان را که مناسب نیاز و سلیقه شماست انتخاب کنید.

تافت (Tuffet)

واژه تافت (Tuffet) به تل کوچکی از چمن یا کاه دلالت دارد و تپه های کوچک میان چمنزار را هم تافت می گفتند. در نقاشی «خانم کوچولوی خدمتکار» که در اوایل قرن هجدهم کشیده شده، خدمتکاری بر روی تپه کوچکی نشسته و کلمه tuft در شرح نقاشی استفاده شده است. این نقاشی و تصاویر دیگری که برای یک لالایی بومی انگلیسی کشیده شده اند، تغییر کاربرد تافت در گذر زمان را نشان می دهند؛ این لالایی اینطور شروع می شود که «خانم کوچولو مافت نشسته بر روی تافت».

استفاده از کلمه تافت به تدریج رواج بیشتری یافت تا سرانجام در اوایل قرن نوزدهم به صندلی کوچک سه پایه اطلاق گردید. از نیمه های قرن نوزدهم کلمه تافت به هر نشیمن کوتاهی گفته می شود که برای نشستن تک نفره استفاده می شود و مواردی که در ادامه بررسی خواهیم کرد همه به نوعی تافت محسوب می شوند.

پاف
اتومان سفید کرومی در نقش میز با فضای انبارش

اتومان (Ottoman)

واژه اتومان یا اتومن ریشه ترکی دارید و از واژه «عثمان» -اسم عثمان اول «Uthmān I»  بنیانگذار امپراطوری عثمانی- گرفته شده است. این نوع مبلمان که به نوعی بخشی از مبلمان امپراتوری عثمانی بود، کلاف و ساختاری چوبی داشت و با رویه پارچه ای که با کوسن های متعدد رنگارنگ تزیین می شد و پشتی نداشت. در گذر زمان ابعاد اتومان ها به نسخه کوچک تری تغییر یافت و دیگر مبلمان اصلی و مرکزی محسوب نمی شدند و در کنار دیگر قطعات مبلمان جای گرفتند.

اتومان در اواخر قرن هجدهم از امپراتوری عثمانی به اروپا راه یافت و به همین دلیل به این نام شناخته شد. اما تغییراتی در شکل بدنه اش پدید آمد؛ اتومان هایی گرد یا هشت ضلعی در این دوران تولید شدند و محفظه ای جهت ذخیره سازی نیز به آن اضافه شد.

امروزه اتومان نوعی نیمکت (با سطح مقطع دایره، مربع، مستطیل یا هشت ضلعی) بدون پشتی است که ممکن است قابلیت استفاده به عنوان محل ذخیره سازی هم داشته باشد. همچنین اتومان ممکن است پایه داشته باشد یا نداشته باشد. اما اگر اتومان پایه دار باشد این پایه ها معمولا خیلی کوتاه هستند. اتومان ها لبه بیرونی ندارند و کلافشان به هیچ عنوان هویدا نیست. اتومان های استوانه ای از انواع محبوب هستند. آن ها اغلب جهت متعادل سازی و تکمیل دکوراسیون، در کنار مبل های دسته دار، به کار می روند. کاربری اتومان می تواند متفاوت باشد، گاهی از آن به عنوان چهارپایه، صندلی و یا جایگزینی برای مبل استفاده می شود و زمان هایی برای استراحت پاها مانند یک پاف یا زیرپایی به نقش آفرینی می پردازد. سطح اتومان بزرگ و کاملا صاف است به همین دلیل می تواند نقش میز عسلی را هم به خوبی ایفا کند.

پاف
پاف چرمی با طرح مراکشی

پاف (Pouf)

پاف که به آن پوف هم می گویند یک بالشتک یا کوسن بزرگ است که به طور معمول مستقیم و بدون پایه بر روی زمین قرار می گیرد. وسعت کاربرد پاف باعث شده است که برای هر اتاق خانه مناسب به نظر برسد و به نحوی چشمگیر دیگر قطعات دکوراسیون را انسجام ببخشد. پاف ها یکی از قطعات رایج از مبلمان در اتاق های نشیمن، مهدکودک ها و اتاق خواب ها هستند و به دلیل راحتی در حمل و نقل و ظاهر نرم طرفداران زیادی دارند. پاف ها به لحاظ فرمی بیشتر یا کروی هستند یا مکعب مربع. البته که پاف های استوانه هم تولید می شوند. روکش یک پاف می تواند از بافته های کاموایی، چرم، جیر و یا پارچه ای باشد. پاف ها می توانند سبک خاصی به دکوراسیون ببخشند و می توانید اشیای کوچک مانند کتاب، عینک، روزنامه و نظایر آن را روی پاف قرار دهید.

پاف

هاسوک (Hassock)

هاسوک ها صندلی های بدون پشتی و بدون محفظه ذخیره سازی و یکی دیگر از اجزای کاربردی مبلمان هستند. هاسوک در سایزهای متفاوت تولید می شود و عموما پایه بلندتری نسبت به اتومان دارند.

هاسوک در مقایسه با اتومان وزن کمتری دارد و در ابعاد خیلی کوچک تر هم تولید می شود. این نوع نشیمن استحکام کمتری هم به نسبت اتومان دارد. هاسوک ها چندان مسطح نیستند. عموما در پارچه هاسوک ها از رنگ ها و الگوهای روشن استفاده می شود. با این حال به لحاظ فرمی هماهنگ کردن هاسوک با بقیه مبلمان به راحتی پاف و اتومان نیست و نیاز به حوصله بیشتری دارد تا بتوان تلفیق مناسبی از هاسوک ها را طراحی کرد.

پاف

زیر پایی (Footstool یا Footrest Stool)

زیرپایی به طور کلی اصطلاحی است که برای یک قطعه فرعی مبلمان استفاده می شود. زیرپایی مبلمانی است که زیر کف پا قرار می گیرد، تا پا هنگام نشستن در ارتفاع بهتری باشد و خسته نشود. اکثر ما زیرپایی را به عنوان لوازم جانبی دکوراسیون اداری می شناسیم. در خانه هم گاهی پاف و اتومان به عنوان زیرپایی قرار می گیرند اما زیرپایی های خانگی مشخص تری هم وجود دارد. این محصولات ارتفاع کمتری به نسبت پاف و اتومان دارند و برای استفاده به عنوان نشیمن مناسب نیستند.

تاریخچه استفاده از زیرپایی هم به مصر باستان بر می گردد و اسنادی در این زمینه وجود دارند که در آن ها وضعیت فردی توصیف شده است که برروی صندلی نشسته و پاهایش از زمین فاصله داشتند و بر روی زیرپایی بودند. در قرن هجدهم زیر پایی کنار بخاری یا شومینه رواج یافته بود. این نوع زیرپایی به طولی به اندازه طول یک کاناپه داشت بود که همه اعضای خانواده بتوانند پای خود را روی آن بگذارند و گرم شوند. در سبک زندگی آمریکایی قرن هفده تا نوزده نیز این تیپ مبلمان زیر پایی جایگاه ویژه ای داشته است و هرچقدر هم که خانه کوچک می بود، زیرپایی عضو جدانشدنی از دکوراسیونش محسوب می شد.

پاف
از بالا چپ پاف، زیرپایی، هاسوک، تافت، اتومان

تفاوت بین پاف و اتومان در چیست؟

تفکیک عملکرد بین پاف و اتومان در نظر بسیاری از مردم کار دشواری است و در اکثر موارد باعث سردرگمی می شود. در اغلب موارد کاربری پاف ها و اتومان ها همپوشانی دارند و حتی تعاریف واژه نامه ها هم خط و مرز دقیق عملکردی بین این دو نمی کشد. بنابراین دور از ذهن نیست که این واژه ها به جای هم به کار روند.

برای انتخاب بین پاف و اتومان باید بدانید از هر دو آن ها می توان انتظار جایی برای نشستن را داشت اما اگر بخواهید از یک پاف همانند یک اتومان به عنوان میز سرو نوشیدنی استفاده کنید، سخت در اشتباه هستید. چرا که سطح پاف صاف نیست.

پاف بیشتر کاربرد میز دکوراتیو و نشیمن تکی دارد. یعنی در دکوراسیون مستقل عمل می کند، مثل یک مبل تک. اتومان ها بیشتر به عنوان میز و نشیمنی که تکمیل کننده ست مبلمان است، استفاده می شوند و فضای انبارش هم دارند. پاف ها نرم ترند و بیشتر شبیه به یک کوسن بزرگ هستند و اتومان ها محکم تر به نظر می رسند.

در مجموع می توان این نکته را متذکر شد که اگر در انتخاب پاف، اتومان، هاسوک و یا زیرپایی برای مبلمان خود هنوز شک دارید، بهتر است لیستی از احتیاجات خود را با توجه به دیگر مبلمان موجود تهیه کنید و نسبت به فضا و کاربری مورد نیازتان انتخاب بهتری داشته باشید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

۲ نظر

 1. نیما

  ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۹

  من همیشه فک میکردم همه اینا پافه

  پاسخ دهید

 2. رسولی

  ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱

  چه جالب!

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

صفر تا صد طراحی دکوراسیون آرایشگاه زنانه

برای طراحی و آماده سازی یک آرایشگاه زنانه زیبا و جذاب باید مراحل طراحی از ابتدا و به صورت …