صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون همه نکاتی که باید برای انتخاب فرش آشپزخانه بدانید

همه نکاتی که باید برای انتخاب فرش آشپزخانه بدانید

۰
فرش آشپزخانه
nowrooz

«غذای خوب و یک آشپزخانه دنج، همان چیزهایی هستند که یک چهاردیواری را به خانه تبدیل می کنند.»
ریچل ری
بسیاری از طراحان داخلی آشپزخانه را قلب خانه می دانند. این خود به خوبی نشانگر اهمیت انتخاب عناصر مختلف دکوراسیون آن است. در این میان، فرش یکی از کاربردی ترین و تاثیرگذارترین آنها است که متاسفانه گاهی شاهد حذف آن از طراحی داخلی این فضا هستیم. اما نباید فراموش کرد که وجود فرش در هر ابعادی، از پادری جلوی سینک گرفته تا فرش رانر و یا یک فرش عادی، به دیزاین آشپزخانه رنگ، بافت، عمق و در یک کلام جان می بخشد و از آن فضایی دنج و صمیمی می سازد. اگر به دنبال آشنایی بیشتر با این عنصر کاربردی و جذاب از دکوراسیون آشپزخانه هستید، در ادامه با ما در خوگر نیوز همراه باشید تا نکات انتخاب فرش آشپزخانه را بدانید.

فرش آشپزخانه
کفپوش های آشپزخانه شما چه کاشی باشد و چه سنگ یا چوب، قادر خواهند بود سرما را انتقال دهند و وجود یک فرش سهم زیادی در کاهش انتقال این حس خواهد داشت.

مزایای اضافه کردن فرش به دکوراسیون آشپزخانه

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از فرش برای آشپزخانه، تغییر حس و حالی است که از فضای آن می گیریم. فرش ها به فضایی بی روح، جان می بخشند و از آن محیطی دنج، گرم و صمیمی می سازند. البته این گرم کردن فقط منحصر به معنای مجازی آن نیست بلکه فراموش نکنید کفپوش های آشپزخانه شما چه کاشی باشد و چه سنگ یا چوب، قادر خواهند بود سرما را انتقال دهند و وجود یک فرش سهم زیادی در کاهش انتقال این حس خواهد داشت. در ادامه مزیت های اضافه کردن این عنصر جذاب به دیزاین آشپزخانه می توانیم به نقش آن در کنترل و کاهش صدای ناشی از اصطکاک وسایل مختلف با کف آشپزخانه اشاره کرد. همچنین اگر از لحاظ صرفه اقتصادی به قضیه نگاه کنید، عوض کردن فرش آشپزخانه گزینه منطقی تری نسبت به تغییر کفپوش هایی که قدیمی یا خسته کننده شده اند، خواهد بود.

فرش آشپزخانه
با این که فرش ها به راحتی کثیف می شوند اما راه حل هایی برای تمیز کردنشان وجود دارد

چرا برخی افراد میانه خوبی با حضور فرش در آشپزخانه ندارند؟

بله برخی افراد علاقه چندانی به استفاده از فرش در آشپزخانه ندارند. یکی از دلایل این افراد دشوار بودن تمیز نگه داشتن فرش و پتانسیل بالای آن در جذب لکه ها است. فرش ها می توانند همچون آهنربا برای آلودگی ها و لکه ها عمل کنند. موضوعی که برای افرادی که فرزند خردسال یا حیوان خانگی دارند برجسته تر خواهد بود. البته ترفندهایی برای راحت کردن کار شما برای مراقبت و تمیز کردن آن وجود دارد، که در ادامه این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. از طرف دیگر افرادی که حیوان خانگی دارند، در جریان علاقه زیاد این موجودات دوست داشتنی به فرش بوده و این مسئله می تواند باعث حضور بیشتر آنها در آشپزخانه شود. خب مشکل این قضیه چیست؟ مسئله وقتی می تواند مشکل ساز شود که درحالیکه شما در حال آشپزی هستید، آنها مرتب اطراف شما روی فرش در حال بازی کردن خواهند بود و اگر یک لحظه حواستان پرت شود، ممکن است پای تان به آنها گیر کند و هرکدام از شما آسیب ببیند! شاید حالا با خود می گویید که این افراد، به چه مسائلی توجه داشته اند! اما خب وقتی در آن موقعیت قرار بگیرید، چالش برانگیز بودن را احتمالا بهتر درک کنیم.

فرش آشپزخانه
زیر بخش های مختلف و بطور ویژه لبه های آن از پدهایی برای چسباندنش به زمین و ثابت شدنش استفاده کنید.

امنیت، اولین ترین فاکتور در انتخاب فرش

خب اگر تصمیم به انتخاب فرش برای آشپزخانه منزل خود گرفته اید، قبل از هرچیز به عامل امنیت توجه داشته باشید. اما این فاکتور چطور در مورد این عنصر از دیزاین معنی پیدا می کند؟ لبه فرش هایی که دارای کیفیت پایینی هستند بعد از مدتی دچار لول خوردگی می شوند و می توانند باعث آسیب دیدن افراد در اثر گیر کردن پا به این قسمت ها شوند. علاوه بر توجه به کیفیت فرش، زیر بخش های مختلف و بطور ویژه لبه های آن از پدهایی برای چسباندنش به زمین و ثابت شدنش استفاده کنید.

فرش آشپزخانه
اگر به دنبال خرید پادری برای قسمت جلوی سینک هستید، ابعاد ۶۰ در ۹۰ سانتی متر گزینه مناسبی خواهد بود

انتخاب فرشی در اندازه مناسب برای قلب خانه

اگر به دنبال خرید پادری برای قسمت جلوی سینک هستید، ابعاد ۶۰ در ۹۰ سانتی متر گزینه مناسبی خواهد بود البته اگر به دنبال پوشش بخش وسیع تری از کف آشپزخانه هستید، می توانید از پادری هایی با ابعاد بزرگ تر نیز استفاده کنید. این ابعاد در مورد فرش رانر بستگی به طول آن بخش از آشپزخانه دارد. بعد از اندازه گرفتن این قسمت، بین ۸ الی ۱۵ سانتی متر از چهار طرف آن با دیوار یا کابینت ها بعنوان فضای خالی در نظر بگیرید. البته اگر می خواهید بخش بزرگی از کف آشپزخانه را با فرش بپوشانید، نیز همین اصل را مورد توجه قرار دهید. فراموش نکنید که اگر قرار است فرش زیر میز ناهارخوری قرار بگیرد، حدود ۹۰ سانتی متر از چهار طرف را باید پوشش دهد تا برای حرکت صندلی ها با مشکلی رو به رو نشوید.

فرش آشپزخانه
اگر در آشپزخانه خود به اندازه کافی از رنگ های قوی استفاده کرده اید، وقت آن است که با استفاده از فرشی در رنگی خنثی، به دکوراسیون آن تعادل بخشید.

فرش آشپزخانه، عنصری فعال در پالت رنگ دکوراسیون

در کنار مولفه های مختلف، نمی توان از سهم فرش در پالت رنگ فضا غافل شد. درواقع اگر به دنبال تغییری قابل توجه در پالت رنگ آشپزخانه خود هستید، می توانید با تغییر فرش به این هدف دست یابید. براساس قانون ۱۰-۳۰-۶۰ فرش ها بخشی از سی درصد پالت رنگ فضا را به خود اختصاص می دهند و این یعنی اگر دکوراسیون شما نیازمند رنگ، طرح یا عمق و بافت بیشتری است، همه اینها را با انتخاب یک فرش مناسب در طرح و رنگی قوی می توانید به آن هدیه دهید. از طرف دیگر اگر در آشپزخانه خود به اندازه کافی از رنگ های قوی استفاده کرده اید، وقت آن است که با استفاده از فرشی در رنگی خنثی، به دکوراسیون آن تعادل بخشید.

فرش آشپزخانه
فرش هایی که از فیبرهای ترکیبی همچون نایلون یا پلی پروپیلن تولید شده اند، به راحتی قابل شستشو هستند

بهترین مواد اولیه برای فرش آشپزخانه

یک فرش آشپزخانه خوب فرشی است که علاوه بر مواردی که تا به اینجا اشاره شد، نگهداری و مراقبت از آن نیز راحت باشد. در اینجا قبل از هر چیزی باید به نوع نیازهای خود و دیگر اعضای خانواده نگاه کنید و بر اساس آن تصمیم بگیرید. قطعا یک خانواده پرجمعیت نیازهای متفاوتی نسبت به فردی که تنها زندگی می کند، خواهد داشت. فرش هایی که شستشوی آنها راحت است در انواع مختلفی با مواد اولیه متنوع در دسترس هستند. برخی از آنها را می توان با ماشین لباسشویی شست، گروهی دیگر نیاز به شستشوی دستی داشته و برخی را صرفا می توانید لکه گیری کنید. بر اساس قابلیت شستشوی آنها، فرش هایی با دو نوع مواد اولیه را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • فرش هایی که از فیبرهای ترکیبی همچون نایلون یا پلی پروپیلن تولید شده اند، به راحتی قابل شستشو هستند و درنتیجه نگهداری از آنها راحت هست.
  • فرش های تولید شده از فیبرهای طبیعی همچون علف دریایی و جوت (کنف هندی) به راحتی کثیف نمی شوند و مقاوم در برابر لکه ها هستند و البته در عین حال نمی توانید آنها را با کمک ماشین لباسشویی تمیز کنید.
فرش آشپزخانه
اگر کفپوش های آشپزخانه شما چوبی هستند، از بخارشوی بطور مستقیم برای فرش درحالیکه روی کفپوش قرار دارد، استفاده نکنید چراکه می تواند به کفپوش های شما آسیب برساند

تمیز کردن فرش آشپزخانه

این موضوع برای بسیاری از افراد یک چالش محسوب می شود تا جایی که اقدام به حذف فرش از دکوراسیون آشپزخانه می کنند اما خب با در نظر داشتن نکاتی، تبدیل به فرآیند راحت تری خواهد شد. قبل از هرچیز به توضیحاتی که پشت فرش در مورد نحوه شستشوی آن نوشته شده دقت کنید تا با انتخاب روشی اشتباه، به بافت آن آسیب وارد نشود. اگر کفپوش های آشپزخانه شما چوبی هستند، از بخارشوی بطور مستقیم برای فرش درحالیکه روی کفپوش قرار دارد، استفاده نکنید چراکه می تواند به کفپوش های شما آسیب برساند. اگر لکه ای روی آن ایجاد می شود، در اولین زمان ممکن آن را تمیز کنید.

فرش آشپزخانه
فرش هایی با طرح های متنوع برای پنهان کردن لکه ها

ایده های کاربردی برای استفاده از فرش در آشپزخانه

در میان انواع مختلف فرش هایی که در بازار موجود است، برخی از آنها کاربردی تر هستند. در ادامه به بررسی نکات و ایده هایی در این راستا می پردازیم:

  • فرش هایی با روکش قابل شستشو: بله بسیاری از فرش ها روکش هایی قابل جدا شدن دارند و شستشویشان بسیار راحت است این روکش ها در طرح متفاوت موجود است، پس نگران حفظ تناسب آن با دکوراسیون آشپزخانه خود نباشید.
  • فرش هایی که از مواد بازیافتی ساخته می شوند: این مورد برای شما که مراقب طبیعت و به دنبال کاهش آسیب به آن هستید، گزینه بسیار خوبی است، چرا که در ساخت آنها از مواد اولیه بازیافتی استفاده شده و درنتیجه تنوع بسیار بالایی در رنگ و طرح نیز دارند.
  • فرش هایی با طرح های متنوع برای پنهان کردن لکه ها: خب این هم یکی از ترفندهایی است که به کمک آن با یک تیر، دو نشان خواهید زد. اول اینکه لکه ها روی آن کمتر به چشم می آیند و در عین حال به دلیل دارا بودن طرح های مختلف و رنگارنگ به پالت رنگ دیزاین آشپزخانه شما جان می بخشد.

در این مقاله در کنار شما به بررسی عنصری کلیدی و جذاب یعنی فرش آشپزخانه از ابعاد مختلف پرداختیم. امیدوارم با مدنظر قرار دادن این موارد، به بهترین انتخاب ممکن برای قلب خانه خود دست یابید. شما نیز با اشتراک گذاری تجربیات و ایده های خود برای ما و دیگر خوانندگان خوگرنیوز می توانید ادامه دهنده این مقاله باشید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…