مبل چسترفیلد چیست؟

۲
مبل چسترفیلد

بدون شک مبل چسترفیلد یکی از معروف ترین سبک ها در صنعت مبلمان جهان است. این مبل که از قرن هجدهم میلادی به جا مانده تا به امروز الهام بخش بسیاری از طراحان بوده است. سبکی که بسیاری از طراحان با طرح های مبلمان مدرن امروزی ترکیب می کنند و قطعات بی نظیری و منحصر به فردی را ایجاد می کنند. این سبک مبلمان با روکشی از پارچه چرمی به همراه دکمه های لمسه دوزی شده، تکیه گاه عمیق و دسته های بلند زیبایی خاصی دارد. شاید از خودتان پرسیده باشید که چگونه یک قطعه مبلمان که از خانه های باشکوه امپراتوری قدیمی در انگلیس گذر کرده است تا به امروز یک کالای پر طرفدار است؟ پاسخ به این سؤال را می توانید با مطالعه تاریخچه چسترفیلد پیدا کنید، در این مطلب ما شما را با این مبل محبوب که چطور به یکی از مبلمان های مورد علاقه دنیا تبدیل شده است آشنا می کنیم، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مبل چسترفیلد

چه کسی مبل چسترفیلد را طراحی کرده است؟

مبل چسترفیلد با ساده ‌ترین روش‌ها، با دقت و با کمک دست و با انتخاب‌ پارچه های چرمی و مخملی در رنگ ‌ها و طرح ‌های متنوع تولید می شود. امروزه بسیاری از هنرمندان و طراحان در صنعت مبلمان با ترکیب مبل چسترفیلد سنتی، طرح ها و ایده های مدرن خود را تکمیل می کنند. گفته می شود که برای اولین بار مبل چسترفیلد توسط لرد فیلیپ استنهاپ، چهارمین آرل چسترفیلد، یک دیپلمات، دولتمرد و نویسنده مشهور سفارش داده شده است. آرل لقبی است که به دسته ای از نجیب زادگان انگلیسی که رهبری یک منطقه را برعهده داشتند، داده می شد. آرل به دنبال مکانی برای نشستن بود که لباس هایش چروک نشوند بر همین اساس یک صنعتگر محلی استخدام کرد تا راه حلی ارائه بدهد، نتیجه نهایی شد این مبل چسترفیلد.

مبل چسترفیلد

مبل چسترفیلد چگونه به خانه ثروتمندان انگلیس راه پیدا کرد و در سرتاسر جهان معروف شد؟

لرد استنهاپ در بستر بیماری بود که دیپلماتی به نام سولومون دیرلوز (Solomon Dayrolles) به عیادتش آمد، فیلیپ از پیشخدمت خود خواست که یک صندلی به دیلورز بدهد. آقای دیلورز وقتی صندلی را به خانه برد متوجه شکوه و زیبایی اش شد و مورد توجه مهمانانش قرار گرفت. تا جایی که بسیاری از مهمانان سعی کردند نسخه مشابه این مبل را بسازند. اینگونه بود که مبل چسترفیلد به خانه های باشکوه ثروتمندان انگلیس راه پیدا کرد.

مبل چسترفیلد

مبل چسترفیلد در دوره ویکتوریا

پیش از قرن نوزدهم، عملکرد و شکل کلی مبلمان ها از میزان راحتی مبلمان ها اهمیت بیشتری داشت؛ اما در دوره ویکتوریا موضوع کمی تغییر کرد و همه توجه ها به راحتی مبلمان ها جلب شد. بعد از آن ما شاهد مبلمان هایی با طراحی خاص و ویژه بودیم. مبل های چسترفیلد اولیه با موی اسب پر شده بود و سعی شده بود که با تافینگ حالت آن حفظ شود و چون فنر نداشتند و ارتجاعی نبودند، سفت و برای نشستن راحت نبوند. علاوه بر این، به خاطر اینکه مبل حالت ارتجاعی نداشت، دکمه هایی که از چرم سفت و سخت بر روی این مبل دوخته شده بود بر اثر تماس با فرد کنده می شد و حتی هنگام نشستن طولانی آن ها را می آرزد. که بر اساس گفته ها، استفاده از این دکمه های سخت ایده خود آرل بود که می خواست مهمانان ناخواسته اش از نشستن طولانی مدت بر روی صندلی خسته شوند. پس از اینکه دکمه ها در عمق دوخته شدند و فنر به آن اضافه شد، سطح راحتی مبلمان ها افزایش یافت و قدم بزرگی به سمت چسترفیلدهای راحت امروزی، برداشته شد.

مبل چسترفیلد

 تا اواسط دهه ۹۰ نمونه‌ های اولیه مبلمان های چسترفیلد وارد دکوراسیون خانه ها شد. مبل های چسترفیلد در حالی که محبوبیت بیشتری پیدا کرند به خانه‌ های بسیاری از ثروتمندان راه یافتند تا جایی که آنها برای همخوانی بیشتر مبلمان با دکوراسیون خانه های خود روکش مبلمان ها را از مخمل و یا چرم می دوختند. کم کم این کاناپه ها به یک قطعه ثابت برای کلوپ های Whites و Carlton و به عنوان فضایی راحت برای نشستن و گفتگو تبدیل شدند. این کلوپ ها نقش مهمی در زندگی روزمره افراد ثروتمند داشتند و مکانی را برای استراحت آنها فراهم می کرد. مبل های چسترفیلد در تمامی این سالن ها و کلوپ ها نقش برجسته ای داشتند به همین دلیل به یک انتخاب همیشگی برای طراحان تبدیل شده بود. هنوز هم برخی کلوپ ها از چسترفیلدهای آنتیک و قدیمی استفاده می کنند، مبلی که تضمین کننده محبوبیت و قدمتشان است.

مبل چسترفیلد

مبل روانشناس ها

زیگوند فروید روانشناس و روانکاو معروف هم در اتاق روان درمانی اش یک مبل چسترفیلد داشت. فروید نقش بسزایی در شکل دادن به علم روانشناسی داشت. او در حالی که سعی داشت تکنیک خود را توسعه دهد، فهمید که مؤثرترین روش برای استخراج عمیق افکار و احساسات بیماران این بود که کاری کند بیماران بدون هیچ گونه ترسی، آزادانه صحبت کنند. موفقیت در چنین درمانی ملزم به آرامش کامل بیمار بود، چیزی که وجود یک مبل راحت می توانست در دستیابی به آن، نقش اساسی داشته باشد.

مبل چسترفیلد

مبل چرمی چسترفیلد فروید در موزه لندن به ‌نمایش ‌گذاشته شده است. بعد از او در بین روانپزشکان دوره ویکتوریا استفاده از این مبل مرسوم شد. به لطف فروید و کار با بسیاری از افراد مشهور، مبل چرمی چسترفیلد مترادف با عمل روان‌کاوی شده بود و حتی امروزه هم در این حرفه استفاده می شود. با اینکه زیگموند فروید به عنوان بخشی از کار خود مبل چسترفیلد را معرفی کرد، اما او آخرین فرویدی نبود که از آن در حرفه خود استفاده می کرد. نوه او، لوسین فروید، هنرمندی مشهور بود که در قرن بیستم کار می‌کرد. در بسیاری از آثار او مبل چرمی چسترفیلد را می توان به عنوان پس‌زمینه سوژه‌هایش مشاهده کرد. برجسته ترین اثر او نقاشی بلا و استر است که در آن نقاشی دو دختر بر روی این مبل نشسته اند.

مبل چسترفیلد

مبل یک امپراتوری

در اواخر قرن شانزدهم و تا اوایل قرن ۱۸، بریتانیا شروع به کشورگشایی کرد و امپراتوری بریتانیا تشکیل شد. در اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، امپراتوری بریتانیا به اوج خود رسید و تقریباً یک چهارم از جمعیت جهان تحت سلطه آن بودند و با گسترش مرزها، انگلیسی ها اداب و رسوم خود را به کشورهای دیگر منتقل کردند. در آن زمان انگلیسی ها هر جا می رفتند، مبلمان مورد علاقه خود از جمله چسترفیلد را همراه خود می بردند. طولی نکشید که این کاناپه در کشورهایی همانند کانادا، هند و استرالیا دیده شد و به عنوان یک نماد و سبک جهانی معروف شد. به طوری که در کانادا این سبک به قدری رواج پیدا کرده بود که اصطلاح چسترفیلد برای معرفی هر کاناپه ای با هر سبکی استفاده می شد، حتی اگر کاملاً متفاوت با یک چسترفیلد واقعی بود. این کلمه امروزه هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و دور از انتظار نیست برای کانادایی ها در نهایت در فرهنگ لغت با واژه محبوب Couch جایگزین شود!

مبل چسترفیلد

مبل های چسترفیلد در لابی هتل ویندزورملبورن در استرالیا

امپراتوری انگلیس در دهه ۱۹۲۰ به اوج خود رسید و مبل های چسترفیلد در تمامی قلمرو انگلیس دیده شدند. مبل های چسترفیلد به قدری محبوبیت پیدا کرده بودند که علاوه بر کلوپ ها و خانه های ثروتمندان در مکان هایی مانند هتل ها و بانک ها و در دکوراسیون خانه ها نیز دیده می شدند و به طور کلی دکوراسیون هیچ خانه ای ​​بدون یک و یا دو مبل چسترفیلد کامل نمی شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم، امپراتوری انگلیس شکست خورد و بسیاری از کشورها به استقلال رسیدند. با این حال مبل چسترفیلد از محبوبیت بالایی برخوردار بود که جایگاه خود را حفظ کرد و این مبل به عنوان یک عضو جدا نشدنی دکوراسیون تجملاتی و با کیفیت در رستوران‌ها، ادارات و بسیاری از مکان‌های دیگر که در آن فضا، دکوراسیون مهم بود، دیده می شد.

مبل چسترفیلد

مبل معاصر چسترفیلد

البته که مبل چسترفیلد با تغییر مد تغیرات زیادی کرده است، اما ظاهر کلاسیکش هنوز همانطور باقی مانده است و با هر نوع دکوراسیون سنتی و مدرن سازگار است و ترکیب می شود. این روزها در بازار مدل های متنوعی از مبل چسترفیلد وجود دارد که ظاهر کلاسیک آن توجه همگان را به خود جلب می کند. فروش بالای این مبلمان ها در بسیاری از فروشگاه ها به نظر می رسد تقاضا مثل همیشه زیاد است. به عبارت ساده، این یکی از آن دسته از مبلمان هایی است که هرگز از سبک خارج نمی شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

۲ نظر

 1. داوود

  ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۳

  من یه دونه از این میلا می خام شما تو فروشگاهتون دارید؟

  پاسخ دهید

 2. بهار

  ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۴

  چه جالب تاحالا اسم این مبلا رو نمیدونستم

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

کارلو اسکارپا، اسرارآمیز ترین شارح مدرنیسم

ایتالیا سرزمین شگفتی های هنر و معماری، اسطوره ای قرن بیستمی را به نام کارلو اسکارپا (Carl…