صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون مبل شزلون چیست و چطور آن را در دکوراسیون به کار بریم؟

مبل شزلون چیست و چطور آن را در دکوراسیون به کار بریم؟

۲
مبل شزلون

مبل شِیز لان (Chaise Longue) در آخرین سال های قرن شانزدهم از فرانسه به انگلستان آمد. انگلیسی زبان ها در صدد معادل سازی نام این مبل برای خود بر آمدند. آن ها نام مبل را به شیز لونج (Chaise Lounge) تغییر دادند. لونج هم تلفظی شبیه به لان داشت هم به معنای نیمکت بود که یعنی دقیقا معنای فرانسوی را به صورتی یکسان منتقل می کرد. در عین حال که آوای تلفظ کلمه لونج مانند لان فرانسوی به نظر می رسد اما در واقع یک واژه انگلیسی است. امروزه در فرانسوی و انگلیسی مدرن لفظ لان یا لونج به هر گونه صندلی بلند اطلاق می شود. در فارسی تلفظ مصطلح شزلون است که شاید اشتباه باشد اما به خاطر فراگیری آن افراد این تلفظ را به کار می برند. همچنین اصطلاح صندلی لانژ (Lounge Chair) برای صندلی هایی به کار می رود که مشابه مبل های شزلون هستند. در فرهنگ عامه معمولا مبل های شزلون را در نقاشی های بانوان فرانسوی، دفاتر روانکاوان و آثار به سبک ویکتوریایی می بینیم. اما تقریبا همه در ناخودآگاه می دانیم که این مبل ها برای خواب، آن طور که در نقاشی ها نشان داده می شود، طراحی نشده است. بلکه فقط می توان روی آن ها دراز کشید.

تاریخچه مبل شزلون

اولین مبلی که ترکیبی از صندلی و تخت بود در مصر ساخته شد. قدیمی ترین مدل های شناخته شده از نخل و پوست های دباغی شده ساخته می شد. بعد ها مصری های مدل های چوبی و روکش شده با عاج یا درخت آبنوس را هم ساختند.

مبل شزلون

هنر یونان باستان خدایان و ایزدان را در حالتی که روی این صندلی دراز کشیده اند به تصویر می کشد. در مهمانی هایی که در یونان باستان برگزار می شد افراد روی این مبل ها با هم به نوشیدن و گپ زدن می پرداختند. این مبل ها که در یونان به کلاین (Kline) معروف بودند از چند لایه پارچه ساخته می شد و بالشتک هایی برای زیر سر داشتند.

در زمان امپراطوری روم باستان افراد از این صندلی ها برای صرف ناهار استفاده می کردند. این مبل در روم به لکتوس (Lectus) شناخته می شد. هر مبل برای سه نفر جا داشت که در مهمانی ها برای صرف غذای همگانی از این مبل استفاده می شد. با این حال رومی ها رویه خاصی برای مبل در نظر نداشتند. آن ها ابتدا خود مبل را از چوب می ساختند سپس با استفاده از پارچه، بالش یا پوستین سطح نرمی برای دراز کشیدن روی آن ایجاد می کردند.

مبل شزلون

مبل شزلونی که ما امروزه می شناسیم اولین بار در قرن ۱۶ در فرانسه ساخته شد. این مبل ها را در اصل صنعتگران فرانسوی برای استراحت های میان روز خودشان ساختند. در ۱۸۰۰ بود که این مبل چهره ای زنانه به خود گرفت و زنان برای استراحت در طول روز به جای رفتن به تخت خواب روی آن ها دراز می کشیدند و در دوره روکوکو مبل های شزلون نشانه طبقه اجتماعی بالا و یک کالای لوکس شدند.

امروزه مبل های شزلون یک اثاثیه ضروری نیستند بلکه یک مبلمان لوکس برای خانه هستند. به خاطر کاربرد مبل باید در جایی از خانه گذاشته شوند که فرد دوست دارد آن جا کمی دراز بکشد. از همین رو این مبل ها را می توانید در اتاق خواب، اتاق مطالعه یا حتی حیاط ببینید. البته به خاطر جنسی که این مبل ها دارند کمتر در فضای باز استفاده می شوند.

مبل شزلون
انواع مبلمان شزلون

انواع مبلمان شزلون

دوشس شکسته Duchesse brisée:

این مدل به دلیل این که از دو یا گاهی اوقات سه قسمت تشکیل شده به این نام معروف است. قسمت های مختلف مبل می توانند از هم جدا شوند و به صورت جدا به کار برده شوند.  

رکامیه Récamier:

نام این مبل از مادام رکامیه برداشته شده که بعد از نشستن روی این مبل برای کشیدن پرتره اش این مدل از صندلی را بر سر زبان ها انداخت. دسته های مبل به صورت قرینه در هر دو طرف وجود دارند و به جای تکیه بر پشت می توان به یکی از دسته ها تکیه کرد.

روزانه Méridienne :

این مدل امروزه بیشتر شناخته شده است. در این مدل پشتی به صورت بلند و توپر ساخته می شود و قسمتی که پاها قرار می گیرند کوتاه تر است. این صندلی به فرد اجازه می دهد بدون ترس از افتادن از پشت به صندلی تکیه دهد. در قرن ۱۹ زنان اشراف فرانسوی روی این مبل در روز برای استراحت دراز می کشیدند و نامش را هم از همین کاربردش انتخاب کرده اند.

مبل شزلون

شزلون مدرن:

این شزلون ها شبیه صندلی های راحتی یا صندلی های لانژ هستند، یک پشتی دارند که فقط یک ضلع مبل را در می گیرد و طراحی شان ساده، مدرن و فاقد تزیینات است.

مبل شزلون

مبل شزلون را کجای اتاق بگذاریم و چگونه با آن خانه را دکور کنیم؟

اگر می خواهید این مبل چشمگیر باشد آن را در مرکز اصلی اتاق کنار دیگر مبل ها قرار دهید. اگر می خواهید آن را در گوشه خالی اتاق بگذارید آن گوشه را با یک میز کوچک، آباژور، قالیچه و رنگ ها و الگو های متضاد ترکیب کنید تا به یک گوشه جذاب تبدیل شود.

مبل شزلون

گذاشتن یک مبل شزلون کنار پنجره بزرگ علاوه بر زیبایی فراوانی که دارد مکانی مناسب برای خواندن و ریلکس کردن است.

مبل شزلون

اگر می خواهید یک عنصر متفاوت در خانه داشته باشید یک شزلون منحنی با رنگی متفاوت این کار را برایتان انجام می دهد.

مبل شزلون

می توان ساختار شکن بود و از دو شزلون استفاده کرد تا راحتی اتاق هم دو برابر شود.

مبل شزلون

برای ایجاد یک تفاوت در پالت رنگی اتاق رنگ شزلون را با پرده ها ست کنید و بقیه اتاق را با رنگی خنثی دکور کنید.

مبل شزلون

بیخیال مبل ها شوید و فقط از شزلون ها استفاده کنید. می توان یک میز کوچک برای تکمیل فضا میان آن ها قرار داد.

معمولا صندلی های حصیری انتخاب بهتری برای فضای بیرون هستند اما استفاده از مبل های شزلون در دکوراسیون محوطه و حیاط می تواند انتخاب متفاوت و جذابی باشد.

مبل شزلون

همچنین با استفاده از دابل شزلون ها می توان سبک منحصر به فردی در اتاق ایجاد و زیبایی را هم دو چندان کرد.

افزودن اکسسوری:

مبل شزلون

با افزودن اکسسوری به شزلون ها جذابیت آن ها چند برابر می شود. بهترین اکسسوری کوسن ها هستند زیرا علاوه بر زیبا بودن به راحتی مبل هم می افزایند.

مبل شزلون

با آویزان کردن شال مبل با طرحی خاص، استایل خاص تری به مبل ها می توان بخشید.

اگر می خواهید شزلون را با قسمت های دیگر از خانه مانند دیوار یا پرده ها ست کنید پیشنهاد ما این است که این کار را با کوسن های شزلون انجام دهید. البته یکی بودن پارچه رویه شزلون با پرده ها هم اتاق را بسیار سفارشی می کند و به آن هارمونی می بخشد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

۲ نظر

 1. nafas

  ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ ساعت ۰۱:۲۰

  اینجور مطالب خیلی خوبن ،این که اطلاعات درمورد چیزایی بیزارید که شاید تو روزمره ما اصلا دنبالش نریم و نسبت به اون بی. تفاوت باشیم ، این مطلب رو دوست داشتم مخصوصا بخش تاریخیش رو.
  از این شلزون ها اسپرتشم هست؟

  پاسخ دهید

 2. خاتون

  ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ساعت ۱۲:۲۶

  این مبلا جون میدن واسه لم دادن و کتاب خوندن

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ سایت انتخاب رنگ که هر طراحی باید بشناسد

یکی از بخش های مهم برای طراحی هر محصولی انتخاب پالت رنگ هاست. انتخاب رنگ ها به موارد زیادی…