صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون مبلمان کلاسیک ایتالیایی از الف تا یا

مبلمان کلاسیک ایتالیایی از الف تا یا

۰
مبلمان کلاسیک ایتالیایی
denitte

وقتی به تاریخچه طراحی مبلمان نگاهی می اندازیم، روند تغییرات سبک زندگی و دستاورد های گوناگون صنعتی را در آن می ببینیم. جوهره نگرش و تفکر ایتالیایی در طراحی مبلمان هم بر همین اصل استوار است و اثر طراح باید همان قدر که توانمندی های هنری او را عیان می کند، نمایانگر پیشرفت های صنعت و تکنولوژی نیز باشد. مبلمان کلاسیک ایتالیایی مثال خوبی از این همگامی هنر و صنعت است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی – تاریخچه مبلمان همگامی هنر و صنعت را در دوران مختلف می نمایاند

مبل و صندلی در کوه وزوو

ایتالیا به خاطر چوب و مواد اولیه مرغوب و بادوامی که در تولید مبلمانش به کار می برد، شهرت جهانی یافته است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – انسان صنعتگر به زودی ساخت وسایل آسایش خود را آغاز کرد

سراغ اولین مبلمان را باید در قرن یکم میلادی و در دل کوه وزوو گرفت. در آن دوران مبلمان ایتالیایی به سبک یونانی شباهت زیادی داشت. همزمان با رنسانس در اروپا، تحول بزرگی در مبلمان ایتالیایی به وجود آمد و طراحی مبل استیل ایتالیایی ظریف تر و سبک تر شد.

از قرن شانزدهم، طراحان ایتالیایی با الهام از فرهنگ خاورمیانه طرح های اساطیری را وارد مبلمان کردند.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – حجم های اسطوره ای از دیر باز جایگاهی خاص در زندگی انسان داشته اند

پس از گذشت سال ها، مبلمان ایتالیایی به آمیزه ای از سبک باروک (Baroque)، گوتیک (Gothic) و نئوکلاسیک (Neoclassic) تبدیل شد. در دوره رنسانس طراحان مبل ایتالیایی سعی کردند همه سبک های رایج را به شکلی هنرمندانه با هم ترکیب کنند

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی چیست

وقتی از کلاسیک حرف می زنیم از چه حرف می زنیم

کلمه کلاسیک ریشه لاتین دارد و از واژه کلاسیکوس (Classicus) به معنای درجه یک گرفته شده است. خاستگاه مبلمان کلاسیک کشورهای اروپایی است و در بین کشورهای اروپایی ایتالیا در رتبه نخست قرار دارد.

ایتالیا در قرن پانزدهم میلادی در مجسمه سازی و مبلمان به سنت های روم باستان روی آورد. اصطلاح کلاسیک از قرن هفدهم میلادی در اروپا رواج یافت و به معنای درجه یک و تراز اول است. این اصطلاح پیش از صنعت مبلمان و دکوراسیون، در هنر و ادبیات هم به کار رفته بود. بیشترین پیشرفت مبلمان در ایتالیا به سال های ۱۴۰۰ تا ۱۶۵۰ میلادی برمی گردد. در واقع منظور از سبک کلاسیک، ریشه و اصالت آن است و نه آن طور که اغلب تصور می کنند،کهنگی. به عنوان مثال، فرش ایرانی یکی از نمونه های سبک کلاسیک است که ریشه در فرهنگ و هنر ایرانی دارد و به همین خاطر همیشه تازگی خود را حفظ کرده و هیچ وقت کهنه نمی شود.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی از ونیز تا میلان

ونیز: مبل سازان ونیزی طرح های عجیب و جالبی را روی میز و مبلمان حکاکی می کردند. آنها جعبه ها را از چوب گردو و روکش و تزئینات مبلمان را از چوب های پایه مانند چوب درخت بید و انجیر می ساختند.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی سرشار از جزئیات و ظرافت های بی نظیر است

فلورانس: مبل سازان فلورانس از چوب شاه بلوط، درخت سرو، درخت صنوبر و چوب سپیدار توسکانی مبلمان خود را می ساختند. آن ها از آهن و چرم و فلز، مدل ها و طرح های جدیدی ابداع می کردند.

میلان: در میلان، میزهای کنار تختی و مبلمان را از چوب گردوی تیره رنگ، عاجی یا استخوانی می ساختند.

طراحان خلاق مبلمان کلاسیک ایتالیایی

معمارانی مثل سینی بوئری (Cini Boeri )  با الویت دادن به نیاز مصرف کنندگان، مبلمانی با کاربردهای مختلف طراحی کرده اند.بوئری برای مبلمانش چرخ و لوازم جانبی طراحی کرد تا به این وسیله علاوه بر استفاده از آن به عنوان نشیمن، با تغییر شکل به صورت تخت خواب و جایی برای خوابیدن هم عمل کند. او با چنین نگرشی، امکاناتی مثل تغییر پوشش، شستشوی آسان و تعویض رویه را به مبلمان افزود.

ویکو مگیسترتی (Vico Magistretti)   یکی دیگر از طراحان ایتالیایی است که با تغییراتی که در طراحی مبلمان ایجاد کرد مبلمان را از جایی برای نشستن، به مکانی برای لم دادن و آسون بدیل کرد. این تغییرات به ظاهر جزئی در شکل مبلمان، تاثیر ویژه ای بر صنعت مبلمان ایتالیا گذاشت و باعث شد سبکی به نام طراحی اصیل ایتالیا پا بگیرد که دستاوردش تا مدت ها در صدر پر فروش ترین محصولات دنیا قرار داشتند. این طراح ایتالیایی مبلمانی طراحی کرد که نرم و راحت است و می توان روی آن نشست و دراز کشید به علاوه رویه این مبل را به راحتی می توان به کمک زیپ هایی که برایش در نظر گرفته شده است عوض کرد یا شست. طراحی مدولار این قابلیت را به مبلمان ایتالیایی داد تا به حالت های متنوعی تغییر شکل دهد و کاربرد های گوناگونی داشته باشد. مهم ترین ویژگی این مبلمان طراحی شده در دهه هفتاد میلادی انعطاف پذیری و چند عملکردی بودن آن است که از طراحی مدولارش سرچشمه می گیرد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی گاهی اثری هنری است

مبلمان کلاسیک ایتالیایی – هفت یا نه

مبلمان کلاسیک معمولا هفت یا نه نفره است. ست هفت نفره، از یک کاناپه سه نفره و چهار مبل تک نفره و ست نه نفره، از یک کاناپه سه نفره و چهار مبل تک نفره و یک صندلی میزبان تشکیل شده است. هر چند می توان با توجه به فضای موجود و اندازه خانه هر تعداد که لازم است کاناپه و مبل تک نفره سفارش داد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – این مبلمان مناسب کسانی است که به دنبال دکوراسیون مجلل و گیرا هستند

هیچ ارزانی بی علت نیست، هیچ گرانی بی حکمت

برای ساخت مبلمان کلاسیک ایتالیایی از مرغوب ترین نوع پارچه و چوب استفاده می شود. از آن گذشته، هنر منبت کاری استادکاران ماهر، به ارزش آن می افزاید. پس با این اوصاف طبیعی است که، قیمت مبلمان کلاسیک ایتالیایی بالاتر از مدل های دیگر باشد که البته ارزشش را هم دارد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی برای هر نوع سلیقه ای پیشنهاداتی دارد

مبلمان یا اثری هنری

ظرافت و اصالتی که در مبلمان کلاسیک ایتالیایی نهفته است از گذشته های دور زینت بخش تالارها و سالن های پذیرایی بوده است. این مبلمان مناسب کسانی است که به دنبال دکوراسیون مجلل و گیرا هستند. مبلمان کلاسیک ایتالیایی در واقع اثری هنری است که در تمامی دوره ها مورد پسند بوده است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی – از لوکس تا ساده

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – این مبلمان خاص باید در دل دکوراسیونی خاص قرار گیرد

مبلمان کلاسیک ایتالیایی هر سلیقه ای را می تواند راضی نگه دارد. از انواع مجلل با منبت کاری های زیاد و ظریف و عموما قهوه ای _ اغلب با رنگ های تیره تر در بازار عرضه می شوند _ تا ساده و با منبت کاری کم، مناسب افرادی که سلیقه ساده پسندی دارند.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – دکوراسیون منزل باید خلوت و کم آیتم باشد تا مبلمان بتواند خودی نشان بدهد

خانه از غیر بپرداز

با یک دست مبلمان کلاسیک ایتالیایی، اشل کوچکی از سبک دکوراسیون ایتالیایی را به شکل تام و تمام خود وارد سالن پذیرایی می شود.

پارچه باکیفیت چوب مرغوب از نوع راش، بلوط یا گیلاس، طراحی منحصر به فرد و پر کاربرد، نوآوری مستمر از اصلی ترین ویژگی های این نوع مبلمان است.

در پارچه مبلمان ایتالیایی، بیشتر از رنگ های خنثی استفاده می شود. تقارن و تناسب در حد اعلای خود رعایت شده و اگر طراحان و سازندگان بخواهند اثری باشکوه در این زمینه ارائه کنند، از طلا، سنگ مرمر و سرامیک هم برای مجلل کردن هر چه بیشتر کار خود بهره می برند.

طرح مبلمان کلاسیک ایتالیایی سرشار از جزئیات و ظرافت های بی نظیر است که برای پی بردن به تمامی آنها باید وقت و دقت زیادی صرف کرد.

شیک، لوکس، خلوت

اگر می خواهید یک دست مبلمان کلاسیک ایتالیایی به خانه تان اضافه کنید، باید گفت این مبلمان خاص باید در دل دکوراسیونی خاص قرار گیرد.

این نوع مبلمان هیچ تناسبی با دکوراسیون مدرن یا سنتی ندارد. ایده استفاده از این نوع مبلمان کلاسیک را در ترکیب با سبک های دیگر به کلی از سرتان بیرون کنید چون سایر وسایل تزئینی خانه خریدار چنین مبلمانی هم باید لوکس و مجلل باشند. برای رسیدن به این هدف باید فرش، پرده، آباژور و تزئینات خانه را هم شیک و شاهانه انتخاب شود تا همه اجزا به هم بیاید. اگر آدم بی نظمی هستید و وسایل زیادی در خانه تان دارید، باعث تأسف است، چرا که شلوغی هیچ تناسبی با مبلمان خاص و متفاوت مورد نظر ما ندارد. دکوراسیون منزل باید خلوت و کم آیتم باشد تا مبلمان کلاسیک ایتالیایی بتواند خودی نشان بدهد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی -پارچه های مبلی کریستال، مخمل، چرم و یا ترکیبی از این ها در کنار اسکلت منبت کاری شده جلوه ویژه ای به مبلمان کلاسیک می دهد

آبی، قهوه ای، بنفش

مبلمان کلاسیک نسبت به مبلمان امروزی و مدرن پارچه کمتری می برد. در طراحی و ساخت مبلمان کلاسیک ایتالیایی معمولا از پارچه های طرح دار استفاده می شود، تا در کنار منبت کاری ها نمود بیشتری داشته باشد. پارچه های مبلی کریستال، مخمل، چرم و یا ترکیبی از این ها در کنار اسکلت منبت کاری شده مبلمان کلاسیک جلوه ویژه ای به مبلمان می دهد که از این بین پارچه کریستال به علت نقش برجسته بودن از بقیه انواع پارچ هایی که ذکر شد پر طرفدارتر است.

رنگ و نقش پارچه را باید بر اساس رنگ چوب به کار رفته در مبلمان که می تواند سفید، نقره ای، طلایی و قهوه ای باشد و در تناسب با سایر اجزای دکور هر خانه، آبی، قهوه ای و بنفش انتخاب کرد.

اگر برای مبلمان تان از تلفیق پارچه های ساده و طرح دار انتخاب می کنید، حواس تان باشد که برای نشیمن مبلمان پارچه طرح دار و برای پشتی پارچه ساده انتخاب کنید.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – استفاده از دو رنگ متضاد بر جلوه مبلمان می افزاید

معمولا برای آنکه مبلمان جلوه زیباتری داشته باشد، در پارچه رو مبلی از دو رنگ مکمل استفاده می کنند.

اگر پارچه مخمل مورد پسند شما است، باید دقت کنید که مخمل مات و بدون پرز را برای فضای بزرگتر و پارچه مخمل براق و پرزدار را برای فضاهای کوچکتر انتخاب کنید.

پارچه چرم هم جذابیت و گیرایی خاص خودش را دارد. از مزایای دیگرش هم این است که به راحتی قابل شستشو است، با استفاده از کمی روغن براق می شود و دوام و ماندگاری بالایی دارد. به عبارت دیگر نوعی صرفه جویی بالقوه است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی – منبت کاری از ویژگی های این سبک از مبلمان است

کلاف چوبی، فوم سرد، کیفیت

استفاده از کلاف چوبی با کیفیت مثل چوب های راش، نراد، گردو و… در بدنه مبل، علاوه بر زیبایی و جذابیت به مبلمان استحکام و طول عمر بیشتری می بخشد. اگر در نشیمن و دسته های مبل کلاسیک از فوم سرد استفاده شده باشد، مطمئنا کیفیت بالاتری نسبت به فوم گرم دارد.برای تشخیص فوم سرد از فوم گرم کافی است روی سطح فوم را فشار دهید، اگر فوم به سرعت به حالت اولیه خود برگشت فوم مورد استفاده سرد و دارای کیفیتی بالاست و در غیر این صورت از نوع گرم است و کیفیت چندانی ندارد. بعضی وقت ها به جای فوم از اسفنج استفاده می شود. اسفنجی بافت نرم تری دارد و اگر سی تا سی و پنج کیلوگرمی باشد، کیفیت مطلوبی خواهد داشت و بعد از شست و شو حالت خود را از دست نمی دهد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – نشیمن راحت یکی از امتیازات مهم این سبک است

آسودگی به سبک مبلمان کلاسیک ایتالیایی

مبلمان کلاسیک علاوه بر ظاهر مجلل و باشکوه، حس آرامش و آسودگی را به صاحب خود انتقال می دهد و نشیمن راحتی هم دارد. این سبک از مبلمان را می توان آمیزه ای از مبلمان راحتی و استیل دانست که بدنه آن از چوب درخت راش، گردو یا افرا ساخته می شود و پارچه های آن هم همان طور که قبلا اشاره شد، جنس انواع و مختلف و متنوعی دارد.

 اگر چوب مبلمان کلاسیک در مدت زمان کمی پس از خرید تغییر رنگ بدهد، نشان دهنده این است که خوب خشک نشده است و کارگاه تولید کننده آن در این مورد اهمال کاری کرده است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – طلاکوبی جلوه ای چشمگیر و مجلل ایجاد می کند

اغلب نقش و نگارهای مبلمان کلاسیک با دست طراحی شده اند و برای اینکه مبلمان کلاسیک ظاهر مجلل تری پیدا کند، گاهی دسته ها و پایه های آن را طلاکوب می کنند.

یکی از ویژگی های مهم مبلمان کلاسیک این است که همان قدر که می تواند در یک گالری یا موزه بدرخشد. خانه های شما را هم زیبا و باشکوه می کند، در واقع بعضی از انواع این مبلمان کلاسیک اثری هنری به شمار می روند.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – ملایر شهر مبل و منبت نام گرفته است

ایتالیا در ایران

مبلمان کلاسیک ایتالیایی امروزه جایگاه مناسبی در بین انواع مبلمان دارد. این نوع مبل به دلیل ظرافتی که در ساخت آن به کار می رود، مناسب همه مدل خانه ای است و به همین دلیل جای خود را در خانه های ایرانیان هم باز کرده و در صدر جدول فروش قرار دارد. منبت های این مبلمان نسبت به مبلمان سلطنتی و مصری کمتر، ظریف تر و زیباتر است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – برای صرفه جویی در هزینه ها می توان از تولیدی ها خرید کرد

وضعیت کنونی مبلمان کلاسیک ایتالیایی

شما می توانید در همه جای ایران این نوع مبلمان را خریداری کنید. در اغلب نمایشگاه ها این سبک از مبلمان ارائه شده است اما اگر قصد دارید در هزینه های تان صرفه جویی کنید، بهتر است به تولیدی های مبلمان سر بزنید.

عمده این تولیدی ها در ملایر قرار دارند و این شهر به دلیل ظرافت منبت ها و زیبایی و مدرن بودن شان شهر ملی مبل و منبت نام گرفته و مشهور شده است.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – مبلمان نباید سنگین وزن باشد

هیچ چیز جای نشستن را نمی گیرد

موقع خرید مبلمان کلاسیک دقت کنید که حکاکی های روی مبل قرینه باشد و نقص یا شکستگی روی آن به چشم نخورد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – قرینه بودن حکاکی ها باید مورد توجه قرار گیرد

مبلمان کلاسیک نباید خیلی سنگین باشد در غیر این صورت در حمل و نقل و اسباب کشی مشکل ایجاد می کند یا به فرشی که زیر آن قرار می گیرد صدمه می زند. زمان خرید حتما دوخت پارچه را هم چک کنید که ایراد و دررفتگی نداشته باشد. از طرف دیگر، در مبلمان شما باید استانداردهایی مثل فاصله نشیمن تا زمین، ارتفاع مناسب پشتی، دسته و عرض نشیمنگاه رعایت شده باشد.

مبلمان کلاسیک ایتالیایی
مبلمان کلاسیک ایتالیایی – دوخت رومبلی، نشیمن، درزها، اتصالات مبل را بررسی کنید

برای بررسی نشیمن مبل، هیچ چیز جای نشستن روی آن را نمی گیرد پس شخصا امتحانش کنید و راه بررسی دوام هم وارسی دقیق محل درز و اتصالات آن است.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

با شناخت انواع دیوارکوب های خلاقانه خانه را متفاوت بیارایید

دیوارکوب ها انواع متنوعی دارند، گاهی برخی از آنها حالت کاربردی دارند در حالی که برخی دیگر …