صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون صنایع دستی را به شیوه نو در دکوراسیون به کار ببندید

صنایع دستی را به شیوه نو در دکوراسیون به کار ببندید

۰
صنایع دستی در دکوراسیون
nowrooz

نوع چیدمان یا دکوراسیون خانه را صاحب سبک می کند و روح حاکم بر محیط را تحت تأثیر خود قرار می دهد. رنگ وسایل، سبک طراحی آن ها و محل قرار دادنشان همه در سردی و گرمی، بی روح بودن یا صمیمت فضای خانه مؤثرند. از جمله وسایلی که حس و حالی خوب به خانه می دهند صنایع دستی هستند که در دنیای مدرن امروز کمتر استفاده می شوند غافل از اینکه صنایع دستی حتی به حیطه طراحی های مدرن هم وارد شده اند. اینکه «چطور صنایع دستی را در دکوراسیون خود استفاده کنید؟» سؤالی است که در این مطلب به آن پاسخ می دهیم.

صنایع دستی در دکوراسیون
به کار بردن صنایع دستی در دکوراسیون، خانه را گرما می بخشد

روح اصیل صنایع دستی در دکوراسیون

دکوراسیون منعکس کننده روحیه و سلیقه صاحب خانه است. حال اگر از وسایل اصیل و بادوام نیز استفاده کند اصالت ضمیمه سلیقه او می شود. به کار بردن صنایع دستی در دکوراسیون به خانه گرما می بخشد. دلیل ایجاد این احساس هم طراحی بکر این صنایع است که از جوشش قریحه افراد بومی نشأت گرفته و هم نیروی دستان سازنده آن هاست که با دقت و طمأنینه هنر دست خود را خرج کارشان کرده اند. تفاوت اصلی به کار بردن صنایع دستی در دکوراسیون با به کار بردن وسایل عادی در این است که صنایع دستی خوش ساخت هستند برای طراحی آن ها زمان زیادی گذاشته شده و مهمتر از همه هنر دست یک هنرمند هستند نه حاصل تولید یک ماشین. همین مسأله جذابیت آن را بیشتر می کند و علاوه بر چشم بیننده فکر او را هم درگیر می کند؛ به این دلیل است که لذت بیشتری در مشاهده یک گلدان میناکاری نسبت به یک گلدان معمولی وجود دارد. حال صنایع دستی در دکوراسیون منزل چه جایگاهی می توانند داشته باشند؟

صنایع دستی در دکوراسیون
فرش دستباف دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد

فرش، اولین تزیین هر خانه

متدوال ترین صنایع دستی که می توان در خانه به کار برد فرش است. فرش دستباف به دلیل تنوع بی بدیلی که در طرح و نقش دارد زیبایی خاصی به خانه می دهد. علاوه بر زیبایی از نظر اقتصادی هم صرفه طولانی مدت دارد؛ یعنی با هزینه  مبلغ زیادی در یک زمان مشخص از هزینه های بسیاری در آینده جلوگیری می کند. چرا که فرش دستباف دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد و سالیان سال کیفیت خود را حفظ می کند. از طرفی به دلیل جنس نخ و تنوع رنگی بالا نسبت به آلودگی هم مقاوم است و نیاز به شست وشوی مدام ندارد. البته صنایع دستی دیگری مثل گلیم و جاجیم هم برای پوشاندن کف خانه وجود دارد. گلیم بهترین پیشنهاد برای پوشاندن کف راهروها، جلوی شومینه و بخاری و کف آشپزخانه است. جاجیم هم به دلیل بافت نازک تری که نسبت به گلیم دارد می تواند انتخاب خوبی برای رومبلی باشد.

صنایع دستی در دکوراسیون
مبل قالی کرمان

مبلمان را چه کنیم؟

یکی از اصیل ترین انواع مبل کلاسیک مبل فرش است که نمایی کاملا سنتی به خانه می دهد. اگر اهل هزینه کردن برای هویت بخشی به خانه تان هستید مبل فرش پیشنهاد مناسبی برای شماست. پشتی ها یا پاف های طرح گلیم هم مکمل های خوبی برای مبل فرش به حساب می آیند. مبل فرش از صنایع دستی معروف کرمان است که جنس رویه آن از فرش دستباف است. اگر دنبال مبل  سلطنتی با رویه ساده تر هستید می توانید از مبل های منبت کاری شده استفاده کنید که صنایع دستی معروف شهر آباده هستند. در این مبل ها بیشتر سهم زیبایی با منبت کاری های ظریف و پر نقش اطراف مبل است به همین دلیل پارچه رویه مبل ساده تر انتخاب می شود. این مبل ها جلوه خاصی به پذیرایی شما خواهند داد. میزهای منبت کاری شده هم می توانند به عنوان تکمیل کننده ترکیب مناسبی به دکوراسیون منزلتان بدهند.

صنایع دستی در دکوراسیون
میز معرق کاری شده

میزهای دست ساز، تزیینی متفاوت

برای اینکه صنایع دستی در دکوراسیون خانه تان راه پیدا کند انواع میز پیشنهاد مناسبی برای شما خواهد بود. اگر به نماهای کلاسیک علاقه مند هستید می توانید از میزهای عسلی منبت کاری استفاده کنید. اگر به نماهای مسطح و صیقلی علاقه دارید می توانید از میزهای خاتم کاری یا معرق  های ظریف برای زیباتر کردن اتاق پذیرایی خود استفاده کنید. برای اتاق نشیمن هم ست میز ناهارخوری هر کدام از این صنایع دستی می توانند مناسب باشند. البته صنایع دستی در ابعاد بزرگتر هزینه بر است و انتخاب وسایل اصلی و بزرگ خانه از صنایع دستی حسابی شما را به خرج می اندازد. اگر علاقه ای به تهیه ست  کامل میزهای صنایع دستی ندارید می توانید به یک میز کوچک اکتفا کنید. گاهی وسایل تکی جلوه بصری بهتری نسبت به ست  ایجاد می کند. میز سینی های مسی قلم زنی یا ملیله کاری هم تزیین زیبا و گران قیمتی برای چیدمان های سنتی تر هستند.

صنایع دستی در دکوراسیون
دیوار کوب های سفالی

تزیینات دیوار با صنایع دستی

وقتی تصمیم بگیرید از صنایع دستی در دکوراسیون خانه تان استفاده کنید آنقدر با تنوع محصول مواجه می شوید که دستتان حسابی برای انتخاب باز است. تابلو، ساعت و دیوارکوب های مناسب از صنایع دستی مختلف در بازار وجود دارد. کافی است حیطه علاقه خود را بدانید که صنایع چوبی دوست دارید یا فلز یا سفال و یا حتی پارچه؛ برای مثال تابلو و ساعت سوزن دوزی پته یا ست بشقاب ها و ساعت میناکاری،  ساعت خاتم کاری، بشقاب های سفالی در طرح های مختلف. اگر دنبال نماهای تیره و مات هستید تابلوهای پارچه ای مانند پته یا سوزن دوزی یا  تابلوفرش می توانند مناسب باشند. اگر نماهای براق و رنگی دوست دارید بشقاب های میناکاری فلزی می توانند پیشنهاد خوبی برای منزلتان باشند. تابلوهای ملیله کاری فلزی هم در عین ظرافت جلوه هنری و جذابی روی دیوار  ایجاد می کنند. تابلوهای معرق هم در عین براق و پر نقش ونگار بودن نمای کلاسیکی را به خانه شما می دهند.

صنایع دستی در دکوراسیون
گلدان مینا کاری

گلدان های بدون گل

یکی از در دسترس ترین شیوه ها برای جای دادن صنایع دستی در دکوراسیون خانه استفاده از گلدان است. از گلدان های غول پیکر که به تنهایی در کنار اتاق پذیرایی قرار می گیرند تا گلدان های کوچک و ظریفی که روی میز یا داخل بوفه می گذارند. اگر سبک خانه تان سنتی است و دوست ندارید رنگ های متنوع داشته باشید از گلدان های مسی قلمکار استفاده کنید تا ظرافت و زیبایی را به چیدمان منزلتان بدهد. اگر اهل رنگ های شاد و متنوع هستید گلدان های سفالی میناکاری پیشنهاد مناسبی هستند که نشاط خاصی به دکوراسیون خانه تان خواهند داد. شاید دوست داشته باشید به منزل خود حال و هوای ساحلی بدهید؛ برای رسیدن به این منظور استفاده از سبوهای حصیری بهترین انتخاب است. گلدان های میناکاری فلزی با رنگ غالب آبی هم انتخاب خوبی است. صنایع دستی در دکوراسیون مدرن هم جای دارند؛ اگر دنبال گلدان های ساده تر هستید سفال های کلپورگان هم با سبک مینیمال و جذابی که دارند پیشنهادهای خوبی هستند.

صنایع دستی در دکوراسیون
می توانید گوشه اتاق نشیمنتان یک صندوقچه بزرگ  سنتی قرار دهید

صندوقچه  در اتاق نشیمن

صندوقچه های بزرگی که کنار اتاق از آن ها استفاده می شود یکی از وسایل خانه است که از نظر خیلی از افراد مغفول مانده. این صندوقچه ها در خانه های امروزی کاربرد زیادی دارد. می توانید گوشه اتاق نشیمنتان یک صندوقچه بزرگ  سنتی قرار دهید و از آن هم به عنوان جایی برای قرار دادن وسایل کناری استفاده کنید و هم به جای میز کنار مبل. صنایع دستی به اشکال مختلفی در ساخت صندوقچه ها یا به اصطلاح قدیمی ها یخدان ها به کار می روند. شما می توانید بسته به سلیقه  و شکل چیدمان منزلتان از صندوقچه های خاتم کاری، منبت کاری شده یا معرق استفاده کنید. حتی صنایع دستی پارچه ای مانند پته، ترمه و فرش و گلیم هم به عنوان پوشش برای این صندوقچه ها به کار می روند که زیبایی خاصی را به خانه تان خواهند داد.

صنایع دستی در دکوراسیون
سبدهای حصیربافی دردار، بهترین صنایع دستی برای نگهداری برنج هستند

صنایع دستی در آشپزخانه

آشپزخانه از  آن محیط هایی است که صنایع دستی در دکوراسیون آن کاربرد زیادی دارند. از ست قابلمه های مسی با رنگ اصیل که جنبه کاربردی دارند تا گلدان های شیشه ای که تنها به عنوان دکور استفاده می شوند. اگر آشپزخانه کوچکی دارید می توانید از انواع جعبه دست ساز و سنتی استفاده کنید تا هم تزیین آشپزخانه تان باشند و هم وسایل را در آن جای بدهید. مثلا سبدهای حصیربافی در دار بهترین صنایع دستی برای نگهداری برنج هستند که در سایزهای مختلف وجود دارند و حتی می توانید به عنوان جای نان هم از آن ها استفاده کنید. جعبه های چوبی در دار برای تزئین روی کابینت مناسب هستند که در ضمن اینکه استفاده تزیینی دارند می توان خرده ریزهای آشپزخانه را هم در آن ها جای داد. سرویس کفگیر و ملاقه مسی هم از پرکاربردترین صنایع دستی برای آشپزخانه هستند که باز جنبه تزیینی هم دارند. سفره ها و رومیزی های پارچه ای قلمکار نیز یکی دیگر از صنایع دستی پر کاربرد در آشپزخانه هستند. سفره های پارچه ای یا حصیری زیبایی و اصالت ویژه ای را به آشپزخانه می دهند و در عین حال بهداشتی تر از سفره های پلاستیکی هستند.

کلام آخر

صنایع دستی تلفیقی از هنر و فرهنگ هستند به همین دلیل حس نشاط و سرزندگی در خود نهفته دارند. از طرفی به دلیل قدمت بالایی که در استفاده از آن ها وجود دارد معمولا به سلامت نزدیک تر هستند. مثل قابلمه های مسی یا سفره های پارچه ای و حصیری که طب سنتی به استفاده از آن ها تأکید می کند. بنابراین جای دادن صنایع دستی در دکوراسیون خانه می تواند از جنبه های مختلفی به بهتر شدن حال شما کمک کند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …