صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون سیر تا پیاز بازسازی ساختمان: راهنمای تخریب، خرید مصالح، دریافت وام و نکات کلیدی

سیر تا پیاز بازسازی ساختمان: راهنمای تخریب، خرید مصالح، دریافت وام و نکات کلیدی

۰
بازسازی ساختمان
ارسال خبر

برنامه های شبکه های تخصصی دکوراسیون و طراحی داخلی مثل DIY Network و HGTV می گویند بازسازی ساختمان ۲۴ دقیقه طول می کشد. البته که همه مان می دانیم حقیقت ندارد ولی این گفته اغراق آمیز به این معناست که اگر طبق اصول پیش برویم می توانیم به سرعت برنامه بازسازی را به دور از سختی و پیچیدگی سپری کنیم. فرآیند بازسازی شامل دو مرحله اصلی می شود: بازسازی زیرساخت (تعمیر یا تغییر لوله کشی و برق و…) و بازسازی دکوراسیون بنا (تغییرات طراحی داخلی)، که طبق نیاز و هدف خود هر یک را انتخاب می کنید. معمولا بازسازی ساختمان قدیمی با اهداف زیر انجام می شود:
– بهبود کارایی فضا
– بالا بردن مقاومت و استحکام ساختمان
-از بین بردن نقص ها و مشکلات
-تنوع در معماری و دکوراسیون داخلی
-تغییر نقشه ساختمان
نگاه و بررسی به عناصر مربوط به بازسازی باعث می شود که درک اولیه را از کاری که باید انجام دهیم، به دست بیاوریم.

بازسازی ساختمان
برای کارهایی که خودتان قادر به انجام آن نیستید به دنبال متخصصان و پیمانکاران مربوطه بگردید

۱.طراحی و برنامه ریزی بازسازی ساختمان

اسکچ های (طراحی های اولیه) حرفه ای و نقشه های معماری یا طراحی ساده و پیاده کردن هرچیزی که در فکر و خواسته ما وجود دارد؟ کدام یک را برای شروع انتخاب کنیم؟ بهتر است قبل از اینکه شروع به کار کنیم و تغییرات فیزیکی را در بنا ایجاد کنیم اول تمام جوانب را بسنجیم و روی کاغذ بیاوریم تا از ایجاد خسارت و ضرر احتمالی جلوگیری شود و بودجه بیهوده هدر نشود. کارهای اولیه ای که باید انجام بدهید به شرح زیر است:
یک لیست سوال با گزینه های بله و خیر از تغییرات و خواسته های احتمالی خود تهیه کنید.
برای کارهایی که خودتان قادر به انجام آن نیستید به دنبال متخصصان و پیمانکاران مربوطه بگردید.
برای مجوز های لازم درخواست دهید و به دنبال اخذ آنها باشید. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که مگر بازسازی خانه نیاز به مجوز دارد؟جواب شما مثبت است و البته بستگی به آن دارد که چه کاری می خواهید انجام دهید. اگر قصد جا به جایی راه پله ها، حذف یا جا به جایی دیوارهایی را دارید که تغییر دادنشان ممکن است در مقاومت خانه تاثیر بگذارد و ساختمان را با خطر ریزش مواجه کند باید بررسی های لازم را انجام دهید و مجوز بگیرید. ساخت یا جا به جایی دیوار هایی که استاندارد های شهرداری را برهم بزند مانند پارکینگ و فضای باز حیاط و… نیز نیاز به اخذ مجوز دارد.

بازسازی ساختمان
امنیت و مستحکم سازی پی و زیرساز را در نظر بگیرید

۲.بررسی مشکلات اساسی بازسازی ساختمان

تعویض یا تعمیر سقف، اصلاح پی ساختمان و مستحکم سازی، بررسی لوله های آب و تعمیر نقاط دارای نشت، نصب یا تعمیر سایدینگ (مصالح ساختمانی که در بام یا نمای خارجی خانه ها به کار برده می شود و دلیل اصلی استفاده از آن جلوگیری از نفوذ باد و باران، هدایت و خروج آب باران به بیرون از ساختمان است) و پنجره ها همگی از مسائلی هستند که در ابتدا باید بررسی شوند زیرا تاثیرات به سزایی روی نقشه و روند کار می گذارد.
با زیرسازی درست و جلوگیری از نشت لوله های احتمالی، مطمئن شوید خانه در آینده با مشکلی مواجه نمی شود و بنا خشک می ماند.
امنیت و مستحکم سازی پی و زیرساز را در نظر بگیرید.
حواستان به ترمیم و بازسازی قسمت های ضعیف یا آسیب دیده خانه مانند تیرچه ها، ستون های پایه و دیوارها باشد.
تعویض یا تعمیر سطح پشت بام را در مدنظر داشته باشید.
پنجره هایی که ممکن است در حین بازسازی دچار آسیب شوند را جدا و در صورت سالم ماندن در مراحل بعدی استفاده کنید.
در ابتدا سایدینگ را بررسی کنید. اگر دچار آسیب باشد و امکان نفوذ آب داشته باشد تعمیر یا تعویضش کنید و اگر دچار آسیب جدی نبود برای مراحل بعد نگه دارید.

بازسازی ساختمان
هنگام تخریب در قسمت هایی که با رنگ پایه سرب پوشانده شده احتیاط کنید

۳.زدن بمب نهایی

شروع به تخریب و از بین بردن قسمت های حذفی برای بازسازی ساختمان کنید تا جا برای پروژه های جدید باز شود.
با دقت و طبق اصول قسمت هایی را که بازسازی می شوند، تخریب کنید و اگر در خانه زندگی نمی کنید تا جایی که امکان دارد تخریب کنید!
هنگام تخریب در قسمت هایی که با رنگ پایه سرب پوشانده شده احتیاط کنید.

بازسازی ساختمان
اضافه کردن قالب پنچره های جدید یا تغییر سایز چارچوب پنجره های فعلی

۴.شروع تغییرات

جا به جایی دیوارها
ایجاد دیوار های جدید
ایجاد کردن ستون و تیر های بیشتر (برای استحکام طبقه بالاتر)
برداشتن در های موجود
اضافه کردن قالب پنچره های جدید یا تغییر سایز چارچوب پنجره های فعلی

بازسازی ساختمان
حال که دیوار ها و سقف تخریب و جدا شده اند، زمان آن فرا رسیده تا گرمایش مرکزی و تهویه ساختمان را تعویض یا تعمیر کنید

۵.کانال های تهویه هوا، برق و لوله کشی

خدمات و کارهایی که باید در هنگام باز بودن سقف و پنجره ها نیاز است را انجام دهید.
حال که دیوار ها و سقف تخریب و جدا شده اند، زمان آن فرا رسیده تا گرمایش مرکزی و تهویه ساختمان را تعویض یا تعمیر کنید.
سیستم برق و لوله کشی را تعمیر کنید و از بازرسان برق و لوله کشی بخواهید آن را چک کنند تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید.

بازسازی ساختمان
پنجره های جدید یا قدیمی را نصب و جایگزین کنید

۶.پنجره ها

پنجره های جدید یا قدیمی را نصب و جایگزین کنید.
نصب پنجره تقریبا همیشه یکی از مراحلی است که در تمام بازسازی ها انجام می شود.

بازسازی ساختمان
عایق ها را در دیوارها، سقف و زیرشیروانی(در مناطق شمالی و پرباران) نصب کنید

۷.عایق بندی

این قسمت، بخش مهمی از بازسازی ساختمان است و وقت آن رسیده که عایق های لازمه دیوار و سقف ها را بگذارید.
عایق ها را در دیوارها، سقف و زیرشیروانی(در مناطق شمالی و پرباران) نصب کنید.
مراحل عایق کاری وقت چندانی نمی گیرد پس از قبل با مسئول گچ کاری هماهنگ کنید تا به موقع بیایند و کارها به تاخیر نیفتند.

۸.انتخاب رنگ و لایه نهایی

در انتهای کار جنس لایه نهایی دیوار، سقف و کف خانه برای بازسازی ساختمان مشخص می شود و بازسازی کلی خانه به پایان می رسد.
برای دیوار ها می توانید از شیشه تزیینی، سنگ دکوراتیو، پوستر سه بعدی، کاغذ دیواری، انواع رنگ ها،پ نل دکوراتیو سه بعدی و… استفاده کنید.

سنگ دکوراتیو: سنگ های تزیینی به دو دسته طبیعی(آنتیک) و مصنوعی(دکوراتیو) تقسیم می شوند.

بازسازی ساختمان
این پنل ها از جدید ترین دیوارپوش های صنعت دکوراسیون داخلی محسوب می شوند

-پنل دکوراتیو سه بعدی: این پنل ها از جدید ترین دیوارپوش های صنعت دکوراسیون داخلی محسوب می شوند، جنس این دیوارپوش ها از ام دی اف است و روی آن از روکش هایی به جنس چرم، انواع پی وی سی و یا پارچه استفاده می شود. این پنل ها دوام و طول عمر بالایی دارند، در عین حال نصب و نگهداری آنها به آسانی صورت می گیرد، دارای تنوع بالایی هستند و در زیرساز آنها می توان به راحتی از سیم کشی یا تعبیه تاسیسات استفاده کرد.
در صورت استفاده از رنگ ساده برای پوشش سقف داخلی ممکن است دچار دلزدگی شوید. پس بهتر است از انواع پوشش مانند کاغذ دیواری، نورگیر های سقفی، ورقه های چوبی و پتینه کاری، گچ بری و نورپردازی و سقف های کاذب برای سقف داخلی استفاده کنید.

بازسازی ساختمان
یکی از معروف ترین این نوع پتینه کاری می توان به پتینه کاری برجسته اشاره کرد

پتینه کاری: پتینه پوششی است که می توان بر روی اکریلیک، پلاستیک، رنگ روغن،سطح چوبی و… اجرا کرد و به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم می شود. در پتینه کاری کلاسیک عموما سعی می شود جلوه ای قدیمی به محیط داده شود. یکی از معروف ترین این نوع پتینه کاری می توان به پتینه کاری برجسته اشاره کرد. در سبک کلاسیک که به پتینه ورقه طلا شناخته شده است از خمیر مخصوص به همراه رنگ طلایی استفاده می شود. کهنه کاری یکی از محبوب ترین قسمت های پتینه کاری است و با انجام این کار می توانید، وسیله یا قسمتی از خانه را به یک قطعه آنتیک تبدیل کنید. در پتینه کاری مدرن از طرح های ابر و باد، و فرشته معمولا استفاده می شود.

بازسازی ساختمان
ز این سقف به عنوان پوشش سقف اصلی استفاده می شود که هم جنبه زیبایی دارد و هم در کنار آن باعث می شود سیم کشی و دیگر عیوب سقف پوشانده شود

-سقف های کاذب: از این سقف به عنوان پوشش سقف اصلی استفاده می شود که هم جنبه زیبایی دارد و هم در کنار آن باعث می شود سیم کشی و دیگر عیوب سقف پوشانده شود. سقف های کاذب چون ارتفاع محیط را کاهش می دهد و باعث کوچک تر شدن فضا می شوند. بهتر است در تمامی قسمت های خانه استفاده نشود، و در عین حال استفاده از آن در بعضی از نقاط خانه باعث ایجاد تنوع و از بین بردن یکنواختی فضا می شود.سقف های کاذب معمولا ضدآب هستند و در مناطقی که احتمال رطوبت در آنجا بالا است از جنس پی وی سی استفاده می شود،در سقف های کاذب متریال های سبک به کار گرفته می شود تا در صورت وقوع زلزله منجرب به تخریب سنگین نشود که این متریال ها معمولا شامل طلق، چوب، کامپوزیت و…است.از یکی ویژگی های این سقف می توان به قابلیت جا به جایی و تعمیر آسان اشاره کرد و به دلیل ایجاد فاصله با سقف اصلی مانند یک عایق صوتی عمل می کند و تاثیر بسزایی در هدر رفت انرژی و بهینه سازی آن دارد.
برای انتخاب کفپوش می توانید از کفپوش بامبو، پارکت و لمینت، کفپوش بتنی، پی وی سی، کفپوش سرامیکی، کاشی و موزاییک، سنگ، فرش و موکت استفاده کنید.

بازسازی ساختمان
.از کف پوش های بتنی هم به صورت یکدست و هم به صورت کاشی های از پیش آماده شده استفاده می شود

کفپوش بتنی: از این کفپوش ها تحت عنوان سیپورکس، هبلکس و پرلکس استفاده می شود و در سبک هایی چون مدرن و روستایی استفاده می شود، همچنین جایگاه خاصی در دکوراسیون مینیمال و مدرن بدست آورده است.از کف پوش های بتنی هم به صورت یکدست و هم به صورت کاشی های از پیش آماده شده استفاده می شود.

بازسازی ساختمان
این کفپوش ها به دلیل مقاومت در برابر آب و دوام و استحکام بالایی که دارند از رایج ترین کفپوش های ساختمانی محسوب می شوند

-کفپوش سرامیکی: این کفپوش ها به دلیل مقاومت در برابر آب و دوام و استحکام بالایی که دارند از رایج ترین کفپوش های ساختمانی محسوب می شوند.سرامیک از مقاوم ترین متریال ها است و به همین دلیل مناسب مکان های پر رفت و آمد است.

بازسازی ساختمان
کفپوش های سنگی از مقاوم ترین و گران ترین کفپوش ها هستند

-سنگ: کفپوش های سنگی از مقاوم ترین و گران ترین کفپوش ها هستند و نسبت به سایر دیگر کفپوش ها گرما و گرد و غبار را جذب می کند.از انواع این کفپوش ها می توان به گرانیت،آهکی، تراورتن، مرمریت دهبید (با کیفیت ترین نوع مرمریت) و… اشاره کرد.

بازسازی ساختمان
بامبو استحکام و مقاومت بالایی دارد و در عین حال رشد بسیار مناسبی هم دارد که باعث می شود به کفپوشی مناسب و پرطرفدار تبدیل شود

کفپوش بامبو: این کفپوش از گیاه بامبو ساخته می شود. بامبو استحکام و مقاومت بالایی دارد و در عین حال رشد بسیار مناسبی هم دارد که باعث می شود به کفپوشی مناسب و پرطرفدار تبدیل شود.این کفپوش طیف رنگی قهوه ای تیره تا روشن را شامل می شود که اگر در معترض تابش نور قرار بگیرد همانند کفپوش های اپوکسی رنگ خود را از دست داده و روشن می شود و چون این تغییر رنگ به شکل منظم و یکسان نیست ظاهری نا مطلوب به فضا می دهد، پس در کنار استفاده از این کفپوش ها باید از پرده های ضخیمی چون زبرا استفاده کنیم.برای تمیز کردن کفپوش بامبو نیازی به مواد شوینده ندارید و تنها با یک دستمال مرطوب می توانید آن را تمیز کنید.

بازسازی ساختمان
از اصلی ترین تفاوت ها میان پارکت چوبی و لمینت می تواند به نصب بدون نیاز به چسب و قفل شدن به صورت نر و ماده اشاره کرد

پارکت و لمینت: پارکت نوعی کفپوش از جنس چوب درختانی چون بلوط، درخت کاج، افرا و زبان گنجشک است.استفاده از این کفپوش ها به اروپا بر می گردد که بعد از گذشته سال های زیاد محبوبیت فراوانی بین مردم سراسر دنیا پیدا کرده است .مراحل نصب پارکت به این گونه است که اول یک لایه چسب مخصوص می زنند و صبر می کنند تا کمی محکم شود بعد پارکت هارا نصب می کنند و در انتها لاک می زنند که صاف و براق شود، طبق توصیه کارشناسان بهتر است هر چند سال یک بار عمل لاک زدن تکرار شود تا پارکت جلای اولیه خود را بدست آورد. کفپوش های لمینت را اولین بار شرکتی سوئدی در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی ساخت و بعد ها به سایر کشور ها صادرشد. لمینت ترکیبی مهندسی شده از چوب و دیگر مواد است که ماده اصلی سازنده آن(Hard Density Fiberhood) HDF است. از اصلی ترین تفاوت ها میان پارکت چوبی و لمینت می تواند به نصب بدون نیاز به چسب و قفل شدن به صورت نر و ماده اشاره کرد. لمینت گستره رنگی بیشتری نسبت به پارکت دارد و دوام آن نیز بیشتر است و به دلیل استفاده از فوم در سطح زیرین لمینت تا حدودی جلوی انتفال صدا به پایین گرفته می شود و مقاومت بیشتری نسبت به رطوبت و برخورد با اجسام نوک تیز دارد.

اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان

 • برآورد هزینه به صورت اشتباه

ممکن است شما مبلغی پول برای انجام پروژه بازسازی ساختمان کنار گذاشته باشید ولی در انتها کار متوجه شوید سرمایه شما کمتر از مقدار مورد نیاز است. چگونه از رخداد این موضوع جلوگیری کنیم؟ قبل شروع بازسازی شما باید لیستی از موارد مورد نیاز و متریال های خود را یادداشت و از مراکزم عتبر قیمت بگیرید. این لیست باید شامل هزینه حمل و نقل زباله، هزینه تعمیرات (در صورت نیاز)، هزینه تغییر دکوراسیون، هزینه خرید مصالح و هزینه مجریان و کارگران مشارکت کننده در بازسازی باشد. اگر سر رشته ای درباره مصالح و موارد مورد نیاز ندارید، می توانید از شرکت های طراحی و مشاوره کمک بگیرید. در غیر این صورت ممکن است در انتها پروژه با مشکل رو به رو شوید.

 • انتخاب مجری پروژه نامناسب

برای انتخاب مجری پروژه یا معمار برای بازسازی ساختمان از مراکز و افراد مطلع پرس و جو کنید.در صورت انتخاب مجری نامناسب ممکن است سرمایه شما از بین برود پس قبل از عقد قرارداد از نمونه کار های قبلی دیدن و نکات مهمی چون زمان تحویل معیین مطلع شوید.

 • استفاده از متریال های کم هزینه

 استفاده از متریال های کم هزینه یا حذف برخی موارد برای قسمت های توکار اشتباهی بزرگ است در بازسازی ساختمان،زیرا استقامت و کیفیت کار پایین می آورد که منجرب به دوباره کاری و صرف هزینه مجدد می گردد.

 • دریافت مجوز های لازم

اگر بدون مجوز اقدام به شروع بازسازی کنید در صورت برخورد مجبور به توقف یا تخریب کار می شوید که خود زمان و هزینه زیادی را صرف می کند.

 • انتخاب های خاص

در صورت انتخاب خارج از عرف و سلیقه خاص باید آینده را هم در نظر بگیرید، زیرا ممکن است بازسازی ساختمان انتخابی عام و همه پسند نباشد که دراین صورت هنگام فروش با مشکل مواجه شده و نیاز به بازسازی مجدد خواهید باشید.

 • خواسته خود را به اشتراک بگذارید.

در صورتی که ایده و طرحی در ذهن دارید در همان ابتدا با مجری پروژه به اشتراک بگذارید در غیر این صورت ممکن است طرح و متریال استفاده شده با خواسته شما در تناقض باشد و سبب نارضایتی شما بشود.
اگر برای هزینه بازسازی ساختمان مسکونی و خانه خود با مشکل مواجه اید می توانید از وام های مخصوص تعمیرات استفاده کنید.
لیست بانک هایی که وام تعمیرات مسکن(جعاله) می دهند:
مسکن، آینده، اقتصاد نوین، ایران زمین، تجارت، حکمت ایرانیان، دی، گردشگری، کارآفرین، پارسیان، قوامین، شهر، سپه ، رفاه کارگران، پاسارگاد، ملی، صادرات، سینا، سامان

اگر در آپارتمان یا مجتمع زندگی می کنید و قصد بازسازی خانه را دارید بهتر است قبل از شروع بازسازی حقوق شهروندی را فراموش نکنید و موارد ذیل را رعایت کنید:

 • به مدیریت ساختمان اطلاع دهید.
 • یک بازه مشخص برای بازسازی در نظر بگیرید و سعی کنید طبق همان بازه کار را به اتمام برسانید.
 • از ساعات کاری مجری پروژه مطلع شوید تا در ساعات غیر معمول نظیر صبح های خیلی زود یا نیمه شب ها فعالیتی صورت نگیرد.
 • از مشاعات برای انبار کردن مصالح خود استفاده نکنید.
 • و در نهایت از صبر و شکیبایی همسایه هایتان قدردانی کنید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده های کاربردی و کم هزینه که در نوسازی آشپزخانه به کارتان می آیند

برای آن که در آشپزخانه قدیمی خود تغییرات عمده ایجاد کنید نیاز به صرف هزینه های هنگفت نیست.…