صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون روانشناسی دکوراسیون داخلی از عوامل موثر بر تجربه شما می گوید

روانشناسی دکوراسیون داخلی از عوامل موثر بر تجربه شما می گوید

۰
روانشناسی دکوراسیون
nowrooz

 بیشتر کسانی که علاقه مند به حوزه دکوراسیون داخلی هستند می دانند که دکوراسیون چیزی بیشتر از داشتن فضایی زیباست. انتخاب نوع دکوراسیون به عوامل روحی زیادی بستگی دارد و متقابلا دکوراسیون فضا می تواند تاثیرات روحی و روانی متعددی داشته باشد. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند در روانشناسی دکوراسیون داخلی خانه شما تاثیرگذار باشد و اثرات معناداری در محیط اطراف شما بگذارد.
چند نویسنده مشهور که متخصص روانشناسی محیطی هستند معتقدند که انسان محیط خود را از پنج طریق تجربه میکند:

 ١-از طریق حواس پنجگانه شامل بینایی، چشایی، شنوایی، لامسه و بویایی.

 ٢-از طریق زمان و با حرکت در فضای فیزیکی محیط

 ٣-از طریق حافظه یا همان خاطرات، تعقل و تخیل

۴-از طریق احساسات خوشایند و ناخوشایند

۵-از طریق پیش بینی و یا انتظار

خیلی از اینها شهودی است و عمیقا وابسته به یکدیگر. این عوامل اینقدر اهمیت دارند که ارزش صرف قدری وقت برای آشنایی با هریک و تاثیرشان در دکوراسیون داخلی را داشته باشند.

روانشناسی دکوراسیون

جایگاه حواس پنجگانه در روانشناسی دکوراسیون داخلی

ما با استفاده از حواس پنجگانه خود می توانیم چیدمانی خاص و آرامش بخش به محیط اطراف خود هدیه دهیم. طرح ها، رنگ ها، نور و ترکیب بندی چینش اشیا مرتبط با حس بینایی هستند. گل ها و شمع ها به دلیل وجود بوی ملایمی که دارند با حس بویایی ارتباط پیدا می کنند. بافت هایی مثل جنس مبل و میز و غیره بر حس لامسه اثر گذارند و موسیقی و مکالمات و قطعا سکوت بر گوش شما و غذاها و نوشیدنی ها بر زبان شما تاثیر می گذارند. خانه ای راحت و آرامش بخش است که با وسایلی دکور و چیده شده باشد که از تمامی حواس شما در جای درستی استفاده شده باشد. توجه به حواس پنجگانه راه اصلی انتخاب وسایل و مبلمان برای خانه است. آیا این وسیله زیبا است؟ آیا استفاده از آن برایم لذتبخش است؟ آیا برای فضای من مناسب است؟ به سبک خانه من می خورد؟ تجربه ای که از محیط می گیریم برگرفته از فیزیک ساخت و کیفیت مواد اشیای مورد استفاده در آن است. نه تنها مبلمان حتی خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در محیط سرو می شود و بوهایی که به مشاممان می خورد.

روانشناسی دکوراسیون

زمان و حرکت در طول فضا

سبک خانه شما چیست؟ فضایی مدرن یا آنتیک دارد؟ شاید هم تلفیقی از این دو. هرکدام از اینها را که به کار گیرید شما دارید حسی از زمان را در فضای خود جاری می کنید.
فضاهایی مملو از وسایل آنتیک داستان ها و خاطرات نسل های گذشته را در خود جای داده است. این وسایل ناظر خوشی و ناخوشی صاحب خانه ها بوده اند وخاطرات هر نسل را دیده و شنیده اند و گنجینه ای از گذشته تا به امروز هستند. این فضا با فضایی آکنده از مبلمان مدرن ساده با خطوط هندسی و لبه های تیز تفاوت کیفی دارد. گاهی ترکیب مبلمان مدرن با وسایل قدیمی و آنتیک موجب می شود تا طیف جدیدی ایجاد بشود و محیطی آرام برای ما مهیا کند.
در فضای بالا موسوم به «خانه آنا کلیر» مبلمان حصیری آنتیک، پوسترهای آرت نوو و مبل های راحتی مدرن استفاده شده که چیدمانی تلفیقی از دو سبک مدرن و آنتیک است و محیطی رنگی در عین حال آرام ایجاد کرده و اینجاست که استفاده از روانشناسی در دکوراسیون داخلی نقش حائز اهمیتی پیدا می کند. فضا هم در انتقال احساس در یک محیط اهمیت ویژه ای دارد. نقشه فضا یا همان پلان چیدمان این قدرت را دارد تا احساس آزادی و جریان داشتن انرژی در خانه و یا برعکس احساس محصور بودن و خفگی را به شما القا کند. هر فضایی نیازهای متفاوتی دارد اما وقتی درباره آن محیط فکر می کنیم باید به الگوی حرکت در فضا دقت کنیم. فاصله میان مبلمان و مسیرهای عبور ( که تاثیر بسیار مهمی در دلپذیر و راحت بودن یا ناخوشایند بودن فضا دارد) و فضاهای منفی همه و همه می توانند در احساس ما تاثیرگذار باشند.

روانشناسی دکوراسیون

رویکردهای ذهنی در دکوراسیون محیطی : حافظه، تعقل و تخیل

اشیا در خلاء نیستند و حتی کوچکترین اشیا باعث یک ارتباط ذهنی می شوند. برای بیشتر مردم دیدن وسایل یا ظروف قدیمی باعث زنده شدن خاطرات می شود. دیدن ظرف های خانه مادربزرگ، میزکار یکی از والدین، سوغاتی هایی که از سفرعزیزانمان به دستمان رسیده یا یادگاری هایی که خودمان در سفرها خریده ایم، دیدن عکس هایی از یک اتفاق یا رویدادی مهم همه و همه زندگیمان را لبریز از خاطرات می کند. زندگی ما سرشار از خاطرات است و خانه جایی است که تمام خاطرات ما در آن در کنار یکدیگر قرار می گیرند و ما آن روزهای گذشته را گرامی می داریم پس می توان به خانه لقب موزه آسودگی را هم داد. لازم به ذکر نیست که شما با توجه به خاطرات و در نتیجه احساسی که اشیاء در شما بر می انگیزند باید توجه کنید که چه اشیایی را در محیط نگه دارید و با کدام یک وداع کنید.
اما تعقل و تخیل هم کمتر از حافظه و خاطرات اهمیت ندارند. تعقل زمانی که شما می خواهید در مورد انتخاب و چینش وسایل تصمیم بگیرید، وارد صحنه می شود. تعقل تضمین می کند که خانه عملکردی مناسب داشته باشد و همواره به صورت نامرئی پشت صحنه نقش آفرینی می کند تا حس راحتی و روان بودن را به زندگی روزمره اضافه کنید.
تخیل عنصری است که به شما خلاقیت، انگیزه، الهام و انرژی می بخشد. گاهی آوردن یک عنصر شگفت انگیز به خانه غوغا می کند و این بخش مهمی برای زنده و سرحال نگه داشتن یک خانه است.

روانشناسی دکوراسیون

احساسات عاملی موثر در روانشناسی دکوراسیون داخلی

روگر و کریس به درستی به این ویژگی «مبارزه با تاریکی» می گویند. در تصویر بالا بعید است این رنگ صورتی به بیننده انرژی ندهد. این عکس مثال خوبی برای استفاده از ساده ترین چیزها مثل یک رنگ متمایز برای سقف و بالای دیوارها برای انتقال عواطف و دریافت انرژی از محیط است. به کارگیری روانشناسی رنگ ها قدرت زیادی دارد و تاثیرعمیقی در محیط می گذارد. عوامل بسیار دیگری هم در تجربه احساسی شما از محیط موثرند. مثلا تاثیر سقف کوتاه یا بلند در یک محیط کاملا متفاوت است. اتاقی با پنجره های بزرگ و نورگیر کاملا احساس متفاوتی با یک اتاق بسته و بدون پنجره و نور را زنده می کند. به معماری خانه حتما توجه داشته باشید و به دنبال یک ترکیب متناسب و مکمل برای احساسی که در انتظارش هستید، باشید.

روانشناسی دکوراسیون

پیش بینی یا انتظار

بعضی وقت ها ما چیزی را به جدیت می خواهیم و می گوییم «باید این طور بشود». اگر این انتظارات به واقعیت بپیوندد موجب خشنودی می شود. توانایی پیش بینی کردن در چیزهای خیلی ساده مثل جای قرارگیری قاشق ها یا آرامش و نظم اتاق خواب می تواند به هر کسی کمک کند تا حس کنترل داشته باشد. دنیا پرشده از اضطراب و پریشانی و کاهش هرگونه آشفتگی و پریشانی در خانه باعث می شود واقعا خانه نقطه امن آسایش ما محسوب شود.
اما شما در عین حال نیاز به ماجراجویی دارید و شاید لازم باشد در بعضی از موقعیت ها انتخاب های متفاوتی انجام دهید. گاهی قدرت تغییر بسیار زیاد است. مثلا قراردادن قاشق ها داخل یک قوطی قهوه به جای کشوها که جای معمول آن است ممکن است خلاقیتی باشد که روحیه شما را خوب کند یا انتخاب یک رنگ مناسب که قدری هم برایتان دور از ذهن است و عجیب به نظر می رسد می تواند شما را به شعف بیاورد. با نقوش بازی کنید ترکیب و چیدمان وسایل منزل را تغییر دهید. از وسایل غیر متعارف روی دیوارها استفاده کنید و با وسایلی که در اطرافتان است ترکیب های جدید را امتحان کنید. بازی با چیدمان خانه می تواند یک حس ماجراجویی و سرخوشی به شما بدهد.
همه اینها زمانی رخ می دهد که ما از تمام المان ها و حواس پنجگانه خود در کنار هم استفاده کنیم.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

رنگ سبز نعنایی؛ آفتاب پرستی که خود را با هر سبک و رنگی هماهنگ می کند

شاید رنگ سبز نعنایی شما را به یاد سرامیک ها و درهای چوبی خانه های قدیمی یا حتی یخچال های ق…