صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون راهنمای مختصر و مفید طراحی دکوراسیون آشپزخانه

راهنمای مختصر و مفید طراحی دکوراسیون آشپزخانه

۰
طراحی دکوراسیون آشپزخانه
nowrooz

تا به حال به طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود فکر کرده اید؟ از چه سبکی برای دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرده اید؟ نقشه و نوع طراحی دکوراسیون آشپزخانه بر اساس میزان فضا انتخاب می شود، معمولا خانه هایی که دارای فضا های جمع وجور و نقلی هستند از چیدمانی استفاده می کنند که کل کابینت و وسایل آن بر روی یک دیوار باشد و فاصله بین آشپزخانه با نشیمن را با میزهای ناهارخوری یا جزیره ثابت پر می کنند. این گونه فضای آشپزخانه و نشیمن دلبازتر می شود. به این گونه چیدمان که ترکیبی از آشپزخانه، ناهارخوری و نشیمن است پلن باز می گویند که هر روزه به طرفداران آن نیز اضافه می شود. اگر اهل مهمانی و رفت آمدهای زیاد هستید آشپزخانه های ال (L) انتخاب مناسبی می تواند باشد، در این مدل تعداد کابینت ها بیشتر از مدل تک دیواره است و فضای بیشتری برای وسایل خود دارید و مانند مدل تک دیواره برای میل کردن غذا در طول روز می توانید از میز ناهار خوری یا جزیره در فاصله بین آشپزخانه و نشیمن استفاده کنید. اگر وسایل زیاد دارید و تعداد زیاد کابینت برای شما مهم است ازآشپزخانه های یو (U) شکل که تکامل یافته ال شکل هستند استفاده کنید. در این چیدمان شما نمی تواند از میز یا جزیره در اشپزخانه استفاده کنید مگر اینکه فضای بزرگی داشته باشید زیرا با این کار محیط شما گرفته و شلوغ به نظر می رسد. در نهایت به آشپزخانه های جی(G) شکل می رسیم، چیدمانی که در بیشتر خانه های ایرانی است و همانند یو شکل است با این تفاوت که نیم جزیره کوچکی به انتها کانتر چسبیده است.
آشپرخانه قلب یک خانه و قسمت مورد اهمیت برای خانم ها است در نتیجه دکوراسیون این قسمت از خانه از اهمیت بالایی برخورددار است. همه ما زمان زیادی را در آشپرخانه می گذرانیم پس باید چیدمان آن  به گونه ای باشد که از آن خسته نشویم بلکه موجب آرامش ما شود. در اینجا با سبک های مختلف طراحی دکوراسیون آشپزخانه آشنا می شویم.

پاریسی

در این سبک آشپرخانه سبکی ساده و شکیل دارد. اغلب از گچ بری استفاده می شود و نیازی به هماهنگ کردن رنگ ها ندارید و دست شما در انتخاب باز است. از ترکیب رنگی های معروف این سبک می توان به آبی اشرافی، مشکی، سفید، طلایی، سبز و رنگ های خنثی اشاره کرد.در آشپزخانه پاریسی معمولا تراس یا پنجره های قدی وجود دارد و از گچ بری  و کف های سرامیکی استفاده می شود.

کلاسیک

با دیدن آشپزخانه های کلاسیک حتما به یاد فیلم های انگلیسی و خانه های اشرافی می افتید. استفاده از کابینت های ممبران، جزیره های با صفحه سنگی در مرکز آشپزخانه همه و همه نشان دهنده سبکی کلاسیک است. در این جا باید از رنگ های روشنی چون طوسی و کرم یا رنگ های تیره ای چون قهوه ای و مشکی استفاده کنید.کنده کاری و مخراج کاری روی کابینت ها را فراموش نکنید که خود اصل داستان است.

مدیترانه ای

اگر به آشپزخانه ای رنگارنگ و ترکیبی از نقوش و رنگ های شاد علاقه دارید، آشپزخانه مدیترانه ای بهترین گزینه برای شماست. یکی از مهم ترین عناصر این سبک استفاده از چوب های طبیعی است و این گونه است که می توانید وجود طبیعت را در آشپزخانه خود احساس کنید. در چیدمان مدیترانه ای باید هارمونی را رعایت کنید زیرا همرنگی وسایل اصلی درون آشپزخانه مثل کابینت با رنگ میز و صندلی غذاخوری بسیار مهم است. یکی دیگر از عناصر مهم این سبک استفاده از نور زیاد است. بنابراین؛ شما به پنجره های بلند و فضایی نورگیر دارید.

معاصر

در آشپزخانه های معاصر از وسایل براق مانند زیاد استفاده می شود. این سبک بیانگر قدرت و استحکام است و اصل بر ساده گرایی است.

مدرن

این سبک در اوایل قرن بیستم رواج یافت.این سبک از آشپزخانه عمدتا فضایی خلوت و ساده دارد و اصل بر اصالت و کیفیت و راحتی است.کابینت هایی که برای این سبک استفاده می کنند از جنس های گلاس مات یا براق است و کابینت ها بدون دسته و دارای درهای کشویی هستند. استفاده از رنگ های آرامش بخش و طبیعی.عضو جدانشدنی این سبک کانتر(پیشخوان) آن است.

روستیک (Rustic)

این سبک برگرفته از چیدمان روستایی است که متشکل از عناصر ساده، دست ساز و چوبی است. این سبک به دلیل همخوانی زیادی که با طبیعت دارد فضا را بسیار گرم و صمیمی می کند. استفاده از سنگ و آجر در دیوار ها از دیگر نماد های سبک روستیک است و باید برای چیدمان آشپزخانه از وسایل استیل و ضد زنگ استفاده کنید.
بعد از بررسی انواع دکوراسیون آشپزخانه به پررنگ ترین عنصریعنی کابینت (این کلمه برگرفته از کلمه فرانسوی cabinet  به معنای انبار مخفی است) می پردازیم، که از دهه ۲۰ میلادی مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفته است، برای انتخاب بهتر کابینت  باید با انواع کابینت و کاربرد های آن آشنا شویم:

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

۱.کابینت های چوب خالص

این کابینت ها به فضا آشپزخانه گرما و جانی خاص می دهند.چوب به دلیل زنده بودن قادر است انرژی منفی اطراف را به خود جذب کند و این یک مزیت محسوب می شود. رنگ چوب های خالص بعد گذشته مدتی تیره تر می شوند که این خود نشانه دیگری از زنده بودن آن است. بعد از اتمام کار و نصب کابینت باید بر روی آن از رنگ پلی استر استفاده شود تا  موریانه های آن را فرسوده و آسیب دیده نکنند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
کابینت فلزی از نوع استیل

۲.کابینت های فلزی

 کابینت های فلزی در دسته قدیمی ترین اجزا یک آشپزخانه قرار دارند که در گذشته طرفداران بسیاری نیز داشته است ولی امروزه متقاضی های آن، رفته رفته کمتر شدند. کابینت های فلزی به سه دسته تقسیم می شوند:
استیل
آلومینیوم
گالوانیزه

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
ام دی اف نوع مرغوب  ملامینه محسوب می شود که نسبت به مغز آن بسیار فشرده تر است.

۳.کابینت های ام دی اف و ملامینه

ملامینه ورقه هایی متشکل از خرده های چوب است که با چسبی مخصوص ترکیب و در نهایت بر روی آن یک لایه روکش پرس می شود تا هم زیبایی داشته باشد و هم مقاومت آن بیشتر شود. ام دی اف نوع مرغوب  ملامینه محسوب می شود که نسبت به مغز آن بسیار فشرده تر است. ملامینه و ام دی اف هر دو به آب حساس هستند و برای مناطق مرطوب توصیه نمی شوند.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
کابینت های چوبی و روکش چوب عمده هزینه مربوط به رنگ پلی استر می شود

۴.کابینت های روکش چوب

اگر به کابینت های چوبی علاقه مند هستید ولی از پس هزینه های آن بر نمی آیید پیشنهاد ما به شما انتخاب کابینت های روکش چوب است. این نوع از کابینت ها ترکیبی از ام دی اف و چوب هستند به طوری که در درون مغز کابینت از ام دی اف و برای روکش از یک چوب استفاده شده است.  کابینت های چوبی و روکش چوب عمده هزینه مربوط به رنگ پلی استر می شود.از روکش های پرمتقاضی می توان به روکش ملچ (Ulmus glabra) و روکش بلوط اشاره کرد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
.پی وی سی ضد آب بوده و در برابر آب مقاوم است

۵.کابینت های پی وی سی (PVC)

کابینت هایی که از پلاستیک فشرده ساخته شده و ورقه های نسبتا ضخیمی هم دارند. این جنس از کابینت گزینه مناسبی برای مناطق مرطوب و مناطقی که احتمال پوسیدگی در آن وجود دارد، است.پی وی سی ضد آب بوده و در برابر آب مقاوم است و برخلاف بقیه کابینت ها اگر در معرض تماس با آب قرار بگیرد پوسته پوسته نمی شود. اگر فردی حساس به تمیزی کابینت ها هستید، پی وی سی بهترین گزینه برای شماست زیرا نسبت به سایر کابینت ها راحت تر تمیز می شود.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
در ساخت کابینت های ممبران از ماشین آلات استفاده می شود که همین باعث افزایش مدل، طرح و همچنین قیمت مطلوب تری می شود

۶.کابینت های ممبران (Membrane)

این کابینت ها به شاهکار سبک کلاسیک معروف هستند.در ساخت کابینت های ممبران از ماشین آلات استفاده می شود که همین باعث افزایش مدل، طرح و همچنین قیمت مطلوب تری می شود.ممبران ترکیب کابینت های چوبی و پی وی سی است به طوریکه از پی وی سی برای روکش و به جای کابینت های چوبی دست ساز از ماشین آلات استفاده می کنند.این کابینت ها همچون کابینت های فلزی زنگ نمی زنند و نسبت به سایر آنها از تنوع رنگی گسترده ای برخورددار است.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه
کابینت های گلاس ترکیبی از ام دی اف و پلکسی گلاس هستند

۷.کابینت های های گلاس(High Gloss)

های گلاس نوعی ام دی اف است که بر روی آن یک لایه پلکسی گلاس(نوعی پلاستیک که ظاهری شبیه شیشه دارد ولی سبک تر و دارای مقاومت بیشتری است) قرار می گیرد.
حال با بررسی انواع کابینت و سبک های جدید که ترند و طراحی دکوراسیون آشپزخانه این روز ها محسوب می شود، بسته به شرایط و علاقه خود بهترین طراحی دکوراسیون آشپزخانه انتخاب را برای قلب خانه خود داشته باشید.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

جدیدترین ایده های چیدمان اتاق خواب کوچک دختر جوان

تنوع شیوه های چیدمان به تعداد افراد دنیاست! چیدمان اتاق خواب کوچک دختر جوان هم با توجه به …