صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون راز و زمر خرید و چیدمان مبل ال گرد

راز و زمر خرید و چیدمان مبل ال گرد

۰
چیدمان مبل ال گرد
ارسال خبر

همه ما مبل ال را می شناسیم و چند سالی می شود که حسابی جایش را در پذیرایی ها، اتاق های مختلف خانه و حتی دکوراسیون اداری باز کرده. مبل ال هم می تواند فضاهای کوچک را بزرگ و وسیع و دل باز نشان بدهد و هم در اتاق های بزرگ، فضاها را از هم جدا کند تا یک اتاق چند کاربری داشته باشید. اما چقدر مبل ال گرد را می شناسید؟ قرار دادن مبل ال گرد در فضا، به خاطر مدل ویژه اش جسارت خاصی می طلبد. اما اگر این جسارت را به خرج بدهید و به جای مبل های ال مستطیلی شکل همیشگی یک مدل گرد بگیرید حتما تفاوت را در فضای خانه احساس خواهید کرد. در این مطلب، چند نکته ساده ولی کاربردی برای خرید و چیدمان مبل ال گرد در دکوراسیون خانگی را بررسی می کنیم.

چیدمان مبل ال گرد
می شود مبل ال گرد را وسط اتاق گذاشت و یک فضای دایره ای شکل و جمع و جور درست کرد

۱. مبل را وسط اتاق بگذارید

این ایده، شاید یکی از جسورانه ترین و سخت ترین ایده های چیدمان مبل ال گرد باشد که در خانه تان پیاده کرده اید و البته به فضای نسبتا بزرگی نیاز دارد. شاید فکر کنید که برای هماهنگی یک مبل ال گرد با دیوار، دیوار هم باید گرد باشد اما لزوما این طور نیست (تا امروز چند خانه با دیوارهای گرد دیده‌اید؟) می شود مبل ال گرد را وسط اتاق گذاشت و یک فضای دایره ای شکل و جمع و جور درست کرد. کافی است آن را کمی از دیوارها فاصله بدهید و میز وسطتان را هم جلوی آن بگذارید. این چیدمان می تواند رو به تلویزیون یا کتابخانه قرار بگیرد یا برعکس، یک فضای جداگانه برای گفتگو و دور همی در قلب اتاق تشکیل بدهد.

چیدمان مبل ال گرد
این مبل ال را ببینید که همزمان گرد هست و نیست

۲. فرم‌های متفاوت انتخاب کنید

این مبل ال را ببینید که همزمان گرد هست و نیست. گوشه سمت چپ مبل، با نشیمنگاه دایره ای شکل و دسته های کاملا چرخیده، صد در صد شبیه یک مبل ال گرد است اما هرچه به سمت چپ می آییم، بیشتر شبیه به یک مبل ال عادی می شود. اگر طرفدار طراحی های متفاوت هستید و همزمان فضای زیادی برای نشستن و کار کردن می خواهید، این مدل مبل ها می توانند برایتان ایده آل باشند.

چیدمان مبل ال گرد
این مدل، به اندازه بقیه مدل های مبل ال فضای نشیمن ارائه نمی دهد و بیشتر جلوه خوبی دارد.

۳. شبیه به کاخ های سلطنتی

این مدل مبل های ال گرد را در بیشتر کاخ ها، در استراحتگاه می شد پیدا کرد. فرم کلاسیک و شیک مبل که شبیه یک صدف در حال باز شدن است، در فضاهایی که می خواهید قدیمی و دنج به نظر بیایند عالی خواهد شد و البته می شود به عنوان یک مبل تک در کنار مبل های دیگر آن را استفاده کرد. این مدل، به اندازه بقیه مدل های مبل ال فضای نشیمن ارائه نمی دهد و بیشتر جلوه خوبی دارد.

چیدمان مبل ال گرد
مبلمان ال گرد با سبک مینیمال

۴. صد در صد مینیمال

یکی از خوبی های چیدمان مبل ال گرد، این است که در صورت بزرگ بودنش می شود آن را به عنوان تنها مبل فضا به کار برد و از گذاشتن صندلی و مبل های اضافه در اتاق جلوگیری کرد. کافی است یک رنگ خنثی برایش انتخاب کنید و دکوراسیون را هم تا حد ممکن خلوت بچینید. حالا یک فضای مینیمال و آرامش بخش دارید. البته اگر تعداد اعضای خانواده تان زیاد است و به ویژه با بچه های کوچک زندگی می کنید، یک مبل تک آن هم با این رنگ روشن، ممکن است چندان ایده خوبی به نظر نرسد.

چیدمان مبل ال گرد
این مبل گرد را ببینید که قوس کوچکش آن را در دسته مبل های ال قرار می دهد اما همزمان آن قدر ساده و مینیمال است

۵. به سبک مدرن میانه قرن

استایل مدرن میانه قرن بیستم با رنگ های جسورانه، خطوط تیز و طراحی جدید و ترکیب چوب و بافت شناخته می شود. این مبل گرد را ببینید که قوس کوچکش آن را در دسته مبل های ال قرار می دهد اما همزمان آن قدر ساده و مینیمال است که  می شود هر جای خانه قرارش داد. این سبک مبل را با الگوهای پارچه ای شاد مثل پتوی مبل، کوسن و فرش های پر نقش و نگار ترکیب کنید.

چیدمان مبل ال گرد
وقت خرید این مدل مبل ها باید برای ابعادشان برنامه ریزی کنید

۶. به اندازه ها توجه کنید

با این که مبل های ال گرد کوچک را می شود به راحتی در هر فضایی جا داد، وقت خرید این مدل مبل ها باید برای ابعادشان برنامه ریزی کنید. قسمت پشتی مبل ال گرد، نمی تواند با دیوار در یک راستا قرار بگیرد و خود این یعنی حداقل یک متر فضای اضافه نسبت به مبل های عادی. اگر مبلتان کوچک باشد، این موضوع مشکل ساز نمی شود اما اگر کمی به سمت سایزهای بزرگتر بروید، ممکن است ناامیدتان کند. حتما قبل از خرید ابعاد مبل، دیوارها و عرض اتاق را اندازه بگیرید.

چیدمان مبل ال گرد
از کنسول های دایره شکل استفاده کنید

۷. دایره را وارد چیدمان کنید

چه کسی گفته که فقط مبل و میز را می شود دایره ای انتخاب کرد؟ معمولا خانه های ما به دلایل ارگونومیکی و اقتصادی پر هستند از اشکالی مثل مربع و مستطیل. این میز کنسول را  ببینید که پایه هایش به جای ستون های مستطیلی دراز (فرم همیشگی) دایره هستند و مثل یک ماشین در حال حرکت، فضا را شاد و پویا نگه می دارد.

چیدمان مبل ال گرد
یک مبل تک رنگ می تواند هم جای بیشتری برای نشستن به اعضای خانه بدهد

۸. مبل ال گرد را ترکیب کنید

هم با مبل های دیگر، هم با انواع صندلی تک. بسته به رنگ و فرم مبل ال گردی که استفاده می کنید، یک صندلی تک با طرح های شلوغ (اگر مبلتان ساده و خنثی است) یا یک مبل تک رنگ می تواند هم جای بیشتری برای نشستن به اعضای خانه بدهد و هم فضای را تکمیل کند. حتی چیزی شبیه به این صندلی تک چوبی.

چیدمان مبل ال گرد
درمورد اصول و قواعد چیدمان این مدل مبل ها، تا جایی که می توانید بخوانید

۹. مطالعه کنید و بشناسید

همان طور که گفتیم، وارد کردن مبل ال به فضای خانه یک انتخاب جسورانه است و ممکن است با یک اشتباه کوچک، به کلی فضای نشیمن شما را به هم بریزد. پس حتما درمورد اصول و قواعد چیدمان این مدل مبل ها، تا جایی که می توانید بخوانید و یاد بگیرید که بهترین حالت برایشان کدام است. چه اکسسوری هایی را باید کنارشان استفاده کنید و چه مدل میزها و آباژورهایی بیشتر برایشان خوب است.

چیدمان مبل ال گرد
با توجه به تعداد اعضا خانواده مبل را انتخاب کنید

۱۰. فضایتان چه کاربردی دارد؟

شاید همه مبل های ال در فرم کلی شبیه هم باشند، اما جنس و طراحی شان آن قدر متفاوت است که می توانند یک فضای خانگی مناسب استراحت را از یک فضای اداری رسمی جدا کنند. اگر مبل ال را برای نشیمن خانه می خواهید و بیشتر اوقات روی آن دراز می کشید و تلویزیون  تماشا می کنید، از بین مدل هایی انتخابش کنید که تشکچه های نرم و نشیمن پهنی دارند (که می شود با کوسن ها و بالشتک های مختلف تزیینشان کرد). اما اگر زیاد مهمانی می دهید یا فضایتان کمی رسمی تر است (افراد زیادی به آن جا رفت و آمد می کنند)، مبل هایی با نشیمنگاه کوچک، تشکچه های مربعی و کمی سفت تر برایتان مناسب تر خواهند بود.

چیدمان مبل ال گرد
هماهنگ با رنگ و سبم مبل، دیوارها را رنگ کنید

۱۱. به نام مبل، به کام دکوراسیون

بد نیست اگر به بهانه مبل جدید، دستی به سر و روی فضای نشیمن خانه تان هم بکشید. هماهنگ با رنگ و سبم مبل، دیوارها را رنگ کنید و چند اکسسوری جدید بخرید. آباژور قدیمی تان را نو کنید و میزی که سال هاست وسط اتاق است را به گوشه دیگری ببرید و یک میز جدید وارد فضا کنید. البته همیشه لازم نیست برای تغییر دادن حس و حال خانه، توی خرج بیفتید. چند کوسن جدید یا حتی یک پتوی بافتنی مخصوص مبل هم می توانند احساس نو بودن بدهند.

چیدمان مبل ال گرد
با کوسن ها تفاوتی بزرگ ایجاد کنید

۱۲. کوسن ها می توانند حرف آخر را بزنند

باورش سخت است اما گاهی دو سه کوسن کوچک، چنان تغییری در فضا و چیدمان مبل ال گرد ایجاد می کنند که حتی با رنگ آمیزی و تغییر دکوراسیون هم نمی شود به دستش آورد. این کوسن های آجری رنگِ کوچک را روی پس زمینه سرد و خنثی این مبل ببینید که چطور با رنگ دسته صندلی تک، هارمونی کامل دارند و فضا را از سردی در آورده اند. اگر می خواهید کم هزینه و سریع فضای نشیمن را عوض کنید، برای مبل ال گرد خودتان چند کوسن جدید سفارش بدهید و اگر رنگ مبل کرم، قهوه ای روشن، ابی یا خاکستری است، سعی کنید از بین سمت رنگ های تند و سیر انتخاب کنید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده های کاربردی و کم هزینه که در نوسازی آشپزخانه به کارتان می آیند

برای آن که در آشپزخانه قدیمی خود تغییرات عمده ایجاد کنید نیاز به صرف هزینه های هنگفت نیست.…