صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون همه آنچه که در مورد دیزاین منزل زیبا و حرفه ای باید بدانید

همه آنچه که در مورد دیزاین منزل زیبا و حرفه ای باید بدانید

دیزاین منزل
denitte

نقل مکان به خانه جدید شاید یکی از لذت های بزرگ زندگی باشد اما از طرفی می تواند باعث سردرگمی و کلافگی شما بشود، به خصوص وقتی نوبت به اسباب کشی و دکوراسیون خانه می رسد. چطور می توانید به بهترین شکل سبک مورد علاقه خود را در خانه اجرا کنید؟ طراحی داخلی در واقع مثل کیمیاگری است چرا که طراحی فضا بلافاصله می تواند روحیه  شما و حتی زندگیتان را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که وینستون چرچیل به خوبی توصیف کرد: «ما ساختمان هایمان را می سازیم و سپس آنها  ما را می سازند.» پس اگر کار طراحی و دیزاین خانه را به درستی انجام دهید، در نهایت با خانه ای زیبا و راحت روبرو خواهید شد در غیر این صورت با دکوراسیونی ناموزن، مبلمانی نامناسب و پارچه ها و رنگ های ناهماهنگ روبرو می شوید که هرگز جلوه دلپذیری نخواهند داشت.
شما چه خودتان طراحی داخلی خانه برای دیزاین منزل را انجام دهید یا به دنبال کمک گرفتن از یک طراح متخصص باشید، در هر صورت آگاهی از اصول طراحی داخلی باعث می شود خانه خود را به فضایی دلنشین و آرامش بخش تبدیل کنید. بنابراین با کمی برنامه ریزی و دنبال کردن مراحلی که طراحان داخلی حرفه ای ارائه داده اند، شانس موفقیت شما بسیار بیشتر خواهد شد.

دیزاین منزل
طراحی داخلی بسیار لوکس با دیواری از سنگ عقیق

طراحی داخلی

در وهله اول بهتر است بدانیم طراحی داخلی یا دیزاین منزل چیست. طراحی داخلی در واقع تلاقی علم و هنر است. به بیان ساده تر طراحی لایه های دکوراسیون، در فضای داخلی ساختمان. البته طراحی داخلی عملا بسیار فراتر از این تعریف است. مهمترین بخش طراحی داخلی خلق فضاهای کاربردی است که آرامش و رفاه بیشتری به همراه داشته باشد. طراحی داخلی اصولی، نه تنها زیبا است بلکه کیفیت کلی زندگی را هم بهبود می بخشد. طراحی داخلی یا دیزاین منزل برای ایجاد محیطی منسجم و دلپذیر ویژگی هایی خاصی را می طلبد مثل درک یک فضا، بینش روانشناسی از زندگی در آن فضا و خلاقیت کافی برای معرفی رنگ، شکل و بافت. پس یک طراح داخلی به مهارت های خلاقانه و عملی فراوانی نیاز دارد.
در ادامه اصول طراحی داخلی و محبوبترین سبک های طراحی داخلی را بررسی می کنیم. اما به یاد داشته باشید طراحی یک فضا همیشه مبتنی بر سلیقه و علایق شخصی شما است، بنابراین از این اصول در جهت خلق چیدمان و دکوراسیون مورد نظرتان بهره ببرید.

اصول طراحی داخلی

طراحان از این اصول برای خلق فضاهای داخلی زیبا و کاملا کاربردی برای دیزاین منزل استفاده می کنند. هر یک از آنها در جای خود مهم و مکمل یکدیگر هستند، بنابراین در یک طراحی موفق معمولا همه اصول به کار گرفته می شود.

دیزاین منزل
تعادل

۱. اصل تعادل: اجرای تعادل در طراحی داخلی، یعنی توزیع یکسان و برابرِ اشیا از نظر وزن بصری. وزن بصری به سنگینی یا قابل توجه بودن یک جسم در نگاه انسان اشاره دارد. وسایل بزرگ، جامد، تیره یا رنگارنگ نسبت به اشیای کوچک، ظریف، صاف یا روشن سنگین تر به نظر می رسند. برای ایجاد تعادل مناسب برای دیزاین منزل در یک اتاق، آن را به چهار ربع مساوی تقسیم کنید. سپس باید در هر یک از قسمت ها، حجم مبلمان و وسایل را تقریبا به یک اندازه در نظر بگیرید.

دیزاین منزل
ریتم

۲. ریتم: ریتم در موسیقی، الگو یا ضرب آهنگی است که در دیزاین منزل مدام تکرار می شود. در طراحی داخلی هم ریتم با تکرار یک ویژگی، به حرکت چشم در اتاق و ایجاد یک فضای منسجم و جاری کمک می کند. ویژگی تکرار شونده  می تواند یک رنگ یا الگو ، روکش یا مواد مورد استفاده، شکل ها یا سبک ها باشند.

دیزاین منزل
تاکید

۳. تاکید: تاکید در طراحی داخلی یا دیزاین منزل به یک عنصر مرکزی اشاره دارد که به عنوان نقطه کانونی یک فضا است. نقاط کانونی معمولا همان ویژگی ها و عناصر معماری است مثل شومینه یا پنجره ای بزرگ که به چشم انداز زیبایی مشرف می شود. اگر در اتاقی ویژگی چشمگیر یا برجسته ای وجود نداشت، نقطه کانونی می تواند یک قطعه هنری یا مبلمان باشد. در واقع نقطه کانونی باید اولین عنصری باشد که هنگام ورود به اتاق جلب توجه می کند. وقتی نقطه کانونی را مشخص کردید، آن وقت می توانید با چیدمان مبلمان و استفاده از رنگ ها، نور و بافت فضای تاکیدی را ایجاد کنید.

دیزاین منزل
تضاد و تنوع

۴. تضاد و تنوع: در واقع تضاد و تنوع با ایجاد جاذبه بصری، از القای حس یکنواختی در فضای داخلی یا دیزاین منزل جلوگیری می کنند. تضاد به فضا هیجان می دهد و جلب توجه می کند و تنوع باعث ایجاد ویژگی های برجسته و گوناگونی در محیط می شود. با کنار هم قرار دادن عناصر، رنگ ها و  شکل هایی که اختلاف چشمگیر دارند، در فضا تضاد ایجاد کنید. همچنین برای تنوع بخشیدن به فضا از رنگ ها، پارچه ها، روکش ها و بافت های مختلف در کنار چند قطعه مبلمان منحصر به فرد، استفاده کنید.

دیزاین منزل
مقیاس و تناسب

۵. مقیاس و تناسب: این دو ویژگی در کنار هم باعث می شوند تا احساس کنیم همه مبلمان و وسایل یک اتاق، به آنجا تعلق دارند و با یکدیگر در ارتباط اند. مقیاس به اندازه اشیا در دیزاین منزل اشاره دارد در حالی که منظور از تناسب اندازه آنها در مقایسه با یکدیگر است.

دیزاین منزل
پیوستگی و هماهنگی

۶. پیوستگی و هماهنگی: وجود پیوستگی و هماهنگی، در فضا انسجام ایجاد می کند و باعث می شود تمام عناصر موجود در یک اتاق، مثل بخشی از یک کل به نظر برسند. پیوستگی از دنبال کردن یک سبک خاص به دست می آید و به طراح اطمینان می دهد که  تمام عناصر اتاق با یکدیگر مرتبط هستند. تزئین فضا با وسایلی که رنگ، الگو، شکل یا سبک مشترک دارند، به شما در خلق نمایی هماهنگ کمک می کند.

دیزاین منزل
جزئیات

۷. جزئیات: با رعایت و اجرای شش اصلی که مرور کردیم، می توانید فضایی متعادل و منسجم برای دیزاین منزل بسازید طوری که تمام عناصر به درستی در کنار هم قرار گرفته باشند. اما معمولا از جزئیات به راحتی غافل می شویم در صورتی که درست همان عاملی است که تاثیر زیادی در برداشت شما از نمای کلی و احساستان از آن فضا می گذارد و به فضا شور و نشاط و زندگی می بخشد. جزئیات دکوراتیو مواردی مثل تزئین پارچه ها، عناصر شاخص معماری ، دستگیره ها، گل آرایی و سایر نقش و نگارهای اتاق است. جزئیات کم اهمیت تر مواردی مثل سیم لامپ ها و وسایل الکترونیکی و قاب کلید و پریزها هستند.

دیزاین منزل
یک طراح داخلی روی نقشه طرح کار می کند

کمک گرفتن از یک طراح داخلی و انتخاب یک فرد مناسب

مشاوره با یک طراح داخلی حرفه ای، برای دکوراسیون مجدد خانه یا دیزاین منزل، به نوعی یک سرمایه گذاری مطلوب است.  بیشتر مردم بر این باورند که خودشان از پس این کار برمی آیند اما در مواردی مرتکب اشتباهاتی می شوند که هزینه آن بسیار بیشتر از مشاوره با یک طراح داخلی است.  طراح باید کسی باشد که به او اعتماد دارید و بتوانید به راحتی نظرات خود را با او در میان بگذارید. او هم باید به شما اطمینان دهد که می تواند ایده هایتان را اجرایی کند.  قبل از مشاوره و کمک از یک طراح داخلی حتما باید این چهار نکته را در نظر بگیرید.
طراح یا دکوراتور: قبل ازشروع هر پروژه طراحی، اول باید تصمیم بگیرید که به یک طراح نیاز دارید یا دکوراتور. اگر پروژه شما در مقیاس بزرگ باشد و برای چیدمان و دیزاین خانه به جابجایی دیوارها یا تغییرات زیربنایی احتیاج دارید، باید از یک طراح داخلی کمک بگیرید. اما یک دکوراتور فردی است که  در زمینه طراحی آموزش دیده است و می تواند در انتخاب رنگ ها، مبلمان، پرده و لوازم جدید و طراحی چیدمانی هماهنگ و منسجم  به شما کمک کند.  وقتی دامنه تغییرات را پیدا کردید، به راحتی می توان گفت به یک طراح نیاز دارید یا دکوراتور.
بودجه خود را تعیین کنید: اولین قدم در زمان شروع یک پروژه طراحی یا دیزاین منزل، تعیین بودجه و هزینه ها است.  هزینه خرید مبلمان و بازسازی خانه را برآورد کنید و پس از تعیین بودجه به آن پایبند باشید. بهتر است بخشی از بودجه خود را برای هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید چون تقریبا همیشه مسائل غیر منتظره به وجود می آیند.

دیزاین منزل
به سبک خود فکر کنید و در هزینه ها هوشمندانه عمل کنید تا فضایی جذاب و چشمگیر بسازید.

سبک دلخواه خود را پیدا کنید: یک طراح برای آنکه فضای رویایی شما را در دیزاین منزل خلق کند، باید نقطه نظرات شما را بداند. با جستجو در منابع آنلاین، تصاویری از فضاهای مورد علاقه و الهام بخش خود را جمع آوری کنید.  این  کارباعث می شود تا طراح سلیقه شما را بفهمد و نقطه آغاز مطلوبی برای طراحی او باشد.
تحقیق کنید: بعد از انتخاب سبک مورد علاقه تان، وقت آن است که یک طراح یا دکوراتور مناسب پیدا کنید.  از دوستان و همکارانی که قبلا این کار را انجام داده اند پرس و جو کنید. به وب سایت طراحی آنها بروید و نمونه کارهایشان را ببینید تا طراح و شرکت مورد نظرتان را پیدا کنید.

راهنمایی های کلی برای دیزاین خانه

اگر می خواهید بدون کمک کارشناسان طراحی داخلی یا دکوراتورها دیزاین منزل را انجام دهید پس نکاتی اصولی و کاربردی در اختیارتان قرار می دهیم.

هرگز کارتان را با خرید مبلمان آغاز نکنید

حتما شنیده اید که می گویند« با شکم گرسنه به خرید نروید» چرا که باعث می شود خریدهای غیرضروری و هیجانی داشته باشید. این موضوع درمورد لوازم خانگی و مبلمان هم صدق می کند. اگر اول مبلمان را بخرید، بعدا مجبور خواهید شد بقیه وسایل خانه را با آن هماهنگ کنید که مسلما کار بسیار سختی است. بنابراین قبل از اقدام به خرید، مبلمان خانه را بررسی کنید و تصمیم بگیرید کدام یک را می خواهید نگه دارید و کدام یک قدیمی شده اند یا دیگر از آنها استفاده نمی کنید. در مورد کاربرد اتاق ها هم فکر کنید و ببینید برای کاربردی تر شدن آنها به چه وسایلی احتیاج دارید.  حالا می توانید برای تکمیل طرح مورد نظرتان یک لیست خرید تهیه کنید.

اندازه گیری ها را انجام دهید

هماهنگ کردن اندازه مبلمان با ابعاد اتاق، نکته بسیار مهمی در دیزاین منزل است. مثلا یک قطعه مبلمان بزرگ ممکن است به راحتی بر فضای کوچک اتاق غالب شود یا برعکس در یک فضای باز و بزرگ صندلی های ظریف اصلا به چشم نمی آیند و گًم می شوند. پس حتما قبل از شروع به طراحی، طول و عرض و ارتفاع اتاقی را که می خواهید مبله کنید، اندازه بگیرید. همچنین به عناصر دیگر اتاق که ممکن است مانعی برای چیدمان شما در دیزاین منزل باشند، توجه کنید. حتی بقیه قسمت ها مثل پله ها، ستون ها، رادیاتورها را هم اندازه گیری کنید. اولین اشتباهی که بیشتر مردم انجام می دهند این است که وسایلی با اندازه های نامناسب می خرند. مثل مبلمانی که در اتاق جا نمی شود، مبلمانی که از در ورودی رد نمی شود، میزهایی خیلی کوچک یا خیلی بزرگ. بنابراین اندازه گیری های دقیق به شما کمک می کند تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

دیزاین منزل
رسم ستنی پلان روی کاغذ

یک پلان کف رسم کنید

وقتی ابعاد اتاق را اندازه گیری کردید، وقت آن رسیده است که یک پلان کف رسم کنید. این کار به شما یک چشم انداز کلی از چیدمان و دیزاین منزل خواهد داد. به این ترتیب می توانید نمای خانه را از بالا ببینید. یکی از گزینه های ترسیم پلان کف، استفاده از روش سنتی است. یعنی رسم آن را با مداد و خط کش  روی کاغذ. البته بیشترطراحان حرفه ای، از نرم افزارهای طراحی و نقشه کشی مثل اتوکد استفاده می کنند. گزینه دیگری که کار طراحی کف و دیزاین خانه را برای همه افراد راحت تر کرده، استفاده از اپلیکیشن های طراحی است، اپلیکیشن هایی مثل ماجیک پلن (Magicplan)، فلور پلن کری ایتور(Floor Plan Creator)، و روم اسکن پرو (RoomScan Pro). بعضی از این اپلیکیشن ها با استفاده از دوربین های هوشمند گوشی، حتی ابعاد خانه را هم اندازه گیری می کنند. البته بهتر است در این روش، برای اطمینان بیشتر، اندازه گیری را دو بار انجام دهید. پس از آنکه طرح کلی و ابعاد فضا را بدست آوردید، می توانید جای قرار دادن مبلمان را امتحان کنید و مطمئن شوید که اندازه و فضای اشغال شده برای هر قطعه از مبلمان با پلان کف و اعداد شما هماهنگ است.

دیزاین منزل

بودجه خود را مشخص کنید

درست مثل زمانی که می خواهید یک طراح داخلی یا دکوراتور را به کار بگیرید، اولین قدم برای مدیریت پروژه طراحی، تعیین بودجه دیزاین منزل است. در این فرآیند مسئولیت مدیریت کلیه هزینه ها بر عهده خود شما است.  بنابراین، توجه داشته باشید که پولتان را به درستی خرج کنید تا در ابتدای کار درگیر مشکلات مالی نشوید. محاسبه مخارج کار دور از ذهنی نیست: اگر شما برای خرید یک صندلی گران قیمت ولخرجی کنید و پول زیادی بپردازید، آن وقت برای خریدهای دیگر پول کمتری در اختیار خواهید داشت. بنابراین بودجه ای که برای این کار کنار گذاشته اید، نقشه راه را به شما نشان می دهد.

سبک خود را انتخاب کنید

تعیین سبک طراحی و الهام گرفتن از آن، باعث می شود تا برای دیزاین منزل حساب شده تر پیش بروید و بودجه خود را حفظ کنید. طراحی خانه می تواند چیدمانی سنتی یا مدرن، رسمی یا غیر رسمی یا ازنظر بصری جلوه ای گرم یا سرد داشته باشد. بهترین کار این است که در حد توان خود تصمیم بگیرید چه فضایی را دوست دارید؟ در خانه به چگونه فضایی احتیاج دارید؟ چند نفر در خانه زندگی می کنند؟ آیا متاهل هستید و بچه دارید؟ هدف نهایی شما برای طراحی سبکی مورد علاقه تان چیست؟ در واقع طراحی و دیزاین خانه برای افراد مختلف باید کاملا متفاوت باشد. به عنوان مثال طراحی خانه کسی که مرتبا مهمانی های شام مفصل می  گیرد در مقایسه با کسی که هر شب به تنهایی در رستوران غذا می خورد قطعا یکی نیست. پس برای دیزاین خانه و انتخاب سبک باید به این موارد توجه کنید. انتخاب یک سبک طراحی باعث می شود تا فضای منسجمی خلق کنید و در نهایت به نتایج مطلوبی برسید.

دیزاین منزل

نکته های مثبت را بنویسید

علاوه بر جستجوی سبک های طراحی در منابع آنلاین مثل سایت های مختلف، به مجلات و کتاب های طراحی هم نگاهی بیندازید تا به سبک مورد علاقه و شخصی خود در دیزاین منزل بال و پر بیشتری بدهید. سبکی را پیدا کنید که بیشتر از همه به کار شما می آید و مجموعه ای از تصاویر آن را بایگانی کنید. یادتان باشد نکات قابل توجه و مورد نظرتان را بنویسید.

طرح ذهنی خود را در فضای واقعی نمایش دهید

یک قدم فراتر بروید و برای ایده گرفتن از پلان کف و با استفاده از نوارهای چسبی، جای وسایل و مبلمان را در فضای خانه و مقابل دیوارها مشخص کنید. از نوارهای رنگی مختلف برای نشان دادن جای وسایل روی زمین استفاده کنید. به عنوان مثال جای فرش ها، مبلمان، میزها و فضایی که اشغال می کنند. این کار باعث می شود تا علاوه بر جای وسایل و فاصله آنها از هم، فضای مناسب رفت و آمد در خانه را هم پیش خود مجسم کنید.

دیزاین منزل

پالت رنگی خود را انتخاب کنید

پالت رنگ باید روی تمام جنبه های طراحی داخلی یا دیزاین منزل تاثیر بگذارد. در این مورد از میان رنگ های مورد علاقه خود آنهایی را انتخاب کنید که علاوه بر آنکه با هم هماهنگ هستند، مکمل رنگ های غیر قابل تغییر خانه هم باشند.  یکی از راه های فوق العاده مناسب  برای انتخاب یک پالت رنگی این است که از یک اثر هنری یا پارچه مورد علاقه تان استفاده کنید و رنگ ها را از دل آن بیرون بکشید. برای متعادل کردن رنگ ها در کل فضا، از قانون ۱۰، ۳۰، ۶۰ استفاده کنید. یعنی ۶۰ درصد اتاق را به رنگ غالب و ۳۰ درصد به رنگ دوم و ۱۰ درصد بقیه را  به رنگ شاخص اختصاص دهید.

برنامه ریزی داشته باشید

ترمیم دیوارهای پوسیده، تعمیر و جلا دادن کفپوش های چوبی و رنگ آمیزی سقف ازجمله کارهایی است که ریخت و پاش و کثیف کاری زیادی دارد. در صورت امکان بهتر است این قبیل کارها را، قبل از بردن وسایل به خانه جدید انجام دهید. اگر این امکان وجود ندارد، پس حتما برای محافظت از آنها، مبلمان بزرگ را با روکش های پارچه ای یا پلاستیکی بپوشانید و لوازم دیگر را داخل جعبه های بزرگ بچینید و در جعبه را با نوار چسب ببندید.

دیزاین منزل

اصول طراحی را رعایت کنید

در اجرای طراحی خانه حتما هفت اصل طراحی را، که در بالا اشاره شد، رعایت کنید. به این ترتیب که:

 • ابتدا یک نقطه کانونی را مشخص کنید و با استفاده از عناصر دکوراتیو روی آن تاکید کنید.
 • در زمان خرید مبلمان به مقیاس ها و نسبت ها توجه کنید.
 • برای ایجاد ریتم و هماهنگی به تناسب میان روکش وسایل و جنس مواد توجه کنید.
 • برای خلق فضایی واحد و پیوسته به یک سبک طراحی خاص پایبند باشید.
 • از تضاد برای ایجاد تنوع و اضافه کردن هیجان به فضا استفاده کنید.
 • در چیدمان مبلمان به تعادل بصری توجه کنید.
 • جزئیات تزئینی را فراموش نکنید و برای آن وقت بگذارید تا در نهایت به طراحی جالب توجهی برسید.  
دیزاین منزل

لایه بندی بافت ها را در نظر بگیرید

 هر چقدر هم که یک اتاق به زیبایی طراحی شده باشد، اگر از بافت های مختلف استفاده نکنید باز هم بی رونق و یکنواخت به نظر می رسد. بنابراین از ترکیب بافت های مختلف مثل  مخمل و خز مصنوعی در کنار پارچه هایی درشت باف مثل کتان و کنف استفاده کنید. همچنین می توانید برای سطوح سخت هم از این ترفند استفاده کنید. در واقع بافت سخت چوب و سنگ وقتی در کنار بافت صیقلی شیشه و فلز قرار می گیرند جذابیت بیشتری پیدا می کنند.

دیزاین منزل

خانه را با لوازم جانبی بیارایید

 استفاده از لوازم جانبی می تواند فضای داخلی را دگرگون کند. در وهله اول همه آنها را بررسی کنید و  قطعات مورد علاقه تان را که حس و حال خوبی به شما می دهند، مثل سوغاتی های سفر، عکس ها و کارهای هنری را نگه دارید. از طرفی در زمان خرید لوازم جانبی جدید، به دنبال وسایلی باشید که با فضای زیبایی شناسانه و پالت رنگی خانه شما هماهنگ هستند. وسایلی مثل گل و گلدان، سینی و شمعدان که در کنار هم جلوه زیبا و جذابی ایجاد می کنند. برای چیدمانی زیبا و دلنشین لوازم دکوری را به صورت گروهی و با تعداد فرد (ترجیحا گروه های ۳ تایی) و در اندازه های مختلف (بلند، کوتاه و متوسط) در کنار هم قرار دهید. 

نگاهی به محبوبترین سبک های طراحی داخلی

هرچند طراحی و دیزاین خانه همیشه برمبنای سلیقه و علاقه شخصی شما است اما با  شناخت سبک های محبوب طراحی، الگوهایی الهام بخش در اختیار خواهید داشت. به علاوه همیشه و در همه حال سعی کنید به اصول طراحی داخلی پایبند باشید و آنها را در چیدمان و دیزاین خانه رعایت کنید.

دیزاین منزل
طراحی داخلی مدرن و بسیار شیک با ملحفه های صورتی و لوازم جانبی مسی

۱. سبک انتقالی (Transitional)‌

سبک انتقالی ترکیبی از عناصر سبک معاصر و سنتی است که  فضایی مدرن و لوکس ایجاد می کند.  بعضی از ویژگی های این سبک پر طرفدار، چوب های تیره، روکش های مجلل و خطوط صاف هستند.  برای خلق این سبک باید میان عناصر معاصر و سنتی تعادل برقرار کنید.  سبک انتقالی پس زمینه ای خنثی دارد که رنگ ها به واسطه منسوجات مختلف به آن اضافه می شوند و به راحتی می توان روی آن مانوور داد و  نمای تازه ای ایجاد کرد. در این سبک، برای جذابیت بیشتر، تنها از تعداد محدودی لوازم جانبی استفاده می شود تا سادگی و آراستگی آن حفظ شود. مبلمان سبک انتقالی بسیار ساده هستند و خطوطی صاف دارند. در این سبک از جزئیات پر زرق و برق خبری نیست و به جای آن می توان برای جذابترشدن فضا از سطوح براق و پارچه های سنگین تر استفاده کرد.

دیزاین منزل
سبک ماگزیمالیست با مبل شزلون آسیایی، چراغ سلتی و کاغذ دیواری گلدار

۲. سبک ماگزیمالیستی (Maximalist)

دکوراسیون ماگزیمالیستی ترکیبی از رنگ ها، الگوها و بافت ها بسیار متنوع در قالب یک سبک طراحی منحصر به فرد است. این سبک فریبنده و مجلل از الگوی زیبایی شناسانه «هر چه بیشتر بهتر است» پیروی می کند. در این سبک می توانید از  رنگ ها ، الگوها و بافت های مختلف استفاده کنید اما برای آنکه فضای ماگزیمالیستی شما شلوغ و آشفته به نظر نرسد باید آنها را در قالب یک سبک واحد نگه دارید. برای ایجاد هماهنگی و انسجام  بین عناصر مختلف، حتما از تکرار یک عنصر مشترک در کل فضای اتاق استفاده کنید. کاربردی بودن را در اولویت قرار دهید یعنی چیدمانی روان طراحی کنید که متناسب با نیاز شما باشد، سپس رنگ ، الگو و بافت ها را در کل فضا لایه بندی کنید. کاغذ دیواری، فرش، کارهای هنری و کوسن ها را در مناطق مختلف قرار دهید تا زیبایی و جذابیت این سبک را دوچندان کنید.

دیزاین منزل
اتاق خوابی به سبک بوهمی با کوسن های طرح گلدار

۳. سبک بوهمی (Bohemian) 

بوهمی یک سبک غیر متعارف و هنری است که از مراکش الهام گرفته است. در این سبک شاهد رنگ ها و الگوهای فروان با جلوه ای سرگرم کننده هستیم. این سبک بازتابی از یک زندگی آرام است و تنها از خواسته های قلبی شما پیروی می کند. البته این به معنی نادیده گرفتن قراردادهای معمول نیست بلکه بازتابی از سلیقه شما در میان طرح ها و رنگ‌های متنوع است که در نهایت می تواند فضایی دلنشین خلق کند. برای ایجاد این سبک باید رنگ ها را با هم ترکیب کنید. از رنگ های متالیک و درخشان گرفته تا رنگ های تیره و عمیق. در این سبک طرح ها، رنگ‌ها و الگوها بسیارمتنوع هستند. الگوها و طرح ها را با هم ترکیب کنید و نگران هماهنگی آنها نباشید. بالش، فرش، پتو، پرده، کوسن، ملحفه و رومیزی تنها بخشی از خانه هستند که الگوها را معرفی می کنند. در این سبک از انواع مواد و منسوجات  استفاده کنید. ترکیب پارچه و سیزال با ابریشم و ترمه اشکالی ندارد. درخانه های بوهمیایی می توان مجموعه ها و وسایلی را پیدا کرد که از سمساری ها خریداری یا در طول سفرهای مختلف جمع آوری شده است. دریک فضای بوهمیایی اصیل، وسایلی منحصر به فرد و دوست داشتنی وجود دارد که  در فروشگاه های بزرگ پیدا نمی شود.

دیزاین منزل
سبک طراحی گروه ممفیس

۴. سبک ممفیس (Memphis)

ممفیس سبکی جسورانه و متناقض و پر از عناصر گرافیکی، اشکال هندسی و رنگ های اصلی است و پس از جنبش گروه ممفیس در دهه ۸۰ ایجاد شد. برای خلق فضایی به سبک ممفیس باید یک پالت از رنگ های اصلی انتخاب کنید.  قرمز، آبی، زرد و سبز رنگ هایی است که برای ایجاد این سبک به آنها نیاز دارید. از چاپ ها و الگوهای گرافیکی با رنگ های جیغ و برجسته استفاده کنید. منحنی ها و خطوط پر پیچ و تاب و اشکال سرگرم کننده از ویژگی های اصلی سبک ممفیس هستند. مبلمان غیر متعارف و مدولار با اشکال عجیب و غریب و پست مدرن انتخاب کنید. ممفیس یکی از سبک های است که ویژگی های سرگرم کننده و غیرعادی را بر سادگی و کاربردی بودن ترجیح می دهد. استفاده از مواد طبیعی را فراموش کنید و به جای آن از روکش های  جدیدتر مثل پلاستیک، لمینت و گزینه های چشمگیرتر استفاده کنید. 

دیزاین منزل
طراحی اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

۵. سبک اسکاندیناوی (Scandinavian)

اسکاندیناوی دکوراسیونی به سبک قدیمی است که فضایی دنج، راحت و طرحی ساده دارد. هدف نهایی از این سبک طراحی خانه ای است که بیشترین نور طبیعی را داشته باشد و احساس رضایت و آرامش را القا کند. برای ایجاد این سبک با کمک دیوارهای سفید و برداشتن پوشش پنجره ها، نور طبیعی  را به حداکثر برسانید.  یک پالت رنگی خنثی با الهام از طبیعت انتخاب کنید. سایه های ملایمی  از رنگ های کهربایی، سبز مایل به زرد، قرمز ملایم  یا آبی کمرنگ را با مقدار زیادی سفید همراه کنید.  برای خلق فضایی ارگانیک از مواد طبیعی مثل چوب، چرم، پنبه و کتان استفاده کنید.  وسایل بدون کاربرد را بردارید تا از شلوغی محیط جلوگیری کرده باشید. برای تزئین فضا به جای وسایل زینتی از گیاهان استفاده کنید و با استفاده از بافت های مختلف جذابیت بیشتری به فضا ببخشید.  

دیزاین منزل
دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال با مجسمه ها و صندلی های صورتی

۶. سبک مینیمال (Minimalist)

دکوراسیون مینیمال از عناصر زیبایی ساخته می شود که یا برای هدف خاصی است یا شما را به وجد می آورد.  این سبک مدرن سطوح ساده، خطوط صاف و فضایی باز دارد و پناهگاهی آرام برای زندگی پرمشغله امروزی فراهم می کند. برای ایجاد این سبک فضاهای منفی را از بین ببرید و آرامش را در آغوش بگیرید. تمام وسایل را بررسی کنید و هر چه را لازم ندارید کنار بگذارید یا  بازیافت کنید یا به دیگران ببخشید. یک پالت رنگی خنثی مثل کِرم، خاکستری یا بژ انتخاب کنید و آن را با طیف های مختلف از یک رنگ واحد و مورد علاقه خود ترکیب کنید. برای جان بخشیدن به اتاق از گیاهان استفاده کنید. انتخاب یک قطعه مبلمان جذاب و کاربردی می تواند زیبایی و عملکرد را به فضا اضافه کند.  بافت های مختلف می تواند با غلبه بر سادگی فضا، به محیط خانه گرما و جذابیت ببخشد. در واقع نهایت سادگی و حذف عناصر اضافه مشخصه بارز این سبک است.

دیزاین منزل
سبک صنعتی با میز چوبی و دیوارهای آجری خام

۷. سبک صنعتی (Industrial)

سبک صنعتی از تبدیل کارخانه های قدیمی و انبارهای صنعتی به فضاهای مسکونی متولد شد. دکوراسیون این سبک، خشن و کمی مردانه است و عناصر اصلی و مواد خام اولیه را در معرض دید قرار می دهد. برای خلق این سبک باید نمای درونی خانه را بیرون بریزید، کانال کشی ها، لوله ها و دیوارهای آجری را به نمایش بگذارید تا زیبایی مواد اولیه دیده شود. مواد غالب در این سبک، سیمان، چوب و فلز هستند. از آنجا که استفاده از مواد طبیعی پس زمینه ای تیره و خنثی ایجاد می کند، پالت رنگی در این سبک تیره است و برای رنگ و لعاب بخشیدن به آن از سایه های لطیف و ملایمِ رنگ هایی مثل قرمز، زیتونی یا خردلی استفاده می شود.  هر یک از عناصر این سبک حس ناتمام بودن را القا می کنند از چوب خام و بتن بدون رنگ گرفته تا مبلمانی با چوب های طبیعی و بدون روکش. در این سبک تمرکز روی فرم و عملکرد است. مبلمانی خوش ساخت و کاربردی انتخاب کنید. روی نورپردازی ها مانوور دهید. در فضاهای صنعتی مینیمال، نورپردازی می تواند هم از نظر جنبه های هنری و هم به عنوان یک نقطه کانونی به کار گرفته شود. 

دیزاین منزل
سبک شابی شیک با کاغذ دیواری انتزاعی

۸. سبک شابی شیک (Shabby Chic)

 سبک شابی شیک از دهه ۸۰  و در سانتا مونیکا و کالیفرنیا متولد شد و ترکیبی از سبک روستایی و سبک فرانسوی است. این سبک آرامش بخش، ترکیبی از مبلمان قدیمی و منسوجات نرم و لطیف است که بر زیبایی، راحتی و عملکرد تمرکز دارد. برای ایجاد چنین سبکی به یک پالت رنگی ملایم احتیاج دارید. رنگ های گرمی مثل کِرم، خاکستری روشن و رنگ های ملایم دیگر به همراه مقدار زیادی سفید کاراملی (Antique White). در این سبک می توانید نقایص و کاستی ها را در وسایل نمایش دهید. خراش ها، رگه ها، پوسته ها و آسیب دیدگی ها تاریخچه آن قطعه از مبلمان را نشان می دهد و جذابیت آن را بیشتر می کند. از وسایل معمولی به عنوان گنجینه ای زیبا در این سبک استفاده کنید. پنجره ها، درها، کرکره ها و دیگر عناصر معماری قدیمی را به شکلی غیرمنتظره به کار ببرید و برای جذابیت بیشتر، لوازم دکوری تزئینی و مجلل را در کنار آنها بگنجانید. 

دیزاین منزل
سبک مدرن قرن میانه با کوسن های طرحدار و مبلمان  سبک قدیمی

۹. سبک مدرن قرن میانه (Mid-century modern)

سبک مدرن قرن میانه با خطوط صاف، اشکال طبیعی و تاکید بر کاربردی بودن شناخته می شود. نقطه اوج شکوفایی این سبک در فاصله زمانی دهه های ۴۰ و ۵۰  بود، اما همچنان محبوب است. برای طراحی این سبک باید الگوهای هندسی را به فضای خانه وارد کنید. در این سبک به دنبال طرح های هندسی قدیمی در کاغذ دیواری ها، پارچه ها و کفپوش ها باشید. به دنبال مبلمانی با پایه های چوبی و ظریف باشید که وزن بصری کمتری دارند. میز، بوفه و صندلی های چوبی مثل گردو و بلوط در این سبک انتخاب می شود. طراحان سبک مدرن قرن میانه، متولی شاخص ترین مبلمان آیکونیک مثل میزهای تولیپ، صندلی های ایمز و  بارسلونا هستند. بنابراین استفاده از مبلمان آیکونیک در این سبک رایج است. برای نورپردازی از چراغ های آویز اسپوتنیک (sputnik pendants)، حباب های گرد و چراغ های رومیزی چوبی  با کلاهک های پارچه ای استفاده کنید. 

دیزاین منزل
سبک ساحلی با پانل های دیوارهای آبی کمرنگ و لوازم جانبی صدفی شکل

۱۰. سبک مدرن ساحلی (Modern coastal)

سبک مدرن ساحلی نمونه به روز شده سبک های ساحلی است.  این سبک حتی بدون لوازمی که از دریا الهام می گیرند، احساس سادگی و نشاط را القا می کند.  برای ایجاد این سبک، نور طبیعی را به خانه وارد کنید. به عناصر روشن، فضایی باز و شاد فکر کنید. درها و پنجره های بزرگ و کاملا ساده از ویژگی های سبک ساحلی است. استفاده از عناصر طبیعی مثل حصیر، چوب ، پنبه ، کتان ، کنف و گیاهان دریایی رایج است. در سبک ساحلی بیشتر از رنگ ها روشن مثل سفید یا بژ در کنار سایه های ملایم  آبی و سبز استفاده می شود. استفاده از مبلمان راحتی، لوازم چوبی و کوسن های راه راه سفید و آبی از دیگر ویژگی های رایج در سبک ساحلی است. هدف اصلی از این نوع طراحی، خلق محیطی آرام و راحت با الهام گرفتن از دریا است.

دیزاین منزل
طراحی آشپزخانه به سبک روستایی با کاغذدیواری های سبک شابی شیک

۱۱. سبک روستایی (Rustic)

سبک روستایی سبکی ساده، ناهموار و راحت است که از عناصر طبیعی الهام می گیرد. در سبک روستایی از عناصر طبیعی به شکل خام و اغلب ناتمام استفاده می شود تا فضایی آرام و جذاب ایجاد کند. برای خلق چنین سبکی خانه خود را با مواد طبیعی مثل چوب، چرم، سنگ و فلز پر کنید. رنگ ها طبیعی و خاکی است. طیف های مختلف چوب با رنگ های تیره مثل شرابی، قهوه ای، کهربایی یا سبز جنگلی همراه است که  در کنار سایه هایی از رنگ سفید و کِرم فضایی روشن تر می سازند. در این سبک از چوب خام و سنگ های بدون روکش استفاده می شود تا فضایی آرام و راحت ایجاد شود. مبلمانی راحت و بزرگ انتخاب کنید. سقف های طاقی شکل از تیرهای چوبی یا کفپوشی از چوب های بازیافتی از اصلی ترین طرح ها در سبک روستایی است. حتی یک دیوار شاخص چوبی می تواند به یک خانه مدرن حال و هوای روستایی ببخشد.

دیزاین منزل
سبک سنتی با کاغذ دیواری داماسک و پرده های مخمل

۱۲. سبک سنتی (Traditional)

سبک سنتی فضایی آرام، ظریف و مجلل دارد. این سبک، از دکوراسیون کلاسیک اروپایی سرچشمه می گیرد و فضایی رسمی و باشکوه دارد. برای خلق این سبک باید یک پالت رنگ تیره یا خنثی انتخاب کنید. در این سبک  معمولا رنگ های خنثی در کنار چوب های تیره قرار می گیرند.  برای افرادی که اهمیت بیشتری به رنگ می دهند می توان  از سایه های غنی و تیره مثل سرمه ای، سبز جنگلی و شرابی استفاده کرد.  از لوازم چوبی تراش خورده مثل پایه های تزئینی ، قاب های حکاکی شده و حاشیه های منبت کاری شده استفاده کنید. استفاده از چوب های تیره با سطوح صاف در کنار پارچه های کِرم و بژ تضاد ایجاد می کند.  با آثار هنری کلاسیک، عتیقه جات و لوازم دکوری قدیمی خانه را تزئین کنید. چیدمان مبلمان به صورت جفت و قرار دادن آنها در دو طرف یک نقطه مرکزی، تقارن ایجاد می کند. در این سبک تنوع زیادی در طرح و بافت مبلمان وجود دارد و استفاده از پارچه های مخملی، ابریشمی و گلدوزی شده رایج است. همچنین ویژگی های معماری مثل ستون ها، قوس ها، قرنیزها و قاب های گچبری  شده را می توان اضافه کرد.

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

۳ نظر

 1. عاطفه حیاتی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ ساعت ۰۱:۲۲

  مثل همیشه عاالی 👏
  درود بر شما🙏

  پاسخ دهید

 2. شبنم

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ ساعت ۰۰:۴۵

  بسیار مفید😍ممنون از مطلب خوب تون. با مطالعه انواع سبکهای نام برده شده، میشه متوجه گستردگی علم طراحی دکوراسیون داخلی شد. عالی بود.👏🌺👏

  پاسخ دهید

 3. الهام خدابخشی

  ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ ساعت ۰۱:۲۴

  من اصلن از اصول طراحی چیزی نمیدونستم خیلی مفید بود

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده هایی برای آشیانه ماگ ها که دوستشان خواهید داشت

دنیای ماگ ها همیشه هیجان انگیز و خواستنی است؛ تنوعی بی نظیر در ابعاد و رنگ ها و اشکال مختل…