صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون راهنمای جامع و گام به گام طراحی دکوراسیون کافی شاپ

راهنمای جامع و گام به گام طراحی دکوراسیون کافی شاپ

۰
دکوراسیون کافی شاپ

همه ما وقتی قرار است یک دورهمی دوستانه باشیم و دنبال یک جای دنج و راحت بگردیم که ساعتی کنار هم نشسته و از یک فنجان قهوه هم در مصاحبت با دوستانتان لذت ببریم، اولین جایی که برای گذاشتن این قرار دوستانه به ذهنمان می رسد کجاست؟ درست حدس زدید یک کافی شاپ یا کافه محلی که امروزه به یکی از مراکز مهم اجتماعی _ فرهنگی ما تبدیل شده اند. امروزه برای همه علاقه مندان به این فضا دکوراسیون کافی شاپ به اندازه طعم و کیفیت آنچه برای خوردن و نوشیدن سرو می شود اهمیت دارد. در ادامه با روند تغییر کافی شاپ ها در جهان و ایران، اصول مرحله به مرحله و ایده های طراحی دکوراسیون کافی شاپ بیشتر آشنا خواهیم شد.

دکوراسیون کافی شاپ

تا به حال به این فکرکرده اید این کافی شاپ ها که به جزئی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند از کجا آمده اند؟ ریشه لغت کافه در زبان فرانسوی است و همان معنا کافی شاپ را دارد. اولین کافه ها در سال ۱۶۰۰ میلادی در اروپا بود که شروع به کار کردند. این کافه ها که ابتدا فقط قهوه و الکل سرو می کردند به تدریج منو خود را گسترش دادند. این کافی شاپ ها معمولا محل ملاقات شاعران و هنرمندان بودند. تاریخچه کافه در ایران به همان قهوه خانه های قدیمی بر می گردد. این قهوه خانه ها از زمان صفویه در ایران باب شدند و زمان ناصرالدین شاه بود که حسابی رونق گرفتند. در اوایل دهه سی خورشیدی یک مهاجر ارمنی به نام «خاچیک مادیکیانس» کافه نادری را افتتاح کرد که سال ها پاتوق شاعران، نویسندگان و روشنفکران بود و اولین نمونه از کافه های مدرن امروزی ایران. در فرهنگ ما امروزه کافه ها مکانی هستند که علاوه بر قهوه، نوشیدنی های دیگر و بعضا غذاهای سرد و گرم هم سرو می کنند. همچنین کاربرد کافه ها در ایران شبیه کافی هوس های اروپایی است. یعنی مکانی برای نشستن های طولانی مدت و برگزاری جلسات و… .

دکوراسیون کافی شاپ

اهمیت دکوراسیون کافی شاپ

از تاریخچه کافه ها که بگذریم، همانطور که قبلا گفتیم کافه ها به جزئی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند. اما آیا ما فقط به خاطر کیفیت قهوه یا غذا های یک کافه آن را انتخاب می کنیم؟ برای جواب به این سوال تصور کنید؛ برنامه یک دورهمی شبانه را با دوستانتان می چینید. تصمیم می گیرید که یک کافه جدید را امتحان کنید که برایتان هیجان انگیزتر هم باشد و طبیعتا انتظارات بالایی هم از آن کافه دارید. اما وقتی وارد کافه می شوید، با یک طراحی داخلی متوسط رو به رو می شوید. صندلی هایی که روی آن نشستید راحت نیستند، موزیک افتضاح است و چراغ آویزان بالای سرتان هم باعث سردردتان شده است. در این کافه حتی اگر بهترین غذا را هم بخورید آن را یک شب خوب حساب نمی کنید. امروزه افراد فقط برای خوردن یک غذا یا قهوه خوب به کافه ها نمی روند زیرا آن ها را در خانه هم می توانند داشته باشند بلکه افراد به دنبال یک تجربه کامل از یک کافه هستند. از همین رو اگر قصد به افتتاح یک کافه دارید و می خواهید از رقبایتان متمایز باشید؛ طراحی داخلی را نمی توانید نادیده بگیرید. در ادامه به نکاتی که برای محیط و طراحی بیرونی و دکوراسیون کافی شاپ باید در نظر داشته باشید می پردازیم.

دکوراسیون کافی شاپ

۱. موقعیت مکانی

موقعیت مکانی کافه تان است که مشخص می کند مشتریان ثابت شما از چه قشر و گروهی هستند. شما نمی توانید فقط یک زمین خالی پیدا کنید و کافه تان را آن جا بسازید زیرا همین موقعیت مکانی است که نوع منو و مشتریانتان را مشخص می کند. معمولا سه مدل موقعیت مکانی برای کافه ها وجود دارد:

گوشه یا کنج خیابان: این کافه ها مخصوصا اگر کنج یک چهار راه یا خیابان اصلی قرار داشته باشند رونق بسیاری دارند زیرا محل عبور و مرور افراد زیادی است.
یک محله دنج: اگر می خواهید در یک منطقه دنج مسکونی کافه داشته باشید پس دنبال مکانی باشید که رقبا کمتری در آن جا وجود دارد. در غیر این صورت رقابت بالا و در عین حال مشتریان کمتری دارید.
مرکز خرید: اگر کافه شما جزو زیر شاخه های تجاری قرار می گیرد پس بهترین مکان برای شما یک مرکز خرید است. به این صورت مشتریانی که دنبالش هستید را هم جذب می کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۲. نمای خارجی

نمای خارجی کافه تان هم به اندازه طراحی داخلی اش مهم است و باید خوشامدگو باشد. اگر به نمای خارجی اهمیتی ندهید، عمده جذابیت تجاری کافه را هم از دست داده اید. بیرون کافه باید طراحی داخلی کافه را ارائه کند از این رو بهتر است از پنجره های بلند شیشه ای استفاده کنید که درون کافه را نمایش می دهند. یک بودجه خوب به طراحی لوگو اختصاص دهید تا با برند شخصیتان که بر سر در کافه نصب شده به مهمانانتان خوشامد بگویید. همچنین نمای خارجی و لوگوی یک ساختمان همان تاثیر اولیه است که شما بر روی مشتریانتان می گذارید. پس سعی کنید تا جای ممکن این تاثیر اولیه را برند سازی کنید زیرا این تاثیر اولیه تا ابد دوام دارد.

دکوراسیون کافی شاپ

۳. پلان و چیدمان کافی شاپ

یک فضای عالی خود به خود درست نمی شود و نیاز به یک چیدمان از پیش تعیین شده و پلان دارد و این اولین قدم در طراحی دکوراسیون کافی شاپ است. برای بهتر توضیح دادن این دو موضوع بهتر است اول به سراغ پلان کار برویم.
پلان یک نقشه از فضای مورد نظر است که با توجه به مساحت، ارتفاع، میزان نور طبیعی و از همه مهمتر شکل هندسی فضا کشیده می شود. موارد دیگری که باید برای پلان یک کافه مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از امکانات ضروری مانند سیستم اطفای حریق، سیتم تهویه، قابلیت دسترسی افراد معلول (رمپ ها)، سودآوری یا استفاده بهینه از فضا، کارایی و زیبایی.
اگر کافی شاپتان را راه انداخته اید، سراغ راه های مقرون به صرفه برای تغییر پلان و چیدمان بروید. همچنین می توانید برای دیدن مشکلات از چشم مشتری یا پرسنل وارد کافه شوید. برای مثال پاسخ این سوال ها را چک کنید:

 • آیا همه صندلی ها به راحتی قابل دسترسی است؟
 • آیا فضا کافی برای کار باریستا ها وجود دارد؟
دکوراسیون کافی شاپ

یادتان باشد چیدمان کافه باید به گونه ای باشد که بتوانید حتی در شلوغترین زمان هم به مشتری سرویس بدهید و در عین حال به مشتری احساس آرامش و خوشامد گویی را هم بدهید: اگر قهوه یا غذا بیرون بر دارید و مشتری ها برای خرید در صف می ایستند؛ یک منو بزرگ و خوانا بالا قسمت سفارش نصب کنید تا در حینی که مشتری در صف ایستاده سفارش خود را انتخاب کند. به این صورت از ایجاد صف های طولانی که باعث خسته شدن مشتری می شود جلوگیری کرده اید. اگر نگران تغییر قیمت ها و تعویض منو هستید می توانید از حروف و اعداد و برد آهنربایی استفاده کنید و یا مثل تصویر بالا برد مقوایی و چوبی درست کنید که تغییر قیمت ها آسان باشد.

دکوراسیون کافی شاپ

و اما برای چیدمان، به طرح یا سبکی که مدنظر دارید خوب فکر کنید و سپس بر اساس آن چیدمان کافه را انجام دهید. اگر کافه تان به صورت سلف سرویس کار می کند؛ چیدمان باید به واضحترین شکل ممکن باشد تا مشتری گیج نشود. البته که پلان و چیدمان بستگی به فضا مورد نظرتان دارد اما با تحقیق و برنامه ریزی می توان از این فضا نهایت استفاده را برد.
همچنین بین چیدمان و کاربرد کافه باید تعادل ایجاد کنید: راهرو باید به اندازه ای عریض باشد که گارسون ها به راحتی در آن رفت آمد داشته باشند اما در عین حال عریض بودن بیش از حد آن باعث از بین رفتن جنبه زیبایی شناسی اش می شود.

دکوراسیون کافی شاپ

۴. طراحی آشپزخانه کافی شاپ

گرچه در برخی کافه ها قهوه ها در فضای پشت کانتر آماده می شوند اما اگر منوی مفصل تری دارید، به آشپزخانه جداگانه نیاز است. همچنین این رابطه متقابل است و حتی برخی معتقدند قبل از طراحی منو باید آشپزخانه کافه را طراحی کنید زیرا این فضا و وسایلتان است که تعیین می کند، شما چه منویی داشته باشید. همانطور که قبلا اشاره کردیم از دیدگاه مشتری به فضا کافه نگاه کنید برای طراحی آشپزخانه هم از دیدگاه کارکناتان به آشپزخانه نگاه کنید. اگر آن ها جای کافی برای حرکت نداشته باشند یا باید برای درست کردن یک سفارش ساده کل آشپزخانه را طی کنند به سرعت خسته می شوند و این بدان معناست که مشتری ها باید زمان بیشتری منتظر بمانند.
قبل از طراحی آشپزخانه این سوال ها را باید بپرسید:

 • تجهیزات و وسایل مورد نیاز کجا باید قرار بگیرند؟
 • هر قسمت از آشپزخانه به چه کاری اختصاص می یابد؟

حتما از تمام گوشه و کنار فضا آشپزخانه استفاده کنید. به این صورت کارکنانتان هم احساس راحتی می کنند و در نتیجه کسب وکار موفقتری دارید.
و مانند قبل بهترین راه این است که یک پلان از آشپزخانه قبل از شروع کار داشته باشید. سه مدل پلان برای آشپزخانه وجود دارد که با توجه به فضا و نیاز هایتان می توانید یکی را انتخاب کنید:

 • پلان خط مونتاژی: این پلان سه منطقه مجزا برای پخت غذا دارد. مواد غذایی از طریق ایستگاهای موازی برای پخت و تزئین و.. منتقل می شوند و در این پلان کارکنان حداقل حرکت را دارند.
 • پلان جزیره ای: در این طراحی تمام وسایل پخت و پز مانند اجاق گاز به صورت جزیره در وسط آشپزخانه قرار گرفته اند و سایر ایستگاه های دیگر در اطراف جزیره. در این پلان کارکنان توان حرکتی بیشتری دارند.
 • پلان منطقه ای: در این پلان برای هر بخش مانند انبار، شست و شو، پخت و پز و…. یک بخش جداگانه وجود دارد.

توجه داشته باشید آشپزخانه باید محل شتسشوی کاملی برای ظروف و مواد غذایی داشته باشد و همچنین دورترین فاصله را با سرویس های بهداشتی کارکنان و مراجعان داشته باشد.

دکوراسیون کافی شاپ

۵. تم دکوراسیون کافی شاپ

قبل از شروع به طراحی داخلی کافه باید یک تم برای آن در نظر داشته باشید. رنگ و جنس هایی که قرار است در طراحی داخلی استفاده شود با توجه با تمی که در نظر دارید انتخاب می شوند. از این نظر کافه ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • کافه های بیرون بر: بهترین مثال برای این مدل کافه ها، کافه های استارباکس است. جایی که مشتری ها سفارش خود را گرفته و می روند اما گاهی اوقات در خود کافه هم کمی می نشینند.  تمرکز طراحی داخلی این کافه ها بیشتر روی قسمت صف یا انتظار است. بهتر است یک تابلو اعلان بزرگ از منو بالای پیشخوان وجود داشته باشد که مشتری ها سریع سفارش خود را انتخاب کنند. مبلمان این کافه ها غیر از قسمتی کوچک برای نشستن بیشتر روی ماشین ها و قهوه ساز های خود کافه متمرکز است. پس بهتر است از وسایل و ماشین جذاب و براق استفاده کرده و دائم آن ها را تمیز کنید. رنگ و مواد استفاده شده در این کافه ها همه بر حول لوگوی انتخابی توسط گروه گرافیک است پس روی انتخاب لوگو حسابی فکر کنید. مواد و جنس های انتخابی هم حالت معاصر و مدرن دارد.
 • کافه های پاتوق: این کافه ها بیشتر بر روی فردیت مشتری تمرکز دارند. همچنین فضا بیشتری برای نشستن ارائه می کنند و حال و هوایی خودمانی و راحت دارند. از آن جایی که این کافه ها می خواهند منحصر به فرد باشند از ترکیب رنگ های خنثی و خاکی با یک رنگ چشمگیر استفاده می کنند. البته باید بین این دو پالت رنگی تعادل برقرار شود زیرا در غیر این صورت فضا یا خیلی حوصله سر بر یا شلوغ جلوه می کند.
 • کافه های شرکتی: این کافه ها، همان کافی شاپ های مستقل هستند که هر کدام یک تم خاص برای خودشان دارند. از تم رترو (سبکی که به دهه ۶۰ میلادی ارجاع دارد) گرفته تا بوهو (سبکی که به خانه های کولی های فرانسه ارجاع دارد) هر تمی را که بخواهند ارائه می دهند. فضا کلی این کافه ها علاوه بر شیک بودن بسیار هم راحت است و به مشتری حس در خانه بودن را می دهد. رنگ و مواد مورد استفاده در این کافه ها بسته به تم انتخاب می شود.
 • کافه های قدیمی: این کافه ها تمی قدیمی داشته و به دور از فضای مدرن و معاصر امروزی هستند. فضای کلی این کافه ها بسیار راحت و خودمانی با یک نورپردازی گرم است. پالت رنگی این کافه ها ترکیبی از طیف های رنگ قهوه ای با الگوهای مختلف است. دیگر عناصر دکوری می توانند یک کتابخانه بلند، دیوار های آجری و لامپ های حبابی شکل هستند.
دکوراسیون کافی شاپ

 حالا با انتخاب تم کافه شروع به طراحی داخلی آن کنید. اگر کافه تان مکانی ایست که غیر از قهوه بیرون بر امکانات دیگری ارائه می دهید به این سوال ها فکر کنید:

 • مشتریانتان دوست دارند کجا به مطالعه بنشیندد؟
 • در چه نوری می خواهند کتابشان را مطالعه کنند؟
 • اصلا بیشتر مشتریانتان به چه دلیل در کافه شما می نشینند؟

البته قشر اصلی و عمده مشتریان کافه تان را فراموش نکنید. برای مثال اگر کنار یک دانشگاه یا اموزشگاه کافه تان را افتتاح کرده اید پس احتمالا قشر عمده مشتری هایتان دانشجو هستند. در این صورت باید پریز های برق زیادی برای کافه تان در نظر بگیرید زیرا بسیاری از دانشجوها به دنبال مکانی برای شارژ کردن وسایل الکترونیشان هستند. مطمئن شوید کافه تان در محلی قرار دارد که می توان اینترنت وای فای (wifi) مناسبی برایش تهیه کرد و البته که وای فای رایگان را فراموش نکنید.

نکته مهم: اگر به غیر از فضا کافه محلی هم برای فروش کالاهای مختلف (انواع قهوه یا لوازم تزیینی و کاهلاهای فرهنگی) دارید باید مکان فروش را از کافه جدا کنید اما در عین حال تم یکسانی برای هر دو نگه دارید.

دکوراسیون کافی شاپ

۶. طراحی ارگونومیک

در طراحی دکوراسیون کافی شاپ رعایت اصول ارگونومی مهم است. طراحی ارگونومیک یا مهندسی انسانی، به طراحی محیط و ابزاری می پردازد که به طور کامل با بدن و روان انسان سازگار باشد. در واقع طراحی ارگونومی، طراحی وسایل، سیستم ها و فضا کاری با توجه به بدن انسان است. با طراحی ارگونومیک فضا کاری برای کارکنانتان بهتر می شود و آن ها هم کار خود را به نحو بهتری انجام می دهند. با استفاده از طراحی ارگونومیک ایمنی محل کار را به حداکثر می رسانید و از بروز حوادت جلوگیری می کنید ضمن این که خستگی کارکنان را هم به حداقل می رسانید.
یک طراحی خوب ارگونومیک به مشتری هایتان هم احترام می گذارد. در این مورد با داشتن صندلی و میزهای طراحی شده برای آناتومی بدن انسان راحتی بیشتری برای مشتری هایتان فراهم می کنید. در طراحی ارگونومیک به ابعاد و اندازه های ایستگاه های کار، مانند ارتفاع میز و صندلی و قابلیت های تنظیمی مبلمان، زوایا در صندلی، حدود دسترسی روی میز و حدود دسترسی به قفسه ها و تجهیزات پرداخته می شود. همچنین ارگونومی میزان و شدت نور مورد نیاز برای وظیفه ها (مثلا آشپزی) و حداکثر میزان صدای مجاز در محیط کار را میسنجد و استانداردها را پیشنهاد می دهد. طراحی ارگونومی تا حد زیادی به محیطتان بستگی دارد و می تواند با یک کارشناس طراحی در این مورد مشورت کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۷. مبلمان کافه

مبلمان کافه بر اساس جنس کلاف به صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی و بر اساس جنس نشیمن به صندلی های چوبی، فلزی، پلاستیکی، پارچه ای و چرمی تقسیم بندی می شوند. بر اساس فرم هم به سه دسته صندلی های پارسونز (صندلی هایی با پشتی بلند)، بدون دسته و دسته دار تقسیم می شوند. امروزه از صندلی های بدون دسته یا چهار پایه به خاطر راحت نبودنشان به جز در سبک های خاص استفاده نمی شود. میزهای آلومینیومی و چوبی با انواع پایه های بشقابی و چهار پر هم جزوی از مبلمان مرسوم هستند.
در بالا در مورد طراحی ارگونومیک خواندیم اما علاوه بر انتخاب صندلی و میز های ارگونومیک به طور کلی سعی کنید مبلمان کافه را به گونه ای انتخاب کنید که بتوان آن ها را تعمیر و دوباره رنگ کرد. برای میز هم به دنبال نمونه هایی باشید که تمیز کردنشان آسان باشد و به راحتی با تم مورد نظرتان هماهنگ شوند.

صندلی لهستانی

یک نمونه از صندلی ها راحت معمول برای دکوراسیون کافی شاپ صندلی های تونت هستند که در ایران به صندلی لهستانی معروف شده اند. این صندلی با حالت کلاسیکی که دارند به راحتی با انواع دکوراسیون هماهنگ می شوند.

دکوراسیون کافی شاپ

صندلی تولیکس

یک نمونه دیگر صندلی تولیکس است. این صندلی ها با بدنه فلزی و رنگ کوره ای که دارند؛ صندلی های با عمری طولانی هستند. از این مدل صندلی در کافه ها بسیار استفاده می شود که به دلیل ارائه اش در انواع رنگ ها به راحتی با هر سبکی هماهنگ می شوند. اگر به دنبال یک ظاهر لوکستر هستید می توانید مدل چوبی آن ها را تهیه کنید. میز های چهارپایه چدنی هم تکمیل کننده این میز ها هستند که فاکتور تمیز شدن راحت را به شما ارائه می دهند.

دکوراسیون کافی شاپ

صندلی ایمز

و اما در آخر یک انتخاب پر طرفدار دیگر صندلی های ایمز هستند. این صندلی ها از پروپلین ساخته شده و در انواع رنگ ها و رویه های مختلف قابل تهیه هستند. حتی پایه های مختلفی برای این صندلی ساخته می شود که مدل برج ایفل آن پر طرفدارتر است.

دکوراسیون کافی شاپ

۸. نورپردازی دکوراسیون کافی شاپ

نورپردازی دکوراسیون کافی شاپ خوب حتی بر اشتهای مشتری تاثیر دارد از این همین رو یکی از قسمت های اساسی طراحی داخلی برای کافه است. برای این درک درست تری از این زمینه داشته باشیم نورپردازی را به دو دسته تقسیم می کنیم:

نور مصنوعی: یک نورپردازی خوب سه نوع نورپردازی مصنوعی را شامل می شود. نورپردازی محیطی، تاکیدی و تزیینی.

 • در نورپردازی محیطی کاری که انجام می دهیم ساختن نوری یکسان برای کل فضا کافه است.
 • نورپردازی تاکیدی یا وظیفه ای برای مکانی ایست که می خواهید جلب توجه کنید مانند نورپردازی روی یک نقاشی دیواری و یا نورپردازی بالای میزکار در آشپزخانه.
 • و اما در آخر نورپردازی تزیینی که همانطور که از اسمش پیداست با اضافه کردن چراغ های دکوری فضا اتاق را تکمیل می کنید.

برای انتخاب چراغ نورهای مصنوعی می توانید به سراغ نور های فلورسنت آبی بروید که حواس را تحریک می کنند. اگر به دنبال یک فضا گرم و مهیج تر هستید لامپ های رشته ای رنگی هالوژن می توانند انتخاب خوبی باشند. اگر مشتری های اهل مطالعه دارید قسمتی از کافه را برای آن ها روشن تر بگذارید.
نور طبیعی: امروزه استفاده از نور طبیعی مهمتر از نور مصنوعی است. نور طبیعی علاوه بر تهویه مناسبی که ایجاد می کند فضا داخلی کافه را زیباتر جلوه می دهد. پس تا جایی که می توانید از نور طبیعی استفاده کنید اما مواظب عواقبش هم باشید. با وجود ماشین های در حال کار و مشتری ها و کارکنان در حال رفت و آمد نور طبیعی ممکن است فشار زیادی بر سیستم خنک کننده کافه بیاورد.
بهترین راه برای داشتن نور طبیعی نصب پنجره های بزرگ است. اما از نصب پرده های مناسب (مانند شیدها) برای جلوگیری از تابش نورمستقیم -در صورت نیاز- غافل نشوید.

دکوراسیون کافی شاپ

۹. تحریک اشتها با طراحی داخلی

هدف اصلی هر کافه یا رستوران تحریک اشتها مشتریانش است که یکی از راه های ممکن ساختن این امر طراحی داخلی مناسب است. متخصصان تشخیص داده اند که رنگ های تیره با تم حنایی رنگ که با طلایی ترکیب شده اند باعت تحریک اشتها می شوند. به همین دلیل فضا داخلی بسیاری از رستوران ها با رنگ های قرمز، قهوه ای و طلایی ترکیب شده اند. با این که در کافه ها منو غذایی محدودتر است اما باز هم تحریک اشتها یک عامل تاثیرگذار در موفقیت است. برای همین استفاده از رنگ های خاکی با رگه ای از قرمز همیشه یک انتخاب امن است. رنگ طلایی را هم با استفاده از نور پردازی می توان اضافه کرد. البته روان شناسی رنگ ها فقط به این سه رنگ محدود نمی شود.
برای مثال در پدیده کچاپ_خردل این ایده مطرح می شود که دو رنگ قرمز و زرد باعث تحریک اشتها مشتری می شوند. برای همین فست فود های زنجیره ای بزرگی مانند مک دونالد و کی اف سی برند خود را به این دو رنگ اختصاص داده اند. البته این دو رنگ معمولا با فضا آرامش بخش کافه ها هماهنگ نمی شود اما می توان در مقیاس های کوچکتری از آن استفاده کرد.
یک راه دیگر برای تحریک اشتها، استفاده از طرح  خوراکی ها در طراحی داخلی است. در این ایده از تصویر یا طرح خوراکی هایی که معمولا قصد فروش آن ها را دارید در طراحی داخلی استفاده می کنید. برای مثال تصویر شکلات های آب شده روی دیوار! یا اگر می خواهید واضح تر عمل کنید چراغ های سفارشی با طراح قهوه یا کاپ کیک را روی دیوار نصب کنید!

دکوراسیون کافی شاپ

۱۰. تکمیل دکوراسیون کافی شاپ

برای داشتن یک طراحی خوب حتما نیازی به داشتن یک بودجه کلان نیست مخصوصا در کارهای نهایی و تکمیلی دکوراسیون کافی شاپ. برای مثال برای کف می توان از بتن یا کاشی های وینیل استفاده کرد که علاوه بر به صرفه بودن در انواع طرح و رنگ ها ارائه می شوند. برای کف تا جای ممکن از کفپوش هایی نرم مانند فرش و موکت استفاده نکنید زیرا علاوه بر گران بودن زود هم کثیف و خراب می شوند. اگر در یک مکان قدیمی کافه تان را افتتاح کرده اید می توانید دیوار های آجری را همانطور نگه دارید.
برای جزئیات تزیینی و تابلوهای هنری به سراغ تازه کارا و هنرمندان محلی بروید. با این کار هم از کارشان حمایت می کنید هم پول زیادی خرج نکرده اید. با همین کارهای ساده یک فضا خاص ساخته اید که مشتری را به سمت خود می کشد.

دکوراسیون کافی شاپ

سبک های مختلف طراحی داخلی و دکوراسیون کافی شاپ

تا این جا زیر و بم طراحی داخلی کافه را با هم بررسی کردیم اما اگر هنوز در انتخاب سبک کافه تان شک دارید در ادامه به بررسی چند سبک پرطرفدار برای طراحی داخلی کافه می پردازیم.

دکوراسیون کافی شاپ

۱. کافی شاپ مکزیکی

بیشتر کافی شاپ های مکزیکی با دو چیز پر شده اند: کتاب و موسیقی. اگر می خواهید حال و هوای آمریکای لاتین را به کافه تان بیاورید اولین کار آوردن یک قهوه عالی مکزیکی است. دومین کار آوردن رنگ های برجسته و شاد است. در این مدل کافه ها دیوار و رویه های میز از جنس موزایک های رنگی است. اگر می خواهید گیاهان سبز هم در کافه مکزیکیتان داشته باشید از گلدان های سنتی سفالی مکزیک استفاده کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۲. کافی شاپ روستیک

 فقط از چوب و لامپ های ادیسونی استفاده کرده و تا نیمه راه روستیک شدن را رفته اید. کلید موفقیت این دکور این است که بگذارید عناصر طبیعی به صورت خام بدرخشند. از مبلمان دست ساز چوبی استفاده کرده و برای راحتی بیشتر تعدادی کوسن هم اضافه کنید. برای عناصر روستیک دیگر می توان به گیاهان، لگن های فلزی به جای سینک و چهار پایه های آهنی اشاره کرد. برای نورپردازی هم تا جای ممکن از نور طبیعی استفاده کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۳. کافی شاپ ایتالیایی

اگر می خواهید یک کافه ایتالیایی داشته باشید اولین باید داشتن یک اسپرسو عالی است. اما برای دکور روی راحت و دنج بودن کافه تمرکز کنید. کافه هایی مانند استارباکس نمونه های کوچکی از کافه های ایتالیایی هستند که می توانید از آن ها الهام بگیرید. همچنین از استفاده از کاشی ها بسیار در این دکور نترسید. ارزشش را دارد.

دکوراسیون کافی شاپ

۴. کافی شاپ مینیمال

اگر طرفدار سادگی هستید خبر خوب این است که امروزه سبک مینیمال برای کافی شاپ ها بسیار مد شده اند. کلید اصلی سبک مینیمال این است که هر چیز جایگاه خود را دارد و هیچ چیز اضافی وجود ندارد. با تهیه یک سری مبلمان ساده چوبی، کاشی سیاه و سفید برای کف، نور مناسب و آینه های درست جایگذاری شده در این سبک به بیراهه نرفته اید.

۵. کافی شاپ صنعتی

مکانی غیر معمول برای کافی شاپتان انتخاب کرده اید؟ به جای نگرانی در مورد آجرها و لوله کشی های دیوار از آن ها برای داشتن یک دکوراسیون صنعتی استفاده کنید. صندلی و میزهایی با پایه های بلند چوبی گزینه ای مناسب برای این دکوراسیون هستند که مشتری ها عاشقش می شوند.

دکوراسیون کافی شاپ

۶. کافی شاپ پاریسی

اگر قرار است همراه قهوه، کرپ هم سرو کنید؛ پس انتخاب دکوراسیون پاریسی می تواند یک تبلیغ تجاری بزرگ برایتان باشد. چترهای قرمز، گلدان ها و سایبان هایی که بیرون در آویزان هستند عابران پیاده را به یک فنجان قهوه دعوت می کنند. برای فضا داخل تعداد زیادی تابلو های هنری و نورپردازی کم نور داشته باشید تا یک فضا پاریسی را بازسازی کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۷. کافی شاپ قدیمی (وینتیج)

در این دکوراسیون حال و هوای روز های قدیم را به دنیا امروزی می آورید. قفسه های کتاب، کابینت ها، میز وصندلی های عتیقه به دکوراسیونتان ارزشی کم نظیر می دهد. اضافه کردن تابلوها و جزئیات دکوری قدیمی کمک می کند یک نوستالژیای یکدست از ایام قدیم داشته باشید.

دکوراسیون کافی شاپ

۸. کافی شاپ فانکی

با جزئیات هیجان انگیز می توانید حواس مشتری را با چیزی بیشتر از قهوه تحریک کنید. استفاده از یادگاری های دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی به شما برای داشتن این سبک کمک می کند. شادترین و برجسته ترین رنگ ها را در مبلمانتان استفاده کنید و از ترکیب طرح های مختلف با هم نترسید.

دکوراسیون کافی شاپ

۹. کافی شاپ هیپستری (هیپی)

تخته های گچی و نقاشی های هنرمندان محلی باعث می شود مشتریان هیپی با سبک خاصشان را به خود جلب کنید. همچنین می توانید تعدادی صقحه قدیمی موسیقی از دیوار ها آویزان کنید و برای لذت مشتریان تعدادی هم بازی های تخته ای داشته باشید.

دکوراسیون کافی شاپ

۱۰. کافی شاپ مدرن

دیوار های صاف با پیشخوان های درخشان که میز هایی هماهنگ با خود دارند؛ ظاهر تمیزی می سازند که هر عاشق قهوه در قرن ۲۱ را به خود مجذوب می کند. برای تاباندن نور به سطوح استیل از نور های مصنوعی استفاده کنید. با داشتن فنجان، میز و ظروف مناسب در شبکه های اجتماعی دنبال کننده های بسیاری پیدا می کنید.

دکوراسیون کافی شاپ

۱۱. کافی شاپ با پروژه های خودت بساز

با داشتن پروژه های «خودت بساز» برای کافه تان نه تنها مقدار زیادی پول ذخیره کرده اید بلکه سبک خاص خودتان را ساخته اید که افراد هیچ کجا مثلش را پیدا نمی کنند. ماگ های آویزان، گلدان های بازیافتی و عناصر طبیعی مانند سنگ و چوب یک حس زیبایی شناسی خاص به کافه تان می دهد.

سخن آخر این که اگر خانه و محل کار دو مکان مهم زندگی یک شخص هستند سعی کنید کافه تان را تبدیل به خانه مهم سوم مشتری هایتان تبدیل کنید. جایی که هر وقت دنبال مکانی برای آرامش هستند یاد آن بیفتند و سری به آن بزنند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

گشتی در خانه سبز برزیلی که درختان باغچه را در آغوش کشیده است

طبیعت روح زندگی است و آرامش را به ما ارزانی می دارد، شرایط حیات موجودات و رویش گیاهان را ف…