صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ۱۵ نکته اساسی و ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون بام باغ

۱۵ نکته اساسی و ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون بام باغ

۰
دکوراسیون پشت بام
nowrooz

بام باغ، باغچه سقفی یا روف گاردن (Rooftop garden) بستری بسیار مناسب برای ساخت فضای سبز در در آپارتمان های شهری است. این ایده به ویژه آپارتمان هایی که که کمتر فضایی برای حیاط دارند، بسیار کارآمد خواهد بود. از این فضا برای استراحت عصرگاهی یا حتی برگزاری مهمانی ها می توان استفاده کرد. فرقی ندارد که پشت بام شما چند متر است، با در نظر گرفتن برخی نکات و ملاحظات دکوراسیون پشت بام می توانید آن را به یک بام باغ رویایی تبدلی کنید. اما برای اجرای موفقیت آمیز چنین پروژه ای چه نکاتی را باید در نظر داشت؟ در ادامه گفته ایم.

دکوراسیون پشت بام

ملاحظات قبل از ساختن بام باغ

ابتدا مطمئن شوید پشت بام برای ساختن بام باغ مناسب است. بهتر است با یک مهندس عمران در این زمینه مشورت کنید تا میزان باری که می توان روی بام گذاشت را بررسی کند. به یاد داشته باشید دسترسی به پشت بام و بام باغ باید آسان باشد تا بتوان تمام وسایل مورد نیاز را به آن منتقل کرد. همچنین نگهداری از گیاهان مستلزم رفت و آمد مرتب به پشت بام است. الگوی دکوراسیون پشت بام باید بر اساس فضایی که در اختیار طراحی شود. محل قرار گرفتن گیاهان را باید طبق وضعیت تابش آفتاب، رطوبت هوا و جهت وزش باد تعیین کنید. پس از آن می توانید انواع گیاهان، درخت و درختچه هایی که می خواهید داشته باشید را انتخاب کنید. سازگاری این گیاهان با آب و هوای اقلیم بسیار حائز اهمیت است. گیاهان روی پشت بام در معرض تابش مستقیم آفتاب اند، بنابراین احتمال خشک شدن آنها چندین برابر است. از مقاومت گل و گیاهان انتخابی در برابر آفتاب و گرما مطمئن شوید. قدم بعدی انتخاب گلدان هاست. برخی ممکن است باغچه ای کوچک با کمی ارتفاع در کف پشت بام ایجاد کنند و گیاهان را درون آن بکارند. در این صورت، آماده سازی بستر باغچه یکی دیگر از اقدامات لازم است. این کار برای رشد گیاهانی که ریشه های قوی تر و عمیق تری دارند بیشتر توصیه می شود.

دکوراسیون پشت بام

نکاتی درباره دکوراسیون پشت بام

باز نگه داشتن فضا: هر چقدر فضا دلبازتر باشد لذت بخش تر است. به خصوص اگر مساحت پشت بام کم است، این یک اقدام مهم برای بزرگ تر جلوه دادن فضا است. به جای بالا آوردن دیوارهایی در محیط پشت بام، از جداره های شیشه ای یا توری استفاده کنید. البته این کار در صورتی میسر است که پشت بام منازل اطراف به بام شما دید نداشته باشند.
گیاهان و درختان بلند بکارید: اگر مساحت پشت بام زیاد است، یا چنانچه منظره ای که از بام می بینید چندان جذاب نیست، بهتر است از گیاهان و درختان بلند و پر شاخ و برگ استفاده کنید تا فضای شما هر چه بیشتر از فضای شهری فاصله بگیرد و تبدیل به محیطی آرام و سر سبز شود.

دکوراسیون پشت بام

باغچه ای کوچک آماده کنید: بهتر است بستری باغچه مانند بر روی پشت بام بسازید تا بتوانید انواع گیاهان را در آن پرورش دهید. فراموش نکنید یک لایه ضد آب باید کف باغچه کار گذاشته شود و همچنین از رشد ریشه ها به عمق های زیاد جلوگیری به عمل آید.
انتخاب گیاهان: جدای از در نظر گرفتن شرایط اقلیمی برای انتخاب گیاهان، باید به داشتن تنوع نیز توجه کنید.   تلفیق گیاهان بزرگ و پر برگ با گیاهان ظریف تر ایده بسیار خوبی است. این تنوع را در انتخاب گلدان ها نیز لحاظ کنید.
انتخاب مبلمان: با توجه به فضای سبزی که ایجاد کرده اید، و کاربری عمده بام باغ، مبلمان مناسب را انتخاب کنید. شاید بهتر باشد میز و صندلی ناهارخوری در این فضا قرار بگیرد. ممکن است ترجیح دهید مبل های راحتی در دکوراسیون پشت بام بگذارید. در هر صورت سبک و ظاهر مبلمان نیز باید با کا فضا همخوانی داشته باشد. اما مهمتر از ظاهر این است که باکیفیت و برای حضور طولانی مدت در فضای باز مناسب باشد. مثل انواع مبلمان حصیری که ارزانتر از سایر نمونه های فضای باز هم هستند.

دکوراسیون پشت بام

نقظه تمرکز بصری ایجاد کنید: نقطه تمرکز بصری یا نقطه کانونی نقطه ای است که توجه چشم به سرعت به آن جلب می شود. دیواری که به دقت طراحی شده، یک درخت خاص و زیبا، چیدمان زیبایی از گلدان ها در یک مجموعه و یا یک مجسمه زیبا، همه نمونه هایی از روش های ایجاد نقطه تمرکز بصری اند.
نورپردازی کنید: لازم است پشت بام پس از غروب آفتاب نیز قابل استفاده باشد. این به معنای اهمیت نورپردازی در این فضا، به خصوص در نزدیکی در ورودی و پله هاست. نورپردازی زیبا علاوه بر جلوه دادن به بام باغ، آن را بزرگتر نیز نشان می دهد.

دکوراسیون پشت بام

بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید: یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و دو رنگ دیگر را برای همراهی در کنار آن در نظر بگیرید. استفاده از رنگ های متعدد در دیوارها، کف پوش، مبلمان و گلدان ها باعث می شود بام باغ شلوغ و نامرتب به نظر برسد. تلفیق یک رنگ زیبا با رنگی خنثی انتخاب مناسبی است. رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ زیبایی گیاهان را پررنگ تر می کند.
از فضاهای عمودی استفاده کنید: برای داشتن فضای سبز بیشتر، از دیوار های موجود برای آویزان کردن گلدان ها استفاده کنید. همچنین انواع دیواره های فلزی و چوبی مخصوص گلکاری در بازار موجود است که کمک می کند مساحت قابل پرورش گیاهان در دکورسایون پشت بام شما بیشتر شود.

دکوراسیون پشت بام

کف پوش مناسب انتخاب کنید: کف پوش دکوراسیون پشت بام تاثیر بصری بسیار زیادی در زیبایی بام باغ دارد. هنگام انتخاب کف پوش باید شرایط آب و هوایی منطقه تان را در نظر بگیرید. همچنین دقت کنید کف پوش با سبک کلی بام باغ همخوانی داشته باشد.
دسترسی آسان به گیاهان ضروری است: آب دادن، اطمینان از نشت نداشتن گلدان ها، رسیدگی به خاک و بطور کل مراقبت از گیاهان کار مهمی است که باید هر چه راحت تر انجام شود. بهتر است نسبت ۱ به ۳ را در فضای استفاده شده و فضای خالی رعایت کنید. بدین ترتیب رسیدگی به بام باغ به مراتب آسان تر خواهد بود.

دکوراسیون پشت بام

مراقبت از بام باغ:

رسیدگی به گیاهان و همچنین مبلمان و دکوراسیون بام باغ بسیار حائز اهمیت است. معمولا مبل و صندلی های بام باغ کوسن های زیادی دارند. مطمئن شوید جایی برای انبارش آنها و نیز گلدان ها ی کوچکتر، در هنگام وزش طوفان دارید. همچنین ممکن است لازم باشد روی مبلمان را کاوری ضد آب بکشید. چتر های آفتاب گیر و باد گیر می توانند برای محافظت بیشتر از مبلمانتان به شما کمک کنند.

مزایای داشتن بام باغ و دکوراسیون پشت بام:

زیبایی محصور کننده طبیعت باعث شده بسیاری از طراحان تلاش کنند در محیط شهری نیز نقش تزیینات طبیعی و گیاهی را حیاتی بدانند. بام باغ محیطی جذاب و شیک ایجاد می کند به خاطر وجود انواع گل و گیاه، آرامش بی نظیری را فراهم می آورد. علاوه بر این وجود گیاهان روی پشت بودم باعث می شود گرمای کمتری جذب ساختمان شود.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…