صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون دکوراسیون فروشگاه ایده آل چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ + تصاویر

دکوراسیون فروشگاه ایده آل چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ + تصاویر

۰
دکوراسیون فروشگاه
ارسال خبر

اجازه دهید قبل از پرداختن به نکات مربوط به چگونگی دکوراسیون فروشگاه به یک تشبیه زیبا برای نشان دادن نقش حیاتی دکوراسیون فروشگاه در میزان موفقیت کار یک فروشنده بپردازیم. طراحی دکوراسیون فروشگاه مثل روایت یک داستان است که تک تک اجزای دکوراسیون فروشگاه از چیدمان محصولات در ویترین گرفته تا دیگر بخش ها نقشی اساسی در این روایت دارند. کالای شما شخصیت اصلی این داستان و مشتری خواهان و دلداده این شخصیت اصلی است. وظیفه ی شما روایت داستان به نحوی است که آن دو عاشق یکدیگر شوند. بله نوع دکوراسیون و چیدمان حرف اول را در داستان شما برای رسیدن به یک پایان خوش می زند پس با ما همراه باشید تا با برخی از مهمترین نکات برای داشتن یک دکوراسیون تاثیرگذار و کارامد برای فروشگاه آشنا شویم.

دکوراسیون فروشگاه

یک ویترین وسوسه کننده

آیا میدانستید که عبور از جلوی یک ویترین معمولی هشت ثانیه طول می کشد؟ بنابراین یک ویترین جذاب اولین جنبه از یک دکوراسیون داخلی خوب است. اینجاست که مشتریان شما کششی به سمت ویترین شما احساس می کنند؛ هرچه ویترین شما منحصربه فرد تر باشد، افرادی که از جلوی آن عبور می کنند بیشتر نسبت به داخل فروشگاه شما کنجکاو خواهند شد. یکی از راه های ایجاد این جذابیت استفاده از سیستم های روشنایی هوشمند به روز و با طراحی متفاوت است که نه تنها در طول شب بلکه در روز هم توجه رهگذران را به خود جلب کنند. ویترین های تعاملی جدیدترین نوع طراحی ویترین ها هستند که در آن ها با لمس شیشه ویترین اتفاقی در تصویر می افتد و یا آوایی به صدا درمی آید که علاقه و توجه مشتری را بر می انگیزد.

دکوراسیون فروشگاه

ورودی فروشگاه

ورودی فروشگاه با توجه به اندازه آن می تواند از چند سانتی متر تا چندین متر باشد و اینجاست که مشتری از محیط بیرون وارد محیط محدود فروشگاه می شود و نحوه ی این انتقال خیلی مهم است. در واقع این قسمت مهمترین بخش طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه است چراکه این اولین تاثیر در معنای واقعی خود خواهد بود. اینجاست که اولین دیدار بین شخصیت اصلی( کالا) و دلداده( مشتری) اتفاق می افتد. مشتری در حالت انتقال است و دارد فکر می کند که آیا به مسیرش به سمت داخل فروشگاه ادامه دهد یا برگردد. به همین دلیل فروشندگان باید در این قسمت از بهترین انواع کالاهای خود و سیستم روشنایی خلاقانه برای جذب مشتری استفاده کنند. همچنین می توان از کف پوش هایی با طرح هایی متفاوت از بیرون از فروشگاه استفاده کنید تا این تفاوت در تغییر محیط بیشتر به چشم مشتری ها بیاید و به آنها کمک کند که توجه خود را روی محصولات شما متمرکز کنند.

دکوراسیون فروشگاه

مسیری که مشتری طی می کند

مسیری که مشتری بعد از بخش ورودی فروشگاه به سمت داخل طی می کند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تحقیقات نشان می دهند که ۹۰% مشتری ها بعد از بخش ورودی یک مرکز خرید به سمت راست می چرخند. به همین خاطر کار کردن روی این مسیر در راستای جلب توجه مشتری را نباید دست کم گرفت. ضمنا اگر به دنبال خرید فروشگاه در یک مرکز خرید هستید به دنبال فروشگاهی باشید که در سمت راست بخش ورودی مرکز خرید باشد. در اینجاست که می توانید در قدم اول مسیر را طوری انتخاب کنید که مشتری برای دیدن کالاهای شما دور فروشگاه بچرخد و سپس از تکنیک هایی استفاده کنید که آنها بیشتر کالاهای مدنظر شما را ببینند و بیشتر نسبت به خریداری همان کالاهای خاص تشویق شوند؛ این همان تکنیک های روانشناسی هستند که فروشگاه های بزرگ در سراسر دنیا در چیدمان محصولات در طبقات مختلف به کار می برند تا فروش محصولات مدنظرشان را افزایش دهند. در اینجا به یک سری از نکاتی که می تواند به شما در این بخش از روایت داستانتان کمک کنند، اشاره می کنیم:

 • گوشه ها و پیچ و خم هایی را در مسیر ایجاد کنید که در آن قسمت ها مشتری به ناچار در حد چند ثانیه هم که شده، مکث کند.
 • استفاده از آینه ها در مسیر. آنها در هنگام عبور از این آینه ها هرازچندگاهی یکی از محصولات را برداشته و آن را بررسی خواهند کرد.
 • به نحوی از سیستم های روشنایی استفاده کنید که تمرکز مشتری روی محصولات شما افزایش یابد و آنها بیشتر به چشم آیند.
 • استفاده از جزئیات طراحی دارای تاثیر متقابل نیز می تواند باعث جذب مشتری شود.
دکوراسیون فروشگاه

دیوار قدرت

اولین دیواری که مشتری در فروشگاه شما با آن روبه رو می شود دیوار قدرت نامیده می شود. این دیوار باید نشان دهنده برترین محصول فروشگاه باشد و او را به ادامه مسیر تشویق کند. همچنین می توانید برند یا لوگوی فروشگاه خود را از طریق دیوار قدرت به مشتریان معرفی کنید.

دکوراسیون فروشگاه

انعطاف پذیری و متناسب بودن با فصل

یکی از بزرگترین چالش های  پیش روی فروشندگان، حفظ انعطاف پذیری دکوراسیون داخلی فروشگاه آنهاست. با تغییر فصل، و حتی در طول هر فصل محصولاتی با تغییرات متنوعی به بازار می آیند که ویترین فروشگاه هم باید متناسب با آنها و بطور مداوم در تغییر باشد. در این زمینه به این نکات توجه داشته باشید:

 • از محصولاتی برای نمایش استفاده کنید که به راحتی قابل برداشته شدن یا اضافه شدن باشند.
 • از وسایل و محصولات سنگین که انتقال آنها مشکل است، در این قسمت استفاده نکنید.
 • از نشانه ها و تصاویری استفاده کنید که بطور منظم قابل به روز رسانی باشند.
دکوراسیون فروشگاه

در دسترس بودن و اثر مانع شونده

تا وقتی محصولات شما براحتی در دسترس مشتریان نباشند، دکوراسیون و چیدمان آنها هرچند هم جذاب و خاص باشند، تاثیری را که باید نخواهد داشت. و اما اثر مانع‌ شونده مربوط به وقتی است که محیط یک فروشگاه یا فاصله بین ردیف ها و طبقات به حدی کوچک و باریک است که در اثر ازدحام جمعیت شما ممکن است بطور ناخواسته با دیگر مشتریان برخورد داشته باشید و این باعث می شود مشتری از رفتن به آن فروشگاه خودداری کند. پس چیدمان قفسه های فروشگاه شما باید طوری باشد که این اثر ایجاد نشود. برای رسیدن به این هدف نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • فاصله بین طبقات و قفسات حاوی محصولات خود را طوری در نظر بگیرید که در صورت ازدحام جمعیت، اثر مانع شونده ایجاد نشود.
 • ارتفاع قفسات را طوری در نظر بگیرید که افراد برای دسترسی به محصولات مشکلی نداشته باشند.
 • تمام محصولات طوری چیده شوند که توسط مشتری قابل مشاهده باشند.
 • چرخیدن دور فروشگاه نباید امری غیرممکن برای مشتری به نظر برسد.
دکوراسیون فروشگاه

محل پرداخت هزینه کالا

بعد از اینکه مشتری کالای مدنظر خود را انتخاب کرد، باید مسیر مورد نظر به سمت محل پرداخت هزینه آن کالا برای مشتری واضح و راحت باشد. محل قرارگیری قسمت پرداخت هزینه کالا نیز باید براساس یک سری نکات انتخاب شود تا سفر مشتری در فروشگاه شما طبق برنامه به پایان رسد. در اینجا به یک سری نکات در راستای رسیدن به این هدف اشاره می کنیم:

 • موقعیت قرار گرفتن پیشخوان باید به دقت انتخاب شود. مسیر منتهی به این قسمت باید یک نقطه توقف طبیعی باشد.
 • در قسمت پیشخوان باید سیستم های صف بندی منطقی مورد نیاز برای حفظ راحتی مشتری فراهم باشد.
 • باید راه هایی جهت رفاه حال مشتری و حفظ مشارکت او در صورتی که نیاز است زیاد در صف منتظر بماند، وجود داشته باشند.

میانگین امتیازات ۴.۷ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

تزیین ویترین مغازه اصول خودش را دارد!

امروزه، فروشندگی و موفقیت در فروش دارای رمز و رازهای زیادی است. به طوری که، تنها قیمت و کی…