صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک؛ همه آنچه باید بدانید

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک؛ همه آنچه باید بدانید

۰
دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
nowrooz

امروزه فشارهای اقتصادی باعث شده است اکثر افراد به جای زندگی در خانه های ویلایی و حیاط دار در خانه های کوچک آپارتمانی زندگی کنند، این امر تغییرات زیادی در سبک چیدمان خانه ها در پی داشته است. اگر خانه های کوچک به درستی چیدمان شوند فضا علاوه بر بزرگتر دیده شدن، آرامش بیشتری به ساکنانش می دهد. در این مقاله قصد داریم ایده هایی را در زمینه دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک به شما پیشنهاد دهیم که در عین سادگی، تغییرات چشمگیری را ایجاد می کنند پس در ادامه همراه ما باشید.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک

دکوراسیون در خانه های کوچک به ویژه خانه هایی که مساحت آن ها حدود ۵۰ متر مربع و کمتر است اهمیت زیادی دارد. در چنین خانه هایی شما باید چیدمان خود را به گونه ای انجام دهید که علاوه بر بزرگتر دیده شدن خانه، وسایل غیرضروری تا جای ممکن حذف شوند. هر فردی دوست دارد از فضای خانه خود حداکثر استفاده را ببرد اما این امر نباید باعث شلوغی، هرج ومرج و آشفتگی فضای خانه شود. بهترین راه برای دیزاین و تغییر دکوراسیون این موارد است:

  • استفاده از رنگ های روشن
  • الگوهای ظریف
  • لوازم دکوری محدود
  • و چیدمان مرتب

در قسمت بعد چند تکنیک ساده اما تأثیرگذار در تغییر دکوراسیون این سبک از خانه ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
دیوار را با قفسه ها بپوشانید

خارج از قاعده چیدمان کنید

زمانی که روی زمین فضای خیلی زیادی ندارید از راه های دیگر کمک بگیرید به عنوان مثال از قابلیت سقف و دیوارهایتان استفاده کنید. چیدمان عمودی انتخاب عالی در دیزاین خانه های کوچک است. شما می توانید آویزها یا گلدان های تزیینی خود را به جای چیدن در کف خانه از گوشه سقف آویزان کنید تا فضای نشیمنتان بزرگتر دیده شود. استفاده از شلف ها و قفسه های دیواری، میزهای دیواری یا کنسول های دیواری فضای خانه را بزرگتر نشان می دهد.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
از نورپردازی های مختلف استفاده کنید

اهمیت نور پردازی در طراحی دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک

در صورتی که مساحت خانه شما کم است هیچ گاه فضا را تاریک نکنید زیرا این کار محیط خانه را بسته تر نشان می دهد؛ همچنین نورهایی که از پایین تابیده می شوند، مانند چراغ هایی که در کف خانه نصب می شوند، برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. به جای این کار در طول روز از نور طبیعی خورشید بهره ببرید و پرده ها را نازک انتخاب کنید.
همچنین وجود چراغ های متنوع مانند آباژور، چراغ خواب یا مطالعه برای نورپردازی در سه سطح عمومی، وظیفه ای و تاکیدی برای فضاهای کوچک ضروری است. قرار نیست خانه کاملا نورانی شود اما هر چراغ با میزان و شدت روشنایی باید محیطی را که برای آن در نظر گرفته شده به خوبی روشن کند. اگر برای تغییر دکوراسیون محدودیتی در بودجه ندارید از چراغ های مخفی هم می توانید استفاده کنید. این چراغ ها برای نورپردازی عمومی و یکنواخت فضاهای کوچک مناسبند. چرا که خیرگی ایجاد نمی کنند.
در حال حاضر لوسترهای مختلفی طراحی شده اند که برخی از آن ها قابلیت رقص نور دارند. شما می توانید متناسب با سلیقه و سبک منزلتان از لوسترها استفاده کنید. اگر دغدغه افزایش هزینه های برق را دارید، می توانید با جایگزین کردن لامپ های ال ای دی به جای لامپ های دیگر هزینه هایتان را تا حد زیادی کاهش دهید.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
یک قفسه بالا در نصب کنید

از فضاهای پنهان تا حد ممکن استفاده کنید

در هر خانه ای قسمت های دور از دسترسی وجود دارد که یک انتخاب عالی برای نگهداری و انبارش وسایل است. فضای بالای کابینت های آشپزخانه یا فضای بالای در اتاق خواب ها یک محیط خوب برای نصب کمدها و قفسه های مختلف است. شما می توانید در این قسمت ها وسایل تزیینی یا وسایل کاربردی مهم خود را قرار دهید.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
از سفید و رنگ های خنثی استفاده کنید

با انتخاب رنگ مناسب فضای خانه را بزرگتر از حد واقعی نشان دهید

استفاده از رنگ های ملایم می تواند حس آرامش بیشتری را به ساکنان یک خانه منتقل کند. شما می توانید رنگ دیوارها، کفپوش یا سقف خانه را نزدیک به رنگ سفید انتخاب کنید و تا جای ممکن از تنوع رنگی غیرضروری بپرهیزید. انتخاب رنگ روشن و طرح ساده برای پرده ها حس سرزندگی بیشتری به شما می دهد. فراموش نکنید که هماهنگی رنگی در محیط خانه یک اصل اساسی در تغییر دکوراسیون است.

تغییر دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک با رعایت قانون ۹۰_۹۰

بر اساس قانون ۹۰_۹۰ اگر شما تا ۹۰ روز از وسایل خود استفاده نکنید و حدس بزنید که در ۹۰ روز آینده هم از آن ها استفاده نمی کنید توصیه می شود این وسایل را کنار بگذارید و از محیط خانه خارج کنید. وسایل اضافه فضای خانه را بیش ازحد شلوغ می کنند البته برخی از وسایل هستند که به صورت فصلی یا در زمان های خاص استفاده می شوند به همین علت با در نظر گرفتن تمام شرایط، به قانون ۹۰_۹۰ عمل کنید.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
از پرده های بلند استفاده کنید

سقف خانه را بلندتر نشان دهید

برای بزرگتر نشان دادن فضای خانه از خطای چشم کمک بگیرید به عنوان مثال اگر سقف خانه ای که در آن ساکن هستید پایین است با نصب میله پرده ها از زیر سقف، ارتفاع را بیشتر نشان دهید. انتخاب پرده های شفاف و حریر برای این فضا بهتر است. شما می توانید کمدهای دیواری را نیز از سقف تا کف طراحی کنید تا علاوه بر بیشتر دیده شدن ارتفاع دیوارها، فضای بیشتری برای چیدمان وسایلتان داشته باشید.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
میز های تاشو تهیه کنید

هوشمندانه تر خرید کنید

هنگام خرید، وسایلی را انتخاب کنید که قابلیت تاشو بودن داشته باشند به عنوان مثال میزهایی که قابلیت بسته شدن دارند علاوه بر رفع نیاز شما، فضای کمتری را اشغال می کنند؛ حتی می توانید از صندلی های تاشو برای غذا خوردن یا انجام کارهایتان استفاده کنید. به جای خرید تعداد زیادی مبل تک نفره یک مبلمان بزرگ بخرید. مبلمان بزرگ استفاده از فضا را بهینه تر می کند و محیط را مرتب تر نشان می دهد. برای اتاق پذیرایی یا نشیمن میز دایره ای انتخاب کنید. این میزها فضای بیشتری را در اختیارتان می گذارند زیرا پایه آن ها اغلب در وسط میز تعبیه می شود و به دلیل داشتن لبه های گرد فضا را آزادتر می کنند.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
از آینه ها بزرگ استفاده کنید

طراحی دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک با نصب آینه

یکی از بخش های جذاب طراحی دکوراسیون «نصب آینه با ابعاد و قاب های متنوع» است. آینه فضای خانه را روشن تر نشان می دهند و فرد حس می کند فضای منزلش بزرگتر است. انتخاب آینه های کوچک و طرح دار به عنوان دکور یا پوشش سرتاسری یک دیوار با آینه جلوه خاصی به خانه می بخشد.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
با گیاهان تازگی را به خانه بیاورید

گیاه های مختلف بخرید

حضور یک موجود زنده در هر فضایی می تواند انرژی بخش خوبی باشد. اگر دغدغه کوچک بودن فضای خانه خود را دارید استفاده از گیاهان را فراموش نکنید. گیاه علاوه بر زیبایی بیشتر خانه، فضا را بزرگتر نشان می دهد. برای تزیین بهتر فضا می توانید رنگ گلدان را هم رنگ سایر وسایلتان انتخاب کنید، بهتر است این رنگ ها روشن باشند تا فضا بیش از حد دلگیر نشود.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
مبلمان متشابه را رو به روی هم قرار دهید

تقارن را رعایت کنید

رعایت اصل تقارن در چیدمان خانه های کوچک خیلی سرگرم کننده است فقط باید وسایلی را که مشابه اند، رو به روی یکدیگر قرار دهید. این چیدمان هماهنگی خوبی را در فضای خانه ایجاد و به آرامش ذهنتان کمک می کند.

دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک
از روتختی ها رنگی استفاده کنید

انتخاب رنگ های روشن و افزایش شادابی فضای خانه

با انتخاب رنگ های شاد برای روتختی، کوسن، مبلمان یا سایر منسوجات می توانید حس و حال بهتری را به فضای خانه ببخشید. هر چقدر این رنگ های شاد، روشن تر باشند یا هارمونی میان آن ها بیشتر رعایت شود چیدمان نهایی شما بهتر به نظر می رسد.

سخن پایانی

برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند برای اینکه یک خانه دلباز داشته باشند باید حتما مساحت خانه زیاد باشد در صورتی که با انتخاب دقیق وسایل و چیدمان صحیح آن ها می توانید یک خانه دلباز و زیبا داشته باشید. ایده های مختلفی برای طراحی دکوراسیون خانه های ایرانی کوچک وجود دارد که در این مقاله مهمترین آن ها را با یکدیگر بررسی کردیم. برای چیدمان منزل توجه به پالت رنگی، رعایت سادگی، توجه به قابلیت های فضا و چیدمان کارآمد اهمیت زیادی دارد.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…