دکوراسیون اتاق کودک

۱
دکوراسیون اتاق کودک
ارسال خبر

ممکن است با طراحی دکوراسیون اتاق خواب آشنا باشید و تا به حال چندین بار دکوراسیون اتاق خواب خودتان را تغییر داده باشید اما طراحی اتاق کودک کاملا متفاوت با آن است. نگران نباشید، این تفاوت لزوما به معنی سختی کار نیست، دکوراسیون اتاق کودک یک پروژه سرگرم کننده است، جایی که هم باید نظرات کودک کم سن و سال و خیال پرداز را در آن لحاظ کنید و هم باید آینده نگر باشید و نکاتی مانند ایمنی را در آن رعایت کنید. علاوه بر اینها در نظر گرفتن روانشناسی محیطی در دکوراسیون اتاق کودک بسیار حائز اهمیت است. کودکان در حساس ترین سن عمر قرار دارند و عناصر دکوراسیون به ویژه رنگ ها می توانند بر روحیه آن ها اثر بگذارند. در این راهنمای جامع دکوراسیون اتاق کودک مبلمان اصلی و تزئینی اتاق کودک معرفی شده و  صفر تا صد مراحل انتخاب، خرید و چیدمان اتاق کودک را در سریع ترین زمان انجام دهید.

در قدم اول دکوراسیون اتاق کودک باید بدانیم یک اتاق خواب به چه چیز هایی نیاز دارد. حواستان باشد که سلیقه  بچه ها در گذر زمان تغییر می کند و ممکن است اتاق بین خواهر و برادر ها و حتی خود شما دست به دست شود. بنابراین اصل اساسی در دکوراسیون اتاق کودک این است که این دکوراسیون تا چندسال بعد هم کاربردی باشد و یا حداقل هر کدام از قطعات مبلمان و جزای اتاق بعدا بتوانند به طور مستقل مورد استفاده قرار بگیرند و در یک کلام اتاق انعطاف پذیر باشد.

دکوراسیون اتاق کودک
رنگ های شاد به اتاق کودک حس و حال و فضایی شخصی و اختصاصی می دهد

چگونه رنگ اتاق کودک را انتخاب کنیم؟

اول نوع رنگ را در نظر بگیرید:

رنگ مات به لحاظ بصری یک سطح صافتر ایجاد می کند. قطعا رنگ های مات ضد لک برای اتاق کودک انتخاب بهتری هستند چرا که به راه افتادن کودک همانا و به جای ماندن اثر انگشتانش -و حتی کمی بعدتر نقاشی هایش- روی دیوار همانا. پس رنگ هایی که قابل تمیز کردن هستند را انتخاب کنید. اگر در مورد سلامت کودکتان حساسیت بالایی دارید به دنبال رنگ هایی باشید که VOC کمتری آزاد می کنند.رنگ دیوار را به نسبت سایر عناصر دکوراسیون خیلی راحت تر و البته ارزان تر می توان تغییر داد. البته هر چه رنگی که انتخاب می کنید تیره تر باشد، برای تغییر آن باید چندلایه بیشتر رنگ آمیزی کنید و مسلما زمان و هزینه بیشتری صرف کنید.

دیوار اتاق کودک را به چه رنگی رنگ آمیزی کنیم؟

رنگ های شاد به اتاق کودک حس و حال و فضایی شخصی و اختصاصی می دهد و بچه ها هم معمولا عاشق رنگ های شاد هستند. اما هر کدام از رنگ ها تاثیری بر روحیات کودکان دارند؛ مثلا بهتر است در رنگ اتاق کودکان بیش فعال کمتر از رنگ های طیف قرمز استقاده شود و یا رنگ زرد برای دکوراسیون اتاق نوزاد توصیه نمی شود. خیلی از پدر و مادرها برای دکوراسیون اتاق کودک پسر رنگ آبی و برای دکوراسیون اتاق کودک دختر رنگ صورتی را انتخاب می کنند اما در دنیا و مدهای دکوراسیون خیلی وقت است این کلیشه ها کنار رفته اند و طیف گسترده تری از رنگ ها پایشان به اتاق دختران و پسران باز شده است.

نکته دیگر اینکه باید در نظر داشته باشید که رنگ وسایل اتاق و دیوار یکی نباشد. از طرف دیگر انتخاب رنگ های جیغ و زیادی چشمگیر برای دیوار هم کار هماهنگی مبلمان با آن را سختتر می کند. پس بهتر است در این شرایط از رنگ های ملایم تر همان طیف رنگی مورد علاقه کودکتان استفاده کنید. راهکار دیگر برای حل این چالش استفاده از رنگ های خنثی است که نه تنها دوام طولانی مدتی دارند بلکه با هر رنگی به خوبی هماهنگ می شوند. البته در نظر داشته باشید که این رنگ ها زود هم کثیف می شوند.

دکوراسیون اتاق کودک
اگر می خواهید اتاق کودکتان شخصیت و هویت خاصی داشته باشد از کاغذ دیواری غافل نشوید

دکوراسیون اتاق کودک

دیوارپوش ها

کاغذ دیواری

اگر می خواهید اتاق کودکتان شخصیت و هویت خاصی داشته باشد از کاغذ دیواری غافل نشوید. معمولا کاغذ دیواری کودکان شلوغ و برجسته است پس نیازی نیست روی همه دیوارها از آن استفاده شود زیرا اتاق را کوچک نشان می دهد. بهترین حالت این است از آن ها برای یک یا دو دیوار استفاده کنید. لازم نیست خودتان را کاغذ دیواری های مخصوص کودکان محدود کنید؛ کاغذ دیواری هایی با اشکال هندسی در رنگ های مختلف هم با توجه به سن کودک می توانند مناسب باشند.

دکوراسیون اتاق کودک
یک روش دیگر برای متمایز کردن دکوراسیون اتاق کودک نقاشی دیواری است

نقاشی دیواری

یک روش دیگر برای متمایز کردن دکوراسیون اتاق کودک نقاشی دیواری است که مانند کاغذ دیواری طرح دار عمل می کند با این تفاوت که می توان اندازه نقاشی را انتخاب کرد. نقاشی هایی مانند حیوانات، پرندگان، نقشه و نمودار ها، فضانوردی و معماری می توانند مناسب باشند.

دکوراسیون اتاق کودک
برچسب های دیواری تنوع زیادی دارند

برچسب دیواری

برچسب های دیواری نسبت به کاغذ دیواری و نقاشی دو برتری دارند. اول اینکه استفاده از برچسب های دیواری راحت است و زمانی که کودک از طرح آن خسته شد به راحتی می توانید آن را بردارید. دیگر اینکه تنوعشان بسیار بالاست و از اتاق نوزاد تا نوجوان بالاخره طرحی که مورد پسندتان باشد را پیدا می کنید.

دکوراسیون اتاق کودک
کفپوش یا فرش مناسب برای اتاق کودک

کفپوش یا فرش مناسب برای اتاق کودک

نوزادان در مراحل اولیه رشدشان، زمانی که سینه خیز و یا چهار دست و پا راه می روند در تماس مستقیم و مداوم با کفپوش اتاقشان هستند. فرقی ندارد دکوراسیون اتاق کودک پسر را طراحی و آماده می کنید یا دکوراسیون اتاق کودک دختر ، هر دو گروه کمی که بزرگتر شوند، خانه ها و سرزمین های خیالیشان برای بازی با عروسک ها و یا ماشین ها و هواپیماها را روی کفپوش اتاق بنا می کنند. به همین دلیل مهم است که چه کفپوشی را برای اتاقشان انتخاب می کنید.

فرش

با فرش هم زیر پایتان گرم و راحت است هم می توانید روی آن بنشینید. اگر کودک یا وسیله ای روی فرش افتاد آسیبی به کسی یا چیزی نمی رسد. همچنین عایق خوبی برای صدا مخصوصا زمان بازی بچه هاست.

البته که فرش به راحتی لکه می شود. لکه ها در فرش های ماشینی پلی پروپیلن سریعتر پاک می شود اما فرش های طبیعی در برابر رطوبت مقاومترند و البته برای کودکانی که دچار آلرژی های تنفسی و خانواده هایی که طرفدار عناصر طبیعی هستند، مناسبترند.

دکوراسیون اتاق کودک
کفپوشهای وینیلی (PVC) با کیفیت، گرم و محکم هستند

کفپوش وینیلی

کفپوشهای وینیلی (PVC) با کیفیت، گرم و محکم هستند و تمیز کردن آنها نیز راحت است. اگر می خواهید کفپوش بیشتر از سایر وسایل مورد توجه باشد این نوع کفپوش در رنگ های متنوعی عرضه می شود مثل وینیل طرح چوب.

دکوراسیون اتاق کودک
کفپوش های لاستیکی علاوه بر کارایی و زیبایی، نرم، راحت و با دوام هستند

کفپوش لاستیکی

کفپوش های لاستیکی علاوه بر کارایی و زیبایی، نرم، راحت و با دوام هستند و علاوه بر همه اینها تمیز نگه داشتن آن ها هم کار ساده ای است. همچنین این نوع کفپوش عایق خوبی برای صداست. در طیف رنگی وسیعی هم ارائه می شود که می توان به راحتی رنگ مناسب را انتخاب کرد.

دکوراسیون اتاق کودک
یک پارکت خوب برای اتاق کودک بسیار مقاوم و از نظر نظافت آسان است.

پارکت

یک پارکت خوب برای اتاق کودک بسیار مقاوم و نظافت آن آسان و البته شیک و زیباست.

دکوراسیون اتاق کودک
کفپوش های چوبی تا سال ها دوام دارند

چوب

کفپوش های چوبی تا سال ها دوام دارند. در حالی که سایر عناصر اتاق تغییر می کنند، چوب ها همچنان نو و سالم به نظر می رسند. حتی در صورتی که لکه های سرسختی رویشان بیفتد می توان آن ها را سنباده زد. با وجود این مزیت ها چوب معایبی هم دارد از جمله اینکه مثل فرش عایق صدای خوبی نیست.

دکوراسیون اتاق کودک
هر مدل قالیچه ای که استفاده می کنید مطمئن شوید که روی کفپوش لیز نمی خورد

قالیچه برای اتاق کودک

اگر می خواهید کفپوش چوبی یا لمینت اتاق کودک را از حالت ساده در بیاورید می توانید از یک قالیچه روی آن استفاده کنید. پشم و پنبه هر دو با دوام هستند. هر مدل قالیچه ای که استفاده می کنید مطمئن شوید که روی کفپوش لیز نمی خورد. قالیچه هایی با زیر دوخت های مخصوص برای این موضوع طراحی شده اند.

قالیچه کودکان می تواند خود به شکلی خاص باشد و یا طرح هایی مانند ستاره ها و … نیز داشته باشد. اگر می خواهید در بودجه صرفه جویی کنید و قالیچه ای بخرید که در آینده هم با دکوراسیون اتاق کودک هماهنگ باشد، بهتر است از طرح های کلاسیک استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق کودک
انتخاب پوشش پنجره: پرده، شاتر یا کرکره

انتخاب پوشش پنجره: پرده، شاتر یا کرکره

انتخاب پوشش پنجره به چند موضوع بستگی دارد؛ این که چه نوع پنجره ای در اتاق وجود دارد، اتاق شمالی است یا جنوبی و می خواهید اتاق پرنور باشد یا کم نور.

پرده

اگر بحث نرمی پارچه و رنگ و طرح مد نظر است، پرده گزینه  مناسبی است. اگرچه برای تمیز کردنش حتما باید بشوییدش. همچنین پرده گزینه خوبی برای جلوگیری از نور است اما  نه به اندازه  کرکره.

شاتر پنجره

شاترها قطعات چوبی شیب داری هستند که از بیرون به پشت پنجره نصب می شوند. شاترها از این جهت گزینه مناسبی برای اتاق کودکان هستند که به میزان زیادی از ورود نور به اتاق کودک جلوگیری می کنند.

دکوراسیون اتاق کودک
اگر می خواهید پنجره جلب توجه کند برچسب های مخصوص پنجره گزینه مناسبی هستند

کرکره

برای جلوگیری از نور کارایی مناسبی دارد به خصوص اگر از رنگ مشکی آن استفاده شود. کرکره  هایی که به صورت اتوماتیک کار می کنند برای کودکان ایمن تر هستند در غیر این صورت باید به ایمن بندهای آن و عدم دسترسی کودک توجه کنید.

برچسب پنجره

اگر می خواهید پنجره جلب توجه کند برچسب های مخصوص پنجره گزینه مناسبی هستند.

دکوراسیون اتاق کودک
کودکان و نوجوانان معمولا از داشتن لامپ های ریسه ای و طرح دار در اتاقشان استقبال می کنند

نور پردازی اتاق کودک

مانند دیگر اتاق ها اتاق کودک هم باید از منابع مختلف نور برخوردار باشد. این یکی از نکاتی است که باید در همان مراحل اولیه چیدمان به آن توجه شود.

نور اطراف اتاق معمولا توسط یک آویز سقفی تأمین می شود. می توانید از یک آویز سقفی با رنگ ها و اشکال متفاوت استفاده کنید تا سایه های جذابی روی سقف و دیوار شود. اگر نور آویز سقفی کافی نبود باید برای پایین هم چراغ هایی جداگانه در نظر بگیرید اما این کافی بودن یا نبودن چطور مشخص می شود؟

با توجه به سن کودک می توانید به غیر از چراغ از ابزار های مختلفی استفاده کنید. یک چراغ خواب نور آرامش بخشی ایجاد می کند. نور چراغ خواب اتاق کودک باید لامپی با خروجی ۴۰۰ لومن داشته باشد تا هم بتواند به راحتی مطالعه کند و هم چشم اذیت نشود.

چراغ مطالعه رومیزی باید کل محوطه  میز را روشن کند. از جمله صفحه  نمایش کامپیوتر. طبیعتا هر چقدر صفحه بزرگتر باشد به چراغ بزرگتری هم نیاز است. چراغ مطالعه باید طوری باشد که به راحتی در زوایای مختلف قرار گیرد تا کاغذ یا صفحه  نمایش را روشن کند. کودکان نسبت به بزرگتر ها به نور کمتری احتیاج دارند یعنی حدود ۴۵۰ تا ۹۰۰ لومن.

طراحی دکوراسیون با نور می تواند حال و هوایی اتاق را شخصی و فانتزی کند. کودکان و نوجوانان معمولا از داشتن لامپ های ریسه ای و طرح دار در اتاقشان استقبال می کنند.

دکوراسیون اتاق کودک
انواع تختخواب کودک

تختخواب برای دکوراسیون اتاق کودک

در این مورد بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید گزینه وجود دارد. در این بخش مزیت و معایب هر کدام از آنها گفته می شود.

تخت نوزادان

این تخت ها ارتفاع کم و حفاظ دارند به همین دلیل از افتادن کودک جلوگیری می کنند.

تختخواب هایی که قابلیت بزرگ شدن دارند

این تخت ها برای نوزادان طراحی شده اند اما از آنجایی رشد کودکان سریع است، تخت هایی طراحی شده اند که قابلیت افزایش طول را دارند تا در سنین کودکی هم بتوانند از آن ها استفاده کنند.

تخت تک نفره

یک تخت تک نفره معمولی تا سال  ها قابل استفاده است و بعد هم می توان از آن به عنوان تخت مهمان استفاده کرد. برای جلوگیری از افتادن بچه می توان دور آن را محافظ گذاشت.

تختخواب هوایی

این نوع تخت فضای زیادی را ارائه می دهد، می توان زیر آن میز، جعبه، گنجه  یا هرچیز دیگری گذاشت. حتی اگر اتاق کودکتان به اندازه کافی بزرگ است باز هم این مدل تخت تنوع جالبی به فضا می دهد.

تخت دو طبقه

اگر اتاق کودکانتان کوچک است و می خواهید در فضا صرفه جویی کنید، این تخت ها گزینه مناسبی هستند. فقط باید توجه کنید که تخت های دو طبقه برای  کودکان ده سال به بالاست و نردبانشان هم باید محکم باشد.

تخت های محفظه  دار

اگر در اتاقتان به قدر کافی فضای ذخیره سازی ندارید و از همه مهتر اگر کودکی دارید که چندان به نظم و ترتیب اتاق اهمیت نمیدهند تخت های محفظه دار گزینه خوبی هستند. تخت های کشو دار فضای کافی و در دسترس را برای قرار دادن کالاهای خواب، پتو، ملحفه و بالش های اضافی در اختیارتان قرار می دهد و البته یک راه میانبر است برای وقتی که می خواهید به سرعت به اتاق سامان دهید و وسایل اضافی را از چشم پنهان کنید.

تخت های روزانه

تخت های روزانه مانند مبل طراحی شده اند که یک دسته برای جای سر دارند و پایینشان هم جای پا. هم برای نشستن در طول روز مناسبند هم برای خوابیدن در شب. بعضی از آنها محفظه هم دارند.

تختخواب سفری

تختخواب های سفری مخصوص اتاق کودک وجود دارند که متناسب با رشد بچه می توان آنها را بزرگتر کرد و گزینه مناسبی برای استفاده طولانی مدت هستند.

تشک

تشک انتخابی شما باید بدن کودک را به خوبی حمایت کند و با توجه به رشد کودک مناسب باشد. تشک کودک نیز مانند تشک بزرگسالان هر هفت سال یکبار باید عوض شود حتی اگر به ظاهر مشکل خاص و یا آسیب دیدگی نداشته باشد. اگر تخت و تشک را جدا از هم می خرید مطمئن شوید هر دو با هم هماهنگی دارند.

انتخاب بالش مناسب برای کودک هم مهم است. بالش باید سر و کمر را پشتیبانی کند. اگر احتمال می دهید که وریه بالش قرار است زود به زود لک شود یک گزینه  قابل شستشو را در نظر داشته باشید.

دکوراسیون اتاق کودک
با اضافه کردن گنجه و کمد شلختگی اتاق کودک را کم کنید

انتخاب مبلمان اتاق کودک

 • برای بچه های کوچک قفسه ها کاربردی ترند.
 • طرحی را انتخاب کنید که بتوان بعدا به آن یک رگال لباس هم اضافه کرد.
 • برای کودکان بزرگتر، دنبال کمدی باشید که کشو، رگال و قفسه را با هم داشته باشد.
 • یک کمد رنگی می تواند برای اتاق بچه ها جذاب تر باشد.
 • با میزهای کنار تختخواب که دارای کشو هستند فضای بیشتری ایجاد کنید.

با قفسه، گنجه و کمد اتاق کودک را همیشه مرتب نگه دارید

 • این مسئله زیاد نیاز به فکر کردن ندارد و باید در همان مراحل اول اعمال شود. یک قفسه قابل تنظیم لازمه دکوراسیون اتاق کودک است. می توان در آنها کتاب، عکس، یادداشت و اسباب بازی گذاشت. البته مهم است که روی دیوار محکم باشد و همچنین قابل دسترسی تا بتوان از آن استفاده کرد.
 • ترکیبی از محفظه های باز و بسته بهترین است. مهم است که کودکان در هر سنی بتوانند وسایل مورد علاقه شان را نشان دهند اما وسایلی که نیاز ندارند هم در جایی بسته باشد تا شلختگی ایجاد نشود. مبلمان و قفسه های مدولار که می توان به گنجایش آنها اضافه کرد، گزینه مناسبی است.
 • گنجه ها برای اسباب بازی های بزرگ و کوچک یا کارهای قدیمی مدرسه یا حتی لباس های قدیمی جای مناسبی است تا جلوی چشم نباشند. می توانید یک تشک روی آنها بگذارید تا تبدیل به یک نیمکت شوند. همچنین می توانید یک صندلی زیر پنجره بسازید زیر رویه  آن یک جعبه تعبیه شده باشد.
 • برای بچه های کوچک تر سطل های معمولی و سبد ها به شما کمک می کند، به هم ریختگی روی زمین را سریع پاک کنید.
 • کشوهای شفاف به بچه ها کمک می کند تا اسباب بازی های مورد نظرشان را سریع تر پیدا کنند.
دکوراسیون اتاق کودک
اگر اتاق کودکتان محل بازی او نیز هست باید فضای کافی برای بازی داشته باشد

طراحی اتاق کودک برای بازی

اگر اتاق کودکتان محل بازی او نیز هست باید فضای کافی برای بازی داشته باشد برای همین داشتن ابزارهای سامان دهی کافی یکی از واجبات است. چیزی که انتخاب می کنید بستگی به سن کودک، وسیله مورد علاقه او و گنجایش فضا دارد. همچنین میتوانید از مبلمانی استفاده کنید که اسباب بازی هم باشد! مثل یک قالیچه که طرحش یک مسیر مسابقه است.

دکوراسیون اتاق کودک
یک اتاق خواب برای دو کودک

چگونه اتاق کودکانی که یک اتاق را سهیم هستند طراحی کنیم؟

تختخواب های چند طبقه تنها راه حل اتاق های شریکی نیستند و راه های دیگری هم برای جلوگیری از دعواوجود دارد. اگر تختخواب تک نفره می خواهید ولی بچه ها دوست ندارند کنار هم باشند آنها را در زوایای مختلف اتاق بگذارید و با یک میز پاتختی بینشان فاصله بگذارید.

برای جدا کردن بیشتر می توان از یک دیوار، قفسه یا پرده برای وسط اتاق استفاده کرد. برای هر قسمت دکوراسیون متفاوتی در نظر بگیرید. استفاده از رنگ های مختلف این جدایی را تکمیل می کند.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۷۹۹

یک نظر ارسال شده است

 1. لیلا.ح

  ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ ساعت ۱۴:۰۴

  ایده های جالبیه

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۱۸+۱ ایده نقاشی شبیه به کاغذ دیواری که فکر نمی کردید انقدر ساده باشند!

احساس می کنید دکوراسیون خانه شما قدیمی شده است؟ دلتان می خواهد دکوراسیون خانه خود را به رو…