صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون دکوراسیون اتاق نوجوان دختر یا پسر چطور باید باشد؟ نکات روانشناسی، ایده ها و ترفندها

دکوراسیون اتاق نوجوان دختر یا پسر چطور باید باشد؟ نکات روانشناسی، ایده ها و ترفندها

۰
دکوراسیون اتاق نوجوان

یکی از جالب ترین لحظه های زندگی یک نوجوان هم تزیین اتاق خوابش است. والدین هم در فرایند دکوراسیون اتاق نوجوان مستقیماً درگیر خواهند شد تا فاصله بزرگ بین یک اتاق خواب کودکانه به یک اتاق خواب مد روز نوجوانانه را پر کنند. بنابراین، در حالی که با وسایل کودکانه خداحافظی می کنید، باید مبلمان و وسایل جدیدی هم جایگزین شود. نوجوانان معمولاً دوست دارند همه چیز را در اتاق خواب خود قرار دهند. این باعث می شود اتاق های خواب آن ها به یک کتابخانه، یک فضای سرگرمی، یک فضای کار و هر چیزی که فکر می کنند، تبدیل شود. آنها حتی دوست دارند استخر را داخل خانه بیاورند، اگر فقط بتوانند! در این مقاله درباره روانشناسی دکوراسیون اتاق نوجوان می خوانیم و سپس ۱۶ ایده خاص و جذاب و نکته مهم اساسی درباره دکوراسیون اتاق نوجوان را بررسی می کنیم.

پیش از پرداختن به اصول دکوراسیون اتاق نوجوان لازم است کمی درباره ویژگی های نوجوانان بدانیم که باید در طراحی دکوراسیون به آن ها توجه شود. سال های نوجوانی را تقریبا می توان به سه بخش مجزا تقسیم کرد. اوایل نوجوانی (۱۱ تا ۱۴ سال)، اواسط نوجوانی  (۱۵ تا ۱۷ سال) و اواخر نوجوانی (۱۸ تا ۲۱ سال). این بخش ها را می توان به عنوان رشد فیزیولوژیک در نظر گرفت، اما رشد در جنبه های متعدد دیگری وجود دارد که دراین سال ها صورت فشرده رخ می دهند. مثلا رشد ذهنی، روانشناختی و اجتماعی. این جنبه های رشدی جهت شکل گرفتن هویت نوجوان ها و آماده شدن آنان برای بزرگسالی اساسی هستند.

دکوراسیون اتاق نوجوان

ویژگی های روانشناختی نوجوانی موثر در طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

نوجوان ها در این دوره ویژگی های رفتاری ویژه ای را بروز می دهند. در اکثر موارد آن ها از اینکه بهشان گفته شود چه کاری را انجام دهند یا انجام ندهند متنفرند. آن ها ممکن است رفتاری ستیزه جویانه داشته باشند، دوست دارند مرزها و محدودیت ها را کمرنگ تر کنند یا رفتارهای دیگری که به عنوان مادر یا پدر یک نوجوان به خوبی با آن ها آشنا هستید. پس علاوه بر نظارت باید به این ویژگی های آنان نیز توجه شود.

۱.تفاوت دکوراسیون اتاق نوجوان و کودک

باید توجه کنید که دکوراسیون اتاق نوجوان تجربه متفاوتی نسبت به طراحی اتاق خواب کودک است. زندگی یک کودک حول محور خانواده و وابسته به آن هاست. به همین خاطر ممکن است بخش زیادی از آن را با نظر خودتان بچینید اما با آغاز نوجوانی فرزند شما به سمت مستقل شدن حرکت می کنند و دچار تغییرات متعددی در جنبه های مختلف زندگیش می شود.
اکثر این تغییرات معمولا در دو جا اتفاق می افتند : ۱) محیط خارجی. مثل مدرسه، پارک، سینما، مراکز خرید و… ۲) محیط داخلی مثل خانه؛ مکانی مقدس که همه ما در آن احساس آرامش، سلامت و امنیت می کنیم.

۲.تاثیر محیط بر رشد نوجوان و شکل گیری هویت

در اصل بخشی از شخصیت، رفتار و رشد عاطفی نوجوان ها در اتاق خواب هایشان به وجود می آید و شکل می گیرد. از این گذشته، اتاق نوجوان جایی است که او بیشتر وقت خود را در آن می گذراند. درس خواندن، وقت گذراندن با دوستان، خیال پردازی های نوجوانانه، مطالعه کردن، گوش دادن به موسیقی و… با توجه به زمان زیادی که آن ها در اتاق خوابشان صرف می کنند و تغییراتی که پیش تر گفته شد، چیدمان باید به گونه ای باشد که بهترین بستر را برای حرکت نوجوان در مسیر درست آماده کند.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۳.طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان به منزله تجربه مسئولیت پذیری

پدرها و مادرها تمایل زیادی دارند اتاق نوجوان را هماهنگ با بقیه خانه بچینند. اما چرا این کار را به خود نوجوان واگذار نکنیم؟ این کار به ویژه برای والدین بسیار کنترلگر سخت است اما باید به او فضا بدهید و بگذارید در قلمروی خود پادشاهی کند! شاید نگران عدم هماهنگی و توازن محیط باشید اما به او اجازه دهید درباره رنگ دکوراسیون اتاق نوجوان، نوع و محل قرارگیری مبلمان، تخت خواب، کمد و میز مطالعه مطالعه و انتخاب و بعد از مشورت با شما آن را عملی کند. این کار باعث می شود او احساس موفقیت را تجربه کنند؛ بدون توجه به اشتباه بودن یا نبودن کار او، بدون افراط و تفریط (مثلا شکستن دیوار برای ایجاد فضای اضافی) فرصت این تجربه را در اختیار نوجوانتان قرار دهید.

۱۶ موضوعی که در ادامه به آن ها اشاره شده است، مهم ترین مواردی هستند که باید هنگام طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان باید به آن توجه کنید. 

دکوراسیون اتاق نوجوان

 1.انتخاب رنگ

چندین مطالعه آکادمیک وجود دارد که نشان می دهد بین انتخاب رنگ اتاق خواب و پیشرفت سلامت روان کودکان و نوجوانان ارتباط وجود دارد. رنگ های روشن ویر زنده ممکن است در طول روز برای تحریک تصورات کودکان به خوبی کار کنند – همچنین در شب، هنگامی که فرزندان نیاز به آرامش دارند، استفاده بیش از حد از رنگ می تواند زیانبار باشد.
با این حساب ایده خوبی است که فرزندان خود را متقاعد کنید و از استفاده رنگ های تند و برجسته در حجم وسیعی از اتاق خودداری کنید. برای رنگ بخشیدن به فضا می توانید با سایه های خنثی مانند رنگ های روشن و پاستیل برای مبلمان و دیوارها شروع کنید. برای دیوارها رنگ هایی مانند خامه ای و عاجی می توانند انتخاب های مناسبی باشند. همچنین با انتخاب این رنگ ها می توانید یک بوم خالی مناسب برای لوازم جانبی رنگارنگ، کارهای هنری و پوستر دیواری فراهم کنید.
راه دیگر این است رنگ های مختلف را با هم ترکیب کنید و اتاق های چند رنگ به وجود آورید. صورتی معمولاً برای اتاق خواب دختران مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که آبی برای اتاق خواب های پسرانه است. اما لازم نیست که همیشه اینطور باشد. نوجوان می تواند بسته به رنگی که دوست دارد، رنگ اتاق خواب خود را انتخاب کند.

دکوراسیون اتاق نوجوان

 2.سبک و تم اتاق

نوجوانی سنی است که همه می خواهند خود را عضو گروهی بدانند، طرفدار مقوله ای مانند هنر، ورزش و … می شوند و دوست دارند همان تم را به کار ببرند. پرسیدن! بله، پرسیدن. کافی است از فرزندان خود بپرسید و با همفکری با یکدیگر یک تم  بسازید. تم انتخابی می تواند با علایق یا بلندپروازی ها و آرزوهای نوجوانتان مرتبط باشد. پس دیوارهای اتاقشان را خسته کننده نکنید. استفاده از کاغذ دیواری با طرح های دلخواه، تصویر قاب یا پوستر که هم شما و هم نوجوانتان با آن موافق باشید، بهترین راه است. این امر علاوه بر پر کردن دیوارهای خالی، برای زیبا کردن اتاق نیز مفید است. برخی از پوسترهای فیلم مورد علاقه خود، و برخی دیگر هنر و گرافیک خاص خود در تزیین اتاق خود استفاده می کنند.
مثلا ممکن است نوجوان شما عاشق خلبانی باشد.  اگر پوسترهای هواپیما، تصاویر خلبانان مشهور یا مجسمه های هواپیما در اطراف اتاق وجود داشته باشد، شاید با انگیزه بیشتری بتواند رویای خود را محقق کند. در انتخاب سبک و تم حوصله و خلاقیت به خرج دهید. سبک و تم دکوراسیون اتاق نوجوان حتما در پیشرفت های جسمی و روانی او تاثیر خواهد داشت.
به عنوان مثال، اگر نوجوان شما به جنبه های خودرو علاقه دارد، اجازه دهید اتاق خواب او را با برخی صندلی های وینیل و یک دیوار رنگی الهام گرفته از گاراژ نمایش دهید.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۳.طرح سقف

سقف یک نقطه اصلی برای نوجوان شماست، برخی طرح و رنگ های خاص، گزینه های عالی هستند که سقف را به یک مؤلفه جالب و پر از شخصیت اتاق خواب تبدیل می کنند. زدن نوارهای زرد رنگ روی سقف، کل اتاق را پاپ می کند، در حالی که رنگهای خاکستری فقط یک ته رنگ بی روح هستند.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۴.فضاهای شخصی

نوجوانان علاقه دارند که حریم شخصی آن ها حفظ شود، یک اتاق می تواند بزرگ یا کوچک باشد و همچنین نقشه متفاوتی داشته باشد. اگر اتاق خواب کوچک است، می توانید از یک تخت خواب کم جا و چند کاربردی، با کمدی در پایین و کنار برای نگهداری وسایل شخصی او، قسمت پایین برای مطالعه و سطح بالایی آن برای خواب استفاده کنید. همچنین می توانید اگر اتاق بزرگ باشد، به شما فرصت بیشتری می دهد تا خلاقیت خود را بیان کنید. علاوه بر تخت خواب و دراور، انتخاب قطعه ها و فضاهای منحصر به فرد، مانند حمام جداگانه در اتاق یا یک مبل تک در گوشه اتاق کنار پنجره برای استراحت، باعث می شود نوجوان شما بفهمد که شما نه تنها فردیت او را می شناسید، بلکه آن را از با تمام وجود تأیید می کنید.

۵.محیطی برای دورهمی های دوستانه

بیایید با آن روبرو شویم، نوجوانان دوست دارند دوستان خود را در خانه بیاورند، و به طور مستقل بیشتر وقت خود را در اتاق خواب بگذراندند تا روی پروژه ها کار کنند، یا فیلم تماشا کنند. یک اتاق نشیمن را در اتاق آن ها تنظیم کنید تا نوجوان و دوستانش دائماً اتاق نشیمن شما را تصاحب نکنند. برای این امر از مبل های تختخواب شو، کوسن های کف یا مبل های تک می توان به راحتی استفاده کرد.

۶.تلویزیون ممنوع

 درست است که گفتیم استقلال نوجوان باید به رسمیت شناخته شود اما این کار نظارت می خواهد. بسیاری از خانواده های امروزی تمایل به داشتن تلویزیون در اتاق خواب خود دارند. با این حال، درباره اتاق خواب نوجوان باید حساسیت بیشتری به خرج دهید. وجود تلویزیون در اتاق خواب نه تنها او را تا دیروقت بیدار نگه می دارد بلکه مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد تماشای تلویزیون در شب چرخه خواب را دچار اختلال می کند. همچنین براساس یک مطالعه، کودکانی که در اتاق های خود تلویزیون دارند در امتحانات (مانند ریاضی، علوم و انگلیسی) نمره کمتری کسب می کنند. این به تلویزیون محدود نمی شود و خانواده باید روی استفاده از اینترنت و موبایل هم قبل از خواب بر رفتار نوجوانان نظارت داشته باشد.
علاوه بر همه این، عصرها فرصتی ارزشمند برای ارزیابی روز خود با اعضای خانواده و معاشرت یا آن هاست. با وجود تلویزیون در اتاق خواب ممکن است این فرصت قربانی تماشای تلویزیون و سرگرم شدن با آن بشود.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۷.تخته یادداشت و کتابخانه

نوجوانی سنی است که در آن آینده نگری مطرح می شود و شما می توانید در تزیینات و دکور اتاق به این توجه کنید، یک برد برای نوشتن آرزوها و اهداف تهیه کنید، و یک فضا به کتابخانه و قرار دادن کتاب های مرتبط با رده سنی برای مطالعه  اختصاص دهید.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۸.فضای مطالعه

دغدغه درس خواندن یکی از ویژگی های این سن به شمار می آید. اگر می خواهید نوجوانتان در مدرسه موفق باشد، برای تسهیل این امر، یک اتاق کار در اتاق خواب او ایجاد کنید. این امر نه تنها به تمرکز او بر انجام تکالیفش کمک می کند، بلکه بتواند کارهای خود را سازماندهی کند.

۹. دکوری های منحصر به فرد  

اتاق خواب نوجوان با لوازم جانبی اضافه شده به آن، پر جنب و جوش تر به نظر می رسد. به نوجوان خود کمک کنید تا با انتخاب یک عنصر منحصر به فرد که اتاق او را از دوستانش جدا می کند، فردیت خود را بیان کند.لزومی ندارد این وسایل گران قیمت باشند، همچنین می توانید سعی کنید برخی لوازم جانبی را برای نوجوان خود ایجاد کنید. اگر به ورزش خاصی علاقه مند است می توانید از ابزار آن ورزش به عنوان تزیین اتاقش استفاده کنید. در اتاق نوجوانان علاقه مند به موسیقی غالبا یک آلت موسیقی به عنوان یک شی تزیینی در گوشه ای از اتاق به چشم می خورد.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۰. نورپردازی

صرف نظر از نورپردازی کلی اتاق، در نظر داشته باشید که نوجوان شما به نور اضافی نیاز دارد. یک چراغ مطالعه برروی میز، همچنین یک چراغ خواب در نزدیکی تخت خواب، ایده خوبی برای نوجوانی است که قبل از خوابیدن دوست دارد کتاب بخواند و همچنین تشویق او به این کار.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۱.دسترسی راحت به وسایل

بیشتر نوجوانان در نگهداری از وسایل خود واقعاً خوب نیستند. شما با فراهم کردن فضای کافی برای نگهداری وسایل می توانید به آنها کمک کنید. استفاده از قفسه های دکوری می تواند بهترین گزینه باشد. نوجوانان واقعاً شلخته هستند و ترجیح می دهند وسایل خود را با عجله جمع آوری کنند. بنابراین، فضای نگهداری متناسب با خواسته آنها را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که استفاده و دسترسی به آن نیز آسان خواهد بود.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۲. انتخاب مبلمان با کیفیت خوب و دوام بالا

سرویس خواب باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، تخت خوابی را انتخاب کنید که برای مدت طولانی برای نوجوانتان مفید باشد و به این نکته توجه داشته باشد که حتی اگر او بزرگ شود، هنوز هم می تواند استفاده شود. باید به اندازه کافی راحت باشد. شما می توانید با انتخاب یک سرویس خواب ساده و مرسوم، از آن برای خواهر و برادر بعدی استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۳. استفاده از پارچه های لوکس

همه دوست دارند کمی احساس ناز پروردگی کنند و با استفاده برخی از پارچه های لوکس به اتاق خواب نوجوان، شما به او کمک می کنید فوق العاده خاص باشد. برای این کار، فرش های راحت کرکی، کوسن های مخملی یا یک پتو نرم پایین تخت را در نظر داشته باشید.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۴. استفاده از گیاهان سبز

طبیعت آرامش بخش است، و گیاهان روشی دوست داشتنی و ساده برای ادغام طبیعت در فضای اتاق خواب نوجوانان هستند. حتی در اتاق خواب های بدون پنجره، می توان از گیاهان کم نور استفاده کرد.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۵. استفاده از پارچه های طرح دار

در تزئین اتاق خواب برای نوجوانان، استفاده از پارچه های طرح دار تأثیر زیادی دارد. می توان از آن در ایجاد دیوارهای تأکیدی، تاج تخت خواب یا سایر قسمت های داخلی اتاق خواب استفاده کرد. از دیگر کاربرد آن در ملحفه روی تخت است، که بهتر در یک فضای داخلی ساده مورد استفاده قرار گیرد.

دکوراسیون اتاق نوجوان

۱۶.یک اتاق برای دو نوجوان

یکی از مهمترین عوامل در تزیین و مبلمان دکوراسیون اتاق نوجوان این است که آیا اتاق برای یک نفر اختصاص داده شده است یا بیشتر. این موضوع در انتخاب نوع مبلمان، رنگ و طرح دیوارها، تخت خواب و تزیینات تأثیر می گذارد.
مثلا فرض کنیم دو پسر وجود داشته باشند ، یکی ۱۵ ساله و دیگری ۱۷ ساله، پس چه می کنید؟ باز هم فرض کنیم این فرد ۱۷ ساله طرفدار فوتبال باشد، هیچ وقت مسابقات آرسنال را از دست نمی دهد، دوست دارد مجلات فوتبال بخواند و از بازی فوتبال لذت ببرد، در حالی که این ۱۵ ساله وارد موسیقی می شود و دوست دارد موزیک ویدئو ببیند.
تقریبا تنها راه موجود مشورت با هر دو و دستیابی به یک توافق بین آن هاست. برای رسیدن به یک توافق توجه کنید که لازم نیست تخت خواب ها یکسان باشند یا لباس هایشان را در یک کمد مشترک قرار دهند. سعی کنید تا جایی که فضا به شما اجازه می دهد استقلال آن ها را حفظ کنید و وسایلی که اختصاصیت کمتری دارند را بین آن دو به اشتراک بگذارید.

گالری تصاویر دکوراسیون اتاق نوجوان

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

چیدمان اتاق خواب دخترانه و باید ها و نباید ها

اتاق خواب امن ترین فضای خانه برای هر فردی است. مکانی برای خلوت با خود و کسب آرامش. اما وقت…