صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری را با ما بچینید؛ از سبک و رنگ تا ایده های مدرن و کمجا

دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری را با ما بچینید؛ از سبک و رنگ تا ایده های مدرن و کمجا

۰
دکوراسیون اتاق خواب 9 متری
ارسال خبر

فرقی ندارد دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری شما برای استراحت طراحی می شود یا محیط کار و یا اتاق خواب، مهم این است که باید از هر مترش بهترین بهره را ببرید تا کارایی اتاقتان محقق شود. برای داشتن یک اتاق خواب کوچک با مساحت ۹ متر مربع که هم دلپذیر باشد و هم راحت و کاربردی این راهنما را بخوانید و ایده هایش را امتحان کنید.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

چه سبکی مناسب است؟

 • مینیمالیسم همان سبکی است که در نظر اول برای طراحی یک اتاق کوچک به ذهن می رسد و تنها نکته نحوه اجرای مینیمالیسم است. «مینیمالسم راحت» همان چیزیست که با انتخاب آن دیگر لازم نیست خودتان را فقط به یک تخت و یک کمد محدود کنید. منیمالیسم راحت ترکیبی است از حداقل اشیا با حداکثر راحتی! برای یک اتاق خواب مدرن و کوچک، سادگی، کارآمدی و هماهنگی مبلمان با لوازم جانبی مناسب ترین سبک دکوراسیون است.
 • سبک پروونس (Provence) برای اتاق های کوچک بسیار مناسب است. ویژگی های این سبک چیست؟ پرده های توری، رنگ های پاستلی، مبلمان چوبی سبک وزن و گلدان های اسطوخودوس. سبکی که حس صبح فرانسوی را با خود به همراه می آورد!
دکوراسیون اتاق خواب 9 متری
 • برای تبدیل کردن اتاق خواب به مکانی که از آن لذت ببرید، کافی است که یک سبک مدرن به یاد ماندنی را انتخاب کنید. در اجرای این این سبک از مبلمان مختصر و رنگ های روشن استفاده می شود. در این سبک باید از استفاده بیش از حد لوازم جانبی، گچبری دیوار و سقف، مبلمان منبت کاری شده و پرتزیین پرهیز کرد چون از لحاظ بصری فضا را کوچک تر جلوه می دهند. با این حال، استفاده از یک جفت شمع با رایحه دلخواه و یا چند قاب عکس رنگی به همراه عکس عزیزان، روح خشک و رسمی مدرنیته را از اتاق خوابتان دور و لطیفترش می کند.

چه رنگی مناسب است؟

انتخاب رنگ دردکوراسیون اتاق خواب ۹ متری از دو جهت قابل بررسی است. رنگ های تیره و رنگ های روشن هر کدام طرفداران خود را دارند.
طیف قهوه ای ها و شکلاتی ها تا قرمزهای تیره بیشتر مورد پسند آنهایی است که اتاق را محلی برای راحتی و خواب انتخاب کرده اند.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

اما از طرفی هم استفاده از رنگ های روشن به لحاظ بصری فضای اتاق خواب را بزرگتر نشان می دهد. البته رنگ های روشن به سفید و کرم محدود نمی شوند.
برای یک اتاق خواب ۹ متری که می خواهد طراحی خاص تری هم داشته باشد، گزینه های بیشتری برای بازی رنگ ها مانند بژ، فندقی یا عاجی وجود دارد. در چیدمان چنین دکوراسیون داخلی می توانید از لوازم جانبی یا مبلمان در چندین تم رنگی روشن استفاده کنید و با این کار بین اجزای مختلف اتاق وحدت و انسجام ایجاد کنید.
نکته خیلی خیلی مهم در انتخاب رنگ این است که رنگ کف باید از دیوار و رنگ دیوار از سقف تیره تر باشد. البته فقط کمی.

تختخواب مناسب اتاق ۹ متری

مهم ترین آیتم در دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری همان تختخواب است. درست است که اتاق کوچک است اما چشم پوشی از تختخواب هم درست نیست. البته که می توانیم در مورد سایز آن با توجه به فضای ۹ متر مربعی بحث کنیم. در مورد ابعاد می توانید کوچکترین ابعاد استاندارد برای تخت یک نفره یعنی عرض ۹۰ سانتی متر و یا دونفره یعنی عرض ۱۶۰ سانتی متر را انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

نکته دیگر در رابطه با فضای باقی مانده و راحتی جابجایی در آن است. پس تخت خواب هایی با طراحی ظریف و سبک می توانند انتخاب بهتری باشند.

تختخواب هایی که طراحی دو طبقه دارند، از جدیدترین انواع مبلمان برای فضاهای کم جا هستند. این تخت ها که زیر آنها خالی است فضای کافی را برای کمد لباس، کار یا مطالعه یا و یا بازی کودکان فراهم می کنند. کافی است از یک قالیچه کوچک نرم کمک بگیرید و زیر تخت فضای دلخواهتان را بسازید.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

نکته: در طراحی اتاق خواب کودک باید به تصورات دنیای کودکان و به سبک کارتون های مورد علاقه آنها توجه کنید. اتاقی برآمده از خواسته های کودک، ضامن راحتی یک خانه است.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

فضای ذخیره سازی

در یک اتاق خواب ۹ متری یک کمد بلند و باریک محل مناسبی برای ذخیره سازی لباس ها و وسایل بزرگ است. قفسه های بالایی این کمد برای مواردی که استفاده همیشگی ندارند، گزینه مناسبی است.

قرار دادن کمدها و شلف های دیواری در نیمه بالایی دیوار برای قرار دادن کتاب ها و اشیای تزیینی، ایده خوبی است. تا آنجا که می توانید این شلف ها و طبقات قفسه های دیواری را بالا نصب کنید. بگذارید پایین دیوارهای اتاق شلوغ نباشد. هم برای رفت و آمد بهتر است و هم به لحاظ بصری اتاق خلوت تر و در نتیجه بزرگتر به نظر می رسد.

میز

اگر برای کار در اتاق خواب به یک میز احتیاج دارید، ابعاد آن را کوچک و مدلش را کاربردی انتخاب کنید. میزهای تاشو، میزهای دیواری، و میزهای کنجی از این نظر عالی هستند.

روشنایی

دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید حال شما را خوب کند. اگر اتاقتان پنجره دارد. بهتر است به سبکی و نازکی پرده ها توجه کنید. پرده های سنگین و ضخیم فقط اتاق را تنگ تر می کنند، راه نور را می بندند و اتاق را در دام خودشان می اندازند.

روشنایی موضعی صندلی مطالعه و بخشی از تخت خواب، بسیار بهتر از روشن کردن کل فضا با لوستر معمولی است.

اتاق خواب مکانی برای آرامش شخصی است و نورپردازی بیش از حد، مناسب نیست. علاوه براین بهره گیری از روشنایی های نقطه ای و تمرکز آنها در بالای میز کار یا تحریر تمرکز را بیشتر می کند.

در اتاق کوچک نورپردازی صحیح مهم است، اگر ارتفاع سقف اتاق کم است بهتر است چراغ ها در بالاترین جای ممکن و نزدیک سقف نصب کنید، اما اگر سقف به اندازه کافی بلند است، می توانید لوسترهای بزرگتر آویز هم داشته باشید.

در هر حال استفاده از چندین لامپ و روش های متفاوت نورپردازی در یک اتاق معمولی توصیه نمی شود. انتخاب یک لوستر با ظاهری ساده و بدون حاشیه و تزیینات یا یکی دو چراغ برای گوشه های تاریک در کنار نورپردازی موضعی برای مطالعه و استفاده های کاربردی پیشنهاد ماست.

دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

کفپوش

کفپوش چه پارکت باشد چه فرش و یا موکت همانطور که گفته شد رنگ خیلی تیره برای دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری توصیه نمی شود، بهتر است رنگش فقط کمی تیره تر از رنگ دیوارها و تم کلی دکوراسیون باشد.

اگر پارکت یا کفپوشی طرح دار انتخاب می کنید، بهتر است طرحش مورب باشد. چرا که فضای بصری اتاق را بیشتر می کنند. کفپوش های ورقه ای و پارکت ها برای فضای کوچک – نهایتا با یک قالیچه کوچک- انتخاب بهتری از فرش کردن کل اتاق هستند.

چیدمان مبلمان اتاق ۹ متری

مهم ترین مرحله، چیدمان مبلمان است. اگر این مرحله به طور صحیح اجرا نشود هر چقدر هم که به خیال خودتان مینیمالیسم را رعایت کرده باشید، باز هم نتیجه مطلوب نمی گیرید.

به طور معمول تختخواب از یک پهلو به دیوار نزدیک می شود.

چیدمان تختخواب در اتاق باید طوری باشد تا راهرویی به عرض تقریبی ۷۰ سانتی متر از یک طرف و در کنار تخت، جهت رفت و آمد، باقی بماند. اگر این فاصله مهیا نباشد باید در مورد عرض تخت دوباره فکر کرد.

البته در شرایطی که دسترسی دو طرفه به تخت مهم باشد، بهتر است تا تخت را به طور مورب در اتاق خواب قرار داد و یا از تخت خواب هایی که هماهنگ با گوشه اتاق طراحی شده اند بهره برد.
در اتاق خواب های مستطیلی شکل و با توجه به وجود فضای کافی، بهتر است مبلمان را طوری قرار دهید که کشوی میزها یا درهای کمد مانع حرکت آزادانه در اتاق، نشوند.

ترفندهای افزایش فضا

اگر با نوع چینش مبلمان یا کم کردن وسایل و مبلمان راهی برای افزایش فضای اتاق خواب پیدا نکردید، می توانید با اجرای چند ترفند به صورت بصری این کار را انجام دهید.

 • از به کار گیری پرده و کاغذ دیواری با الگوهای درشت خودداری کنید. قطعات بزرگ فضاهای خالی را فشرده می کنند.
 • استفاده از مبلمان با درهای کشویی بهتر است از مبلمانی که از درهای چرخشی بهره می برند. درهای کشویی امکان نزدیک کردن اجزا مبلمان به یکدیگر را فراهم می کنند.
 • سطوح بازتاب دهننده نور و آیینه ها دستیاران واقعی طراحان در ساماندهی فضاهای کوچک هستند و به بزرگ نمایی فضا به طرز مطلوبی کمک می کنند.
دکوراسیون اتاق خواب 9 متری
 • پرده ها و پانل های برجسته دیواری بهتر است مستقیماً از زیر سقف آویزان شوند. این امر به افزایش بصری ارتفاع اتاق کمک خواهد کرد و نگاه ها را به سمت بالا می چرخاند.
 • لامپ های چراغ ها باید به گونه ای قرار بگیرند که پرتوهای نور به سمت سقف نباشند، بلکه به سمت دیوار یا به سمت پایین باشد و فضا بزرگ تر نمایش داده شود.
دکوراسیون اتاق خواب 9 متری
 • از جزئیات کوچک در دکوراسیون داخلی یک اتاق کوچک ۹ مترمربعی استفاده نکنید. تبدیل جزئیات کوچک به نقاط توجه در این دکوراسیون که اصلا مطلوب نیست.

نکات کلیدی دکوراسیون اتاق خواب ۹ متری

برای دست یابی به بهترین نتیجه کافی است به چند مورد توجه کنید :

 • شکل اتاق خواب در چیدمان مبلمان آن مهم است. برای اتاق خواب های مربعی شکل همه چیز آسان و قرینه است. در اتاق خواب مستطیل شکل، باید سعی کنید تخت خواب را نزدیک دیوار کوتاه تر قرار دهید، تا فضای کافی و راحت برای حرکت در اتاق داشته باشید.
 • اضافه کردن یک فضای نگه داری با کاهش ارتفاع سقف؛ اگر سقف اتاق بلند است، می توانید با سقف کاذب بخشی از آن را به فضای ذخیره سازی تبدیل کنید.
 • جنس مواد به کار رفته در اجزای مبلمان هم فاکتور مهمی به حساب می آید که کمتر کسی از آن حرف می زند. پارچه های نرم، خزها، مخمل و پوشش های این چنینی برای همه ما دلنشین و دلگرم کننده هستند اما در یک اتاق کوچک، همین مواد همه چیز را گرم تر و تنگ تر می کنند. در عوض مواد مدرن، بدون بافت ساده گزینه های بهتری هستند.
دکوراسیون اتاق خواب 9 متری

ایده های طراحی مدرن برای اتاق خواب ۹ متری

با استفاده از تکنیک های مدرن دکوراسیون داخلی، فضاهای کوچک اتاق خواب به فضای مطلوب و کاربردی تبدیل خواهند شد و کیفیت زندگی بالاتر خواهد رفت. ر ادامه به بررسی چند نکته می پردازیم :

 • باید بدانیم که کارایی در درجه اول اهمیت قرار دارد. استفاده از مبلمان تغییرپذیر و چندمنظوره، میزهایی که به قفسه تبدیل می شوند، تختخواب های تاشو و یا پاف هایی که می توانند نیمکتی برای نشستن هم باشند، برای صرفه جویی در فضا از بهترین گزینه ها هستند.
 • طبق اصل مینیمالیسم رفتار کنید و از نگهداری وسایل بزرگ، حتی به شرط داشتن کمد و فضای انبارش بزرگ، در اتاق خواب کوچک صرف نظر کنید.
 • در طراحی دکوراسیون اتاق کوچک از هندسه عمودی برای افزایش بصری فضا کمک بگیرید. شلف های دیواری عمودی، پرده های بلند، گیاهان بالارونده، خلاصه هر چیزی که چشم را به سمت بالا هدایت کند و از توجه به طول و عرض محیط بکاهد.
 • وجود یک بالکن یکی از امتیازات اتاق خواب کوچک است. جایی که می تواند برای استشمام هوای تازه، مکانی برای استراحت، خواندن کتاب یا نوشیدن قهوه صبحگاهی به عنوان یک فضای جداگانه مورد استفاده قرار بگیرد. اگر بالکن دارید جدی اش بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

رج زدن در تار و پود رنگ و نقش فرش دستباف

تاریخچه هنر فرش بافی به پیش از تاریخ می رسد، ابتدا از آن برای پوشاندن کف استفاده می کردند.…