صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون دکوراسیون اتاق خواب کودک ، راهنمای چیدمان، نکات ایمنی و روانشناسی، ایده + تصاویر

دکوراسیون اتاق خواب کودک ، راهنمای چیدمان، نکات ایمنی و روانشناسی، ایده + تصاویر

۰
دکوراسیون اتاق خواب کودک
nowrooz

اگرچه طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک کاری لذت بخش است اما به دلایل مختلف چالش های خود را هم دارد. هنگامی که هنوز آنقدر مستقل نشده اند که بتوانند شما را در انتخاب استایل مورد علاقه شان یاری کنند، این وظیفه پدر و مادر است که بتوانند دکوراسیون اتاق خواب کودک را طوری طراحی کند که هم مورد علاقه فرزندشان باشد و او را تشویق کند بخشی از روز را در اتاقش بگذراند، هم به اندازه کافی کاربردی و امن باشد. اگر شما در شرف گرفتن این تصمیمات هستید باید آگاه باشید که چندان قانون مشخصی در چیدمان اتاق خواب کودک وجود ندارد به جز توجه به ویژگی های شخصیتی و توجه به سلایق خاص خود کودک. لازم به ذکر است چند اصل اساسی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک وجود دارد که می توانید آنها را در نظر بگیرید و با توجه به سلیقه کودکتان آن را اجرا کنید. دکوراسیون اتاق خواب کودک با رعایت نکات ایمنی آغاز می شود، سپس بررسی روانشناسی کودک و بعد در نظر گرفتن ابعاد اتاق، انتخاب تم و رنگ، مبلمان، چیدمان و تزیین.

اول ایمنی بعد طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک

مهمترین اولویت هر پدر و مادری ایمنی فرزندش است. ایمنی وسایل اتاق خواب کودک با افزایش سن کودک باید دوباره بررسی شود؛ مثلاً تخت خواب حفاظ دار کودک تا یک سالگی بسیار امن است ولی به محض راه افتادنش خود این محافظ یک عامل آسیب است. هنگام خرید مبلمان دکوراسیون اتاق خواب کودک باید حتماً این نکات را در نظر داشته باشید: ایمنی، راحتی، سادگی و کاربردی بودن.
اگر اتاق را برای کودکان زیر سه سال طراحی می کنید باید از به کار بردن هرگونه وسیله الکتریکی با سیم های بلند در جایی که دست کودک به آن برسد و خریدن اسباب و اثاثیه با گوشه های تیز خودداری کنید.
اگر فرزند کنجکاوی دارید حتما محافظ ایمنی پریزهای برق را نصب کنید، برای پنجره ها حفاظ بگذارید و از پرده های بلند استفاده نکنید. پرده در دکوراسیون اتاق خواب کودک باید فقط سطح پنجره را پوشش دهد. پرده های شید گزینه مناسبتری هستند چرا که احتمال آویزان شدن بچه ها ازش وجود ندارد، ضمن اینکه تنوع طرح های فانتزی و مورد علاقه کودکان هم در این مدل از پرده ها زیاد است.
کودکان سه چهار ساله تحت تاثیر کارتون ها و بازی های کامپیوتری ممکن است بخواهند از ارتفاعاتی نظیر سرسره های پلاستیکی خانگی به پایین بپرند. پس حتما کفپوش نرم را که تمام سطح اتاق را پوشش دهد در نظر داشته باشید.
ترکیباتی که کمترین میزان مواد آلی فرَار را دارند برای بچه ها مناسبترند. پس هنگام انتخاب کفپوش به جنس آن هم توجه کنید. چرا که بچه ها معمولا زمان زیادی را به بازی کردن روی سطح زمین مشغول هستند.
نکته دیگری که در دکوراسیون اتاق خواب کودک حائز اهمیت است توجه مداوم به شرایط رشد کودک است. حفاظهای تخت نوزاد به محض اینکه به نوپایی رسید و به طور کامل توانست تعادلش را حفظ کند، ممکن است خطر آفرین باشد. چرا که تلاش کودک برای خروج از حفاظ تخت او را در اتفاع بسیار بالاتری قرار می دهد.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

حداکثر استفاده از فضا در دکوراسیون اتاق خواب کودک

در یک اتاق خواب کوچک، با قفسه بندی سرتاسری دیوارها و جایگذاری درست مبلمان و وسایل می توانید حداکثر استفاده را از فضا ببرید. طبقه بندی سرتاسری کمک می کند کودک به اسباب بازی های روزمره و مورد نیازش دسترسی داشته باشد و لوازم اضافی و یا پرخطر هم از دسترسش دور نگاه داشته شود. باید تختخواب را طوری به دیوار بچسبانید که تاج تخت به گوشه دیوار بچسبد. قرار دادن مبلمان در کنار دیوار نه تنها فضای خالی اتاق را بیشتر می کند و جای کافی برای بازی را در اختیار کودک قرار می دهد بلکه با بستن فضاهای کوچک خالی پشت تخت و کمد کودکان دیگر از تاریکی و وجود هیولاهای احتمالی پشت تخت و کمد نخواهند ترسید.

تا وقتی دو طبقه هست، چرا یک طبقه؟

یکی از بهترین راهکارهای چیدمان در اتاق های کوچکی که کودکان مشترک از آن استفاده می کندد تخت خواب های دو نفره است. اکثر بچه ها عاشق تخت های دونفره هستند. البته به خاطر داشته باشید اگر دعوا سر اینکه کدامشان طبقه بالا بخوابد بالا گرفت، خوابیدن روی تخت بالا را نوبتی کنید و به هرکدام بگویید بعد از یک ماه باید جایش را با دیگری عوض کند. قوانین خوابیدن روی تخت دونفره: نباید از پایین با پا به محافظ زیر تخت بالا فشار وارد کرد، برای بالا رفتن از تخت فقط از نردبان استفاده شود، بازی های خشن روی تخت بالایی اکیداً ممنوع است. مدل دیگری از مبلمان دو طبقه اتاق خواب کودک هم مجموعه تخت و میز تحریر است. اگر اتاق کوچک است، می توانید از این سیستم استفاده کنید و با قرار دادن تخت بالای میز، این فضا را برای انجام کاردستی ها، نقاشی و حتی تکالیف و یا بازی باز کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

دسترسی کودک

کمد

همه کمدها داخلشان طبقه بندی شده اما طبقه بندی کمد کودک کمی متفاوت است. کودکان از سه سالگی به بعد باید مهارتهایی برای استقلال را بیاموزند. مثل اینکه خودشان لباس بپوشند. پس بر عکس کمدهای دیگر جای آویز لباس ها باید پایین باشد تا دست بچه ها به آن برسد. بهتر است برای گذاشتن وسایل بزرگتر داخل کمد را قفسه بزنید و برای گذاشتن جوراب ها، لباس زیر و تکه های کوچک از کشو استفاده کنید، بهتر است به هر کشو برچسبی بزرگ بزنید و وسایل داخلش را بنویسید یا اگر امکانش بود از استیکر شکل آن وسیله استفاده کنید مثلاً روی کشوی جوراب ها استیکر جوراب بچسبانید؛ و در آخر می توانید یک زیرپایی کوچک کنار کمد بگذارید تا اگر فرزندتان دستش به چیزی نرسید آن را زیر پایش بگذارد.

تختخواب

کودک باید بتواند به راحتی از تختخوابش استفاده کند بنابراین ارتفاع آن باید کم باشد، در مورد حفاظ در نکات ایمنی گفتیم اما برای صرفه جویی می توانید از تختخوابی استفاده کنید که ابعادش بزرگ می ود و در نوجوانی هم به کار می آید.

قفسه ها و جالباسی

نصب قفسه ها و جالباسی دیواری در ارتفاع کم طوری که کودک دستش به آن برسد به او احساس استقلال می دهد.

روانشناسی دکوراسیون اتاق خواب کودک : طراحی اتاق کودک باید شاد باشد

کودکان شادی زندگی اند. روانشناسان هم معتقدند طراحی دکوراسیون باید در حفظ شادی کودکان سهیم باشد. طراحی اتاق کودکان می تواند رنگارنگ و پر از شادی باشد.

پرده

یکی از اجزایی که با شاد و هیجان انگیز کردن طراحی اتاق کمک می کند پرده است. شما می توانید پرده اتاق را از هر رنگ یا طرح جذابی که دوست دارید انتخاب کنید. در مورد جنس و ابعاد پرده در بخش ایمنی گفته ایم.

اسباب بازی

مورد دیگری که می توانید به اتاق کودکتان شادی بیاورد اسباب بازی است. اسباب بازی ها رنگ ها و اندازه متفاوتی دارند و به نمایش گذاشتن آن ها در قفسه های باز به زیبایی دکوراسیون کمک می کند. خرید اسباب بازی های آموزشی و کتاب هم با یک تیر دو نشان زدن است هم اتاق را زیبا می کند هم به رشد کودکتان کمک زیادی خواهد کرد.

کوسن

تخت کودکتان را پر از بالشتک های رنگی کنید. می توانید خودتان این بالشتک ها را از اضافه ی پارچه پرده یا پارچه هایی که مصرف خاصی ندارند بدوزید و یک دنیا رنگ به اتاق کودک اضافه کنید.

رنگ

کودکگان از سه سالگی به بعد رنگ ها را میشناسند بنابراین تم رنگین کمان می تواند در اموزش این امر موثر باشد. اما به جز آن اگر کودک بیش فعالی دارید استفاده از رنگ های گرم در حجم وسیع توصیه نمی شود. بهترین کار این است که برای رنگ نظر کودک را بپرسید و حتما عناصری با آن رنگ در اتاقش قرار دهید و سایر مبلمان را با رنگ های مناسب به تعادل برسانید. برای باقی بخش های اتاق به رنگ های خنثی تر فکر کنید. کلیشه های آبی برای پسر و صورتی برای دختر را کنار بگذارید و با تنوع و ترکیب رنگ هایی که با هم هارمونی دارند اتاقی شاد بیافرینید. رنگ مبلمان را از پس زمینه، دیوار، کفپوش اصلی تفکیک دهید. می توانید انواع مقالات راهنمای رنگ را در خوگرنیوز بخوانید.

دیوارپوش

برای دیوار چهار گزینه پیش رو دارید، رنگ آمیزی، نقاشی دیواری که خودتان هم اگر کمی ذوق داشته باشید می توانید از پسش بر بیایید، برچسب های طرح دار دیواری و کاغذدیواری. کاغذ دیواری اما معمولا گزینه مناسبی نیست چون کودکان عادت به نقاشی کردن دیوار دارند و اگر قابل شستشو نباشد یا دوام کمی داشته باشد، خیلی زود آسیب می بیند.

کفپوش

برای کفپوش فقط خودتا را به یک قالیچه با طرح کودکانه محدود نکنید. می توانید یک قالیچه، فرش یا موکت ساده داشته باشید و از تشکچه های کوچک با طرح هایی که نقشه ای برای بازی هستند استفاده کنید. نمونه هایی که طرح جاده، مار و پله و نظایر آن دارند و خودشان بخشی از بازی هستند و شادی به اتاق می آورند.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

تزیین دکوراسیون اتاق خواب کودک

اکثر کودکان بالاخره از یک چیزی خوششان می آید: فضا، حشرات، رنگ صورتی، کاراکتر کیتی در سلام کیتی (Hello Kitty) یا شخصیت های معروف کارتونی. اگر برایتان مقدور است حتماً از موضوع مورد علاقه فرزندتان در تم اتاق استفاده کنید. نیاز نیست برای داشتن تم مورد علاقه کودکتان خرج زیادی بکنید چسبندان چند عدد استیکر دیواری و خرید یک روتختی یا چراغ خواب با عکس موضوع مورد علاقه برای اینکه تم اتاق رنگ و بویی از آن داشته باشد کافی است. وقتی المان های تم کم باشد تغییر آن هنگامی که فرزندتان بزرگ شد و علاقه اش تغییر کرد هم راحت تر است.

برای تزیین اتاق خواب کودک عکس های خودش از نوزادی تا امروز، کاردستی ها و نقاشی هایش و حروف اسمش روی دیوار را امتحان کنید.

خانه کودک در اتاق خواب کودک

همه کودکان عاشق این هستند که خانه خودشان را داشته باشند. بنابراین موقع دکوراسیون اتاق خواب کودک حتما یک کنج اتاق را برای این منظور خالی بگذارید. چادر بازی کودک که قرار است خانه او شود را می توانید آماده بخرید، اما اگر قرار است در هزینه ها صرفه جویی کنید باید کمی خلاق باشید و خودتان برای بنای این خانه تلاش کنید. شیوه ای خلاقانه و متفاوتی برای ساخت چادر بازی کودک وجود دارد، که می توانید در خوگرنیوز آن ها را بخوانید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

دکوراسیون تاق خواب کودک مشترک

این باور را کنار بگذارید که وقتی فرزندانتان اتاق مشترک دارند، وسیله هایشان باید هم شکل باشد. کودکان دو دسته اند، دسته اول از داشتن وسایلی با یک شکل و طرح لذت می برند و دسته دوم ترجیح می دهند استایل منحصربه فرد خود را داشته باشند. اگر کودکان شما هم جز دسته دوم هستند لطفاً اجازه دهید هر کدام روتختی و قاب عکس مورد علاقه خودشان را داشته باشند. برای داشتن هارمونی در چینش اتاق خواب می توانید از روتختی های یک شکل با طرح متفاوت یا از تخت خواب هایی با طرح متفاوت ولی هم رنگ استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کودک

در آخر باز هم تأکید می کنیم که در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک به سلیقه کودکتان احترام بگذارید و بگذارید لحظات خوبی را در اتاقش داشته باشد.

گالری تصاویر دکوراسیون اتاق خواب کودک

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

+۱۰ میز توالت مدرن که اتاق شما را جذابتر می کند

میز توالت از جمله عناصر دکوراسیون است که تنوع بالایی در طرح و رنگ دارد چرا که طرفداران زیا…