صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون راهنمای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه کوچک

راهنمای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه کوچک

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
ارسال خبر

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک یعنی همه آنچه که شما دنبالش هستید، اتاقی با طراحی رویایی که گرچه کوچک است، اما همه انتظاراتتان را هم برآورده می کند. اینجا راهنما و ایده هایی را می خوانید که مخصوص به شماست. برای یک دختر جوان که می خواهد ساخت دنیای بزرگش را از همین اتاق کوچک آغاز کند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۱- مبلمان متناسب، نه کوچک نه بزرگ

یک تخت با قد و قواره کوچک تر و کاربردی تر انتخاب کنید. منظور تختی نیست که ابعادش کوچک است، این بیشتر به طراحی تخت برمی گردد و حجم بصری تخت بر می گردد. برای مثال تخت های فرفورژه و یا تخت هایی که پایه و تاج فلزی یا چوبی ظریف دارند، هم کوچکتر و سبکتر به نظر می رسند و هم دخترانه تر. تخت های بدون تاج هم کمک می کنند تا اتاقتان بزرگتر و بازتربه چشم بیاید. هم چنین استفاده از تخت و دراور با لبه های منحنی کارایی بیشتری دارند و به راحت تر شدن رفت و آمد ها در اتاق و کاهش مساحت اشغال شده کمک می کنند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۲- رنگ ها، نقش عمده ای دارند

استفاده از رنگ های تیره مانند قرمز پررنگ و یا قهوه ای شکلاتی شاید برایتان جذاب باشند اما باعث تیرگی و کوچکتر نشان دادن فضا می شود، در عوض در دکوراسیون اتاق خواب کوچک استفاده از رنگ های روشن برای مبلمان، در و دیوار مانند سفید یا لیمویی و آبی روشن انتخاب های و بهتری هستند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۳- جاسازهای مخفی، راهگشای تنگنا

دکوراسیون اتاق خواب کوچک دقت کنید که از هریک سانتی متر آن به خوبی استفاده کنید:

 • می توانید از فضای زیر تخت معمولی، برای قرار دادن لباس های زمستانی استفاده کنید. اگر پایه های تخت کوتاه است، آن را بر روی پایه هایی قرار دهید تا بتوانید سطح آن را کمی بالا بیاورید و از فضای زیرش بهره ببرید. فضای زیر پنجره ها نیز معمولا بدون استفاده هستند.
 • نیمکت ها و پاف هایی که داخلش فضای نگه داری داشته باشد و یا گنجه هایی که رویش بتوانید بالش و کوسن بگذارید و بنشیند، گزینه هایی مناسب هستند. هم چندمنظوره اند، هم دکوراسیون را شیک و زیبا می کنند و هم جای کمی می گیرند و می توانند جایگزین دراور شوند.
 • برای ساماندهی وسایلتان در داخل کمد سعی کنید با استفاده از نظم دهنده ها بهترین استفاده را از فضا ببرید.
 • برای قرار دادن لباس ها در کمد و کشو روش های تا کردن جدید را به کار ببندید.
 • از کوچکترین فضا بر روی دیوار برای نصب قفسه های کتاب استفاده کنید.
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۴- آفرینندگان خوشی های کوچک

اتاق خواب شما بزرگ نیست پس تعدد لوازم و مبلمان هم ندارید، اما باز هم می توانید به آن یک سبک و استایل خاص و شخصی دهید. برای روکش تخت، ملحفه ها، رو تختی و یا حتی فرش و کاغذ دیواری، یک طرح بافت خاص و قشنگ را انتخاب کنید. این طرح را می توانید فقط روی وسایل کوچکتر مثل کوسن ها، رومیزی روی دارور و… به کار ببرید که اتاق خیلی شلوغ به نظر نرسد.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۵- پرده های باز، دلباز

پرده های کشیده شده و تیره که جلوی ورود نور را می گیرند، فضا را کوچک و تاریک می کنند. مناسب ترین پرده ها برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک، پرده های باز بلندی هستند که بالاتر از پنجره ها نزدیک سقف نصب شوند. این پرده ها سقف را بلندتر و فضا را بزرگتر نشان می دهند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۶- آینه ها، انعکاس روشنی و نور

 مگر می شود دختر باشد و در اتاق خواب آینه نداشته باشید؟ برای دختران جوان آینه هر چه بزرگتر و قدی تر بهتر! از طرف دیگر آینه ها باعث بزرگتر نشان دادن فضا و اتاق می شوند. البته مهم است که چه تصویری را منعکس می کنند. اگر نیم متر جلوترشان دیوار باشد و همان را بازتاب دهند، فایده ای ندارد. پس آن ها را بر روی کمد دیوار که بیشترین فاصله را با دیوار روبرویش دارد، یا روبروی پنجره نصب کنید.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۷- بالا، بالا و بالاتر!

در دکوراسیون اتاق خواب کوچک هر چه نگاه بیشتر به سمت بالا و سقف کشیده شود، فضا بزرگتر به نظر می رسد. استفاده از قفسه و کتابخانه عمودی و دیواری هم یک تیر و دو نشان است، نگاه را به بالا می کشد و با اینکه فضای انبارش زیادی دارند و جان می دهند برای شمع های معطر، کتاب و گل و گیاه و فضای کمتری هم از کف زمین را می گیرند. یک روند جدید دیگر در استفاده از فضای عمودی هم تخت هایی هستند که روی میز کار و تحریر قرار می گیرند که شاید برای اتاق کودکان و نوجوانان راحت تر و رایج تر باشند.

۸- نقطه کانونی دقیق یا «به من توجه کن!»

نقطه کانونی در دکوراسیون، یک نقطه چشم گیری در اتاق و نشان دهنده سطح اهمیت بالاتر آن نقطه نسبت به سایر اجزای داخل آن اتاق است. در دکوراسیون دخترانه تاج تخت یا هد بورد می تواند به عنوان کانون توجه اتاق انتخاب و دکوراسیون اتاق بر مبنای آن چیده شود. برای در معرض دید قرار دادن تاج تخت می توانید بالش های متفاوت و خاص به آن تکیه دهید. اما در دکوراسیون اتاق خواب کوچک ناخودآگاه چشمان ما به سمت پنجره ها حرکت می کند. برای اینکه دو کانون متفاوت در فضا نداشته باشید، می توانید تخت را دقیقا جلوی پنجره بگذارید. یا می توانید برای پرده از رنگ های خنثی استفاده کنید تا توجه را از آن برداشته و دیگری در مرکز توجه قرار بگیرد.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

۹- جایگذاری مبلمان

مهمترین کار: پیدا کردن جای مناسب برای مبلمانی ست که جای بیشتری می گیرد

همانطور که گفتیم استفاده از تخت خواب های بزرگ برای اتاق خواب های کوچک احساس گرفتگی و تنگی به فضا می دهد. اما گاهی مجبوریم وسایلمان را در اتاقی کوچک قرار دهیم. در این جورمواقع اولین قدم قرار دادن وسایل بزرگتر است. تمام حالت های ممکن را برای قرار دادن تخت بررسی کنید. گاهی یک راه حل به جای گیری بهتر وسایل در فضا بسیار کمک می کند. برای بررسی حالت های ممکن می توانید ابعاد تخت خواب و اتاق را اندازه بگیرید و سپس بر روی کاغذ حالت های ممکن قرار گیری را بررسی کنید. یادتان نرود آباژورها به میزها و یا دراورهایی در کنار تخت و پریز برق احتیاج دارند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

قرنطینه تختخواب

جای تختخواب تعیین کننده جای وسایل دیگر در اتاق است. زمانی که جای تخت را بدانید جای باقی وسایل به خوبی قابل پیش بینی خواهد بود. زمانی که جایی را برای تخت در نظر گرفتید می توانید قبل از قطعی شدن مکان آن را تست کنید. آیا از موقعیت آن رضایت دارید و منظره خوبی در هنگام بیدار شدن در مقابلتان قرار دارد؟ بهترین جا برای تختخواب ها معمولا در اتاق کوچک کنار دیوار روبروی در ورودی اتاق است، گوشه اتاق و در دورترین نقطه از در. استفاده از تختخواب تاشو یا مورفی هم یک راه نهایی برای به قرنطینه فرستادن کامل تختخواب در طول روز است.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

دراورها در رتبه دوم مبلمان حجیم!

بعد از تخت بزرگترین وسیله ای که در اتاق خواب قرار دارد، دراور است. مکان دراور باید به گونه ای باشد که در کشوها و برداشتن وسایل از داخل آن راحت باشد. که این در اتاق خواب کوچک معمولا به راحتی امکان پذیر نیست، برای همین ما حذف دراور و استفاده از مبلمان چندمنظوره را پیشنهاد می کنیم، همانطور که بالاتر هم گفتیم. اما اگر به استفاده از دراور اصرار دارید، آن را در دیوار کنار تخت قرار دهید نه مقابلش، اینطور حداقل وسط اتاق جایی برای عبور و مرور می مانند.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

خرده ریزها را رها کنید ولی گیاهان را نه

در عین اینکه اشیای دکوری می توانند به اتاق شخصیت بدهند، در صورت کمبود جا معمولا می توان چند مورد اضافی و جاگیرشان را حذف کرد. از طرف دیگر جابجایی، خریدن و تعویض جای وسایل دکوری بسیار آسان تر از وسایل بزرگتر داخل اتاق خواب است. پس با خیال راحت می توانید آن ها را حداقل برای مدتی به انباری بفرستید و یک اتاق خواب کمی مینیمال تر داشته باشید. اگر از دست اشیای دکوری و تزیینات اضافی خلاص شدید، یکی دو عنصر طبیعی، گل و گلدان کوچک را بقای بگذارید.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان کوچک

۱۰- آزمون و اصلاح!

آزمون و خطا نه اما آزمون و اصلاح کنید. برای اینکه بدانید همه چیز سر جای خودش است، چشمتان را ببندید، وارد اتاق شوید و با دقت آن را بررسی کنید. روی تخت بخوابید، از کشوها و کمدها استفاده و از درستی چیدمان اطمینان حاصل کنید. در این صورت است که می توانید با دیدی متفاوت به وسایلتان نگاه کنید و در صورت مشکل چیدمان آنها را تغییر دهید تا در نهایت یک اتاق خواب دخترانه و شیک داشته باشید.

میانگین امتیازات ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۴۲

۲ نظر

 1. شبنم

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۰:۵۵

  چقدر تصاویر زیبا بودند، آدم دلش می خواد همه این مدل ها رو تو اتاق خودش پیاده کنه و صدتا اتاق خواب داشته باشه.

  پاسخ دهید

 2. لاک-صورتی

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۰:۵۷

  اتاق خواب دخترونه بعنی صورتی ۳> 3> 3> 3>

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

۲۰ راهکار و ایده کاملا متفاوت برای چیدمان کوسن

کوسن ها را می توان آرایش مبل محسوب کرد؛ ممکن است شما مبل زیبایی داشته باشید اما این کوسنها…