صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون در طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

در طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

۰
طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
nowrooz

اتاق خواب یکی از خصوصی ترین و شخصی ترین قسمت های هر خانه برای اعضای آن خانه است و البته مکانی که به ما اجازه می دهد سلیقه دکوراسیونی و علایق فردیمان را در چیدمانش به کار بگیریم. اتاق خواب ما نمایشگاهی است از سلیقه و طرز تفکر ما و سرگرمی هایی که داریم. به ویژه در سالی که گذشت و ماه هایی که بیشتر وقتمان را در خانه گذراندیم «کار در خانه» به یک فرهنگ کاری تبدیل شد و البته سبک زندگی که خیلی هایمان تجربه اش کردیم. حالا که بسیاری از کارهایمان را در خانه انجام می دهیم، مهم است که فضای شخصی خودمان را (با توجه به امتیازها و محدودیت های خانه های ایرانی) مدرن و کاربردی بسازیم. در این مطلب تعدادی از اصول طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی را بررسی می کنیم.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
در انتخاب رنگ دیوار اتاق خواب، عملا محدودیتی وجود ندارد

۱. رنگ های مناسب طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی

اگر در وب سایت های دکوراسیون یا مجلات خانه در مورد رنگ مناسب اتاق خواب جستجو کنید احتمالا به پاسخ های یکسانی خواهید رسید: رنگ های پاستلی و ملایم. این ماندگاری چند ده ساله این رنگ ها در دیوارهای اتاق دلیل محکم و صحیحی دارد: آرامش بخش هستند و چشم را خسته نمی کنند. پس اگر طرفدار گزینه های کلاسیک برای رنگ اتاق خواب هستید و البته قصد رنگ کردن دیوارهای اتاقتان را هم دارید به سراغ رنگ های پاستلی بروید: صورتی و آبی روشن، لیمویی، خاکستری و حتی نارنجی بسیار روشن.
 این رنگ ها دست شما را در انتخاب رنگ و استایل بقیه وسایل اتاق خواب مثل روتختی ها، کوسن ها و تزیین ها و دیگر لوازم جانبی باز می گذارند. یکی از دیگر رنگ های مناسب برای دیوار اتاق خواب طیف خاکستری است از تیره تا روشن. صورتیِ چرک، سبز و آبی هم گزینه های خوبی هستند.
در انتخاب رنگ دیوار اتاق خواب عملا محدودیتی وجود ندارد و حتی اتاق خواب هایی وجود دارند که با دیوارهای مشکی یا قهوه ای عالی به نظر می رسند. اما باید محدودیت های اتاقتان را بشناسید. اتاق های عادی در خانه های متوسط معمولا با رنگ های تیره یا تند کوچک و دلگیر به نظر می رسند و ممکن است در آن ها احساس آرامش نداشته باشید.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
اتاق های بزرگ تر، جای کار بیشتری دارند

۲. یک اتاق برای کار و استراحت

با وجود این که ترند جدید کار، کار از خانه است هنوز تعداد زیادی از خانه های ایرانی چیزی به نام «اتاق کار» ندارند. شاید در خانه های کمی قدیمی تر یا بزرگتر اتاق غذاخوری، اتاق مهمان و یا حتی مطبخ جداگانه پیدا کنید اما کمتر خانه ای فضای اختصاصی کار دارد. این فضا را می توان در اتاق خواب ساخت (البته اگر اتاق خوابتان جا داشته باشد). حتی در یک اتاق خواب مربعی شکل سه متر در سه متر می توانید با یک میز و صندلی تک نفره، چراغ مطالعه و چند بُرد کوچک دیواری، فضایی کوچک درست کنید که در آن از خانه کار یا در جلسات آنلاین شرکت کنید.
اتاق های بزرگتر جای کار بیشتری دارند: میزهای ال شکل، سیستم های چندگانه، تابلوهای مختلف، مبل ها و صندلی های مخصوص فضای کار و قفسه هایی برای گذاشتنِ پوشه ها و وسایل کار شما. اگر توانستید در اتاق خوابتان یک فضای کار بسازید بهتر است که دیگر روی تخت یا محلی که استراحت می کنید کار نکنید تا خواب بهتری داشته باشید.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
 روی دیوار تابلو آویزان کنید

۳. طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی، یک فضای شخصی

این نکته را فراموش نکنید که اتاق خواب یک فضای کاملا شخصی است (حتی اتاق خواب هایی که مختص دو یا سه نفر طراحی شده اند) و باید راحت و صمیمی باشند. حتما دیده اید که در فضاهای جمعی مثل خوابگاه یا پانسیون یکی از اولین کارهایی که ساکنان انجام می دهند آویزان کردن عکس و تصاویر شخصی روی دیوار یا گذاشتن یادگاری است. المان های شخصی شما هرچه که باشند (از چند قاب عکس خانوادگی تا تصاویری از فیلم مورد علاقه تان تا حتی یک رومیزی که یادگاری یک دوست است) اتاق خوابتان را «مال شما» خواهند کرد، پس استفاده از آن ها را فراموش نکنید.
روی دیوار تابلو آویزان کنید، عروسک ها، بافتنی ها و مجسمه هایی که دوست دارید را روی میز کار یا آرایش بگذارید و عکس آدم هایی را که دوستشان دارید با ریسه های نور یا طناب های تزیینی به دیوار بزنید. حتی می توانید با خط خودتان روی دیوارها یادداشت بگذارید.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
یک مبل دو نفره یا سه نفره (راحتی) را در یکی از اضلاع آن قرار بدهید

۴. مبلمان مناسب اتاق خواب

معمولا در طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی نمی بینیم که «مبل» در آن وجود داشته باشد. اما واقعیت این است که مبلمان می تواند در اتاق خیلی کاربردی باشند و به تکمیل دکوراسیون کمک کنند. البته باید برای استفاده از مبل یا صندلی در اتاق فضای کافی داشته باشید. اگر اتاق خوابتان کوچک است خریدن یک مبل تختخوابشو (به جای یک تخت بزرگ) می تواند ایده خوبی باشد چون فضای اتاقتان را در روز بازتر نگه می دارد. اگر اتاق خواب بزرگی دارید یک مبل دو نفره یا سه نفره (راحتی) را در یکی از اضلاع آن قرار بدهید و فضایی برای نشستن و گفتگو بسازید. همچنین مبل های یک نفره به شما اجازه می دهند به غیر از تختخواب (یا احتمالا صندلی کار) جای دیگری در اتاق برای نشستن داشته باشید.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
خوشبختانه گلدان ها و گل های آپارتمانی طیف قیمت بسیار متفاوتی دارند

۵. گل و گیاه را فراموش نکنید

یکی از بهترین گزینه ها برای اتاق خواب (مخصوصا اتاق خواب هایی که به هر دلیلی نمی توان وسایل نو برایشان خرید یا چیدمانشان را عوض کرد) آوردن گل و گیاه به فضا است. خوشبختانه گلدان ها و گل های آپارتمانی طیف قیمت بسیار متفاوتی دارند و با بودجه کم هم می توانید چند تا از آن ها را به اتاق خوابتان بیاورید.
اگر اتاق خوابتان پنجره دارد گیاهانی مثل حسن یوسف یا کروتون یا انواع پتوس (که خیلی زود برگ می دهند و بزرگ می شوند) را کنار آن بگذارید و اگر دوست دارید گلدان هایشان را هم تزیین کنید. اگر هم پنجره ندارید گیاهانی مثل کاکتوس می توانند روی میز کنار تختخواب یا میز کنسول فضا را دوست داشتنی و سبز کنند. گیاهانِ آپارتمانی حس و حال مثبتی به شما می دهند و آرامش را به فضای اتاق خواب می آورند.

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
از یک گلیم استفاده کنید

۶. عناصر ایرانی را وارد فضا کنید

در طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی یکی از بهترین ایده ها این است که المان ها و پترن های سنتی ایرانی را وارد فضا کنید (البته اگر به آن ها علاقه دارید). رنگ و لعاب و شلوغیِ نسبی پترن های ایرانی (مثل طرح های کاشی یا گل و مرغ) می تواند در اتاق های مینیمال یک نقطه تمرکز بسازد و فضا را شاد و دوست داشتنی کند.
اما این المان ها را باید دقیقا کجا استفاده کرد؟ تقریبا همه جا! از یک تابلوی گلدوزی یا نقاشی ایرانی روی دیوار گرفته تا روتختی هایی که طرح های سنتی دارند، کوسن های کوچک برای روی تخت یا مبلمان اتاق خواب و یا حتی رومیزی برای میز کنسول یا آرایش. البته که از نقش و نگارهای زیبای ایرانی باید با احتیاط استفاده کنید و در کاربردشان زیاده روی نکنید تا اتاق خوابتان شبیه به یک مغازه عتیقه فروشی نشود!

طراحی اتاق خواب مدرن ایرانی
لوسترهایی که مینیمال هستند و با وجود روشن کردن فضا، آن را اشغال نمی کنند

۷. چراغ هایی با طراحی خلاقانه

این روزها انتخاب چراغ یا چراغ خواب برای یک اتاق تنها به لوستر و لامپ محدود نمی شود. اگر قصد تعویض نورپردازی اتاقتان را دارید، می توانید از چراغ های ریسه ای که حس و حالی مدرن و دنج به اتاق خواب می دهند استفاده کنید یا لوسترهایی که مینیمال هستند و با وجود روشن کردن فضا آن را اشغال نمی کنند. یکی از ترندهای کلاسیک اتاق خواب گذاشتن چراغ خواب روی میزهای کنار تخت است. اگر میز کنار تختتان را برای گذاشتن وسایل مراقبت پوستی، کتاب یا عینک استفاده نمی کنید یک چراغ خواب با طراحی خلاقانه رویش قرار بدهید و نوری ملایم و کمرنگ به شب های اتاقتان ببخشید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۲۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…