صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون خانه مرتب با کاهش انباشتگی، چرا و چگونه؟

خانه مرتب با کاهش انباشتگی، چرا و چگونه؟

۲
مراحل مرتب کردن خانه
nowrooz

مطمئنا همه ما  کمی کالای اضافه و گاهی واقعا بدون استفاده در گوشه و کنار خانه داریم. البته برای بعضی ها این مشکل جدی تر و حجم این نوع کالا ها دز زندگیشان خیلی بیشتر است. داشتن خانه مرتب کار چندان سختی نیست و فقط کمی همت و پشتکار می خواهد. یکی از راه های داشتن یک خانه مرتب کاهش انباشتگی و رهایی از کالاهای اضافه در خانه است که برای همه امکان پذیر و سودمند است و بد نیست ابتدای تابستان به سراغ این کار برویم و با مراحل مرتب کردن خانه به شیوه اصولی آشنا شویم.

بر اساس بررسی پایگاه های اینترنتی روانشناسی امروز (Psychology Today) و وب ام‌دی (Web MD)، که در حوزه سلامت فعالیت می کنند، مردم وقتی با چیزهایی احاطه می شوند که نمی توانند مدیریتش کنند فکر می کنند زندگی تحت کنترلشان نیست. در واقع انباشتگی و بی نظمی باعث اضطراب می شود. پس مواظب خودتان باشید، یک خانه نامرتب برعکس یک خانه مرتب باعث آشفتگی و بهم ریختگی شما می شود!
با خواندن این مطلب که کارشناسان دکوراسیون آن را گردآوری کرده اند، شما یاد می گیرید که چگونه فضاهای خانه خود را به سادگی منظم تر و کارآمدتر کنید.

چرا خانه مرتب؟ به چه دلیل باید به خانه تان سر و سامان دهید؟

چه موقع یک خانه شلوغ می تواند برای شما دردسرساز  شود؟ خیلی از مردم انرژی خود را برای یافتن چیزهایی که پیدا نمی کنند صرف می کنند که در مواردی حاد چاقی و افسردگی هم به این مشکل اضافه می شود.در ضمن در صورتی که این کار از روال عادی خارج شده و حالت احتکار به خود می گیرد انباشتگی بیش از حد می تواند باعث آتش سوزی و احتراق شود . البته که کمتر با این موارد حاد مواجهیم.

مراحل مرتب کردن خانه

انباشتگی و به هم ریختگی یعنی چی؟

رفع انباشتگی همان کار اصلی در در مراحل مرتب کردن خانه است. انباشتگی یا به عبارتی بهم ریختگی یعنی نگه داشتن چیزهایی در اطرافتان که هیچ ارزش و فایده ای برای زندگی شما ندارند. فضای شما فقط برای نگه داری و سر و سامان دادن به چیزهای مورد استفاده تان است. تنها در این صورت است که یک خانه مرتب خواهید داشت.

مراحل مرتب کردن خانه

چرا باید از شر انباشتگی خلاص شوید؟

خیلی از افراد دوست دارند با خلوت کردن اطرافشان و نظم دادن به محیط به دستاوردهایی چون حس کنترل و کاهش استرس برسند. برای برخی خلاص شدن از شر آشغال ها و چیزهای اضافی کمی فضای باز در خانه به وجود می آورد و البته این کار برای کسانی که قصد جا به جایی به یک خانه جدید را دارند هم ضروری است تا  بتوانند راحت اسباب کشی کنند و در محیط جدید مستقر شوند.
اگر اهل رفت آمد و معاشرت با دوستان و خانواده هستید در یک خانه مرتب، فضای بیشتری را برای لذت بردن در کنار هم خواهید داشت و اگر برعکس تنهایی را دوست دارید می توانید با خیال راحت در یک فضای آرام و باز به کارهای مورد علاقه خودتان مثل خواندن یک کتاب خوب یا دیدن فیلم مورد علاقه تان بپردازید. حالا خواهیم داد برای رهایی از انباشتگی چه کارهایی را باید انجام دهید.

مراحل مرتب کردن خانه

قدم اول: تعیین اهداف برای یک خانه مرتب

قبل از هر کاری اول برای خودتان یک برنامه آماده کنید، مهم نیست شما چند اتاق دارید یا چفدرفضای درهم برهمی داشته باشید،  با یک برنامه مشخص و اهداف خاص می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

برای شروع چند نکته را درنظر داشته باشید:

 1. نقشه ای از همه اتاق ها و نقاط بهم ریخته تر که می خواهید سر و سامان دهید تهیه کنید.
 2. بر اساس انباشتگی و به هم ریختگی فضا به آن ها امتیاز دهید، مثلا بین اعداد ۱ تا ۳ به یک اتاق یا کابینت خیلی کثیف و بهم ریخته عدد ۳ را بدهید و آن را در اولویت قرار دهید.
 3. برای هر اتاق یا هر فضای خاص زمانی برای مرتب کردن در نظر بگیرید و توجهتان را فقط صرف آن مکان کنید.
 4. زمان پایان کار هر بخش را مشخص کنید و البته زمان کافی را در نظر بگیرید که خسته و ناامید نشوید و اگر این نظم دادن را به یک چالش برای داشتن یک خانه مرتب تبدیل کنید ممکن است کمی بیشتر شبیه به بک بازی و یا سرگرمی باشد.
 5. علاوه بر اینکه در تاریخ های مشخص شده کار می کنید باید به فضاهایی هم که مساحت بیشتری دارند زمان بیشتری از چند ساعت بدهید، مانند: زیرزمین یا گاراژ.
مراحل مرتب کردن خانه
روش سه جعبه روش مناسبی در پیش بردن مراحل مرتب کردن خانه است

قدم دوم: ایجاد یک سیستم دسته بندی و نظم دهی

با مرتب کردن اتاق ها کم کم به مرتب کردن وسایل می رسید که برای آن هم می توانید روش خودتان را داشته باشید یا از روش های محبوب و مرسوم این کار استفاده کنید، مثلا روش سه جعبه که شما را وادار می کند وسایل هر دسته را در جعبه مربوط قرار دهید و حتی می توانید روی آن ها برچسب بزنید که این خود پایان دادن به یک آشفتگی است.
شما به سه روش می توانید از شر وسایل اضافه خلاص شوید. این سه دسته غیر از وسایلی است که برای شما و هیچکس استفاده ای ندارند و لاجرم به زباله دان ریخته می شوند.

مراحل مرتب کردن خانه

بازیافتی ها :

شما قطعا یک سری وسایل قابل بازیافت مثل شیشه، بطری، کاغذ و پلاستیک دارید که یا آن ها را مستقیم در سطل مخصوص بازیافت قرار می دهید ( اگر سرویس جمع آوری بازیافت به صورت جداگانه در منطقه شما موجود است ) و یا خودتان آن را به نزدیک ترین محل دریافت بازیافتی های منتقل می کنید. بسیاری از اقلام الکترونیکی قابل بازیافت هستند که برای آن هم باید فکری بکنید و آن ها را به نحوی به مراکزی که این کار را انجام می دهند بسپارید.

مراحل مرتب کردن خانه

اهدایی ها:

شما به راحتی می توانید چیزهایی که نیاز ندارید را مانند لباس، کفش و یا سایر وسایل خانگی خود را به  خیریه ها یا افراد نیازمند اهدا کنید، چیزهایی که به درد شما نمی خورند ممکن است برای فرد دیگری گنجینه و یا یک وسیله کارآمد به حساب آیند،  فقط قبل از اینکه چیزی را اهدا کنید اول لیست چیزهایی که می خواهید ببخشید را چک کنید و مطمئن این کار را انجام دهید.

اقلام قابل فروش:

در بسیاری از کشورها امکان فروش اقلام دست دوم به شکل فروش گاراژی (Garage Sale) وجود دارد به این صورت که افراد در زمان های مشخصی لوازم دست دومشان را در گاراژ خودشان یا یک گاراژ مشترک به فروش می رسانند. در منطقه شما هم اگر این روش موجود نیست حتما امکانی برای فروش کالای دست دوم وجود دارد مثل سمساری ها، خریداران سیار یا عرضه در سایت ها یا اپلیکیشن های مخصوص این کار. می توانید شانس خود را در فروش این اقلام و کسب درآمد از آنها امتحان کنید.

مطمئن باشید با استفاده از این روش جایگزینی اقلامی که کاربردی هستند و به آن ها نیاز دارید در قفسه ها و محل هایی که حالا دیگر از هر گونه وسیله اضافی خالی شده اند لذت بخش خواهد بود و فقط باید این عادت دسته بندی و خلاصی از اقلام ناخواسته را حفظ کنید تا هموار از خانه مرتب خود لذت ببرید.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۱۱۸

۲ نظر

 1. مهران

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۳:۲۰

  چه ایده های خوبی

  پاسخ دهید

 2. شکرانه

  ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ساعت ۱۳:۲۱

  ممنون من همیشه با به هم ریختگی خونه مشکل داشتم

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

برخی اصطلاحات دکوراسیونی که باید معنایشان را بدانید

اگر در حال دکوراسیون خانه تان هستید یا فقط به سادگی به دنیا طراحی داخلی علاقه مندید، احتما…