صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون خانه ای دیگر به باید ساخت و از نو آدمی!

خانه ای دیگر به باید ساخت و از نو آدمی!

۰
بازسازی خانه
ارسال خبر

بازسازی خانه دو بخش دارد، یکی بخش فنی و دیگر بخش معنوی. می پرسید چطور؟ ما وقتی تغییر می کنیم، افکارمان، روحیاتمان و سبک زندگی مان، معمولا ظاهرمان هم کم کم تغییر می کند. بعد ناخودآگاه به فکر تغییر محیط زندگی هم میفتیم، محیطی که دوست داریم با سبک زندگی و افکار و ایده های جدیدمان مطابقت داشته باشد. بله، درست است که بیشتر مواقع پروژه بازسازی خانه به دلیل رفع آسیب هاست و بهبود ظاهر خانه است اما از نقش این پروژه در بهتر کردن عملکرد خانه و تطبیق آن با شرایط امروز زندگی مان هم نباید غافل شویم. خانه ای که بازسازی می شود حداقل تا چندسال به همین شکل و شمایل خواهد ماند و ظاهر جدید هم بر حال و هوای ما تاثیر می گذارد. پس پروژه بازسازی خانه خیلی خیلی مهمتر از یک کار فنی و تکنیکی صرف است. به خاطر همین مهم است که تمام مراحل آن درست و اصولی انجام شود. دقت در جزئیات در بازسازی خانه شما را از تغییرات زودهنگام آتی هم بی نیاز می کند.
این مقاله، راهنمای کاملی برای بازسازی خانه است که در آن به بررسی نکاتی از مراحل ابتدایی تا اتمام پروژه می پردازد. نوسازی یک خانه درعین حال که می تواند هیجان انگیز و سودآور باشد، دلهره آور است. حتی در حالت کلی بازسازی خانه منجر به کشف ویژگی هایی می شود که ازنظر دورمانده اند. همچنین، این فرصت را فراهم می کند تا خانه را به منظور تحقق خواسته های خود و ایجاد شرایطی مطلوب تر از قبل بازسازی کنید.
اما این نکته یادتان نرود یک بازسازی موفق به آمادگی مناسب و آگاهی از مراحل پیش رو بستگی دارد. بله همیشه اتفاقات پیش بینی نشده در کمین است با این حال، برای اینکه کار بازسازی خانه با کمترین اتلاف هزینه و در مدت زمان محدود پروژه به خوبی انجام بپذیرد، برنامه ریزی عاقلانه ترین کار است. این برنامه ریزی باید منسجم باشد و ترتیب مراحل انجام کار طبق زمان اجرای هر مرحله، پیش بینی شده باشد.
دوباره تأکید می کنیم که زمان بندی کارها در بازسازی خانه واجب است. یک برنامه خوب به وضوح تمام مراحل اجرا را از ابتدا تا انتها مشخص می کند. یک برنامه ریزی ایده آل مشخص می کند که چه کسی چه کاری انجام می دهد و هزینه آن در لیست چقدر است. اگر می خواهید بعد از فرایند بازسازی خانه آن را شبیه به جایی ببینید که همیشه دوست داشتید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.
در ادامه به بررسی مراحل کلی کار بازسازی خانه می پردازیم. البته باید توجه داشته باشید که ممکن است مراحل هر پروژه ای نسبت به ماهیت آن تغییر پیدا کند. مشورت گرفتن از طراح یا سازنده خانه در اجرای بازسازی و تنظیم مراحل بسیار مفید خواهد بود.

بازسازی خانه
 • ارزیابی دقیق وضعیت فعلی
 • ممانعت از پوسیدگی بیشتر
 • بررسی امتیازهای مالیاتی یا هزینه مالیات
 • کسب موافقت نامه های قانونی
 • بررسی مقاومت ساختاری بنا یا ساختمان
 • کار تخریب
 • مواجهه با نم و رطوبت
 • تخلیه ها
 • دسترسی خانه
 • کارهای عمده ساختمان
 • بررسی تاثیر آب و هوا بر ساختمان
 • جلوه بیرونی خانه
 • کارهای ظاهری ساختمان
 • سفت کاری ساختمان
 • گچ کاری
 • خشک کاری
 • کف سازی
 • نازک کاری
 • کار دکور و تزئین
 • تمیز کاری نهایی
 • جابجایی
 • مواجهه با کم و کاستی ها
بازسازی خانه
گزارش ساختمان باید روش های ساخت وساز را در خانه نشان دهد

آیا خانه ای که می خواهید بخرید ارزش بازسازی دارد؟

در زمان مشاهده و بازرسی ملک آماده بازسازی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • در ازای کاری که با طراحی خانه می توان انجام داد، چه چیزی به دست خواهد آمد؟
 • آیا فضای بیرونی کافی برای گسترش وجود دارد؟
 • آیا همسایگان در کسب مجوزهای مرتبط با انجام کارهای مشابه با آنچه شما در نظر دارید موفق بوده اند؟
 • موقعیت خانه چگونه است؟
 • چه مقدار کار ساختاری باید انجام شود؟
 • قیمت سقف خانه های مشابه در منطقه چقدر است؟

اگر خانه بازدید شده را پسندیدید، با یک بازرس مشورت کنید. آنها قادر خواهند بود گزارشی از ساختمان، که شامل موارد مهمی در رابطه با تعمیرات اساسی موردنیاز و هزینه های متناسب با آنها است، را به شما ارائه دهند.

این گزارش به بررسی مواردی مشکوک و یا تشخیص داده شده می پردازد:

 • هجوم حشرات یا حیوانات موذی
 • فرو نشست یا هرگونه جابجایی
 • نم و رطوبت
 • مشکلات زهکشی و دفع فاضلاب

گزارش ساختمان باید روش های ساخت وساز را در خانه نشان دهد. این اطلاعات در هنگام بازسازی خانه می توانند مورداستفاده قرار بگیرند و با مواد و تکنیک های جدید آشنایی ایجاد گردد.

قبل از شروع به بازسازی خانه یک گزارش تفصیلی از شرایط خانه تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند تا تصمیم دقیق تری برای بازسازی داشته باشید. تهیه یک برنامه زمان بندی شده و آگاهی داشتن نسبت به مشکلات ساختاری پروژه شمارا نسبت به سختی کار ایمن خواهد کرد. باید در نظر داشته باشید که برخی از مشکلات ساختاری ملک مانند قضیه فرونشست، می تواند در شرایط بیمه ساختمان و همچنین ارزش ملک به هنگام فروش تأثیر بگذارد.
همیشه یک ساختمان را حداقل دو بار مشاهده کنید. در صورت امکان به هنگام بازدید از تمام جزئیات فیلم تهیه کنید تا بعداً هم بتوانید آنها را تجزیه وتحلیل کنید.

بازسازی خانه
بازسازی خانه اساساً به ایجاد تغییرات در ساختمان، چه از طریق تغییر در نقشه یا گسترش آن، دلالت دارد

در کدام حالت قرار دارید: بازسازی یا تعمیر و مرمت؟

بیشتر مواقع دو واژه «بازسازی» و «تعمیر» به جای یکدیگر مورداستفاده قرار می گیرند، اما درواقع این دو معانی کاملاً متفاوتی دارند.زمان هایی که بحث بر سر ساختمان است، تعمیر بیشتر به واژه مرمت نزدیک می گردد. به عبارتی این معنی بیشتر به ذهن می رسد که چیزی به حالت اولیه برگردانده شود. از طرف دیگر، بازسازی خانه اساساً به ایجاد تغییرات در ساختمان، چه از طریق تغییر در نقشه یا گسترش آن، دلالت دارد.
مطمئناً آنچه صاحبان خانه های قدیمی درنهایت بیشتر انجام می دهند ترکیبی از این دو مورد است- این ترکیب شامل برگرداندن ویژگی های اصلی به وسایل قدیمی و جلال بخشی به آنها و ایجاد چیدمان جدید مناسب با فضای امروزی است.

بیمه مسئولیت ساختمانی چیست؟

هر پروژه ساختمانی با احتمال مخاطرات و آسیب های جانی و مالی همراه است. و مسئولیت ملک شما که در آن بازسازی انجام می شود هم به عهده شماست. بیمه مسئولیت ساختمانی که بیشتر برای ساخت ساختمان ها  مورد استفاده است هم یکی از انواع بیمه مدنی است که این بیمه نامه به مکان و محل مورد نظر داده می شود. این بیمه نامه با نام های، بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارگران، بیمه مسئولیت ساختمانی، بیمه ساختمانی و بیمه حوادث ساختمانی نیز شناخته می شود و لازم است برای پیشگیری از خسارات ناشی از بازسازی در مورد این بیمه یا موارد مشابه بیشتر تحقیق کنید.

آیا برای بازسازی به ضمانت نامه احتیاج هست؟

داشتن ضمانت نامه ضروری نیست، اما اگر کار را به طور کامل به پیمانکار می سپارید کار عاقلانه ای است که برای پایان کار بازسازی یک ضمانت نامه تهیه کنید. ضمانت نامه همان مدرکی است که خانه را در برابر نقص در طراحی، مواد یا کیفیت ساخت آن ها، همراه با هر مشکلی که به خاطر این نقص ایجاد شود، پوشش می دهد.

کمک هزینه بازسازی و شرایط دریافت آن

تسهیلات و وام بانکی و کمک هزینه تعمیر مسکن به شرط واجد بودن شرایط بودن از طرف برخی بانک ها پرداخت می شود. اما قبل از شروع کار باید درخواست کمک هزینه بازسازی را تهیه کنید و بدانید که فرایند دریافت آن زمان بر است.

بازسازی خانه
برای ایجاد تسریع درروند بازسازی و جلوگیری از تأخیر، کار خود را با آن بخش هایی از کار شروع کنید که نیاز به مجوز برنامه ریزی ندارند

آیا برای بازسازی خانه مجوز لازم است؟

قبل از شروع به کار برای بازسازی خانه باید چند بررسی را انجام دهید :

 • مجوز طرح و برنامه ریزی
 • تصویب مقررات ساختمان
 • موافقت با ساختمان ذکر شده

برای ایجاد تسریع درروند بازسازی و جلوگیری از تأخیر، کار خود را با آن بخش هایی از کار شروع کنید که نیاز به مجوز برنامه ریزی ندارند. باید توجه داشته باشید که برخی عملیات در بازسازی خانه باید با کسب مجوزهای لازم انجام بپذیرند. به عنوان مثال تغییر مکان دادن دیوارهایی که وزن ساختمان را تحمل می کنند و یا اصلاح و تغییر ورودی و خروجی پارکینگ و راه پله ها حتماً نیاز به مجوز دارند. بنابراین قبل از انجام هر کاری با بخش برنامه ریزی محلی یا شهرداری منطقه در ارتباط باشید و هماهنگی لازم را به عمل آورید.
تغییرات در ساختمان می تواند شامل گسترش ملک نیز باشد، پس اگر قصد دارید تا کار شما قانونی پیش برود عاقلانه است که اسناد مالکیت و مقررات ساختمان در خصوص توسعه ملک را دوباره بررسی کنید و یا از مشاور کمک بگیرید و یا مستقیم از شهرداری ها اطلاعات کسب کنید.

آیا به معمار نیاز هست؟

حالا که یک ملک را خریده اید و می دانید که قصد بازسازی این خانه را دارید، باید طرح هم داشته باشید. بسیاری از افراد که کار بازسازی خانه را انجام داده اند می دانند که تولید یک طرح برای یک خانه که از قبل ساخته شده است کار پیچیده تری نسبت به شروع طراحی در یک فضای خام است.
اگر خانه جدید است، یک ایده عالی برای بازسازی خانه این است که چند وقتی در آن زندگی کنید و ایرادها و خوبی های طراحی فعلی را به درستی لمس کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که نحوه کارکرد بهتر خانه را مطابق سبک زندگی خودتان طراحی کنید.
همانطور که در ابتدا گفتیم تغییر خانه را با تغییرات خود همسو کنید، اگر جدیدا به حفظ و نگهداری محیط زیست بیشتر علاقه مند شدید و سبک زندگی تان تغییر کرده است، باید این را در بازسازی خانه لحاظ کنید. اگر قرار است در آینده نزدیک فرزندی به خانواده شما اضافه شود، در نظر گرفتن نکات ایمنی و طراحی مناسب نوزاد در مراحل پایانی -مثل پوشاندن پریزها، حذف پله های و اختلاف ارتفاع های زاید و … – ضروری است. اگر با شیوع بیماری کووید-۱۹ دورکار شده اید، اختصاص فضایی به عنوان دفترکار خانگی را می توانید مدنظر داشته باشید. اگر خانواده ای پرجمعیت هستید، اقتضای کرونا می تواند سبب شود به فکر تجهیز و حمام و نصب یک توالت فرنگی مجزا باشید. اگر بیش از پیش قرار است در خانه بمانید، رنگ هایی پویا را به خانه بیاورید که زندگی را جریان ببخشند و هر «اگر» دیگری که مختص شماست را در مرحله طراحی از قلم نیندازید.

بازسازی خانه

برای بازسازی یک خانه همیشه احتیاج به استخدام یک معمار یا طراح نیست و بدیهی است که اعمال تغییرات کوچک با طرح خودتان هزینه کمتری خواهد داشت. بااین حال، پروژه های توسعه و نوسازی در مقیاس بزرگ تر، و همچنین پروژه هایی که در مناطق حساس یا مثلاً بافت قدیمی، همیشه نیاز به مشاوره تخصصی و معمار خواهند داشت.
یک متخصص طراحی یا یک مهندس سازه می توانند راه حل های خوبی برای مشکلات خاص ارائه دهند. یک طراح حرفه ای طرح خود را بر پایه آنچه مورد تأیید قانونی است طراحی می کند و به شما کمک می کند تا بدانید بودجه شما به چه اندازه کفایت کار را دارد.
پس ازاینکه طرح را پسندیدید و آن را به تایید قانونی رساندید باید برنامه ریزی کار را انجام دهید تا از صرف هزینه و زمان اضافی جلوگیری شود.

در مواجهه با پدیده فرونشست چه باید کرد؟

باید این را بدانیم که شناسایی هرگونه مشکل ساختاری در مورد ملک مانند قضیه فرونشست باید در ابتدای کار پروژه صورت بپذیرد. این گونه مشکلات ساختاری در صورت حل نشدن بسیار خطرناک هستند و به تمامی قسمت های خانه آسیب می رسانند. پی ریزی کردن و ستون سازی یا شمع کاری به پایه های موجود باید موردتوجه بیشتری قرار بگیرند و کارهای اجرایی خیلی اصولی انجام شوند. اگر نشست زمین گسترش جانبی داشته باشد و در دیوارها و سقف رخ داده باشد، به اتصالات فولادی نیاز است. در بازسازی خانه هایی که ناپایدار هستند، قرار دادن وسایل فلزی، تیر یا داربست از ریزش بیشتر جلوگیری می کند.

حفظ ویژگی های اصیل و اصلی

یکی از اصلی ترین جاذبه های یک بنای قدیمی موضوع اصالت بنا است که اگر در طی بازسازی خانه این اصالت و اصطلاحاً شخصیت و جذبه ساختمان حفظ گردد بسیار ارزشمند خواهد بود.
متأسفانه، بسیاری از اماکن قدیمی هستند که در بازسازی آنها غفلت صورت گرفته و به اصالت بنا لطمه وارد شده است و در طی سال ها جان سالم به در نبرده اند. برای بازسازی بنای قدیمی باید قسمت های اصیل شناسایی و از قسمت های جدیدی که بعداً به بنا اضافه شده اند و ارزش تاریخی ندارند، تفکیک داده شوند. در این صورت بودجه موجود برای حفظ اصالت خانه تخصیص داده خواهد شد و از هزینه بی مورد جلوگیری می گردد. (۸)(توضیح عکس: شومینه های اصلی اغلب در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ تخته پوش می شدند. برای بازسازی آنها می توان رنگ قدیمی را از بین برد و دورش را دوباره رنگ آمیزی کرد.)
در برخی موارد، هزینه کارهای تعمیرات منطقی به نظر نمی رسد و ممکن است لازم باشد تا منبع جایگزین را تهیه کنید. در این شرایط باید دانست که این جایگزین ها نمی توانند مانند نسخه قدیمی خود حافظ جزئیات باشند و اصالت را حفظ نمی کنند.
در یک پروژه بازسازی برای حفظ اصالت خانه، ویژگی های خاصی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه داشته باشید:

 • پنجره ها
 • طبقات
 • درها
 • شومینه ها
 • قالب یا گچ کاری های اصلی
 • پشت بام ها
 • تیرهای چوبی

اگر در حین بازسازی ساختمان با عملیات تخریب در قسمتی از خانه روبرو شده باشید، نا گریز از تولید نخاله ساختمانی خواهید بود. افراد خصوصی برای دفع این نخاله های ساختمانی باید با شهرداری های محلی هماهنگی لازم را به عمل آورند. اگر میزان نخاله ها کم باشد ممکن است کار جمع آوری و دفع آنها به صورت رایگان انجام پذیرد، هرچند که اگر نخاله حاوی موادی چون پنبه نسوز باشد باید راهی جداگانه برای انهدام آنها در نظر گرفته شود.
در طی عملیات بازسازی خانه به عناصری از ساختمان بر می خوریم که قابلیت استفاده مجدد رادارند. بهتر است این وسایل را درجایی امن ذخیره یا برای فروش ارائه کنید. در صورت فروش و برگشت پول راهی برای هزینه کردن در زمان و موقعیت مناسب تر بعدی ایجاد می شود و نوعی صرفه جویی را به همراه دارد.

چگونه می توان به هنگام بازسازی  از نم و رطوبت در خانه خلاص شد؟

در جریان نوسازی یک خانه باید انتظار این را داشته باشید که با نشانه های یک مشکل رطوبتی فعال، قدیمی یا هر دو مواجه شوید.
دیوار خانه هایی که ۸۰ سال از زمان ساخت آنها می گذرد توپر هستند. و این موضوع برخلاف نوع امروزی متخلخل است. بنابراین، طبیعی است که دیوارهای قدیمی مشکل رطوبت داشته باشند. در برخی موارد وجود رطوبت به دلایل زیر و ناشی از ایجاد تغییرات نامناسب مدرن به وجود می آیند:

 • جایگزینی آهک با سیمان
 • نقاشی و رنگ آمیزی با استفاده از محصولات مدرن نفوذناپذیر
 • جایگزینی کف های چوبی به جای بتن
 • محو و یا مسدود کردن تهویه
 • تغییر سطح زمین مقابل ساختمان

رطوبت انواع مختلفی دارد، هرچند که دو نوع آن از بقیه متداول تر هستند: رطوبت زیاد شونده و رطوبت رسوخ کننده یا نفوذپذیر. در نوسازی ساختمان کار عاقلانه این است که تشخیص رطوبت به یک کارشناس متخصص سپرده شود . زیرا برای هر نوع رطوبتی یک روش برخورد متفاوت وجود دارد.
راه حل های مبارزه با رطوبت افزایشی عبارت هستند از:

 • بهبود زهکشی زمین در اطراف ملک
 • پایین بردن سطح زمین خارجی
 • بهبود تهویه
 • فعال کردن سیستم گرمایشی

مشکلات مربوط به نفوذ رطوبت در دیوارها و سقف ها معمولا با ترمیم پی ساختمان اطلاح می گردند، کارهایی از این دست:

 • اجرای آجرکاری مجدد با ملات آهک
 • ترمیم بند کاشی های معیوب و اصلاح بندکشی
 • تعمیر سقف
 • ترمیم هرگونه شکاف و شیار، ناودان ها، درها و پنجره ها

به هنگام برطرف کردن رطوبت به دنبال علائمی مانند پوسیدگی ناشی از نم و کرم چوب نیز باشید. دوست داران محیط زیست با استفاده از مواد شیمیایی در ساختمان برای مقابله با کرم چوب و برطرف کردن پوسیدگی مخالف هستند. آنها بیشتر بر این باور هستند که با برطرف کردن منبع رطوبت و گرم شدن ساختمان این مشکلات در طی چند ماه برطرف خواهند شد. بااین حال، همه افراد یکسان عمل نمی کنند و افرادی هستند که مایل نیستند صبر کنند و با ریسک برطرف نشدن این مورد مدتی را سپری کنند و اغلب بر استفاده از مواد شیمیایی اصرار دارند.

بازسازی خانه
اگر نوسازی خانه در محلی با دسترسی محدود واقع شده است، بهتر است نسبت به محوطه سازی مناسب با دسترسی مناسب اقدام کنید

ایجاد دسترسی برای نوسازی

اگر نوسازی خانه در محلی با دسترسی محدود واقع شده است، بهتر است نسبت به محوطه سازی مناسب با دسترسی مناسب اقدام کنید. زیرا با شروع کارهای ساختمانی جدید و ذخیره سازی مواد لازم برای انجام پروژه دسترسی مناسب از بین می رود.
البته کار محوطه سازی نهایی برای ساخت محل رانندگی، مسیرها، تخت ها و چمن را می توان در هر نقطه از پروژه انجام داد، به شرط آنکه در طی ساختمان سازی به آنها آسیبی نرسد.

آیا یک پروژه نوسازی به فاضلاب جدید نیاز دارد؟

آیا در شهر شما سیستم دفع فاضلاب وجود دارد و تجهیزات موجود در ساختمانان به خوبی عمل می کنند؟ ممکن است خانه قدیمی که در صددد بازسازی آن هستید هنوز به سیستم سنتی چاه برای این موضوع متصل باشد. در هر صورت بهتر محفظه خروجی فاضلاب را پیدا کنید، مقداری رنگ خوراکی را در محل های شستشو مثل دستشویی و سینک بریزید و بررسی کنید و بفهمید هرکدام از آنها به کجا متصل هستند و آیا عمل تخلیه فاضلاب در آنها به درستی عمل می کند یا خیر. اگر راه آبی دچار مشکل بود نسبت به اصلاح آن کاری انجام دهید و مسیر را تخلیه و لوله ها را باز کنید.
پس از جمع کردن داربست، باید فاضلاب خارجی را به مجرای فاضلاب یا چاه فاضلاب متصل کرد. برخی ترجیح می دهند این مرحله از کار را در مرحله زیرسازی انجام دهند. اما این کار باعث می شود تا در جریان ساختمان سازی به محل تخلیه فاضلاب آسیب برسد.
درصورتی که حین بازسازی خانه قرار است مساحتی را هم به بنا اضافه کنید، باید برای تخلیه فاضلاب قسمت جدید نیز راه حلی داشته باشید. جابه جایی مکان تخلیه قبلی برای مصارف جدید و یا هدایت فاضلاب به چاه فاضلاب راه حل هایی هستند که باید آنها را بررسی کنید.

بازسازی خانه
حتی در مواردی که بازسازی خانه شامل مواردی نیست که احتیاج به مجوز داشته باشد، باز هم باید نتیجه کار بر طبق قوانین و مقررات ساختمان انجام بپذیرد

بازسازی خانه و کنترل ساختمان

همواره سعی کنید تا قوانین به روز شده ساختمان را ملاک بازسازی قرار دهید و کارهای عمرانی ساختمان با مقررات ساختمان مطابقت داشته باشد. اگر هم زمان با بازسازی خانه در آن زندگی می کنید باید در حین ساخت وساز برای محافظت از بخش هایی که احتمال آسیب دیدگی دارند، راه حل های مناسبی داشته باشید. شاید بهتر باشد بعضی از این قسمت های حساس را مهروموم کنید تا آسیب نبینند و با نوارهای بخش های در حال تعمیر را جدا کنید تا اشتباهی صورت نگیرد.

چگونه می توان خانه را مقاوم و ایمن بازسازی کرد؟

سازه سقف خانه باید به گونه ای ساخته شده باشد که در برابر باد و باران و شرایط جوی مقاومت داشته باشد. دودکش ها و خروجی های تهویه باید محکم و تمیز باشند و همچنین در برابر پرندگان ایمن شده باشند. اگر سقف خروجی دیگری مثل پنجره های کوچک نورگیر و تهویه دارد، در صورت لزوم به تعمیر موارد قابل اصلاح بپردازید.
اگر در بازسازی سقف خانه قسمت های جدید در کنار قسمت قدیمی قرار گرفت، اولویت با حفظ اصالت بنا است و بهتر است تا پوشش قدیمی سقف تعمیر شود و در صورت نیاز به خرید مصالح از مواردی مشابه نمونه قدیمی استفاده شود. قاب درها و پنجره ها قبل از مرحله نصب باید با ورق های پلاستیکی پوشانده شده باشند.
ناودان های ساختمان را چک کنید و آنهایی که احتیاج به تعمیر یا تعویض دارند را انجام دهید. مسیر لوله های آب را تا پایین دنبال و مشکلات احتمالی را برطرف کنید. همچنین برای بهبود نمای خارجی می توان بر روی گچ کاری سر ستون ها و سقف و چوب کاری های احتمالی کار کرد.

حتی در مواردی که بازسازی خانه شامل مواردی نیست که احتیاج به مجوز داشته باشد، باز هم باید نتیجه کار بر طبق قوانین و مقررات ساختمان انجام بپذیرد
در بیشتر پروژه های نوسازی، حمام هایی به سبک امروزی ارائه می شوند. اما فراموش نکنید که حمام جدید نیاز به لوله کشی جدید نیز دارد

حتما باید تجهیزات برق و لوله کشی را تعویض کنیم؟

سیم کشی مجدد برق و تلفن در یک پروژه نوسازی پرهزینه است اما درنهایت باعث می شوند تا خانه جدید نیازهای زندگی را مطابق با سبک زندگی و میزان مصرف انرژی شما تأمین کند. به روز رسانی سیستم های برقی و گرمایشی ارزش نهایی ملک را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.
ممکن است شانس بیاورید و متوجه شوید که سیستم گرمایش و برق خانه به تازگی تعمیر و به روز شده اند. در غیر این صورت شاید احتیاج باشد تا رادیاتورهای جدید را جایگزین قدیمی ها کنید. رادیاتورهای قدیمی با مشکل تجمع رسوبات روبرو هستند که همین امر نمی گذارد تا تبادل حرارتی مناسب ایجاد شود و کیفیت کار را پایین می آورد. گرمایش از کف جایگزین مناسبی برای رادیاتور است و بسیاری از کسانی که در حال بازسازی خانه هستند تصمیم به استفاده از این سیستم می گیرند.

در بیشتر پروژه های نوسازی، حمام هایی به سبک امروزی ارائه می شوند. اما فراموش نکنید که حمام جدید نیاز به لوله کشی جدید نیز دارد
برای برداشتن دیوار باربر یا حمال باید با یک مهندس سازه مشورت نمایید. انجام این کار نیاز به مجوز بر طبق قوانیین و مقررات ساختمان دارد

تغییرات ساختاری به هنگام بازسازی خانه

برای ایجاد یک زندگی مدرن در بیشتر پروژه های بازسازی ساختمان مقداری تغییر ساختاری لازم خواهد بود. اگر در پروژه نوسازی خود به دوره خانه هایی بربخورید که حداقل فضا را برای زندگی در نظر می گرفتند، نیاز به تخریب چند دیوار را راحت تر درک می کنید. علاوه بر تخریب دیوار، استفاده از فضاهای اضافی موجود، ایجاد زیرزمین و تبدیل گاراژ به انباری نمونه هایی از گسترش خانه هستند که می توان آن ها را انجام داد.

توجه به اولویت ها و کارهای سری نخست

پیش از اینکه دیوارها با پوشش مناسب پوشیده شوند باید تمامی تمهیدات لازم برای سیم کشی و لوله کشی و جانمایی وسایل الکترونیکی انجام بپذیرد. درها و پنجره ها در جای خود تعبیه شوند و گچ کاری های لازم برای دیوارها انجام شود.

برای برداشتن دیوار باربر یا حمال باید با یک مهندس سازه مشورت نمایید. انجام این کار نیاز به مجوز بر طبق قوانیین و مقررات ساختمان دارد
تنها پس از کار شروع گچ کاری دیوارها است که خانه شروع به شکل گرفتن می کند. کار گچ کاری دیوارها گرد و غبار زیادی تولید خواهد کرد

گچ کاری دیوارها

در طی انجام گچ کاری دیوارها و ترمیم دیوارهای آسیب دیده مراقب پله ها و یا عناصر قدیمی خانه باشید و اگر احتمال می دهید که ممکن است آسیبی به آنها برسد، حتماً قبل از شروع به کار آنها را بپوشانید تا سالم بمانند.

بازسازی خانه
کف پوش های چوبی قبل از تعبیه شدن در کف اتاق نیاز به زمان دارند تا با آب و هوای داخل خانه سازگاری پیدا کنند

انتخاب کف مناسب

قبل از انجام هرگونه کف سازی باید از خشک شدن گچ دیوارها اطمینان حاصل کنید. مدت زمان لازم برای خشک شدن کامل گچ بسته به اینکه در چه فصلی از سال هستیم، از دو تا شش هفته طول خواهد کشید. هر چه مدت زمان بیشتری برای خشک شدن در نظر بگیریم، خطر ایجاد رطوبت و بروز اشکال در نازک کاری خانه کم تر می شود.

مرحله دوم فاز اجرای بازسازی

کارهایی که پس از گچ کاری و تعبیه کف پوش ها انجام می شوند، سری دوم نام دارند و شامل موارد زیر هستند:

 • اتصال واحد های مصرف کننده و نصب وسایل روشنایی، پریزها، سوئیچ ها، سوکت تلفن و تلویزیون و کانال تهویه هوا
 • نصب درها و نرده ها
 • نصب پکیج و رادیاتورها
 • نصب تجهیزات آشپزخانه و مبلمان متناسب با آن
 • راه اندازی سیستم گرمایشی

نوسازی خانه دوست دار محیط زیست

به حداقل رساندن میزان حرارت موردنیاز خانه و به حداقل رساندن هزینه مصرف انرژی درصورتی که توام با راحتی و آرامش اعضای خانواده باشند، از نکات اصلی در موضوع تأمین گرمایش خانه بازسازی شده هستند. عایق سازی امری بسیار ضروری در کاهش هدر رفتن گرمای تولیدشده است. در نوسازی خانه عایق بندی دیوارها، سقف (اگر در طبقه آخر ساختمان سکونت دارید) و زیرشیروانی (اگر در مناطق پرباران زندگی می کنید) یک اولویت است. تعمیر یا تعویض دیگ بخار و منابع گرمایشی باعث می شود تا مصرف انرژی و هزینه اش کاهش یابد و فضای داخلی راحت تری ایجاد گردد. استفاده از درزگیرهای ساختمانی و افزودن عایق های دیواری اقدامات اساسی در جهت حفظ گرمای تولیدشده در فضای داخلی اتاق هستند. جایگزین کردن پنجره هایی با شیشه دو جداره نیز کمک قابل توجهی به حفظ گرما می کنند.

بازسازی خانه
نوسازی خانه فرصتی ایجاد می کند تا پتانسیل های موجود خانه را با طراحی مدرن ترکیب کنیم

جزئیات طراحی داخلی در یک پروژه نوسازی

پس از اتمام کارهای مرحله دوم، نوبت به رنگ آمیزی دیوارها می رسد. پس ازاین کار کاشی کاری دیوارهای آشپزخانه و حمام قابل اجرا هستند. نصب دوش و درهای محفظه دوش پس از اتمام کاشی کاری قابل انجام هستند. سرانجام پس از اتمام تمامی این امور، می توان از فرش برای پوشش کف آشپزخانه استفاده و اجاق گاز، یخچال و ماشین لباسشویی را نصب کرد.

لیست ایرادات

به مرور زمان و پس از پیدا کردن ایرادات در طی ماه های بعدی مشکلات ناچیز برطرف خواهند شد. بهتر است به محض بروز مشکل منبع آن را پیدا و نسبت به اصلاح آن اقدام کنید. اگر از پیمانکار برای نوسازی خانه خود استفاده کرده باشید، می توانید از وی در حل مشکلات پیش آمده کمک بگیرید.      

میانگین امتیازات ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایده های کاربردی و کم هزینه که در نوسازی آشپزخانه به کارتان می آیند

برای آن که در آشپزخانه قدیمی خود تغییرات عمده ایجاد کنید نیاز به صرف هزینه های هنگفت نیست.…