صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ترفندهای چیدمان اتاق خواب کوچک تا از به هم ریختگی در امان بماند

ترفندهای چیدمان اتاق خواب کوچک تا از به هم ریختگی در امان بماند

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک


نظم بخشیدن و چیدمان اتاق خواب کوچک با تعداد فراوانی وسیله، کاری چالش برانگیز است. خصوصا اگر بخواهید آن را همواره مرتب و منظم نگه دارید. از آنجا که هر روز تعداد بیشتری از مردم به زندگی در آپارتمان های کوچک روی می آورند، یافتن راهکارهایی برای دکوراسیون فضاهای محدود و چیدمان اتاق خواب کوچک که زیبا و کم هزینه باشد، اهمیت زیادی یافته است.
ادن اشلی (Eden Ashley) مقاله نویسی است که در رشته مدیریت کسب و کار و روانشناسی فارغ التحصیل شده است. او در نوشته های خود راهکارها و پیشنهاداتی ارایه می کند تا خوانندگانش رفتارهای مالی خود را اصلاح کنند و از مواهب آن به بهترین نحو برخوردار شوند، ادن وقتی سرگرم نوشتن نیست، از سفر و کشف دنیای اطراف لذت می برد. آنچه در ادامه می خوانید، پیشنهادات ادن برای چیدمان اتاق خواب کوچک است.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک -ی افتن راهکارهایی هوشمندانه برای چیدمان اتاق خواب کوچک اهمیتی فراوان یافته است

همین اواخر که از خانه والدینم به آپارتمان کوچکی نقل مکان کردم، تصمیم گرفتم دنبال کسب مهارت هایی برای چیدمان اتاق خواب بروم. اعتراف می کنم که اوایل اصل کار ساده ای نبود، اما من طرفدار پر و پا قرص نکاتی هستم که اجازه می دهد از کمترین چیزها بیشترین استفاده را ببریم.
متاسفانه هیچ کدام از وسایل بزرگم، در اتاق خواب جدیدم جا نمی شد. این یعنی ناچار بودم برای خرید اثاث نو پول پس انداز کنم، پس طوری وسایل جدید را انتخاب که مطمئن بودن همه آنها در فضای اتاق جا می گیرد.
وقت خرید لوازم جدید، متر بهترین همراهم بود و گشت و گذار به دنبال اسباب و اثاثیه باعث شد نکته های زیادی درباره عادت های قدیمی خرید کردن، یاد بگیرم.
دریافتم که برای چیدمان اتاق خواب کوچک من، به تزییناتی فراوانی که در مجله ها به تصویر کشیده می شود، نیازی نیست.
بی شک پاف پایین تخت، زیباست، اما برای اتاق خواب کوچک وسیله ای بی استفاده است (مگر پاف عثمانی بخرید که می توان درونش وسیله گذاشت). اما من می خواستم از اتاق خواب کوچک ام استفاده بهتری بکنم.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – گشت و گذار به دنبال اسباب و اثاثیه جدید باعث شد نکته های زیادی درباره عادت های قدیمی خرید کردن، یاد بگیرم.

سازماندهی لیست خرید باعث شد بارها از خود بپرسم که «وسایل ضروری اتاق خواب چیست؟» پاسخ این بود که وسایل ضروری چندانی نیاز نیست. تنها جای راحتی برای استراحت (تخت خواب یک یا دو نفره)، جایی برای نگهداری لباس ها (مثلا کشوهای دراور) و میزی برای گذاشتن وسایلی که در طول شب نیاز داریم (کتابی که مطالعه می کنیم یا لیوانی آب). پس فقط کافیست به جای برآورده کردن تصورات مان از اتاق خواب، به چیزهایی فکر کنیم که واقعا لازم داریم. با همین نگاه، موفق شدم فضاهایی خلق کنم که دنج، راحت و منظم باشد.
اگر به خانه تکانی سریع منزل علاقمندید، فهرستی تدارک دیده ام که هیچ هزینه ای برای تان در برندارد! این فهرست بخشی از برنامه «ضد شلختگی» یا «بسته تمیزی» مخصوص من است که خوانندگان مجله notion mint عاشق استفاده از آن هستند.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – تختی بخرید که زیر آن فضای خالی داشته باشد

بهترین چیدمان اتاق خواب کوچک با انتخاب تختی با ابعاد مناسب


انتخاب چارچوب مناسب برای تخت، فضای کافی برای باقی وسایل در اختیارتان می گذارد و به اتاق نظم می بخشد. بهتر است تختی بخرید که زیر آن فضای خالی داشته باشد تا بتوانید مقداری از وسایل مورد نیاز را آنجا بگنجانید. این راه ساده ای برای مخفی کردن وسایل و درنتیجه مرتب ماندن کف اتاق خواب است.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – کشوهای زیر تخت می تواند برای نگهداری حوله های اضافی، پتو، ملحفه و سی دی های بازی استفاده شود


آپارتمان من دو خوابه است. برای اتاق مهمان مبل راحتی با سه کشو در قسمت زیرین آن در نظر گرفته ام. این کشوها می تواند برای نگهداری حوله های اضافی، پتو، ملحفه و سی دی های بازی استفاده شود.
در اتاق خواب اصلی، تخت ساده فلزی داریم با جعبه های انبار در زیر آن. این جعبه ها برای نگهداری لوازم فصلی مانند کفش ها، لباس گرم و… فوق العاده هستند. می توانید خیلی راحت این جعبه ها را با یک روتختی ساده مخفی کنید. اگر اتاق خواب شما برای پاتختی فضایی ندارد، می توانید قفسه کتاب بالای سر تخت تان تعبیه کنید تا کتاب ها، ساعت، و دیگر وسایل مورد نیازتان را آنجا بگذارید.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – از پاتختی می توانید به عنوان میز کار نیز استفاده کنید

انتخاب پاتختی مناسب از جمله نکات پراهمیت چیدمان اتاق خواب کوچک است

مسلما خرید یک پاتختی ظریف وسوسه انگیز است، اما این مدل پاتختی ها جایی برای نگهداری وسایل ندارند پس بهتر است پاتختی هایی انتخاب کنید که حداقل دوکشو داشته باشد.
چون فضای اتاق خواب و حمام من محدود است، ترجیح می دهم از کشوی بالایی برای لوازم آرایشی _ بهداشتی و از کشوی پایینی برای نگه داری از جوراب، لباس زیر و دمپایی های دم دستی استفاده کنم. اگر می توانید روی پاتختی را خالی نگه دارید تا اتاق خواب تان خلوت تر دیده شود. من روی پاتختی تنها چراغ مطالعه ام را می گذارم.
اگر در اتاق خواب تان به فضای کاری نیاز داشته باشید، از پاتختی می توانید به عنوان میز کار نیز استفاده کنید. بد نیست با یک صندلی شفاف شیشه ای دفتر کار خانگی تان را کامل کنید.
اگر برای کنار تخت فضای بیشتری نیاز دارید، روی دیوار کنار تخت روشنایی نصب کنید.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک –

سازماندهی هدفمند کشوهای دراور را از نظر دور ندارید

بعد از خواندن کتاب پر طرفدار «جادوی تغییر زندگی با مرتب کردن»، بعد سال ها روی هم انداختن لباس ها و البته گلوله کردن جوراب ها ( اعتراف کنید شما هم همین کار را می کنید)،شروع کردم به تا زدن لباس هایم به روش ماری کوندو که تغییر خوبی بود. حال لباس ها بیشتری در کشو جا می شوند و می توانید با یک نگاه همه محتویات داخل کشو را ببینید.
راهی دیگر برای مرتب نگه داشت کشوی لباس ها، استفاده از نظم دهنده کشو است. این وسیله خصوصا برای جداسازی لباس های زیر، نیمتنه ها و پوشاکی از این دست مفید است.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – از کمترین چیزها بیشترین استفاده را می برم


مدت هاست تلاش می کنم از کمدهای کپسولی کمک بگیرم و کشوها را دو تا یکی کنم تا جای کمتری بگیرد. بعد از جابجایی یاد گرفته ام از کمترین چیزها بیشترین استفاده را ببرم.
حال من و شریک زندگی ام چهار کشو را بین خودمان تقسیم کرده ایم (هر کدام دو کشو).

چیدمان اتاق خواب کوچک – از وقتی اعتیاد به خرید را کنار گذاشته ام، زندگی ام بسیار ساده تر و منظم تر شده است


تا همین چند سال پیش من لباس هایم را در کمد و کشوی لباس یا جعبه های زیر تخت تلنبار می کردم! باور کنید از وقتی اعتیاد به خرید را کنار گذاشته ام، زندگی ام بسیار ساده تر و منظم تر شده است.
در ادامه به ایده هایی اشاره می کنم که به من در ترک عادت های بد، به ویژه خریدهای بی حساب و کتاب کمک کرد.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – نصب آینه روی در اتاق خواب یا در کمد هم فکر خوبی است

به کارگیری هوشمندانه آینه از نکات طلایی در چیدمان اتاق خواب کوچک است

درمورد انتخاب بهترین جا برا آویزان کردن آینه، سلیقه حرف اول را می زند. به نظر من وقتی آینه ها از روی فکر و نقشه نصب شود، به فضای کوچک وسعت و روشنایی دوچندانی می بخشد.
در اتاق خواب اصلی، بالای پاتختی آینه ای گذاشته ام و پشت آن روشنایی نصب کرده ام. این روشنایی زیباست، خصوصا که فضایی چندانی هم اشغال نمی کند.
نصب آینه روی در اتاق خواب یا در کمد هم فکر خوبی است، در این صورت آینه ای قدی دارید که فضایی هم اشغال نمی کند. در گوشه خالی اتاق مهمان میز کوچکی گذاشته ایم، بالی آن هم آینه ای کوچکی نصب شده است، تا میز آرایش ساده ای ایجاد کنیم، این میز برای خواهرم که گاه گداری پیش ما می ماند استفاده ای چند منظوره دارد و به عنوان میز کار و میز آرایش استفاده می شود

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – نصب قفسه بالای تخت، دراور، یا هر گوشه بی استفاده دیگری، ایده ای بسیار کاربردی است

چند قفسه متحرک اضافه کنید

یک اتاق خواب کوچک، فضایی ندارد برای هدر دادن. نصب قفسه بالای تخت، دراور، یا هر گوشه بی استفاده دیگری، ایده ای فوق العاده است.
حال به چند راهکار مناسب برای نگهداری کله، کتاب ها و خرده ریزها می پردازیم.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – جاجورابی بخرید

کیسه های جیب دار کنارتختی تهیه کنید

اگر فضای کافی برای برای پاتختی ندارید، به خرید چیزی شبیه جاجورابی فکرکنید که فضای خوبی برای نگهداری کفش های راحتی، کتاب، هندزفری، مرطوب کننده و چیزهایی از این قبیل است.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – می توان از رخت آویز برای نگه داری از کیف ها استفاده کرد

از رخت آویز برای نگه داری کیف های دستی استفاده کنید


در گذشته عادت داشتم کیف هایم را در کمد جلوی دید جلوی دید بچینم. اما در کمد نقلی آپارتمان جدید، جایی برای چنین چیدمانی وجود ندارد. بعد از خلاص شدن از شر نیمی از کیف ها، حال از گیره کت برای آویزان کردن کیف و کوله پشتی هایم استفاده می کنم.
این رخت آویز بامزه را پیدا کردم و خوشبختانه به راحتی گوشه اتاقم جا می شود. با این راهکار کف اتاقم مرتب می ماند و کیف مورد نظرم را راحت تر انتخاب می کنم.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – سبدی برای لباس چرک خریداری کنید که بتوان پشت در کمد آویزان کرد

آویزان کردن سبد رخت پشت در کمد از ترفندهای چیدمان اتاق خواب کوچک است


اگر کمد اتاق خواب شما نیز چندان بزرگ نیست، احتمالا فضایی برای قرار دادن سبد لباس های کثیف را ندارید. برای استفاده بهینه از فضا، سبدی لباسی خریداری کنید که بتوان پشت در کمد آویزان کرد.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – زمانی دل دورانداختن وسایل بلااستفاده را نداشتم

سادگی را با آغوش باز بپذیرید


خرید وسایل اضافی و صرف وقت برای سر و سامان دادن آنها، کاری بسیار بیهوده است آن هم وقتی راه حل ساده تر و به صرفه تری وجود دارد و آن خرید کمتر است.
همین چند سال پیش، روزی خرید های بی حساب و کتابم را زیر و رو می کردم. چندین جعبه وسیله بی مصرف داشتم که اصلا یادم نمی آمد آنها را کی و چرا خریده ام.
در آن دوران بدون فکر خرید می کردم و دل دور انداختن شان را هم نداشتم. این عادتی پر خرج بود که به قیمت خالی شدن حساب بانکی ام تمام می شد.
از آن زمان به بعد، روی ساده زیستی و خرید هدفمند کار کردم. فضا در اتاق خوابی کوچک با ارزش است و مهم است که هوشمندانه استفاده شود. پس عاقلانه نیست که وقت خود را صرف سر و سامان دادن چیزهایی کنید که
وجودشان اصلا ضروری نیست.

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – به عنوان اولین گام باید هرچه را که دوست ندارید یا دیگر به کارتان نمی آید کنار بگذارید

از شلوغی فرار کنید


من مدتی است که طرفدار پر و پا قرص نظم و ترتیب شده ام، اما اگر شما هم چنین ادعایی دارید، حتما سری به لیست خرید های اخیرتان بزنید. بی شک از این که تنها ظرف چند ماه چقدر وسیله انباشته اید، شگفت زده می شوید. حالا به عنوان اولین گام باید هرچه را که دوست ندارید یا دیگر به کارتان نمی آید کنار بگذارید.
به یاد داشته وقتی به شعار خرید کمتر و زندگی منظم پایبند باشید، پول تان را کمتر صرف چیزهای کم ارزش می کنید و کم کم درمی یابید چقدر با چیزهای کمتر خوشحال تر اید. شاید باورتان نشود اما من با این طرز فکر کلی پول پس انداز کرده ام!

ترفندهایی برای چیدمان اتاق خواب کوچک
چیدمان اتاق خواب کوچک – آاین وسیله دورانداختنی است


برای شروع یک سطل زباله کنار دست تان بگذارید. حالا محتویات کشوها را خالی کنید و از خود بپرسید:
این وسیله دورانداختنی است؟ اگر پاسخ مثبت بود، بی درنگ آن را دور بیندازید!
آیا این وسیله را هر روز استفاده می کنم؟ اگر نه، پس یا در انباری بگذار یا از دستش خلاص شوید!
اگر بنا بود اسباب کشی کنم این وسیله را با خودم می بردم؟ اگر نه، یا هدیه بده یا به بازیافتی بسپارید.
اگر حال قصد خرید داشتم، باز این را می خریدم؟
اگر چیزی را دوست ندارید، چرا از آن دست نمی کشید؟ آن را کنار بگذارید و دور و اطراف تان را خلوت کنید. اگر وسیله ای در زندگی ام هیچ ارزشی ندارد، چرا آن نگه داشته اید؟ مثلا لوازم دکوری و خرده ریزها قشنگ اند، اما اگر حس مورد انتظارتان را در شما ایجاد نمی کنند، پس وقت آن است که کنارشان بگذارید.
کلام آخر به جای اندیشیدن به سهولت استفاده از یک وسیله، بر آسانی تمیزکردن و نگهداری از آن تمرکز کنید. پس برای نظم بخشیدن به اتاق خواب کوچک باید تنها به درک نیازهای واقعی اتاق، کم کردن وسایل غیر ضروری و خلق فضای بیشتر برای سهولت درنظافت، بپردازید.

میانگین امتیازات ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۴۴

یک نظر ارسال شده است

  1. صدیقه علوی

    ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ ساعت ۱۵:۴۰

    واقعا ایده های کاربردی و خوبی بود
    ممنون

    پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

ایجاد تغییرات اساسی در اتاق پذیرایی مدرن؛ تنها با ترفند انتخاب رنگ های محبوب و ماندگار

انتخاب مناسب ترین رنگ برای فضای اتاق پذیرایی برای اغلب افراد کاری دشوار است. زیرا این اتاق…