صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون ترفندهای طراحان برای دکوراسیون اتاق نشیمن

ترفندهای طراحان برای دکوراسیون اتاق نشیمن

۳
اتاق نشیمن
nowrooz

وقتی در مورد بخشی از منزل صحبت می کنیم که خانواده آنجا دورهم جمع می شوند و دکوراسیونش بیشتر نشان دهنده فرهنگ و ارزش های خانواده است، اتاق نشیمن حرف اول را می زند. با این حال عوامل زیادی هستند که برای رسیدن به جلوه مورد نظر در دکوراسیون اتاق نشیمن باید مورد توجه قرار گیرند. طراحان داخلی ترفندهایی برای رسیدن به نتایجی مطلوب تر دارند که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

اتاق نشیمن
چیدمان مناسب مبل در اتاق نشیمن و ایجاد فضای مناسب معاشرت، تعامل و گفتگو

رعایت اصول چیدمان مبل در اتاق نشیمن

چیدمان مبلمان اتاق نشیمن باید به نحوی باشد که افراد نسبت به شروع یک مکالمه در فضایی گرم و صمیمی تشویق شوند. اتاق نشیمن فضایی از منزل است که نه تنها اعضای خانواده، بلکه مهمانان ما نیز در آن فرصت با هم بودن و داشتن گپ و گفتی دلنشین را پیدا می کنند. برای اینکه به ایجاد و حفظ این گفت و گو ها کمک کنیم، باید توجه ویژه ای به نحوه قرار گیری مبلمان داشته باشیم. به این منظور اگر فواصل زیادی بین مبلمان شما وجود دارد، صندلی های کنار مبلی انتخابی مناسب برای پر کردن فضای خالی ایجاد شده و راحت تر کردن گفت و گوی بین افراد خواهند بود.

اتاق نشیمن
شخصی سازی دکوراسیون با قاب عکس های خاطره انگیر

شخصی سازی دکوراسیون

برخی افراد سعی در کمک گرفتن از سبک های دکوراسیون موجود در سایت های مختلف دکوراسیون و طراحی داخلی برای چیدمان وسایل اتاق نشیمن خود دارند. این می تواند نکته مثبتی باشد، البته اگر تبدیل به کپی کردن بی عیب و نقص نشود. موضوع اولی که به شما اجازه نمی دهد صد در صد آن را در دکوراسیون خود اجرایی کنید، سبک کلی دکوراسیون منزل شما است. نیاز است حواستان به تناسب دکوراسیون اتاق نشیمن با دیگر بخش های منزل نیز باشد. به عنوان مثال داشتن اتاق نشیمنی به سبک بوهمین در منزلی با سبک کلاسیک، می تواند انسجام دکوراسیون را تا حد قابل توجهی از بین ببرد. اما حتی اگر سبک آن با دیگر بخش های منزل متناسب باشد، برای عناصری از دکوراسیون (همچون تابلوها، عکس نوشته ها و کتاب ها) باید متفاوت از آنچه در تصاویر می بینید عمل کنید. چرا؟ چون شما و اعضای خانواده تان شخصیت، ارزش ها و فرهنگ منحصربه فردی دارید و دکوراسیون اتاق نشیمن باید نشان دهنده همه این موارد باشد.

اتاق نشیمن
انتخاب یک بخش از اتاق مثل شومینه به عنوان نقطه کانونی

تعیین نقطه کانونی اتاق نشیمن

این که می گوییم حداقل یک نقطه کانونی، به این دلیل است که تعداد نقاط کانونی در دکوراسیون یک فضا بستگی به میزان بزرگی آن دارد. برای فضاهای کوچک تر یک نقطه کانونی کافی خواهد بود، اما فضاهای بزرگ تر نیازمند دو یا چند مورد از آن هستند تا فضای آنها از بی روح و خسته کننده شدن نجات پیدا کند. برخی شومینه اتاق نشیمن را به عنوان مرکز توجه در دکوراسیون انتخاب می کنند و برخی دیگر تلویزیون و میز آن را. در این میان هستند افرادی که با توجه به ساختار منزل، هردو را بعنوان نقاط کانونی در نظر می گیرند. قدم بعدی چیدن وسایل حول این نقاط کانونی خواهد بود، به نحوی که در پایان دکوراسیونی متعادل داشته باشید.

اتاق نشیمن
استفاده از فرش و قالی برای ایجاد بافت و طرح در دکوراسیون

خلق طرح و بافت با قالی و فرش

گزینه های زیادی برای بافت بخشیدن به دکوراسیون اتاق نشیمن وجود دارند و قالی یکی از همین موارد است که اغلب دست کم گرفته می شود. هیچ شکی در نقش فرش یا قالی اتاق نشیمن در تکمیل جلوه کلی آن نیست. قالی ها می توانند فضایی گرم و صمیمی را برای منزل شما به ارمغان آورند. اگر رنگ مبلمانتان خنثی است و می خواهید کمی شور زندگی به فضای اتاق نشیمن بیاورید، فرش ها بهترین انتخاب هستند.

اتاق نشیمن
استفاده از کوسن با طرح های برجسته

جدی گرفتن کوسن ها!

حتی اگر مبلمان شما کاملا راحت باشند، باز هم نیازمند حضور انواع مختلفی از کوسن ها خواهید بود. از ایجاد فضایی راحت که بگذریم، کوسن ها فرصتی برای جان بخشیدن به دکوراسیون اتاق نشیمن را برای ما فراهم می کنند. بر اساس قانون ۱۰-۳۰-۶۰ برای ایجاد یک پالت رنگی منسجم، آن ده درصد به ما اجازه می دهند از رنگ هایی قوی در دکوراسیون استفاده کنیم، بدون اینکه تعادل آن آسیب ببیند. کوسن ها از جمله همان عناصری هستند که رنگ آنها جزء آن ده در صد است پس در انتخاب طرح و رنگی هایی برجسته و قوی برای آنها تردید به دل راه ندهید.

اتاق نشیمن
ترکیب طیف متنوعی از رنگ های تیره و روشن برای روح و عمق بخشیدن به خانه

ترکیب رنگ های روشن و تیره

اتاق نشیمنی که درصد زیادی از پالت رنگی آن را رنگ های روشن تشکیل داده باشد، می تواند بی روح به نظر برسد. از طرفی استفاده زیاد از رنگ های تیره هم می توانند باعث شود فضا همچون یک غار تیره و تاریک به نظر برسد! مثل همیشه رعایت تعادل چاره کار است. استفاده متعادل از رنگ های روشن و تیره در کنار یکدیگر، جلوه ای پویا و عمیق به دکوراسیون خواهد بخشید. هر سبک دکوراسیونی هم انتخاب کرده باشید، به شما این اجازه را خواهد داد که از اندکی رنگ سفید و مشکی نیز استفاده کنید.

اتاق نشیمن
ترکیب رنگ های خنثی با رنگ های متضاد هم برای خلق دکوراسیون مدرن

همنشینی رنگ های خنثی و متضاد

رنگ های خنثی که زمانی جایی در دکوراسیون منزل نداشتند، حالا مدت ها است که به دلیل لطافتی که به فضا می بخشند، طرفداران زیادی پیدا کرده اند. اما استفاده از رنگ های خنثی به معنی محروم شدن از دکوراسیونی رنگارنگ نیست. شما می توانید با استفاده از رنگ های خنثی متضادی همچون سفید، مشکی، بژ و خاکستری به برجسته کردن عناصر مختلف دکوراسیون بپردازید و یک پالت رنگی قوی ایجاد کنید.

در اینجا به بررسی نکاتی در راستای رسیدن به نتایجی مطلوب تر در دکوراسیون اتاق نشیمن پرداختیم؛ نکاتی که وجه اشتراک همه آنها کمک به حفظ تعادل و انسجام دکوراسیون بود. امیدواریم شما هم با در نظر داشتن این نکات به جلوه مورد نظر برای اتاق نشیمن تان دست یابید.

میانگین امتیازات ۴.۳ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۵

۳ نظر

 1. شروین

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۱۵:۵۹

  بسیار خوب و کاربردی

  پاسخ دهید

 2. آدینه

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۱۶:۰۰

  بسیار خوب و کاربردی

  پاسخ دهید

 3. مینو

  ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ ساعت ۱۶:۰۱

  خیلی به کارم اومد ممنون

  پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …