صفحه اصلی خواندنی ها راهنمای دکوراسیون تابلو فرش ماشینی می تواند بهترین انتخاب برای دکوراسیون شما باشد اگر…

تابلو فرش ماشینی می تواند بهترین انتخاب برای دکوراسیون شما باشد اگر…

تابلو فرش ماشینی
nowrooz

تابلو فرش ماشینی یکی از عناصر دکوراسیونی است که امروزه بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است. تابلو فرش ها همیشه یک عنصر دکوراسیونی لوکس محسوب می شده اند. تابلو فرش ها می توانند انتخاب مناسبی برای دکوراسیون هایی به سبک کلاسیک و سنتی باشند. آراستن دیوارهای خالی با تابلو فرش ماشینی البته قواعد خاص خودش را دارد. اگر می خواهید بدانید چطور یک تابلو فرش ماشینی مناسب انتخاب کنید این راهنما را از دست ندهید.

تابلو فرش ماشینی

از فرش تا تابلو فرش

قدیمی ترین قالی کشف شده جهان قالی پازیریک است یک قالی ایرانی که در آسیای مرکزی کشف شده است. از سده پنجم قبل از میلاد در دوره هخامنشیان قالی و گلیم مسیر تکامل را طی کرد و در دوره هایی رونق فراوانی یافت. البته فرش ها مسیر طولانی و سختی را طی کرده اند تا به صورت امروزی به دست ما برسند در طول دوره تکاملشان با توجه به تغییرات زیادی که رخ داده است مسیر های مختلفی هم برای آن ها ایجاد شده که تابلو فرش یکی از این راه ها است.
با کشف و تحقیق درباره تابلو فرش معروف و گرانبهای «بهار خسروی» به نظر می رسد رواج هنر ارزشمند تابلو فرش با تصاویر «باغ گل همراه با جوی های آب و پرندگان» به دوره ساسانی باز می گردد.

تابلو فرش ماشینی
تابلوفرش ها از نظر جنس به کار رفته در نخ تار و پود بسیار ارزشمندند

 تابلو فرش دستباف

تابلو فرش همان فرش است در قطعات کوچکتر با همان کیفیت و بافت از وسایل زینتی دیواری که بسیار به خانه جلوه، رنگ و اصالت می دهد. تابلو فرش ها دقیقاً به همان روش بافت ۲۵۰۰ ساله ایرانی بافته می شوند. بنابراین از نظر کیفیت تفاوتی با فرش ندارند اما درطرح و نقش تابلو فرش ها از فرش های کف کاملاً متفاوت هستند. تفاوت اصلی این است که در تابلو فرش ها طرح باستانی وجود ندارد و اغلب در قالب پرتره بافته می شوند. از دیگر طرح های مرسوم به کار رفته در این تابلو فرش ها نقش های هنری، نقاشی، منظره و آیات قرآن است که در واقع با ابتکار و به روز شدن علم هنرمندان قالیباف این صنعت بومی با شرایط روز و سلایق خریداران انطباق پیدا کرد است.
البته بین فرش و تابلو فرش به جز نقش تفاوت های دیگری هم وجود دارد. تابلوفرش ها از نظر جنس به کار رفته در نخ تار و پود بسیار ارزشمندند و در بسیاری از موارد از ابریشم بافته می شوند. در این میان نوع قاب انتخابی برای تابلو فرش هم تأثیر به سزایی در زیبایی دارد.
شاید به جرأت بتوان گفت تابلوفرش ایرانی هنریست که به سرتاسر جهان سفرکرده است و در خانه های اروپاییان، اعراب، آمریکایی ها و کشورهای بسیاری دیده می شود. خاستگاه تولید تابلو فرش دستباف و نفیس ایرانی شهرستان سردرود از توابع آذربایجان شرقی است که به دلیل ظرافت به کار رفته و وفور طیف رنگی استفاده شده ارزش و مقبولیت بسیاری در سطح دنیا کسب کرده است.

تابلو فرش ماشینی
قالی ماشینی در کاشان شروع به کار کرد

تولد تابلو فرش های ماشینی

کم کم با توسعه این صنعت و افزایش درخواست ها و البته قیمت گزاف تابلو فرش های دستباف مقدمات تولید تابلو فرش ماشینی فراهم شد. از جمله امکاناتی که سبب شد این فرش به سرعت جای خود را باز کند این بود که ایران قطب تولید تابلو فرش های دستباف در جهان بود و همچنین دارای صنعت قالیبافی ماشینی بود.
اولین دستگاه بافنده قالی ماشینی در کاشان شروع به کار کرد و قالی ماشینی برای نخستین بار در ایران در دهه ۵۰ شمسی بافته شد. بعد از ورود ماشین فرش باف ایده جدید تولید این فرش متولد شد.
اولین تابلو فرش ماشینی در جهان در سال ۱۳۷۸ در کاشان و در کارخانه ساویز تولید شد. دومین کارخانه بافت تابلو فرش ماشینی کارخانه فرش سادات بود که با ورود دستگاه های مخصوص تابلو فرش بافی شروع به تولید کرد.
بشر آموخته است که هر روز که می گذرد می تواند تجارب جدید وکاربردی تری به دست بیاورد و پیشرفت کند. سال ۱۳۸۸ با تولید این فرش به صورت اصولی و دقیق درست همزمان با تولید فرش ۷۰۰ شانه ماشینی این پیشرفت محقق شد؛ و می توان گفت شکوفایی صنعت تابلو فرش ماشینی از سال ۱۳۸۸ به بعد است.
تابلو فرش های ماشینی با طراحی های کامپیوتری بسیار دقیق و تمیز و با هزینه ای بسیار کمتر از تولید فرش دستباف بافته می شوند در نتیجه با قیمت پایین تری نیز به فروش می رسند و اگر توجه کرده باشید در اغلب خانه ها با سطوح مالی متفاوت به چشم می خورند. البته همانطور که گفته شد تابلو فرش ها بیشتر در خانه هایی با سبک های چیدمان کلاسیک مورد استقبال هستند.

از تابلو فرش بیشتر بدانیم

الیافی که این فرش از آن بافته می شود همان الیاف مصنوعی هستند که فرش از آن ها بافته می شود. در تابلو فرش ماشینی از الیاف تابلو فرش دستباف مثل ابریشم طبیعی استفاده نمی شود بلکه نوع الیاف کاربردی مصنوعی است مثل آکریلیک و مواد نخی پلی استری. لازم به ذکر است که نخ های به کار رفته در تابلو فرش ماشینی به دلیل اینکه شیمیایی هستند نسبت به الیاف تابلو فرش دستباف از مقاومت کمتری برخوردارند و همین علت قیمت کمترِ تابلو فرش های ماشینی نسبت به تابلو فرش های دستی است.
شرکت های تولید کننده تابلو فرش ماشینی در بعضی از تابلو فرش هایشان برای زیبایی و جلوه بیشتر در کنار نخ آکریلیک از ابریشم مصنوعی نیز استفاده می کنند.

انواع تابلو فرش های ماشینی

تابلو فرش بافت ماشین

این نوع از تابلو فرش در یک مرحله و با دادن طرح مورد نظر به دستگاه فرش بافی با قابلیت نقشه خوانی در ابعاد دلخواه بافته می شوند.

تابلو فرش چاپی

در این مدل ابتدا تابلو فرش به صورت کاملاً سفید بافته می شود و سپس طرح و نقشه مورد نظر روی آن چاپ می شود.
در تفاوت این دو مدل تابلو می توان گفت نوع دوم از نوع اول سریع ترکامل می شود اما دوام رنگ ها در نوع چاپی کمتر است و طرح ها در تابلو فرش بافت ماشین طبیعی تر به نظر می رسند.

ابعاد تابلو

تابلو فرش ماشینی در اندازه های متفاوتی تولید می شوند که متداول ترین این اندازه ها (۵۰×۷۰) (۱۰۰ × ۵۰) (۱۰۰ ×۷۰)، (۷۰ × ۵۰) و (۱۰۰ × ۵۰) هستند. البته تابلو فرش های ماشینی قابلیت سفارش در ابعاد دلخواه را هم دارند.

تابلو فرش ماشینی
هرچه تراکم بالاتر باشد ظرافت کار و شباهتش به تابلو فرش دستباف بیشتر است

تابلو فرش مرغوب

اولین نکته در انتخاب تابلو فرش ماشینی مرغوب میزان تراکم آن است. به این معنا که هر چه تراکم بالاتر باشد ظرافت کار و شباهتش به تابلو فرش دستباف بیشتر است. البته در تابلو فرش های چاپی این میزان ظرافت به ندرت به دست می آید.
در کنار همه موارد بهتر است بدانید برای تابلو فرش ماشینی هم مانند نوع دستباف آن از آهار که نوعی مواد ترکیبی صنعتی است استفاده می کنند.

تابلو فرش ماشینی
بهترین مکان را برای با ارزش ترین تابلوی خانه انتخاب کنید

تابلو فرش های ماشینی و دکوراسیون

  • اولین و مهمترین نکته ای که برای خرید تابلو فرش ماشینی باید در نظر بگیرید این است که آن را برای کجا می خرید؟ اتاق نشیمن یا پذیرایی؟ مسلماً جنس، طرح و نوع انتخاب برای هر اتاق متفاوت است.
  • نوع چیدمان اتاق نکته بعدی است، اگر اتاق مورد نظرتان چیدمانی شلوغ دارد و وسایل زیادی در اتاق دارید بهتر است از خرید تابلو فرش با طرح شلوغ خودداری کنید.
  • تابلو فرش ها دارای طرح های متنوعی هستند و تشخیص بهترین طرح و مدل با توجه به چیدمان و دکوراسیون اتاق مورد نظر باشماست. مثلاً هارمونی رنگ های تابلو فرش ماشینی با دکوراسیون داخلی می تواند تأثیر شگفت انگیزی بر زیبایی خانه بگذارد.
  • بلندی یا کوتاهی سقف خانه، مسئله این است. بهتر است بدانید که تابلوهای عمودی برای منازلی باسقف بلند مناسب هستند و تابلو فرش های افقی برای منازل با سقف کوتاه استفاده می شوند. مثلاً تابلوهای عمودی برای راهروها و پاگردها بسیار مناسب هستند.
  • محل نصب تابلو فرش، بهترین مکان را برای با ارزش ترین تابلوی خانه انتخاب کنید. محلی با نور پردازی ایده آل و روشن این کار باعث درخشندگی بیشتر تابلوی شما می شود.
  • نکته دیگر که درباره تابلو فرش ماشینی باید بدانید این است که اگر اتاق کوچک است تابلویی را انتخاب کنید که رنگ های به کار رفته در آن روشن و ملایم باشند و اگر اتاقتان بزرگ است می توانید تابلویی با رنگ های تیره تر انتخاب کنید.
  •  تابلو فرش ها به تنهایی بسیار خیره کننده هستند پس هیچوقت در دیواری که تابلو فرش نصب است قاب یا تابلوی دیگری نصب نکنید.
  • نکته آخر اینکه هر از گاهی تابلو را از دیوار بردارید و اجازه دهید پشت آن هوا بخورد تا عمر طولانی تری داشته باشد.

در پایان به خاطر بسپارید که تابلو فرش های ماشینی همیشه بدون عیب و نقص نیستند و انواع مختلف و درجات متفاوتی دارند. برای خرید مطمئن بهتر است فروشگاهی معتبر را انتخاب کنید تا از محصول آن مطمئن باشید. چرا که تابلو فرش های ماشینی با کیفیت بالا عمری طولانی داشته، قابل شستشو هستند و در برابر گرما و اشعه خورشید مقاوم ترند.
این هم از سیر تا پیاز تابلو فرش ماشینی امیدوارم با خواندن این مقاله به راحتی و بدون نگرانی زیباترین تابلو فرش را برای خانه تان تهیه کنید و از دیدنش لذت ببرید.

میانگین امتیازات ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را از دست ندهید

بهترین جاکفشی چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید

اولین تصویری که در لحظه ورود به هر خانه دیده می شود وسایلی هستند که در قسمت ورودی آن خانه …